Iskenderun'da Kilisesiz Hristiyan Cemaat

 • Bu konu 2 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24227
  klaus
  Anahtar yönetici

  bospiksel.gifAvukat Cengiz: Türkiye ceza alır
  Yurt çapındaki birçok kiliseye benzer tebligatlar yapıldığını belirten Türk Protestan Kiliseleri Birliği Hukuk Danışmanı Orhan Kemal Cengiz kapatma kararına karşı, “Anayasal dini ibadet özgürlüklerinin engellendiği” gerekçesiyle yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtı.
  Türkiye'de gayrimüslimlerin dini ibadet yerlerine ilişkin bir yasal düzenleme bulunmadığını belirten Cengiz, “Bir kilisenin nasıl kurulacağı yasalarda belirtilmemiş. Kapatma kanununa gerekçe gösterilen İmar Kanunu cami yapılacak yerleri düzenler. Bu hükmün kıyas yoluyla kiliseler için de uygulanabileceği kabul edilse bile, müftüden izin alınmasının Hıristiyanlar için geçerli olamayacağı açıktır. Böylesi bir uygulama bir dini başka bir din üzerinde otorite olarak kabul etmek anlamına gelecektir ki; bu da Anayasa'ya ve Lozan Anlaşması'na aykırıdır” dedi.
  Kapatma kararının AİHM'de Türkiye'nin mahkûm olmasına neden olacağını belirten Cengiz, “Bulgaristan ve Yunanistan'ın Müslüman azınlıklara yönelik tutum ve davranışları nedeniyle mahkûm oldukları bir dizi dava bu açıdan oldukça fikir vericidir” diye konuştu.

  #29344
  Anonim
  Pasif

  Ceza alması bir çözüm olmaz bizi bu toplumun bri bireyi olarak görmüyorlar. Yapacakları da onun bunun zoruyla bir şeye yaramaz işler olacaktır. Yüce Rabbimiz İsa sen bzim yok olmaması engelle sen bizi koru ve bagışla Amin

  #29340
  Anonim
  Pasif

  Bir Kilise emniyet tarfından kapatılırmı böyle bir zihniyet olurmu mahkemeye verilmeli ayrıca Mahkeme sonuçlana kadar oradaki topluluğumuz çalışmalarını gizliden sürdürmelidir. Yüce Rabbimiz İsa Hepimizi korusun.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.