• Bu konu 5 izleyen ve 7 yanıt içeriyor.
8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26116
  Anonim
  Pasif

  Degisti mi degismedi mi tarihten kanitlar belgeler burada hangi kitap dogru

  kaynaklarla bilgilendirebilirmisiniz …

  #32725
  Anonim
  Pasif

  diğer kitaplar için bilgim yok fakat kuranın 1400 sene önceki hali topkapı müzesinde muhafaza edilmektedir gidip bakabilirsin. Bugünkülerle karşılaştırabilirisn.

  #32727
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Topkapi Sarayında saklanan ve Hz. Osman döneminden kaldığı söylenen Kuran 8. yüzyıldan kalmadır. Konu üzerindeki bir tartışmayı bu sitede okuyabilirsiniz. http://www.incefikir.com/index.asp?id=48140

  #32728
  Anonim
  Pasif

  peki en eski incil hangisidir yani ole belge olarak degil tam olarak incil

  oludeniz tomarlari var deniliyor fakat icerigini vatikan sakliyormus hristyiyanligin yahudi meshebi filan oldugu yaziyormus o celiskili yani onun haricinde en eski incil hangisi …

  saolun …

  #32736
  Anonim
  Pasif
  Meraktan;13441 wrote:
  peki en eski incil hangisidir yani ole belge olarak degil tam olarak incil

  oludeniz tomarlari var deniliyor fakat icerigini vatikan sakliyormus hristyiyanligin yahudi meshebi filan oldugu yaziyormus o celiskili yani onun haricinde en eski incil hangisi …

  saolun …

  sayin Meraktan

  Vatikanin birsey sakladigi veya gizledigi yok:))

  Dolayisiyla celiski diye birsey de yoktur.Kutsal Kitap in degistirilmedigine en kuvvetli kanitlardan biridir.Ayrica oludeniz tomarlari bildigim kadariyla vatikanda degil Israil de bir muzede teshir edilmektedir.

  Incil il cesitli ilk yuzyillara ait kopyalari dunyanin cesitli muze ve kitapliklarinda saklanmakta ve teshir edilmektedir.

  Rab yureginizde olsun.

  #32741
  Anonim
  Pasif

  Arama motorlarinda cokca oyle bilgi oldugu icin sordum hangisi dogru sizce diye …

  Oludeniz tomarlarinda Isa’nin tanriligi hakkinda bilgi olmadigi, Onun sadece peygamberlik ozelliginin vurgulandigi ve daha cok o zamanin yahudi inanciyla ilgili yazilarin bulundugunu soyluyor arama motorundaki yazilar.. Ayrica dini bilgi oldugunu, o zamani yansittigini, incille ilgili pek bilgi icermedigini yaziyor …

  Dogru mu, degil mi, bilmiyorum. Yani sizin bilgileriniz bu konudaki yorumlariniz nelerdir acaba ??…

  Sagolun simdiden …

  #32745
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Ölü Deniz Tomarları (200 M.Ö.- 70 M.S.)
  ( Yazar: Daniel Wickwire)

  Tanrı’nın Kutsal Kitabını koruma gücünden şüphelenenler için Tevrat, Zebur ve İncil değişmediğine dair başka bir sürü delil vardır. Ortadoğu’da, bilhassa Mısır kumlarının altında binlerce yıl saklı kalan çok sayıda Eski Ahit nüshası bulunmuştur. Ölü Deniz Tomarları Mart ayında 1947 Muhammed al-Dhib adlı bir bedevi çocuk tarafından bulunmuştur. Bu el yazmaları İbranice olarak yazılmıştır. Ölü Deniz’in (Lut Denizinin) Kuzey Batı tarafındaki bulunan Kumran koyunda, Yahudiler’in Essenilerin katip tarikati tarafından, M.Ö. 200-M.S.70 yıllar arasında yazılmıştır.

  Bilim adamlarına göre bu bulunan metinler tarih boyunca edebiyatın en zengin arkeolojik buluşu sayılır. Bu bulunanlar 40.000 el yazması tomarı oluşturuyordu. Bu 40.000 el yazmasının birleştirilmesinden de 500 kitaplık bir kütüphane oluşturuldu. 1947’de bulunan el yazmaları arasında, Tevrat’ın neredeyse bütün bölümlerinden parçalar vardır. Bu yazmaların yanı sıra Ester Kitabı dışında Eski Ahit’in nüshalarının yazılması M.Ö.2.yüzyıl ile M.S.70 yılları arasındaki tarihlere ait olduğu halde, bu Eski Ahit metinleriyle, 1008 tarihli Leningrad Kodeksi Masoretik Metni arasında, manayı değiştirecek bir fark yoktur.

  Ölü Deniz Tomarları bulunmadan önce, Eski Ahit’in mevcut olan en eski el yazmaları M.S.1000 yılına ait idi. M.S. 1000 yılına ait İbranice olarak yazılmış el yazmaları, ‘Masoretik Metinler’ olarak bilinir. Kumran’da bulunan Eski Ahit nüshalarının yazılması M.Ö. 2.yüzyıl ile M.S. 70 yılları arasındaki tarihlere ait olduğu halde, bu eski Ahit metinleriyle 1008 tarihli Leningrada Kodeksi Masoretik Metni arasında manayı değiştirecek bir fark yoktur. Bu durum, şu an elimizde bulunan Eski Ahitler’in güvenilir olduğunun başka bir kanıtıdır. Ölü Deniz Tomarları Londra ‘İngiliz Müzesi’ ve Yeruşalim’in ‘Shrine of the Book’ adlı müzesinde görülebilir.

  #32803
  Anonim
  Pasif

  Merhaba;

  Kumran’da bulunan yazmalar, değil pek çok çelişki yaratmayı; Kutsal Kitap’ın doğruluğunu pekiştirmiştir. Yazmaların arasında Eski Antlaşma kitaplarından Yeşaya kitabının tamamı bulunmuştur ki, İsa Mesih’in yaşamına dair muhteşem bir peygamberlik kitabıdır. Bunun dışında, Evangelist’e de vermiş olduğu değerli bilgiler için teşekkür ederim.

  Esenlikler dilerim.

8 yazı görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.