• Bu konu 6 izleyen ve 8 yanıt içeriyor.
9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25920
  Anonim
  Pasif

  Bişey merak ediyorum Hz.İsa dünyadayken hristiyanlar ibadet yapıyorlarmıydı,yapıyorlarsa nasıl yapıyorlardı.

  #32132
  Anonim
  Pasif

  Tapınmak için bir araya geliyorlardı, (Matta 4:23)
  Dua ediyorlardı, (Luka 9:28)
  Kutsal Kitap okuyorlardı (Luka 4:16-17)
  Vaaz dinliyorlardı (Matta 5 ve 7 bölüm)
  Müjdeleme yapıyorlardı (Luka 9)

  Şu an kiliselerde neler yapılıyorsa hemen hemen aynı şeyler yapılıyordu

  #32127
  Anonim
  Pasif

  isa hayattayken incil kitap halinde değildi diye biliyorum bahsettiğiniz kutsal kitap tevratmı?

  #32126
  klaus
  Anahtar yönetici

  İsa Mesih 30 yaşına kadar hizmete başlamadı. Vaftiz olduktan sonra hizmete başladı ve o ana kadar yahudilerle ibadet ediyor ve kutsal kitap ( eski ahit ) okuyordu. Ama göreve başladıktan sonra müjdelemeye devam ettikçe hristiyan inacı ve ibadeti ( vaftiz, rabbin sofrası vs ) yayılmaya başladı. Zaten incilde İsadan sonra oluştu.

  Ayrıca hep şunu düşünmüşümdür ; İsa Mesih çoçukken , eski ahiti okurken, kendinden bahsedildiği bölümlerde ( yeşeya 53 ) olsun, çekeceği eziyetleri anlatan ( davutun bir mezmurunda tasvir edilir )
  bölümlerde olsun, acaba ne hissediyordu ?
  Bu konuda kendi düşüncelerini paylaşmak isteyen kardeşler olursa çok memnun olurum.

  Esenlikle ve bereketle.

  #32151
  Anonim
  Pasif

  Bu konuda Esseniler ile ilgili araştırma yapmanızı öneririm.

  #32154
  klaus
  Anahtar yönetici

  Teşekkür ederim araştıracağım. Ama şöyle demiştim;
  ” Bu konuda kendi düşüncelerini paylaşmak isteyen kardeşler olursa çok memnun olurum. ”
  Yani sizin yüreğinizden geçenleri merak etmiştim.
  Sevgi ve esenlikle.

  #32155
  Anonim
  Pasif

  @KAYRAM 12228 wrote:

  Teşekkür ederim araştıracağım. Ama şöyle demiştim;
  ” Bu konuda kendi düşüncelerini paylaşmak isteyen kardeşler olursa çok memnun olurum. ”
  Yani sizin yüreğinizden geçenleri merak etmiştim.
  Sevgi ve esenlikle.

  Özür dilerim sadece katkıda bulunmak istemiştim. Benim yüreğimden çok fazla birşey geçmiyor çünkü zaten Tanrı olan bir kişinin beden alıp dünyaya gelmesi olayını bile kavramakta zorlanıyorum, bunu idrak edemiyorum ki O yüce zattın neler hissettiğini düşünebileyim. Sadece hayranlık ve kavrayamama ile izliyorum o kadar. Çeşitli kaynaklarda ise İsa’nın gençliğinde Esseniler ile görüştüğünü ya da iletişim içinde olduğunu iddia edenler vardı. Tabi çok fazla tarihsel delil yok, kesin birşey söyleyemem.

  #32387
  Anonim
  Pasif

  Sevgili Kayram, çok profesyonelce bilgiye ve birkime sahip olduğum söylenemezç ama sadece paylaşım için yazıyorum belki eksiğim yada yada yanlışım varsa beni birisi yani bilen biri uyarabilsin diye.. yazıyorum..

  Bana kalırsa İsa küçükken eski ahiti okumadan da başına gelecekleri biliyor du. buna örnek olarak annesi meryem ve babası yusuf’u 10 yaşında iken 3 günlük bir terkedişi mevcut. meryem ona bize bunu neden yaptın oğlum dediğinde beni neden merak ettiniz babamın mekanında olacağımı bilmeliydiniz diye cevap veriyor..
  Buradan bence başına gelecek her şeyi bildiği aşikardır.ve ne hissettiğine gelince..

  Bizler bu gün bir arkadaşımızı eşimizi dostumuzu hatta hiç tanımadığımız birine yardımettiğimizde yada bir zorda olan kişiye maddi manevi destek olduğumuzda sevinmiyormuyuz mutlu olmuyormuyuz. Yada ne bileyim birine araba çarpmak üzere iken kurtarmaya çalışan insan onu kurtarabildiyse sevinmiyor mu ve arabanın kendisine çarpma ihtimali olduğunu bile bile bunu yapıorsa…

  İsa ise birini araba çarpmaktan birini aç kalmaktan değil. tüm insanlığı kurtarmıştır. şimdi ben sana soruyorum.. sıradan bir insan olan bizler sence böyle bir durumda ne hissederdik…
  ben kendi adıma söyliyeyim derin bir mutluluk

  İsa her zaman bizle her zaman doğru yoldan yürümemizi sağlasın.
  amin.

  #32392
  klaus
  Anahtar yönetici

  Sevgili Nurdem tamamen sana katılıyorum. Rabbim seni bereketlesin.
  Bu gün, kilisemden bir bayan arkadaşımla sohbet ettik. Bana Baba’nın oğluna olan sevgisini öyle anlattı ki çok etkilendim. Farklı bir anlatım tarzıydı benim için. Bende sizinle paylaşmak isterim. Aslında konu İsanın bir cümlesinden çıkmıştı. Çarmıhta ” Baba, baba neden beni terk ettin ” demesi. Bu cümle üzerine konuşuyorduk. Bana aynen söylediklerini bende aktarmak isterim;

  ” Dünya var olmadan öce, ezelden beri birbirinden hiç kopmayan üçlü vardır. Baba- İsa-Kutsal Ruh. Bu üçlü birbirine çok bağlıydı, birbirlerini çok sever, aralarında arkadaşlar arasındaki gibi ne bir kavga, ne bir kıskançlık, ne bir kin hiç bir şey yoktur. Onlar kutsaldır. Onlar kutsal bir sevgi ile birbirlerine bağlıdır. Fakat aralarında bir plan yapıp karar verirler. Günahkar insanların arasına , onları kurtarmaya , içlerinden hangisi gidecekti ? Tabi ki İsa. İsa beden alarak dünyaya gelmek için çok sevdiği Babasından, Babası da oğlundan bir süre ayrılmak zorunda kalır. Bu , biz günahkar insanlar için ne kadar büyük bir fedakarlık değil mi ? Şöyle düşünelim, orta yaşlara kadar annen ve baban ile yaşıyorsun ama annen ölüyor ve aranızdan ayrılıyor. O an ne hissedersin? Canından can gider değil mi ? Artık üçünüzün bir arada olmayacak olması çok üzücüdür. İsa dünyada bütün insanların günahlarını üzerine çekmek için Babasından ayrılır. Dünyaya gelir. Bütün insanların günahlarını çeker. Üzerinde o kadar günah vardır ki Kutsal olan Tanrı bunu kabul edemez ve bunu da hissettirir. O an İsa kendini terkedilmiş hisseder. Ve der ” Baba neden beni terk ettin ” Sanki Baba oğluna sırt çevirir. Ama bu durumu daha önceden planladıkları için böyle olmak zorundaydı. İsa 3 gün sonra dirilir. Ama dirilene dek tam 3 gün cehennemde kalır ve orada da müjdeyi verir. Ve sonrasında Babanın yanına çıkar. Ve tekrar kutsal üçlü biraraya gelir. Ama bir farkla ! İsa artık insan bedeni şeklinde olacaktır yargı gününe dek ! Ama nasıl bir beden ? Tarif edildiği gibi saçları alev alev, ayakları parlak tunç, vs..”

  Bu anlatım, bu yorum beni çok etkiledi. Bayan arkadaşım bana bu durumu benzetmelerle anlattı tıpkı İsanın olayları benzetmelerle anlatması gibi. Tanrının bizi ne kadar çok sevdiğini ve en sevgili oğlunu karşılıksız olarak bize yollaması… işte böyle bir duygu olmalı…

  Tanrıda ve sevgide kalabilmek dileğiyle.. Esenlikle kalın.

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.