Incildeki celiskili cevaplar

• Bu konu 6 izleyen ve 7 yanıt içeriyor.
8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Bir sitede bi yaziya rastladim, ve Incildeki celiskilerden bahsediyor du.

Bazilarini paylasmak istedim.

Meryemin kocasi olan Yusufun babasi kimdi?

Matta 1:16 ya göre : Yakup
    Lukas 3:23 a göre ise : Eli

Davud´un hangi oglunun soyundan Isa gelmistir?
    Matta 1:6 ya göre : Süleyman
    Lukka 3:31 göre ise :Natan

Davud tahtini Isaya verecek mi?

Lukas 1:32 ye göre :EVET!

Matta 1:11, 1.Korintliler 3:16 :Hayir, cünkü onun soyunun devami Yosiya(Jojackin)
    Jeremiah 36:30 : ve Tanri konustu Yosiya nin soyundan gelecek ve Tahta oturan olmayacak

Petrus Isa nin mesih oldugunu nasil ögrendi?

Matta 16:17 : mesih oldugu icine dogdu ,
    Yohanna 1:41: göre ise Kardesi Andrea ona anlatti.

Isa ilk olarak Petrus ve Andrea yla nerde karsilasti?

Matta 4:18 Celile(Galilaa) gölünün kiyisinda
    Johannes 1: 28,42 : Betanya da

Isa calmiha gerildigi günde cennete gitti mi?
    Luka 23:43 e göre EVET!
    Johanna 20:17 göre Hayir

Judas nasil öldü?

Matta 27:5 e göre kendini asti.
    Elcilerinisleri 1:18 e göre “onra baş aşağı düştü, bedeni yarıldı ve bütün bağırsakları dışarı döküldü. “
    Hepsini tercüme etmedim, liste aslinda uzun .

Isanin basinda tam olarak hangi yazi vardi?

Matta 27:37 e göre “Bu Isadir, Yahudilerin krali”
    Markus 15:26 “Yahudilerin krali”
    Yohanna 19:19 “Nazaretli Isa , yahudilerin Krali”

Isa sinirda bir adama rastladi ve on ” beni izle “dedi. Bu adam kimdi?
    Matta 9:9 a göre Mattaydi
    markus 2:14, Luka 5:27 ye göre ise Leviydi

Eger bu icerik dogrusu o zaman cevaplarin hangisi dogru?

Anonim
    Pasif
    Gercekci;13383 wrote:
    Bir sitede bi yaziya rastladim, ve Incildeki celiskilerden bahsediyor du.

Meryemin kocasi olan Yusufun babasi kimdi?

Matta 1:16 ya göre : Yakup
    Lukas 3:23 a göre ise : Eli

Luka Yusuf`un soy kaydini, Matta isa Meryemin soy kaydini verir,

Gercekci;13383 wrote:
    Davud´un hangi oglunun soyundan Isa gelmistir?
    Matta 1:6 ya göre : Süleyman
    Lukka 3:31 göre ise :Natan

Hem Süleyman hem de Natan O’nun atalarıdır. Matta’da İsa’nın üvey babası olan Yusuf’un soyağacı verilmektedir. Luka’da ise İsa’nın annesi Meryem’in soy ağacı verilmektedir. Yani, her ikisi Davut’un soyundandır ama Yusuf Davut’un oğlu Süleyman’ın torunuyken, Meryem Davut’un oğlu Natan’ın torunudur.

Gercekci;13383 wrote:
    Davud tahtini Isaya verecek mi?

Lukas 1:32 ye göre :EVET!
    Matta 1:11, 1.Korintliler 3:16 :Hayir,
    cünkü onun soyunun devami Yosiya(Jojackin)
    Jeremiah 36:30 : ve Tanri konustu Yosiya nin soyundan gelecek ve Tahta oturan olmayacak

Petrus Isa nin mesih oldugunu nasil ögrendi?

Matta 16:17 : mesih oldugu icine dogdu ,
    Yohanna 1:41: göre ise Kardesi Andrea ona anlatti.

Matta 16:17 ayetlerinde Petrus zaten İsa”nın öğrencisidir, ancak Henüz tam anlamıyla onun kim olduğunu anlayamamış ama Mesih”le uzun zaman geçirdiği için onun gerçek kimliğini anlayabilmiştir, Yuhanna’da ise SADECE İLK MESİHLE KARŞILAŞMASI anlatılmaktadır,

Gercekci;13383 wrote:
    Isa ilk olarak Petrus ve Andrea yla nerde karsilasti?

Matta 4:18 Celile(Galilaa) gölünün kiyisinda
    Johannes 1: 28,42 : Betanya da

Ayetleri dikkatli okursanız burada ilk kez değil ayrı ayrı çağrılmalar olduğunu görürsünüz.

Yuhanna’da kurtuluşa çağrıldılar
    Matta’da ise göreve

Gercekci;13383 wrote:
    Isa calmiha gerildigi günde cennete gitti mi?
    Luka 23:43 e göre EVET!
    Johanna 20:17 göre Hayir

Meryem İsa’yı kişisel olarak bir insan yönüyle tanıyordu, İsa’nın bedeninde yaptığı mucizelere tanık olmuştu. Bu yüzden İsa’yı gözleriyle göremezse, O’ndan bereket alamayacagı sonucuna vardı. “Bana BEDENDE BİR İNSAN OLARAK dokunma. demek istemiştir ve Kutsal Ruh yeryüzüne geldiğinde bana o ruhun aracışığı ile dokunabilirsin demiştir

Gercekci;13383 wrote:
    Judas nasil öldü?

Matta 27:5 e göre kendini asti.
    Elcilerinisleri 1:18 e göre “onra baş aşağı düştü, bedeni yarıldı ve bütün bağırsakları dışarı döküldü. “

Evet Yahuda kendini astı ama Yahuda astığı ip koptu (Elçilerin işleri) ve yere düştü ve karnı deşildi ve bağırsakları dışarı döküldü, bir bölüm diğerinden daha fazla ayrıntı veriyor sadece

bunda çelişki değil daha fazla ayrıntı vardır sadece

Gercekci;13383 wrote:
    Hepsini tercüme etmedim, liste aslinda uzun .

Isanin basinda tam olarak hangi yazi vardi?

Matta 27:37 e göre “Bu Isadir, Yahudilerin krali”
    Markus 15:26 “Yahudilerin krali”
    Yohanna 19:19 “Nazaretli Isa , yahudilerin Krali”

burada yine bir bölüm diğerinden daha fazla ayrıntı veriyor

Örneğin bir gazete derseki, ALMAN BAŞBAKANI, FRANSAYA GEZİYE GİTTİ, bir diğer gazete ise, ALMAN BAŞBAKANI VE MİLLETVEKİLLERİ , FRANSAYA GEZİYE GİTTİ, bu iki gazeteden biri sence yanlış mıdır?

Gercekci;13383 wrote:
    Isa sinirda bir adama rastladi ve on ” beni izle “dedi. Bu adam kimdi?
    Matta 9:9 a göre Mattaydi
    markus 2:14, Luka 5:27 ye göre ise Leviydi

Matta’nın bir diğer ismide Levi’dir
    Mar.2: 14 Yoldan geçerken, vergi toplama yerinde oturan Alfay oglu Levi’yi gördü. Ona, “Ardimdan gel” dedi. Levi de kalkip Isa’nin ardından gitti.

Armagan
    Anahtar yönetici

Sevgili Yitro, gerçekçi nikli bu şahıs daha önce forumda yasaklanmış olan Güvercin isimli şahıstır. Sorduğu sorular hep internetten, islami sitelerden alıp getirdigi sorulardır ve öğrenmeye niyeti olan değil de, daha çok kendi doğrularını bize kabul ettirmeye çalışan peşin hükümlü bir müslüman tebliğcidir. Forum kuralları gereği yasaklılıği yeni nicklerinde de devam edecektir..

Anonim
    Pasif

Sevgili kardeşim yitro;

Her ne kadar paylaşan kardeşin niyeti farklı olsa da, bu iddialara verdiğin cevaplarla diğer pek çok kardeşe aydınlatıcı bir ışık olduğun için teşekkür ederim. Bu cevabının pek çokları için bereket olmasını ve Tanrı’nın adına yücelik getirmesini dilerim.

Tüm kardeşlere esenlikler… linie

Anonim
    Pasif

@oksiyus 13603 wrote:

Kuranda hangi çelişki varmı paylaşırmısın?

Sn. oksiyus;

Burada bir ‘Kur’an eleştirisi’ yapılmaz.

Bu forum İsa Mesih inanlılarının paylaşım alanıdır.

İman, merakın uyandırdığı, heyecanın güdülediği, nefsin pompaladığı bir ‘Oyun’ değildir.

Son derece ciddi bir iştir.

Saygılar.

Anonim
    Pasif

@Â’raf 13604 wrote:

Burada bir ‘Kur’an eleştirisi’ yapılmaz.

Bu forum İsa Mesih inanlılarının paylaşım alanıdır.

İman, merakın uyandırdığı, heyecanın güdülediği, nefsin pompaladığı bir ‘Oyun’ değildir.

Son derece ciddi bir iştir.

Saygılar.

Kendi mesajımı alıntılayacağımı hiç düşünmemiştim.

Sn Forum yetkilileri;

Burayı nasıl yöneteceğiniz sizin bileceğiniz bir iş olup, karışmak da haddim değildir. Ben daha ziyâde ilkesel açıdan bir hususu belirtmek te fayda görüyorum. Buraya bazı müslüman arkadaşlar gelip, ‘İncil de çelişkiler’ başlığı altında mesaj asıyorlar. Gerçi bunların bir kısmına cevap veriliyorsa da, bu husus da ısrarcı olanların üyelikleri iptâl ediliyor.

O zaman Kur’an konusunda da ‘Çelişki’ yazıları asmanın bir mânâsı olmadığı gibi, bu uygulamalar çifte standart olarak algılanacaktır .Bir takım karşılıklı iddialaşmalar bir işe yaramıyor; zamanla sertleşen üslûplar, insanlar arasında asabiyetin artmasına vesile oluyor.

Ben bu forumu ‘Mesih inanlılarının paylaşım alanı’ olarak gördüm. Zannımca da böyle olması gerekir. Eğer tartışmak değil de öğrenmek için ısrarlı sorular gelirse özelden kısa bazı açıklamalar yapılabilir.

Tanrısal doğrular, adres sorar gibi bulunmazlar. Forumlarda verilen birkaç satır cevapla müşkiller çözülmez. Doğruyu bulmak isteyen niyetinde samimi ise, bir arayışın çilesine katlanacak, okuyacak ve araştıracaktır. ‘Armut piş, ağzıma düş’ kolaycılığı ile elde edilen iman, iman değildir.

Nasıl ki alt yapısı temeli çürük bina ayakta durmazsa basit, sıradan, sâdece merâk saikiyle sorulan; bu gün sorulup yarın unutulan mevzûların da kimselere faydası olmaz.

İman başkalarının ‘yanlış’ları üzerine kurulmaz.

Bu gün İncil’de Kur’an da vesair dinler ve kitaplarında ‘Yanlış’ bulanlar ne dindar oluyor, ne de yeni bir din arayışına giriyorlar. Bu tür çabaların sonucunda ateizm sokağı da görünebilir. İnsanlara yardım ettiklerini sananlar, farkında olmadan kötülük etmiş olurlar. Çünki bir imanlı kendi inancında imana dâir sorularına çözüm bulamadığında, başka dinleri araştırarak bir yol bulabilir. Ama ‘Akıl’ verip ‘Çelişki’ gösterdiğiniz insanlardan bâzıları bir süre sonra ateist olursa; o’Çorba’ da sizin de tuzunuz olacaktır, haberiniz olsun.

Mesih İmanlısına İncil rehber olarak yeter. Kur’an da bulduğunuz ‘Yanlış’ larla imanının kuvvetlendiğinini sananlar, dönüp ‘İman’ zannettikleri şeyi tekrar gözden geçirmeldiriler.

Saygılar.

Anonim
    Pasif
    Â’raf;13613 wrote:
    Kendi mesajımı alıntılayacağımı hiç düşünmemiştim.

Sn Forum yetkilileri;

Burayı nasıl yöneteceğiniz sizin bileceğiniz bir iş olup, karışmak da haddim değildir. Ben daha ziyâde ilkesel açıdan bir hususu belirtmek te fayda görüyorum. Buraya bazı müslüman arkadaşlar gelip, ‘İncil de çelişkiler’ başlığı altında mesaj asıyorlar. Gerçi bunların bir kısmına cevap veriliyorsa da, bu husus da ısrarcı olanların üyelikleri iptâl ediliyor.

O zaman Kur’an konusunda da ‘Çelişki’ yazıları asmanın bir mânâsı olmadığı gibi, bu uygulamalar çifte standart olarak algılanacaktır .Bir takım karşılıklı iddialaşmalar bir işe yaramıyor; zamanla sertleşen üslûplar, insanlar arasında asabiyetin artmasına vesile oluyor.

Ben bu forumu ‘Mesih inanlılarının paylaşım alanı’ olarak gördüm. Zannımca da böyle olması gerekir. Eğer tartışmak değil de öğrenmek için ısrarlı sorular gelirse özelden kısa bazı açıklamalar yapılabilir.

Sevgili A’raf,
    Bu söylediklerinizin tamamına katılıyorum. Bazı Müslüman arkadaşların yazmış oldukları Kur’an ya da İncil hakkında tartışmalara konu olacak mesajların modore edilmesine ben de karşıyım ve bunu uygun görmüyorum. Bu tür şeylerin yarardan çok zarar getireceğine inanıyorum. Sizin de söylediğiniz gibi bu forum, Mesih inanlıların paylaşım alanıdır. Burda olmamızın nedeni, İncil’in kurtuluş müjdesini duyurmak ve Mesih’in sevgisini insanlara yansıtmak olmalıdır. Bundan sonra bu konuda daha duyarlı ve dikkatli olmaya çalışacağız. Bizleri bu konuda uyardığınız için çok çok teşekkür ederiz.

Rab’bin sevgisinde ve esenliğinde kalınız

hrturk

Armagan
    Anahtar yönetici

Değerli HristiyanTürk Forum üyeleri,

Üç yıl önceden beri foruma gelenler hatırlayacaklardır: Forumun bir bölümü İslam inancına ve İslamla ilgili konulara ayrılmıştı ve Forumdaki sohbet odamıza müslüman üyelerimiz de girebiliyorlardı. Zaman içerisinde birçok provakatör, sohbet odamızda ve forum içerisinde kışkırtıcı veya saldırgan yazılar ve tutumlarla burayı tabiri caizse ‘dingonun ahırına’ çevirmişlerdi. Daha sonra sohbete sadece tanıdığımız veya bizi kendilerinin Mesih inanlısı olduğuna ikna edebilen kişileri almaya başladık, diğer üyelerin girişlerini iptal ettik. Forumdaki İslam bölümünü kapatarak provakatörlere fırsat bırakmadık ve yazılan her yazıya mecburi moderasyon uygulamaya başladık. Yani üyelerin yazdıkları yazılar ilkin Forum yöneticileri veya moderatörler tarafından onaylandıktan sonra asılmaya başlandı. Kararlarımızı üyelerimizin çoğu sevinçle karşıladılar ve sevinçlerini güzel yazılarıyla dile getirdiler.

İleride de durum bundan farklı olmayacak. HristiyanTürk forum İslamın tartışıldığı, bazı kötü niyetli müslümanların kışkırtıcı düşüncelerini sergileyebileceği, ya da bazı hristiyanların islama hakaret edebileceği bir platform olmayacak. Elbette yanıtlar verilecektir, ama bu hakaret etmeden ve kışkırtmadan, hiç kimsenin hislerini incitmeden yapılmalıdır.

İslamı araştıranlar için burası yanlış adrestir. Ama İncil, İsa Mesih, Hristiyanlık gibi konularda samimi araştırmalarda bulunan kişiler için doğru adrestir. Elbette dinler konusunda samimi sorular soran, araştırma yapan ve öğrenmek isteyen kişilerin sorularına, yine İncil ışığında, her zaman olduğu gibi yanıt vermeye devam edeceğiz.

Sevgili A’raf kardeşimiz, çok doğru tesbitlerde bulunmuşsunuz. Düşünce ve önerileriniz için çok teşekkür ederiz.

Herbirinize Esenlikler Diliyoruz!

hrturk

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.