Isa Mesih ve çam ağacı

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26638
  Anonim
  Pasif

  İnsanlar daha din yokken, doğanın onunde eyilirken,Çam ağacının her zaman , yeşil kalma özelligi,insanın dikkatını çekmişti.Çam ağacının tarihi ve,ne amaçla kullanıldığı,törensel içeriği konusunda bir çok görüş vardır.Bazı ilkel dinlerde,kimi putperes topluluklarda biliniyordu,bunlardan en ilginç olanı ağacı yüceltmenın,Şamanizm,den geldiği iddiasıdır.Günümüzde,de insanların dilek ağaclarına bel bağlayıp renkli kumaşlarla dileklerini ağaca iliştirmeleri bunun bir derece doğru oldugunu göstermektedir.Ağaç her ne şekilde kullanılırsa, kullanılsın fark etmiyordu .En son ağacı ve süslemeyi yaşamın içine sokanlar köklerle fazla ilgilenmiyorlardı. İşte bu nedenle, kiliselerde ve Hristiyan ailelerin evlerinde,de süslenmiş agaça rastlanıyordu.Bir aydınlatma adamı olan Martın Luther 16.yy,da ağaca damgasını vurmuştur.

  Madem kullanılıyor,ağaca yeni bir anlam verelim diye düşündü.Aslında ortaya çıkan yorum yanlış degildi.Ağaç,ın yıl boyu yeşil kaldıgından yani bir anlamda ölmediğinden sonsuzlugu simgelediğini söyledi.SONSUZLUK da İSA MESİH VE ONUN KRALIĞI,ını anımsatıyordu.Ağaç güncel insan yaşamında, bozulmamış beklentileri ve ikinci el olmayan, umutları simgeliyordu. Martin luther,Çam ağacı nasıl her mevsimde ve her zaman yeşil kalıyorsa İSA MESİH, DE SONSUZA DEK, KALICIDIR.Ağaç ölümü alt eden yaşamın senboludur.Ağaç insanlara YAŞAM VEREN İSA MESİH i anımsatır o SONSUZA DEK AYNIDıR,DEĞİŞMEZ,o dünyaya gelip insanları, Tanrıdan ayıran, günahlarından kurtulmaları için yaşamını vermiştir.Kendini kurban olarak sunmuştur.İSA MESİHİN ÖLÜMÜ SAYESİNDE biz YAŞAM BULDUK.İsa Mesih çarmığa gerilip üç gün sonra dirildi.ÖLÜMÜ YENDİ yendi ve BİZİ TANRI İLE BARIŞTıRDI.Bizi solmayan bir ümide kavuşturdu. Ağaç zamanla çok kullanılır oldu ve Hristıyan ailelerin vazgeçilmez dekorasyon aracı haline geldi ve girişimcilerin ticari eylemleri ile her ülkede yaygınlaştı.

  Ağaç üzerindeki süslerin,de bazı anlamları vardır.Ağacın tepesine bir yıldız yerleştirilir.İsa Mesih doğduğu zaman doğuda araştırmalar yapan yıldız bilimciler vardı.Onlar bir gün ğökyüzünde hareket eden bir yıldız gördüler.Bu gizemli, yıldızın peşine düştüler.Yıldız onlara,yol gösteriyordu,en sonunda yıldız bir evin üzerinde durdu,eve girdiklerinde kucagında bebegi ile duran bie kadın gördüler.Yanına yaklaşıp yeni doğan bebeyin önünde egildiler.Getirdikleri armağanları sundular. Ağaça yerleştirilen yıldız bu olaydan dolayı düşünülmüştür. Ağaç ışıklarla süslenir.İSA MESİH DÜNYAMIZI AYDINLATAN IŞIKTIR.O bizim yaşamımıza rehber olmuştur.Onunla yürüdüğümüzde yaşamımızda, karanlık kalmaz.

  Çam ağacının süsleri için sıkça kullanılan renkler kırmızı beyaz ve yeşildir.Beyaz temizlik saflık ve paklığı simgeler.Kırmızı O,nun kurtuluş için döktügü kanı çagrıştırır.Yeşil ise diri yaşamı anlatır. Altın renkli süsler,onun kutsallığını betimler.Ağaçın üzerinde duran melek,isa Mesihin doğuşunu bildiren meleği temsil eder.Bunların hepsi senboldur.Kullanılan süsler toplumlara göre değişeblir. Değişmeyen tek şey, İsa Mesihin yaşamımıza getirdiği sevinç ve aydınlıktır.

  BEN DÜNYANIN ,IŞIĞIYIM, ARDIM,SIRA GELEN,YAŞAM IŞIGINA KAVUŞACAK HİÇ BİR ZAMAN, KARANLIKTA, DOLAŞMAYACAK
  (YUHANNA 8:12).

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.