Isa mesih’in işiğini yansitmak

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27147
  Anonim
  Pasif

  İsa Mesih’in Işığını Yansıtmak

  ‘Tanrı`nın tapınağı olduğunuzu, Tanrı`nın Ruhu`nun sizde yaşadığını bilmiyor musunuz?’ (1.Korintliler 3:16).

  İmanlılar olarak pekçoğumuz Tanrı’nın yüceliği ve ışığıyla dolu olduğumuzun farkında değiliz. Pavlus aslında bu ayette bize, ‘En kutsal yer olduğunuzu bilmiyor musunuz?’ diye soruyor. Eski Antlaşma’ya baktığımızda Tanrı’nın Yüceliği’nin en kutsal yerde olduğunu okuyoruz. Tanrı’nın varlığını, yüceliğini ve huzurunu temsil eden Antlaşma Sandığı’nın bulunduğu Tanrı’nın tapınağına herkes giremezdi… O Antlaşma sandığı tapınağın en kutsal yerindeydi. Oraya ancak senede bir kez, halkın günahları için sunağın önünde kefaret eden Başkahin girebiliyordu.

  Pavlus, Mesih’te bulunan Tanrı’nın yüceliğinin şimdi de bizlerde bulunduğunu söylemek istiyor o ayette. En kutsal yer bizleriz, elle değil, ama Tanrı’nın kendisi tarafından diri taşlarla yapılan tapınak bizleriz. 2.Korintliler 4:6-7’de şöyle okuyoruz:

  ‘Çünkü, “Işık karanlıktan parlayacak” diyen Tanrı, İsa Mesih`in yüzünde parlayan kendi yüceliğini tanımamızdan doğan ışığı bize vermek için yüreklerimizi aydınlattı. Üstün gücün bizden değil, Tanrı`dan kaynaklandığı bilinsin diye bu hazineye toprak kaplar içinde sahibiz’.

  Eskiden İsrail halkı savaşa giderken, Tanrı’nın varlığını ve yüceliğini temsil eden Antlaşma Sandığı’nı beraberlerinde taşıyorlardı. Sandık kaldırıldığı zaman halk, ‘Ya Rab kalk! Düşmanların dağılsın, senden nefret edenler önünden kaçsın (Sayılar 10:35), diye bağırıyorlardı. Tanrı’nın aynı varlığı ve yüceliği şimdi de biz iman edenlerledir. Düşmanımız olan Şeytan’la savaşımızda Tanrı bizimledir, içimizdedir. Dua edip Tanrı’ya yakardığımızda Tanrı kalkar ve aracılığımızla düşmanı alteder. Artık O’nun taşıyıcıları bizleriz. Yeşeya 60:1-3′de şöyle der:

  ‘Kalk, parla; Çünkü Işığın geliyor, RAB`bin yüceliği üzerine doğuyor. Dünyayı karanlık, halkları koyu karanlık örtüyor; Oysa RAB senin üzerine doğacak, Yüceliği üzerinde görünecek. Uluslar senin Işığına, Krallar üzerine doğan aydınlığa gelecek. Başını kaldır da çevrene bir bak, Hepsi toplanmış sana geliyor.’

  Aynı zamanda bu ayetler İsa Mesih’in kanıyla satın alınan bizler, Mesih’in kiliesesi olan imanlılar içindir.

  Ey Mesih’in evlatları kalkın, parlayın, çünkü ışığınız geliyor. Rab’bin yüceliği üzerinize doğuyor. Dünyayı karanlık, halkları koyu karanlık örtüyor, oysa Rab sizin üzerinize doğacak, yüceliği üzerinde görünecek. Uluslar sizin ışığınıza, krallar üzerinize doğan ve sizde parlayan ışığa gelecekler.

  Evet sevgili kardeşler, bizler Işığın çocuklarıyız. Mesih’in askerleriyiz. En yüce Olan’ın gücünü pek çok şeyde etkin kılmaya ve Mesih’in zaferlerini göstermeye çağrıldık. Tanrı bizlere ışığını, kılıç gibi keskin olan Sözü’nü ve kendi adını kullanabilmemiz için yetki vermiştir. Mesih’in bizim aracılığımızla parlamasına izin vermeliyiz. Tanrı Sözü olan Kutsal Ruh’un kılıcını kuşanmalıyız. Bu kılıç, karanlığın işlerini yerle bir edecek doğal güce sahiptir. Bunu kullanmalıyız çünkü dünyamız gittikçe karanlığa gömülüyor, kaybolan insanlar karanlığın içinde kayboluyorlar, sonsuz ölüme, sonsuz yıkıma dogru gidiyorlar.

  Sevgiden yoksun acı çeken insanlara Tanrı’nın sevgisini anlatalım. Tanrı’nın ışığının ülkemiz üzerine, bulunduğumuz ülkenin, kentin üzerine, ailemizin, yakınlarımızın, akrabalarımızın, komşularımızın üzerine yansıması, şeytanın elinden onları özgür kılması için sürekli yakarışta bulunalım, onların ruhsal özgürlüğe kavuşabilmeleri için ruhsal olarak savaşalım. Bu savaşta komutanımız, Rabbimiz İsa Mesih’tir ve zafer O’nundur.

  İsrailliler Tanrı’nın varlığını ve yüceliğini savaş alanına taşıdıkları gibi bizler de aynısını yapmalıyız. Antlaşma Sandığı’nda bulunan yaşam ekmeği, kahinlik yetkisi ve Tanrı’nın yasası ve Sözü bizde de vardır, elimizdedir. Antlaşma Sandığı’nın üzerine parlayan yücelik, şimdi de bizler aracılığıyla parlamaktadır. Öyleyse hep birlikte Rabbimiz’in adını yüceltmek için seferber olalım. Keskin kılıçtan çok daha keskin olan Tanrı Sözü’nü dünyaya ilan edelim, yayalım. Kaybolmuş canların kurtuluşları için Tanrı’nın sağlamış olduğu tüm ruhsal silahları kuşanalım. Dualarımız aracılığıyla Tanrı kalkacak, düşmanımız olan Şeytan’ı ayaklarımızın altına serecektir, çünkü Tanrı içimizdedir, bizimledir. İsa Mesih’in adında zafer vardır .. Amin

  Rab her birinizi bolca bereketlesin ve Ruhu aracılığıyla güçlendirsin.

  Sevgilerimle

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.