Hıristiyanlığı kimden Öğreniyorsunuz?…

• Bu konu 3 izleyen ve 5 yanıt içeriyor.
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Ne zaman Müslüman arkadaşlarımızla Hıristiyanlık hakkında
    konuşursak,dinimizle ilgili saçma sapan düşünceleri ve kulaktan dolma bilgileri bana üzüntü veriyor. Arkadaşlarımıza göre üç Allah’a inanıyormuşuz (haşa!…), papazlar Kutsal Kitab’ı değiştirmişler, ve daha birçok aslı astarı olmayan hikayelere inanıyormuşuz.

Bu sözde bilgileri nereden, kimden aldınız? Müslüman düşünürlerden mi? hocalarınızdan mı? Tabii, onlardan Hıristiyanlık hakkında bilgi edinmek isterseniz çok yanlış şeyler öğreneceksiniz. Düşün bir dakika. İncil’e bağlı olan bir inanlı olarak İslam’ı araştırmak istediğim zaman elime bir Kur’an alıp onu didik didik ettim, Kur’an Kurslarına bile katıldım. İslam’ı Kur’an ve İslam düşünürlerinden öğrendim. Doğru, dengeli düşünceleri oluşturabilmek için, sadece oryantalistlerin kitapları değil, Müslüman yazılarını da okudum. Başkalarının bilgileriyle yetinmedim kendim bizzat araştırdım. Artık bir tartışmada başkalarının düşüncelerini değil kendi bilgilerimi cesaretli bir şekilde savunuyorum.

Hıristiyanlık hakkında doğru bilgi edinmek istiyorsanız, hocalarınıza, İslam düşünürlerinize başvurmayın. Onlardan Hıritiyanlıkla ilgili çok yanlış, doğru olmayan şeyler öğreneceksiniz. Gerçekten öğrenmek niyetindeyseniz, benim yaptığım gibi bir İncil’i bul ve Allah ruhsal gözlerinizi açsın diye dua ederek, oku. Ondan sonra İncil’e bağlı, Rab İsa’yı seven bir inanlı bulmaya çalış ve onunla bu son derece önemli konuları görüş.

Allah’ın Rabbi… bütün yüreğinle ve bütün canınla araştırdığın zaman bulacaksın’. Yasanın Tekrarı 4:29

(Kapsam’dan Gazetesinden alıntıdır)

Anonim
    Pasif

Size bu konuda sonuna kadar katılıyorum. Eski dostlarım bir gün karşıma geçip de biz Hristiyan olduk, artık İsa Mesih’e iman ediyoruz dedikleri zaman onlarla ne kadar alay ettiğimi hatırladıkça kendimden utanıyorum. O kadar çok alay etmiştim ki zaman içinde benim içimde de birşeyler oluşmaya başladığında çok uzun zaman bunu itiraf etmeye cesaret edememiştim. Bildiklerim belliydi, bi defa İsa Mesih çarmıhta ölmemişti (eğer öldüğü yalansa dirildiği de yalandır ki dirilişin önemini hepimiz biliyoruz).

Sonra incil baştan aşağı düzmece bir kitaptı, çünkü değiştirilmişti. Değişmiş bir kitaba nasıl inanırdı insanlar. Tabi hiç sorgulamazdım o zamanlar , değişmiş bir kitapta son peygamber olarak Muhammet’ten söz ediyorsa bu sözlere ne kadar inanılır??? Ama oturmuş ya bir kez aklımıza incilde Muhammed’in geleceğinden bahsediyor diye. Sonuçta son peygamberdi o. Ve İsa başarabilseydi Muhammed’in gelmesine gerek olmazdı. Bu arada şunu da söylemek istiyorum ki o zamanlar müslüman da değildim. Tanrı var mıdır yok mudur umurumda da değildi. Ama bir çoğumuzun ilk başlarda yaptığı gibi islamla ilgili bildiğim şeylerle karşı çıkıyordum arkadaşlarıma. Yani zaten inanmadığım bir dine… Dediğiniz gibi işin aslını ancak incil okuyup Hristiyan arkadaşlarıma sorarak öğrendim. Ve bunun dışında da bazı kitaplar okudum. Çarmıh gerçeğinin tarih ışığında nasıl açıklanabildiğini, bir efsane olmadığını, gerçeğin ta kendisi olduğunu gördüğümde anladım ki bu yol aklıma da hitap ediyor. Sonra bir gün baktım ki, içimden gizli gizli İsa’ya dua ediyorum.

Şimdi de arkadaşlarıma yaptığımı bana yapıyorlar :) Haklılar çünkü bilmiyorlar. Sabırla anlatmaya devam ediyorum. Bu arada bana sorulan en son soruyu paylaşmak istiyorum sizlerle: ‘Kiliseden ne kadar maaş alıyorsun???’ İncillerin içinden çıkan paralar bitti sıra alınan maaşlara geldi :) Bir de bununla mücadele etmemiz gerekiyor. Çünkü hala bu ülkede bir çok insan imanımızın satılık olduğunu düşünüyor.

Esenlikler dilerim…

Anonim
    Pasif

Ben sizi haklı buluyorum, hic süphesiz en iyi sekilde ögrenmek istiyorsak bizde incil’den ve hatta kiliseden ögrenmeliyiz. Ama biz yeni iman edenlere yardım edenlerin misyoner (aslında sadece müjdeyi duyuran inanlıda olabilir rahip yada papaz da) bizlerde aslında sadece para icin iligili görünen fırsat düskünü gibi muamele edilmeyecegini bilse eminim pekcok kimse yanlıs bilgi alma pahasına islam din adamına gitmez.

Ben kendimi şanslı sayıyorum hiç değilse internet ortamında düşüncelerimi paylaşabiliyor, incil okuyor ve dinliyebiliyorum. Kendimi kendi dilimde de ibadet edebilecegim icin de ayrıca sanslı sayıyorum. Eğer ileride Türkiye’ye geri dönersem toplumdaki önyargılarla nasıl basa cıkabilirim bilemiyorum. İncil’in degistirilmis olduguna 25 sene inanmıs birisi olarak simdi okudukca nasıl anlıyorum yazılanları ve her bölümün kutsallıgını ve daha önce arastırmadıgım icin kendime kızıyorum.

Anonim
    Pasif
    jackie;10610 wrote:
    Ben kendimi sanslı sayıyorum hic degilse internet ortamında düsüncelerimi paylasabiliyor, incil okuyor ve dinliyebiliyorum. Kendimi kendi dilimde de ibadet edebilecegim icin de ayrıca sanslı sayıyorum.
    quote]

Sevgili Jackie,
    İncil’in dünyaya hızla yayılmasından Mesih’in gelişinin yakın olduğunu anlıyoruz. İncil’in tüm dünyaya hızla vaazedilmesi İsa Mesih’in yakında geleceğinin işaretlerinden birisidir. Tanrı, İncil’in kurtuluş müjdesinin duyurulması için internet hizmeti veren tüm siteleri ve bu yolda emek veren tüm kardeşleri bereketlesin ve korusun.

İnternet sayesinde Kutsal Kitap’ı okuyabilmek, kardeşlerle paylaşmak ve kendi ana dilinde ibadet etmek harika bir şey! Çünkü bazılarının bulunduğu yerde ne bir kilise, ne bir imanlı, ne de ellerinde bir Kutsal Kitapları var. Bu bakımdan gerçekten çok şanslı sayılırız, bence buna Tanrı’nın kayrası, lütfu desek daha yerinde olur.

Quote:
    Eğer ileride Türkiye’ye geri dönersem toplumdaki önyargılarla nasıl basa cıkabilirim bilemiyorum. İncil’in degistirilmis olduguna 25 sene inanmıs birisi olarak simdi okudukca nasıl anlıyorum yazılanları ve her bölümün kutsallıgını ve daha önce arastırmadıgım icin kendime kızıyorum.

İleride Türkiye’ye döndüğünüzde toplumdaki önyargılarla başa çıkabilmeniz belki kolay olmayacak, ama olsun, her şeyin bir bedeli vardır. Rab için buna değer!

25 yıl İncil’in değiştiğine inanmış birisi olarak, diğerlerini anlayışla karşılamak sizin için daha kolay olacaktır. Rab sizin gözlerinizi açtığı gibi onların da gözlerini açabilir! Onlar önyargılı yaklaşsalar bile kendinizin de bir zamanlar onlar gibi düşündüğünüzü hatırlayarak, herşeye daha sabırla katlanabileceğinizi düşünüyorum. Yeri ve zamanı geldiğinde Rab size gereken gücü ve anlayışı saglayacaktır.

Rab’bin esenliğinde kalın.

Anonim
    Pasif

Sevgili Rüzgar,

Haklisiniz ben de sizin gibi kişilerin karşıma çıkmasından dolayı da şanslı olduğumu düşünüyorum. Sanırım Tanrı sonunda sesimi duydu, çünkü ben senelerdir hep doğru yolda olmayı diledim. Sanırım candan istenen şeyler oluyor, şimdi çok huzurluyum.

Gece yatmadan önce dua ediyorum ve sabah uyandığımda şükrediyorum. Hayatta sahip olduklarım için şükrediyorum, herseyi farkli görüyorum artık ve Mesih’in söylediklerinin değiştirilmediğini nerden biliyorsun diye sorarsaniz, her duydugum ayet ezberimde kalıyor. Ben senelerce arapça dua ve sure ezberledim, sadece bir kaçı hatırımda kaldı. Hatta bu öğrendiklerimi çevremdekilerle de paylasiyorum. Ama şanslıyım, sadece çeviri bazen zor oluyor ama cok keyif aliyorum. Sanırım beni anlıyorsunuz, benim içimde çok büyük bir inanç oluştu ve herkesin yüreğine aynı sevgiyi diliyorum.

Anonim
    Pasif

Quote:
    Gece yatmadan önce dua ediyorum ve sabah uyandığımda şükrediyorum. Hayatta sahip olduklarım için şükrediyorum, herseyi farkli görüyorum artık ve Mesih’in söylediklerinin değiştirilmediğini nerden biliyorsun diye sorarsaniz, her duydugum ayet ezberimde kalıyor. Ben senelerce arapça dua ve sure ezberledim, sadece bir kaçı hatırımda kaldı. Hatta bu öğrendiklerimi çevremdekilerle de paylasiyorum. Ama şanslıyım, sadece çeviri bazen zor oluyor ama cok keyif aliyorum. Sanırım beni anlıyorsunuz, benim içimde çok büyük bir inanç oluştu ve herkesin yüreğine aynı sevgiyi diliyorum./QUOTE]

Sevgili Jackie,
    Ben de sizler gibi değerli kardeşleri tanıdığım için çok mutluyum. Rab sizi bol bol bereketlesin. Herbirimiz karanlıktan ışığa, ölümden yaşama geçtik, yepyeni birer insan olduk. Mesih’i tanıdıktan sonra hayata bakış açımız değişti, insanlara bakış açımız değişti. Umutsuzluğumuzun yerini sonsuz bir umut aldı, sevinçle dolduk, en zor durumlarda dahi sevinebiliyoruz, mutluyuz. Çünkü kendisine güveneceğimiz, bizi seven, kayıran, değer veren, tüm gereksinimlerimizi karşılayan sevgi dolu, merhametli bir Göksel Babamız var. Hamdolsun!

O’nun iyilikleri, bereketleri, sevgisi ve kayrası için O’na ne kadar teşekkür etsek azdır. Tanrı’da bizlerden bunu bekliyor.Tanrı’yı en çok hoşnut eden şey, teşekkürlerimiz ve hamtlarımızdır.

‘Ya Rab sana şükretmek, ey yüceler Yücesi, adını ilahilerle övmek, sabah sevgini, gece sadakatini, on telli sazla, cenk ve lirle duymak ne güzel!

Çünkü yaptıklarınla beni sevindirdin ya Rab, ellerinin işi karşısında sevinç ilahileri okuyorum.

Yaptıkların ne büyüktür ya Rab, düşüncelerin ne derin! (Mezmur 92:1-3).

Bundan sonraki iman yaşamınızda Rab’bin size yaşamınızın her alanında rehber olmasını, yol göstermesini ve zafer kazandırmasını diliyorum.

Sevgilerimle

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.