Iyi düşünmek

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

:aklikarisik:İYİ DÜŞÜNMEK

Bazen çabuk karar veriyoruz bazense karar vermeyi çok uzun tutuyoruz.
    Ama Mesih İsa’nın sözünde olduğu gibi “evetimizin evet, hayırımızın hayır” olması için karar verme konusunda kendi çapımızda uzman olmayı öğrenmeliyiz.
    Yaşamın her noktası çift şeridi olmayan bir yolda araba sürmek gibidir.
    Her sollayışta yeni bir araç önünüze çıkar ve yine sollamak zorunda kalırsınız.
    Dikkatli karar vererek bu adımı atmanız gerekmektedir.
    Fakat bir çok kazanın nedeni sabırsızlıktır.
    Yaşam hızlı akmasına rağmen bizim hızımız kazasızlığı oranında doğru hız olmuş olacaktır.
    Özd.16: 32 Sabırlı kişi yiğitten üstündür, Kendini denetleyen de kentler fethedenden üstündür.

Bir konu üzerinde düşünmenin dört adımı
    İyi değerlendirme biraz ayrıntılı düşünebilmedir.
    Önünüze gelen bir karar verme konusunu birkaç kere değerlendirmenizde fayda vardır.
    1.Sürün:
    Yani toprağı ekmeden önce bir sürün.
    Yani karar vermeniz gereken konuyu önce iyice bir açın.
    2.Ekin:
    Fikir şöyle bir tam olarak kafanızda canlansın ve tohumu ekin.
    3.Biçin:
    Şimdi deneyimleriniz ve eğitiminizi kullanın. Başakları biçin.
    4.Sindirin:
    Fikri hayatınıza tam olarak uyarlayın. Ruhunuzu bir beslesin. Ve sizin bir parçanız olsun.
    Bazen bir kişi hem mükemmel şeyler bir gecede olsun istiyor hem de iyi bir gece uykusu talep ediyor.
    Unutmayın ki gerçek gelişim uzun bir yol ister ve iyi ölçüp biçmek bunun için önemlidir.
    Deneyimler, öğrenmeler sizi yavaşlatır.
    Eğer az zamanınız var ve çok iyi işler yapmak istiyorsanız o zaman iyi düşünüp ölçüp biçmeye zaman ayırmanız şarttır.

Bir konu üzerinde iyi düşünmenin altı yolu

1.Gece Görüşü
    Yatağınıza gitmeden günün getirdiklerini gözden geçirin.
    Biraz sakin ve sessiz kalın.
    Şu anda hiçbir şey yapamazsınız Mesih İsa’nın dediği gibi “dün geçti” yani artık bugün dün oldu.
    Şimdi uyku vakti. “Ne öğrendim, neyi yanlış yaptım, önüme gelen konularda nasıl karar alacağım” bunlar çok önemli ama RAB’be kaldırın “Hiçbir şeyde kaygı çekmeyerek ama her şeyde isteklerinizi dua ve şükranla RAB’be getirerek” yatağınıza yatın.

2.Anlık kavrama anlarını kalıcı kılın
    Nikodemios Mesih İsa’nın “yeniden doğmalısın” sözcüğünü anlamamıştı.
    Mesih İsa bunu anlattığı zaman olayı kavradı.
    Bazen bizlerde kavrama da zorlanıyoruz.
    Oysa bazı ilişkileri değerlendirme, görüşlerimiz, kararlarımız hep kavramaya bağlı.
    Bir şeyi gerçekten kavradığınız halk tabiri ile “jetonunuzun düştüğü anda” kesinlikle durun, hareket etmeyin.
    Bu yakaladığınız noktanın hayatınıza nasıl indirgeneceğini düşünün.
    Örneğin, bir fakir sizi gerçekten çok etkiledi ağlıyorsunuz.
    Durun düşünün gerçekten yardım edebilir misiniz?
    Edecekseniz hemen küçük bir planınız olmalı.
    Dikkatli karar verilmiş ve gerçek yardım edebilecek.

3.Konuşmadan önce düşünün.
    Yak.1: 19-20 Sevgili kardeşlerim, şunu aklınızda tutun: Herkes dinlemekte çabuk, konuşmakta yavaş, öfkelenmekte de yavaş olsun. Çünkü insanın öfkesi Tanrı’nın istediği doğruluğu sağlamaz.

Günümüzde bazen insanlar birbirlerini tam olarak anlamamış olmalarına rağmen birbirlerini yerden yere vuruyor hatta öldürüyorlar bile.
    Oysa Süleymanın Mesellerindeki bütün uyarılara kulak kabartsalardı ilişkiler, kararlar, düşünceler ne de farklı olacaktı.
    Bir tartın reaksiyon göstermeden önce bir tartın denilmek istenileni, söylenilmek istenileni, karşıdaki kişinin hareketini.
    Birisi sizi öfkelendirdiğinde Mesih İsa’nın sabrını hatırlayarak sayı sayın.
    Bekleyin. Anlamaya çalışın, neden böyle söylüyor?
    Karşıdaki kişinin esas demek istediği ne?
    Bütün bunlara bir bakın.
    Sorulan sorulara “bilmiyorum” demekten çekinmeyin.

4.Bilgilendirmeyi bir gözden geçirin
    Bu elbette sizi biraz yoracaktır ama gerçekten değer.
    Böyle bir olayı nasıl çözebilirim?
    Kararlarımın artıları ne eksileri ne?
    Mesela; banka soruyor; “ek kredi kartı istiyor musunuz?”.
    Çoğumuz reklamların etkisiyle “evet” diyoruz.
    Ama bu İsa Mesih’in bize öğrettiği “evetiniz evet, hayırınız hayır” değil.
    Çünkü netlik ve emin olma ve üzerinde düşünmüşlük yok burada.

5.Hazırlıklı olun.
    Özellikle bazı adımlar atmanız, kararlarınızı uygulamaya geçirmeniz tepkilerle karşılanabilir.
    Bunlara ne kadar hazır olursanız ya da hesaplayabilirseniz o kadar iyidir.
    Bu nedenle İncil “kim bir ev yaparken plan yapmaz” şeklinde bir yaklaşımla bize hazırlıklı olmanın, belli bir plana sahip olmanın önemini vurgulamaktadır.
    Mesih İsa’nın temeli üzerinde yıkılmaz bir bina kurulabileceğini ama kum üzerine yapılan evlerin yıkılacağını hatırlatmaktadır.
    Görüldüğü gibi Mesih öğretisi aslında dünyevi bütün uygulamalarımızda kullanabileceğimiz prensipleri bize sağlamaktadır.

6.Zaman ayırın.
    Bazen bir problem geldiğinde zor da olsa gidip uyuduğunuzda sabah birden bire bir çözüm yakaladığınızın farkında olursunuz.
    Görüldüğü gibi bazen sorundan biraz uzaklaşmak sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır.

Mez.34: 19-20 Doğrunun dertleri çoktur, Ama RAB hepsinden kurtarır onu. Bütün kemiklerini korur, Hiçbiri kırılmaz.

Flp.3: 13-16 Kardeşler, kendimi bunu kazanmış saymıyorum. Ancak şunu yapıyorum: Geride kalan her şeyi unutup ileride olanlara uzanarak, Tanrı’nın Mesih İsa aracılığıyla yaptığı göksel çağrıda öngörülen ödülü kazanmak için hedefe doğru koşuyorum.
    Bunun için olgun olanlarımızın hepsi bu düşüncede olsun. Herhangi bir konuda farklı bir düşünceniz varsa, Tanrı bunu da size açıkça gösterecek.
    Ancak, eriştiğimiz düzeye uygun bir yaşam sürelim.
    AMİN

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.