Isa mesih’in insan özü

• Bu konu 2 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

İSA MESİH’İN İNSAN ÖZÜ

DOĞDU
    Mat.1: 16 Yakup Meryem’in kocası Yusuf’un babasıydı.
    Meryem’den Mesih diye tanınan İsa doğdu.
    Mat.1: 18a İsa Mesih’in doğumu şöyle oldu:

ORUÇ TUTTU – ACIKTI
    Mat.4: 2 İsa kırk gün kırk gece oruç tuttuktan sonra acıktı.

UYUDU
    Mat.8: 24-25 Gölde ansızın büyük bir fırtına koptu. Öyle ki, dalgalar teknenin üzerinden aşıyordu. İsa bu arada uyuyordu. Öğrenciler gidip O’nu uyandırarak, “Ya Rab, kurtar bizi, yoksa öleceğiz!” dediler.

ACIDI
    Mat.9: 36 Kalabalıkları görünce onlara acıdı. Çünkü çobansız koyunlar gibi şaşkın ve perişandılar.

ÖFKELENDİ
    Mar.3: 5 İsa, çevresindekilere öfkeyle baktı. Yüreklerinin duygusuzluğu O’nu kederlendirmişti.

BÜYÜYOR, GÜÇLENİYOR, ÖGRENİYORDU
    Luk.2: 40 Çocuk büyüyor, güçleniyor ve bilgelikte yetkinleşiyordu. Tanrı’nın lütfu O’nun üzerindeydi.

BİLGELEŞİYOR, GELİŞİYORDU
    Luk.2: 52 İsa bilgelikte ve boyda gelişiyor, Tanrı’nın ve insanların beğenisini kazanıyordu.

GÖREVE BAŞLADI
    Luk.3: 23a İsa görevine başladığı zaman otuz yaşlarındaydı.

SÖZ, İNSAN OLMUŞTU – OĞULDU
    Yu.1: 14 Söz, insan olup aramızda yaşadı. O’nun yüceliğini Baba’dan gelen, lütuf ve gerçekle dolu biricik Oğul’un yüceliğini gördük.

SUSADI
    Yu.4: 7 Samiriyeli bir kadın su çekmeye geldi. İsa ona, “Bana su ver, içeyim” dedi.
    Yu.19: 28 Daha sonra İsa, her şeyin artık tamamlandığını bilerek Kutsal Yazı yerine gelsin diye, “Susadım!” dedi.

AĞLADI
    Yu.11: 35 İsa ağladı.

YÜREĞİ SIKILDI
    Yu.12: 27 Şimdi yüreğim sıkılıyor, ne diyeyim? ‘Baba, beni bu saatten kurtar’ mı diyeyim? Ama ben bu amaç için bu saate geldim.

ŞARABI TATTI
    Yu.19: 30 İsa şarabı tadınca, “Tamamlandı!” dedi ve başını eğerek ruhunu teslim etti.

BÖĞRÜNDEN KAN VE SU AKTI
    Yu.19: 34 Ama askerlerden biri O’nun böğrünü mızrakla deldi. Böğründen hemen kan ve su aktı.

NASIRALIYDI
    Elç.2: 22a “Ey İsrailliler, şu sözleri dinleyin: Bildiğiniz gibi Nasıralı İsa,

ADAMDI – ÖLDÜ
    Elç.2: 23 Tanrı’nın belirlenmiş amacı ve öngörüsü uyarınca elinize teslim edilen bu adamı, yasa tanımaz kişilerin eliyle çarmıha çivileyip öldürdünüz.

BEDENDENDİ – DAVUT’UN SOYUNDANDI
    Rom.1: 3 Rabbimiz İsa Mesih beden açısından Davut’un soyundandır; kutsallık ruhu açısından ise ölümden dirilmekle Tanrı’nın Oğlu olduğu kudretle ilan edildi.

ARACIYDI – İNSANDI
    1.Ti.5-6 Çünkü tek Tanrı ve Tanrı’yla insanlar arasında tek aracı vardır. O da insan olan ve kendisini herkes için fidye olarak sunmuş bulunan Mesih İsa’dır. Uygun zamanda verilen tanıklık budur.
    İbr.2: 14 Bu çocuklar etten ve kandan oldukları için İsa, ölüm gücüne sahip olanı, yani İblis’i, ölüm aracılığıyla etkisiz kılmak üzere onlarla aynı insan yapısını aldı.

DENENDİ
    İbr.2: 18 Çünkü kendisi denenip acı çektiği için denenenlere yardım edebilir.

YARDIM EDİYORDU
    İbr.2: 16 Kuşkusuz O, meleklere değil, İbrahim’in soyundan olanlara yardım ediyor.

KARDEŞLERİNE BENZİYORDU
    İbr.2: 17a Bunun için her yönden kardeşlerine benzemesi gerekiyordu.

Sevgiyleee

Anonim
    Pasif

merhaba. kafam karıştı.
    Hristiyanlıktaki oruç tutma aç kalmayla alakalı değil diye biliyorum,yani ayeti anlamadım.

…Öğrenciler gidip O’nu uyandırarak, “Ya Rab, kurtar bizi, yoksa öleceğiz!” dediler…. bu yazmış oldugunuz şey Isa Göreve başladı başlığı altına koydugunuz ayetlerden önce geliyor Isa göreve başlamadan Öğrenciler onun Rab oldugunu nereden biliyorlardı ve Öğrenciler Isa göreve baslamadan da varlar mıydı acaba bu ogrenciler tam olarak kim oluyorlar

kafam karıştı açıkcası. bu yazdıgınız ayetler belli bir sıraya göre mi yazılmıştır?

Anonim
    Pasif

@happychristmas 11049 wrote:

merhaba. kafam karıştı.
    Hristiyanlıktaki oruç tutma aç kalmayla alakalı değil diye biliyorum,yani ayeti anlamadım.

Burada yapmış olduğum paylaşım İsa’nın %100 insan özünde aramızda bulunduğunun ayetlerdeki gösterimleridir.
    Burada anlatılmak istenilen O’nun acıkmış olmasıdır.
    İnsan doğasıyla aramızdadır çünkü.
    Çöldedir, kırk gün boyunca orada kalmıştır ve çölde kendisini Tanrı’nın ellerine bırakmıştır.
    O’na güvenmektedir. Kendisini Tanrı’ya teslim etmiştir.
    Aç kalmayı Tanrı’nın diri sözlerine yeğlemiş ve bu denenmeden başarıyla çıkmıştır.

…Öğrenciler gidip O’nu uyandırarak, “Ya Rab, kurtar bizi, yoksa öleceğiz!” dediler…. bu yazmış oldugunuz şey Isa Göreve başladı başlığı altına koydugunuz ayetlerden önce geliyor Isa göreve başlamadan Öğrenciler onun Rab oldugunu nereden biliyorlardı ve Öğrenciler Isa göreve baslamadan da varlar mıydı acaba bu ogrenciler tam olarak kim oluyorlar

Bu sorunuzun yeri burası olmadığından formdaki paylaşımları okumanızı tavsiye edeceğim.

kafam karıştı açıkcası. bu yazdıgınız ayetler belli bir sıraya göre mi yazılmıştır?

Ayetler İsa mesih’in yaşamına göre sıralanmamıştır.
    O’nun insan vasıflarından sözetmek ve paylaşmak amacını taşımaktadır.

sevgiyleee

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.