Isa Mesih’in köpek benzetmesi

• Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Matta/ 15.

22. O yöreden Kenanlı bir kadın İsa’ya gelip, “Ya Rab, ey Davut Oğlu, halime acı! Kızım cine tutuldu, çok kötü durumda” diye feryat etti.

23. İsa kadına hiçbir karşılık vermedi. Öğrencileri yaklaşıp, “Sal şunu, gitsin!” diye rica ettiler. “Arkamızdan bağırıp duruyor.”

24. İsa, “Ben yalnız İsrail halkının kaybolmuş koyunlarına gönderildim” diye yanıtladı.

25. Kadın ise yaklaşıp, “Ya Rab, bana yardım et!” diyerek O’nun önünde yere kapandı.

26. İsa ona, “Çocukların ekmeğini alıp köpeklere atmak doğru değildir” dedi.

27. Kadın, “Haklısın, ya Rab” dedi. “Ama köpekler de efendilerinin sofrasından düşen kırıntıları yer.”

28. O zaman İsa ona şu karşılığı verdi: “Ey kadın, imanın büyük! Dilediğin gibi olsun.” Ve kadının kızı o saatte iyileşti.

burada ne demek istiyor?
    Isa ‘Dünyanın ışığıyım’ dedi.Ama ölüp dirilene kadar yalnızca Israilde mi kalması gerekiyordu?
    Kadına neden köpekli bir benzetme yaptı?
    Köpek kelimesini aşağılayıcı olarak mı kullandı?

Anonim
    Pasif

Selam happychristmas.

Yazdığın ayeti genellikle ateistler ve skeptikler (şüpheciler) kullanıyorlar. “Ne kadar kaba bir davranış!” diyorlar. Fakat biraz bunu düşünelim..İsa kabalık mı etti, yoksa orada bir mesaj mı var?

İsa kadına hiçbir karşılık vermedi. Öğrencileri yaklaşıp, «Sal şunu, gitsin!» diye rica ettiler. «Arkamızdan bağırıp duruyor.» (23.ayet)

Öğrencileri kadını umursamadılar… “sal şunu gitsin” dediler. Kısacası “kov şu kadını” demek istediler.

İsa, «Ben yalnız İsrail halkının kaybolmuş koyunlarına gönderildim» diye cevap verdi. (24.ayet)

İsrail ne demek? O dönemdeki insanlar İsrail dediklerinde neyi kastediyorlardı? Şüphesiz ki ülke olan İsrail’i kastediyorlardı. İsa bu sözü öğrencilerine söylemişti, fakat Kutsal Ruh’u almadıkları için bazı şeyleri anlayamıyorlardı.

Kadın ise yaklaşıp, «Ya Rab, bana yardım et!» diyerek O’nun önünde yere kapandı. (25.ayet)

Kadın İsa’ya yardım için geldi, O’na yalvardı.

İsa ona, «Çocukların ekmeğini alıp köpeklere atmak doğru değildir» dedi. (26.ayet)

İşte bu ayette bazılarının aklı karışıyor. İsa kadına köpek mi dedi? Happychristmas, şimdi biraz düşünelim. Grekçede geçen kelime kunaria kelimesidir, kunaria – yavru köpek demektir. (Unutmayalım ki İsa bazen öğrencilerine kendisinin onların Çobanı olduğunu söylüyor, yani öğrenciler koyun ve kuzu olarak simgeleniyor.).
    Yavru köpeklerde aynen kuzular gibi sahiplerini ararlar, çaresizdirler, korumasızdırlar, konutları yoktur, başkalarına muhtaçtırlar, çöplerde yiyecek ararlar, ne yaptıklarını pek bilmezler. İsa Mesih bunu anlatmaya çalışıyordu! Çocuklar, Tanrı’nın buyruklarını bilen İsraillilerdi, diğerleri ise yani öteki uluslar Tanrı’yı tanımıyorlardı..sahipleri yoktu.

Kadın, «Haklısın, Rab» dedi. «Ama köpekler de efendilerinin sofrasından düşen kırıntıları yer.» (27.ayet)

Kadın bunu biliyordu, kadın İsa’nın kim olduğunu biliyordu. Bu yüzden İsa’ya gücenip gitmedi, çünkü Gerçeğin kim olduğunu biliyordu.

O zaman İsa ona şu karşılığı verdi: «Ey kadın, imanın büyük! Dilediğin gibi olsun.» Ve kadının kızı o saatte iyileşti. (28.ayet)

İsa kadına ihtiyacını verdi, kendi Yüceliğini bir kez daha gösterdi. İsa kadını kovmadı, onun kızını iyileştirdi. Burada bir mesaj vardır. Öteki uluslar da bu kadının olduğu gibi Rabbin kutsamasına ve bereketine ortak olacaklar, ve oldular.

Artık ne Yahudi ne Grek, ne köle ne özgür, ne erkek ne dişi ayrımı vardır. Hepiniz Mesih İsa’da birsiniz. (Galatyalilar 3:28)

Sevgiler.

Anonim
    Pasif

Sevgili Happychristmas.

Toğrul Kardeşin dediklerine katılıyorum.Bende bu konuya ek olarak diyorum ki;
    Öncelikle Rab İsa Mesih’le konuşan bu kadın hangi Ulus’tandı,bunu irdelemek istiyorum.
    İsa Mesih diyorki:

«Ben yalnız İsrail halkının kaybolmuş koyunlarına gönderildim.”

İsa Mesih’in o zaman ki hizmeti içinde bulunduğu Ulus olan Yahudiler içindi,yani Yahudilere yönelikti, kadın Yahudi ulus’undan değil Kenan Soyundandı.Kenanlılar Kim..? diye soracak olursan..

Kenanlilar;Masumiyetten uzak bir kavim,ülkelerinde çocukların kurban edilmesi ve benzeri birçok insanlık dışı uygulamaların çok yaygın olduğu putlara tapan dik başlı,ahlaksız, kötülükleri yüzünden Tanrı’nın dışladığı bir soydu… Bu yüzden İsa Mesih Kadın’a İsrail’in kaybolmuş koyunlarına gönderildiğini vurguladı.

Dışlanmış umudu olmayan bir soydan geldiği için,İsteğini Rab’bin merhametine sevgisine lütfuna bırakırken, benim Ulusumun Köpeklerden farkı yok ama,benim küçük bir köpek olarak kırıntılardan almama müsade et diyordu.
    Dikkat ettiysen ( Tuğrul kardeşinde vurguladığı gibi) İsa Mesih burda küçük evcil köpeklere verilen sözcüğü kullandı.

Kadın Önce Davut oğlu sözcüğünü kullandı ve daha sonra” Ya Rab bana yardım et” dedi.
    İsa Mesih’e Bir Yahudi gibi gelemiyordu. (Çünkü Yahudi değildi)
    Yaratıcının yarattığı bir kul olarak merhamet istedi.Merhametini hak etmeyen biri olarak yalvardı.
    Aslında İsa Mesih Kadındaki İman’ı sınıyordu.Yahudiler içindede inancsız Mesih’i reddeden çocukları O’na iman etmezken,günahkar bir soydan gelen ve dışlanmış bir ulusa ait olan bu kadın O’nun merhametine sığınmıştı.
    Rab İsa Mesih kadındaki İman’ı… kadındaki inanç’ı ve teslimiyeti görmüş ve sınadığı bu Kadına merhametini ve lütfunu, kadının kızını uzaktan iyileştirerek ödüllendirdi.

Sevgili Happychristmas.diyorsun ki;

“İsa ‘Dünyanın ışığıyım’ dedi.Ama ölüp dirilene kadar yalnızca Israilde mi kalması gerekiyordu?”

İsa Mesih önce Yahudi ulusuna geldi.”Dünya’nın ışığıyım ” derken bunu evrensel olarak kullandı,bunu dünyasal olarak ifade edeyim ,şöyle düşün.aday adayı olarak seçimlere katılıyorsun. adaylığın İzmir’den ,kendini gidip te maraş’ta tanıtamassın ,nerde çalışmalarını tanıtımlarını yapabilirsin, bağlı bulunduğum şehirde.bu dünyasal ifade ki bizim ilğilendiğimiz yada bizi bağlayan ruhsal gerçekler.
    Sorduğun soru Tanrı’nın işleyişi ve Tanrı’nın planlari ile ilğili,
    Diğer uluslara Müjde biliyorsun, Pavlus tarafından gerçekleştirildi.bu da Tanrı’nın bir planı,Bizler Tanrı’nın işleyişini ve planlarını bilemeyiz.

Kutsal Kıtap’ımızda Vaiz bölümünde:

“Tanrı uğraşsınlar diye insanlara verdiği zahmeti gördüm.O her şeyi zamanında güzel yaptı. İnsanların yüreğine sonsuzluk kavramını koydu..
    Yine de insan Tanrı’nın yaptığı işi başından sonuna dek anlıyamaz.”
    Vaiz 3:10

Esenlikle kal, sevgili Happychristmas.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.