Kaya

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Evangelist
    Anahtar yönetici

“Kaya” bir çok anlama gelebilir, fakat bu tanım, Tanrı'yı simgeleyen bir terim olunca, Tanrı'daki güveni, Tanrı'daki sağlamlığı ve Tanrı'daki gücü simgeler. Musa, ölümünden önce İsraillilere bir şarkı bırakmıştır. Bu şarkıda Tanrı'nın kim olduğunu ve Tanrı'nın onlar için neler yaptığını anlatmıştır. Musa'nın bu şarkıda, Tanrı için kullandığı iki ad “Yahve” ve “Kaya” idi. “Rabbin (Yahve) adını beyan ederim. Kayamız Tanrı'ya yücelik olsun!” (Tesniye 32:3-4; ayrıca bkz. Tesniye 32:15, 18, 30-31. Ayrıca bkz. 246 no'lu ilahi) Mezmur yazarı Tanrı'yı “kurtuluşumun Kayası” olarak adlandırır (Mezmur 89:26; 95:1). Davut Tanrı'ya “Kaya” ve “İsrail'in Kayası” olarak tapınmıştır (2. Samuel 22:2, 3, 47; 23:3). 2. Samuel 22:32'de şu soru sorulur: “Çünkü Rab'den başka Tanrı kimdir? Ve Tanrımızdan başka Kaya kimdir?”

Yeni Antlaşma'da da İsa'ya “Kaya” ünvanı verilir. Pavlus, Musa'yla birlikte çölde olan İsrailoğulları'ndan bahsederken şöyle yazar: “Hepsi aynı ruhsal yiyeceği yedi. Hepsi aynı ruhsal içeceği içti. Artlarından gelen ruhsal kayadan içtiler, ve o kaya Mesih'ti” (1. Korintliler 10:3, 4; bkz Çıkış 17:6; Nehemya 9:15). Pavlus, burada simgesel olarak İsrailoğulları'nın Yahve'nin man ekmeğinden beslendiklerini (a. 3), Mesih'ten içtiklerini (a. 4) hatırlatıyor. Pavlus'un inancına göre, İsa Yahve'nin ta Kendisiydi.

Pavlus İsa için “tökezleme kayası,” “seçme taş”, “değerli köşe taşı” ve “evi yapanların reddettiği taş” adlarını uygun görmüştür (1. Petrus 2:4-8).

Rab İsa, sana iman ediyorum. Beni korkutan herhangi bir şeyin beni ezmeyip,
    sana itaat etmeme engel olmaması için, imanımda beni destekle! Kilisene eşlik et,
    kilisenle beraber kal, çobanların ve müminlerin imanını güçlendir.
    Senin yardımınla kutsal Adını, duymak istemeyenlere bile duyuracağız!

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.