Hırsızlık?

• Bu konu 5 izleyen ve 5 yanıt içeriyor.
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Herkese merhaba..henüz incili okuma fırsatım olmadı ve sizlerden yardım istiyorum.islamda hırsızlık yapanın eli kesilmesi gibi bir durum var.peki İsa bu konuda ne diyor? Hristiyanlığa göre ne yapılmalı? Lütfen yanıtlarınızı bekliyorum.

Anonim
    Pasif

@huzur 17504 wrote:

Herkese merhaba..henüz incili okuma fırsatım olmadı ve sizlerden yardım istiyorum.islamda hırsızlık yapanın eli kesilmesi gibi bir durum var.peki İsa bu konuda ne diyor? Hristiyanlığa göre ne yapılmalı? Lütfen yanıtlarınızı bekliyorum.

sayın huzur,

incil den örnek istemişsiniz bakınız lütfen

9-10 Günahkârların, Tanrı Egemenliği’ni miras almayacağını bilmiyor musunuz? Aldanmayın! Ne fuhuş yapanlar Tanrı’nın Egemenliği’ni miras alacaktır, ne puta tapanlar, ne zina edenler, ne oğlanlar, ne oğlancılar, ne hırsızlar, ne açgözlüler, ne ayyaşlar, ne sövücüler, ne de soyguncular.(1. korint:6:9-10)

10 hırsızlık yapmadan, tümüyle güvenilir olduklarını göstersinler. Böylece Kurtarıcımız Tanrı’yla ilgili öğretiyi her yönden çekici kılsınlar.(titus:2:10)

çalmayacaksın emri, önerisi incil de bolca bulunur sayın huzur ama okumalısınız. saygılar.

Anonim
    Pasif

Huzur kardeş gönlünün de rumuzundan esin almasını dileyelim en önce, söze başlamadan… :-)

Bak kardeşim, Hristiyanlık siyasi bir sistem değildir, en önce… Tanrı ile kul arasındaki doğrudan ilişkidir. Bu sebeptendir ki suç işleyene ne yapılacağı konusunda hiç bir yaptırım öngörmez. Mantığının tümden dışındadır öyle bir şey. İncil’in bir tek sayfasında bile insanlar tarafından uygulanacak hiç bir ‘ceza’dan bahsedilmez.

Sonra… Hristiyanlık’ta cezalandırma tamamen Tanrı’ya kalmış bir iştir. İnsan’ın mümesilliğine düşen bir şey değildir. İnsan’ın insana ceza vermeye kalkışması en büyük günahlardandır Mesihi inancında. Tanrı rolü oynamak sayıldığından da küfürdür öyle bir eyleme kalkışılması.

Hristiyanlık’ta kula düşen affetmektir sadece. Tabi bu günah işleyenin yaptıklarına katılacağı anlamında değildir, sadece nihai yargının Tanrı’ya ait olduğunu derinden bilmektir.

Hristiyan şiddetle iş halledilebileceğine inanmaz kesinlikle. Ondandır ki cezanın insanı korku vasıtasıyla sadece dışsal olarak engelleyeceğinden cezayı yararsız görür. Önemli olan insanın içersinin durulaşmasıdır. İnsanın içersi durulaştı mı günah kökünden kazınmış olur. Öyle dıştan dallarını budamak günahı daha da beter azdırır. İnsanı bastırılmış ihtiraslarla dolu, infilak etmeye hazır bir bombaya dönüştürür. İnsan öyle durumlarda nefretle dolar ancak.

Hayır dostum, Hristiyanlık’ta suç işlemiş olana kişiliğini aşağılayıcı bir kelime bile söylemek Tanrı’ya isyandır, nerde kaldı el ayak kesmeler…

Hz. İsa Mesih bu tür uygulamalara karşı olan tavrını recmedilmeye sürülmüş kadın olayında açıkça belli etmiştir. Ordaki tavrı her Hristiyan’a yol göstericilik eder artık, tarih içersinde.

Esenlikler…

Anonim
    Pasif

@huzur 17504 wrote:

Merhaba huzur,Hoşgeldin …

Mısırdan Çıkış
    Mala İlişkin Yasalar

22″Bir adam öküz ya da davar çalıp boğazlar ya da satarsa, bir öküze karşılık beş öküz, bir koyuna karşılık dört koyun ödeyecektir.
    2 “Bir hırsız bir eve girerken yakalanıp öldürülürse, öldüren kişi suçlu sayılmaz.

3 Ancak olay güneş doğduktan sonra olmuşsa, kan dökmekten sorumlu sayılır. “Hırsız çaldığının karşılığını kesinlikle ödemelidir. Hiçbir şeyi yoksa, hırsızlık yaptığı için köle olarak satılacaktır.

4 Çaldığı mal – öküz, eşek ya da koyun – sağ olarak elinde yakalanırsa, iki katını ödeyecektir.

5 “Tarlada ya da bağda hayvanlarını otlatan bir adam, hayvanlarının başkasının tarlasında otlamasına izin verirse, zararı kendi tarlasının ya da bağının en iyi ürünleriyle ödeyecektir.

6 “Birinin yaktığı ateş dikenlere sıçrar, ekin demetleri, tarladaki ekin ya da tarla yanarsa, yangın çıkaran kişi zararı ödeyecektir.

7 “Biri komşusuna saklasın diye parasını ya da eşyasını emanet eder ve bunlar komşusunun evinden çalınırsa, hırsız yakalandığında iki katını ödemelidir.

8 Ama hırsız yakalanmazsa, komşusunun eşyasına el uzatıp uzatmadığının anlaşılması için ev sahibi yargıç huzuruna çıkmalıdır.

9 Emanete ihanet edilen konularda, öküz, eşek, koyun, giysi, herhangi bir kayıp eşya için ‘Bu benimdir’ diyen her iki taraf sorunu yargıcın huzuruna getirmelidir. Yargıcın suçlu bulduğu kişi komşusuna iki kat ödeyecektir.

10 “Bir adam komşusuna korusun diye eşek, öküz, koyun ya da herhangi bir hayvan emanet ettiğinde, hayvan ölür, sakatlanır ya da kimse görmeden çalınırsa,

11 komşusu adamın malına el uzatmadığına ilişkin RAB’bin huzurunda ant içmelidir. Mal sahibi bunu kabul edecek ve komşusu bir şey ödemeyecektir.

12 Ama mal gerçekten ondan çalınmışsa, karşılığı sahibine ödenmelidir

Anonim
    Pasif

hosgeldinizHerkese merhaba..henüz incili okuma fırsatım olmadı ve sizlerden yardım istiyorum.islamda hırsızlık yapanın eli kesilmesi gibi bir durum var.peki İsa bu konuda ne diyor? Hristiyanlığa göre ne yapılmalı? Lütfen yanıtlarınızı bekliyorum.

Sevgili Huzur,
    öncelikle sitemize hoş geldin. İncili bilmeyen biri için,gerçekten güzel bir soru..

Evet.. dediğin gibi İslam’da hırsızlığa karşı son derece sert kurallar geçerli.Hırsızlık ispatlandığında bunu yapan kişinin önce sağ eli kesilir ve kişi bu eylemini tekrarlarsa,bu kez sol ayak kesilir .Cezanın bu kadar açımasız ve korkunç olması belki şeriat kural’larının uygulandığı Ülkelerde hırsızlığı, azaltabilir.Korku,engelleyici olabilir,ama suçun işleyişinin önüne geçemez,şuda var hırsızlik nedeni ile eli ayağı kesilmiş bir sürü toplum dışı insan oluşur,hırsızlığa yönelik,bu tarz cezalar, caydırıcı değildir,kişi düzelmez,şeriyata yönelik sistemde,bu uygulama,tedavi etmez kanayan yarayı daha’da, kangrene çevirir.

Sevgili Huzur;
    Hırsızlık çeşit çeşittir.Emanete ihanet etme,kusurlu malı normal fiat üstünde satma,gelir ve gider,raporlarında yalan beyan,vergi kaçırma, zayıf iş ahlakı,iş ve çalişma saatlarinin dışında çalıştırılıp, insanları sömürme,işten kaytarma,karaborsa,faiz,ödenmeyeceğini bile bile borç alma,ücret ödemeyen iş verenler,işci’nin emeğini çalan hırsız işverenler,..gibi daha bir çok örnek verilebilinir.
    Yani sadece, hırsızlık demek, görmeden bir başkasına ait malı çalmak değildir.

Sevgili Huzur,
    Konuya, ilk önce Kutsal Kıtab’ımızın başlarından başlayarak giriyorum ve daha sonra 2 ci Antlaşma denilen le devam edecegim..
    Bununla ilgili olarak..TANRI Musa’ya on emri indirmiş uyulması gereken isteklerini ve yasa’yı bildirmişti,TANRI’ın insanlardan istedikleri:

“ÇALMIYACAKSIN”Mısırdan Çıkış, Bölüm 20, ayet 15

“Bir adam öküz yada davar çalıp boğazlar yada satarsa,bir öküze karşılık beş öküz,bir koyuna karşılık dört koyun ödeyecektir”
    Mısırdan çıkış Bölüm.22 Ayet.1

“Biri komsusu saklasın diye parasını yada eşyasını emanet eder ve bunlar komşusunun evinden çalınırsa,hırsız yakalandığında iki katını ödemelidir.” Mısırdan çıkış 22:7

“Bir hırsız bir eve girerken yakalanıp öldürülürse ,öldüren kişi suçlu sayılmaz.Ancak olay güneş doğduktan sonra olmuşsa,kan dökmekten sorunlu sayılır”
    Mısırdan Çıkış 22:2

Buyrukların,hepsini yazmıyorum,Mısırdan Çıkış 22 Ayette hepsi yazılıdır.

Bu Konu ile ilğili bilgi, bizim KUTSAL KITAB’ımızın İLK ANTLAŞMA denilen birinci kısmında, yer alır.

İKİNCİ ANTLAŞMADA yer alan buyruksa..

bize diyorki;

“Günahkarların,TANRI Egemenliğini miras almayacağını bilmiyormusun-
    uz..?Aldanmayın! Ne fuhuş yapanlar TANRI’nın Egemenliğini miras
    alacaktır,ne puta tapanlar,ne zina edenler,ne oğlanlar,nede oğlancılar, ne hırsızlar,ne açgözlüler,ne ayyaşlar,ne sövüçüler,nede soyguncular. Bazılarınız bir zamanlar böyleydiniz ama yıkandınız;
    RAB İSA MESİH adıyla,kutsal kılındınız,RAB İSA MESİH adıyla ve TANRI’mız’ın Ruh’u aracılığı ile aklandınız.”
    1 Korintliler 6:9.10.11

Bizler günahkar’lığımızdan İSA MESİH’i, RAB ve Kurtarıcı olduğunu kabul ederek arındık.İSA MESİH’ı kabul etmek,MESİH de olmak,MESİH’te yaşamak demektir.RAB’bin yanına ancak bu şekilde gidebiliriz.

Kutsal Ruh,tarafından perçinleşmiş,vicdandan yoksun kişi,para,pul arzusu sebebi ile kurtuluşu ve doğruluğunu yitirmek tehlikesi ile her zaman karşı karşıyadır.

İSA MESİH’te değişimi, yeni yüregini(yani mesihin istediği yaşam tarzı)kabul etmeyen bir kişi para ve servet peşinde kendisini hertürlü kötülüğün kaynağı olan kıskançlık ve hırsa teslim eder.Mülkü ,malı haksız kazancı,hırsızlığı kendine yaşam hedefi yapan, kişi bozuk,bir karektere ve zihniyete sahiptir.

Odak nokta TANRI değil paradır Bu tarz kişilerin içleri, kurum bağlamış soba borusu, gibi simsiyahtır.Kötü işler ve içteki kötü tasarı ve düşünceler karanlık ve şeytanidir.Bunların zaten İSA MESİH’le bir bağı olamaz.

Bizim inancımızda yargı konusunda İSA MESİH.Diyorki..

“Yargıda şudur:Dünyaya ışık geldi,ama insanlar ışık yerine, karanlığı sevdiler.Çünkü yaptıkları işler kötüydü.Kötülük yapan herkez ışık’tan nefret eder ve yaptıkları,açığa çıkmasın diye ışığa yaklaşmaz.Ama gerçeği uygulayan kişi yaptıklarını,TANRI’ya dayanarak yaptığını gösterir.”
    Yuhanna 3:19.20.21

“Hırsızlık eden herkez sökülüp atılcak;Yalan yere ant içenler kovulacak.Her şeye eğemen RAB,lanet yağdıracagım diyor.Hırsızın ve benim adımla yalan yere ant içenin evi üzerine lanet yağacak,evin tümü yok olacak.”
    Zekeriya 5:4.

Sevgili huzur,
    Sana bir örnek vereyim..İSA MESİH’in On iki elçisinden biri olan ve kendisine İhanet etmiş,Yahuda İskariyot hırsızdı İSA MESİH bunu bildiği halde bir yaptırım uygulamadı.

“Ama öğrencilerden biri İSA’ya sonradan ihanet eden Yahuda iskariyot, “bu yağ neden üç yüz dinara satılıp parası yoksullara verilmedi” dedi Bunu yoksullarla ilgilendiği için degil hırsız olduğu için söylüyordu.Ortak para kuyusu ondaydı,ve kutuya konulandan aşırıyordu.”
    Yuhanna 12:4.5

İSA MESİH bizlere derki,

“Hiç kimse iki efendiye kulluk edemez.Ya birinden nefret edip öbürünü sever.yada birine bağlanıp öbürünü hor görür.Siz hemTANRI’ya,hemde paraya kulluk edemezsiniz.”
    Matta 6:24

Bize ait olmayan, bir şeyi elde etmeye hakkımız olup olmadığını bize bildiren vijdan duygusunu taşıyorsak ve eyer İSA MESİH e yürekten inanmışsak zaten onun isteklerini yapar her tür kötülükten kendimizi uzak tutarız.Hırs ve zenginlik için ihtiras veya hertür hırsızlik İSA MESİH’ten kopuştur.Her günah bir sonraki günahı doğurur.

İSA MESİH bize diyorki;

“Devenin iğne deliğinden geçmesi,zenginin TANRI’nın Egemenliğine girmesinden daha kolaydır.”
    Matta 19:24

Kişinin zayıfliğa düşüp günahını farketmesi,ve tövbe ederek onu itiraf etmesi,kusurunu tamire çalışması,ve bir daha o günaha bulaşmaması TANRI’nın tekrar Merhamet elini ona uzatması.. bizim için bir lütuf,
    dur.

Bizler iman ederek,kişilik olarak kendimizi düşünce ve ruh’ta yeniledik.
    Tutkular ve kötü alışkanlıklarımızı terkettik.

“Bunun için yalanı üzerinizden sıyırıp atarak her biriniz komşusuna gerçeği söylesin.Çünkü hepimiz aynı beden üyeleriyiz.Öfkelenin ama günah işlemeyin.Öfkenizin üzerine güneş batmasın.İblis’e de fırsat vermeyin.Hırsızlık eden artık hırsızlık etmesin.Tersine,kendi elleriyle doğru olanı versin,böylece ihtiyacı olanla paylaşacak bir şeyi olsun.Ağzınızdan kötü söz çıkmasın.Her tür kötü niyetle birlikte,her türlü kin,öfke,kızgınlık,bağrışma ve iftira sizden uzak olsun.”
    Efesliler 4:25.

İSA MESİH, insanları şiddet yoluyla değiştirmek yerine ,yolunu takip ederek kendisini, yaşam hedefi edinecek, yeni inanlılar yarattı.

“İnsanoğlu hizmet edilmeye değil,hizmet etmeye ve canını bir çokları uğruna kurtulmalık fidye olarak vemeye geldi”
    Matta 20:28

RAB’bim İSA MESİH Tüm dileklerini gerçekleştirsin.Sevgili huzur.

Anonim
    Pasif

hepsini okudum.gerçekten çok teşekkürler hepinize.çok genç olmama rağmen bazı şeylerin farkındayım.ve ben de her günahın Tanrıyla insan arasında olduğunu düşünüyorum.incile de başladım.okuldan fırsat buldukça okuyacağım.tekrar teşekkürler.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.