incilde bizde tanrının soyundanız dıyor

• Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

Biz de Tanrı’nın soyundanız derken neyi kasdedıyor? Daha yeni İncil okunmasında duydum hangi İncil oldugunu bilmiyorum. Cevap verırsenız sevinirim.

Anonim
    Pasif

Foruma hoş gelmişsin ‘Kayıtsız üye’ kardeşimiz :-)

O dediğinin İncil’in neresinde yazılmış olduğunu bize göstermezsen doğru bir cevap vermemizin mümkünü olamaz.

Tabi, tüm Kitab-ı Mukaddes’in öğretisinde insan ve hatta tüm evren yaradılmışlar, halkedilmişler kategorisinde olmalarına rağmen Tanrı tarafından var olmaya mazhar edilmiş olduklarından ve Tanrı’nın her zaman ve heryerdeki İllahi varlığının dahilinde yaşıyor olduklarından (bu gerçekle ilgili gaflette bulunuyor olsalar bile) bir bakıma Tanrı’nın soyundan oldukları söylenebilir. Ama… dikkat edilmesi gereken bunun sadece çok engin bir genel bakış içersinden söylenebileceğidir. Yoksa Tanrı yaradılmamış, insan ve evren ise yaradılmıştır. Aradaki fark bir doğa farkıdır ve doğalar arasındaki farkların en büyüğüdür, şüphesiz.

Esenlikler…

Anonim
    Pasif

@Kayıtsız Üye 17751 wrote:

Biz de Tanrı’nın soyundanız derken neyi kasdedıyor? Daha yeni İncil okunmasında duydum hangi İncil oldugunu bilmiyorum. Cevap verırsenız sevinirim.

sayın guest bu söylediğiniz incilde vardır. fakat burada ki anlatım iyi okunduğuunda gerçe anlaşılır. şöyleki bütün insanlık tek insandan yani ademdem türetmiştir. ilk yaratılan insan olarak, çünki adem e yaşam soluğunu üfleyen Tanrı nın kendisiydi yani adem in burnuna Tanrı nın üfürdüğü o hayat veren güç, nefes, soluk, ruh et ve kemiğe gerçek bir canlılık vermiştir. ” Tevrat Yaratılış kitabı : 2:7 ” 7 RAB Tanrı Adem’i topraktan Yarattı ve burnuna yaşam soluğunu üfledi. Böylece Adem yaşayan varlık oldu.”

sizin incilde var dediğiniz hususa gelince evet o bahsettiğinizde Elçilerin İşleri kısmında 17. bölümde geçmektedir. Fakat bu bölümü yukarda da bahsettiğim gibi değerlendirmek gerekir. elçilerin işlerinde anlatılan ise şunlardır.

“22 Pavlus, Ares Tepesi Kurulu’nun önüne çıkıp şunları söyledi: “Ey Atinalılar, sizin her bakımdan çok dindar olduğunuzu görüyorum.

23 Ben çevrede dolaşırken, tapındığınız yerleri incelerken üzerinde, BİLİNMEYEN TANRI’YA diye yazılmış bir sunağa bile rastladım. Sizin bilmeden tapındığınız bu Tanrı’yı ben size tanıtayım.

24 “Dünyayı ve içindekilerin tümünü yaratan, yerin ve göğün Rabbi olan Tanrı, elle yapılmış tapınaklarda oturmaz.

25 Herkese yaşam, soluk ve her şeyi veren kendisi olduğuna göre, bir şeye gereksinmesi varmış gibi O’na insan eliyle hizmet edilmez. Tanrı, bütün ulusları tek insandan türetti ve onları yeryüzünün dört bucağına yerleştirdi.

26 Ulusların sürelerini ve yerleşecekleri bölgelerin sınırlarını önceden saptadı.

27 Bunu, kendisini arasınlar ve el yordamıyla da olsa bulabilsinler diye yaptı. Aslında Tanrı hiçbirimizden uzak değildir.

28 Nitekim, ‘O’nda yaşıyor ve hareket ediyoruz; O’nda varız.’ Bazı ozanlarınızın belirttiği gibi, ‘Biz de O’nun soyundanız.’

29 “Tanrı’nın soyundan olduğumuza göre, tanrısal özün, insan düşüncesi ve becerisiyle biçimlendirilmiş altın, gümüş ya da taştan bir nesneye benzediğini düşünmemeliyiz.

30 Tanrı, geçmiş dönemlerin bilgisizliğini görmezlikten geldi; ama şimdi her yerde herkesin tövbe etmesini buyuruyor.

31 Çünkü dünyayı, atadığı Kişi aracılığıyla adaletle yargılayacağı günü saptamıştır. Bu Kişi’yi ölümden diriltmekle bunun güvencesini herkese vermiştir.”

umarım yardımcı olabilmişimdir. Saygılar

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.