Hıristiyan olupda kötü işler yapanlar

• Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Arkadaşlar bildiğiniz gibi kötü işler yapanlar İslam inancına göre cehennemde bir süre azap görürler. Peki Hıristiyanlıkta durum nasıldır. Eğer Hz.İsa bizim günahlarımızın kefaretini ödediyse biz ne günah işlersek işleyelim cennetemi gireceğiz hiçbir ceza ödemeden.

Eğer böyleyse bu mantıksız değil midir? Bir adam düşünün hayvanları bitkileri katlediyor, insanlara savaş açıyor cinayetler işliyor ama dinide Hıristiyan. Şimdi bu adam sırf Hıristiyan diye Hz.İsa bu günahları içindemi kefaret ödemiş oluyor.

Belkide ben konuyu yanlış anlamış olabilirim. Aydınlatacak olanlara şimdiden teşekkürler.

Anonim
    Pasif

[QUOTE
    Arkadaşlar bildiğiniz gibi kötü işler yapanlar İslam inancına göre cehennemde bir süre azap görürler. Peki Hıristiyanlıkta durum nasıldır. Eğer Hz.İsa bizim günahlarımızın kefaretini ödediyse biz ne günah işlersek işleyelim cennetemi gireceğiz hiçbir ceza ödemeden.

Eğer böyleyse bu mantıksız değil midir? Bir adam düşünün hayvanları bitkileri katlediyor, insanlara savaş açıyor cinayetler işliyor ama dinide Hıristiyan. Şimdi bu adam sırf Hıristiyan diye Hz.İsa bu günahları içindemi kefaret ödemiş oluyor.

Belkide ben konuyu yanlış anlamış olabilirim. Aydınlatacak olanlara şimdiden teşekkürler.
    ]

Sevgili B_Yılmaz,
    Hristiyanlıkta, Müslümanlıkta olduğu gibi ölen bir kişinin cehennemde bir süre ceza çektikten sonra affedilmesi söz konusu değildir, çünkü Kutsal Kitap’ta böyle bir öğreti bulunmamakadır. Böyle bir öğretiş Kutsal Kitap öğretişine tamamen ters düşmektedir. Gerçek Hristiyan, günahlarından tövbe etmiş, İsa Mesih’i Rab ve kurtarıcısı olarak yaşamına almış ve O’nun gerçek bir izleyicisi demektir. Hristiyan etiketli, yani kimliklerinde Hristiyan yazan, ama Hristiyanlıktan, kurtuluştan haberleri olmayan ve günah içerisinde dünyasal bir yaşam süren kimselerle, yani ismen hristiyanlarla, gerçek Mesih inanlılarını birbirine karıştırırsanız, büyük bir yanılgıya düşersiniz sevgili Yılmaz_B. Bu tür kişilerin de İsa Mesih’e ve O’nun kurtarışına gereksinimleri vardır. Tövbe ederek günahlarından dönmezlerse, Mesih’in çarmıh üzerindeki kefareti onlara hiçbir yarar sağlamaz. Eğer bir kimse günahlarından tövbe eder ve Mesih’in çarmıh üzerinde kendi günahları için öldüğüne ve çekmesi gereken cezayı Mesih’in çarmıhta ödediğine iman ederse kurtulur ve İsa Mesih bu kişinin Kurtarıcısı olur.

İman etmiş bir kimse de günaha düşebilir, çünkü insandır ve bedende yaşıyor, fakat günah işlediğinde bunu farkeder etmez tövbe etmeli, Mesih’in çarmıhta dökmüş olduğu Kutsal Kan’ın kendisini temizlemesi için Rab’be yaklaşmalıdır. İncil’de 1.Yuhanna 1:5-10da şöyle okuyoruz:

Mesih`ten işittiğimiz ve şimdi size ilettiğimiz bildiri şudur: Tanrı ışıktır, O`nda hiç karanlık yoktur. O`nunla paydaşlığımız var deyip de karanlıkta yürürsek, yalan söylemiş, gerçeğe uymamış oluruz. Ama O ışıkta olduğu gibi biz de ışıkta yürürsek, birbirimizle paydaşlığımız olur ve Oğlu İsa`nın kanı bizi her günahtan arındırır.

Günahımız yok dersek, kendimizi aldatırız, içimizde gerçek olmaz.Ama günahlarımızı itiraf edersek, güvenilir ve adil olan Tanrı günahlarımızı bağışlayıp bizi her kötülükten arındıracaktır. Günah işlemedik dersek, O`nu yalancı durumuna düşürmüş oluruz; O`nun sözü içimizde olmaz‘.

Yine Davut Peygamber günaha düştüğü zaman Rab’be şöyle yakarıyor:

‘Ne mutlu isyanı bağışlanan, Günahı örtülen insana!
    Suçu RAB tarafından sayılmayan, Ruhunda hile bulunmayan insana ne mutlu!
    Sustuğum sürece Kemiklerim eridi, Gün boyu inlemekten.
    Çünkü gece gündüz Elin üzerimde ağırlaştı. Dermanım tükendi yaz sıcağında gibi.
    Günahımı açıkladım sana, Suçumu gizlemedim. “RAB`be isyanımı itiraf edeceğim” deyince, Günahımı, suçumu bağışladın’ (Mezmurlar 32:15).

Ayrıca:
    Günahlarını gizleyen başarılı olmaz, İtiraf edip bırakansa merhamet bulur’ (Süleyman’ın Özdeyişleri: 28:13).

Oğlu İsa`nın kanı bizi her günahtan arındırır‘ (1.Yuhanna 1:7).

Rabbimiz adildir, sevgi doludur, merhametlidir. O, çarmıh üzerinde tüm dünyayı, tüm ulusları, tüm insanları kurtarmak için insan bedeni alarak dünyamıza geldi. O’nun bu eşsiz sevgisi Mesih’i çarmıh ölümüne götürdü.Öldü, ama üç gün sonra görkemle dirildi ve sonsuzlara dek diri Olan’dır. İsa Mesih’in insanların günahını affetmesi, O’nun beden almış Tanrı Sözü olduğunu gösterir. İsa Mesih hiç, bir tek günah bile işlemedi, insan suçu ile kirlenmedi, hiç hata yapmadı. O bir yaratık değildir, çünkü yaratığın günahları affetmeye ne gücü ne de yetkisi vardır. Mesih, kendisine iman edecek olan günahlıyı her zaman affedebilecek güçte ve yetkidedir. İncil, Matta 9:6′da şöyle der:

Ne var ki, İnsanoğlu`nun* yeryüzünde günahları bağışlama yetkisine sahipolduğunu bilesiniz diye…” Sonra felçliye, “Kalk, yatağını topla, evine git!” dedi‘.

Tekrar Yuhanna 1:27‘de Yahya peygamber, İsa Mesih’in geldiğini görünce şöyle dedi:

‘İşte, dünyanın günahını ortadan kaldıran Tanrı Kuzusu!‘ (Yuhanna 1:29).

Sevgili Yılmaz_B, bu Kurtarıcı’yı siz de tanımak istiyorsanız araştırmalarınıza tarafsız ve önyargısız olarak devam edin. Dua ederek Tanrı’ya şöyle seslenin: ‘Tanrım, Allahım sen bana gerçeği göster! İsa Mesih’in kim olduğunu bana açıkla!’ İçten edeceğiniz bu duaya Tanrı’nın yanıtı gecikmeyecektir. Araştırmalarınızda Tanrı’nın size yol göstermesini ve ışığını parlatmasını diliyorum. Sormak istediğiniz sorularınız varsa çekinmeden sorabilirsiniz. Size severek yanıt vermeye çalışacağız.

Sevgilerimle

Anonim
    Pasif

Her imanlının zaman zaman ruhsal savaslar verir ve yanlışa düşer.
    Oyle ki Elçi Pavlus da ayni konudan yakiniyor
    Romalilar 7.15-25

“15Ne yaptığımı anlamıyorum. Çünkü istediğim şeyi yapmıyorum; nefret ettiğim ne ise, onu yapıyorum. 16Ama istemediğim şeyi yaparsam, Yasa’nın iyi olduğunu kabul etmiş olurum. 17O halde bunu artık ben değil, içimde yaşayan günah yapıyor. 18İçimde, yani doğal benliğimde iyi bir şey bulunmadığını biliyorum.İçimde iyiyi yapmaya istek var, ama güç yoktur. 19İstediğim iyi şeyi yapmıyorum, istemediğim kötü şeyi yapıyorum. 20İstemediğim şeyi yapıyorsam, bunu yapan artık ben değil, içimde yaşayan günahtır.
    21Bundan şu kuralı çıkarıyorum: ben iyi olanı yapmak isterken, içimde hep kötülük vardır. 22İç varlığımda Tanrı’nın Yasasından zevk alıyorum. 23Ama bedenimin üyelerinde başka bir yasa görüyorum. Bu da aklımın onayladığı yasaya karşı savaşıyor ve beni bedenimin üyelerindeki günah yasasına tutsak ediyor. 24Ne zavallı insanım! Ölüme götüren bu bedenden beni kim kurtaracak? 25Rabbimiz İsa Mesih aracılığıyla Tanrı’ya şükürler olsun! İşte ben aklımla Tanrı’nın yasasına, ama doğal benliğimle günahın yasasına kulluk ediyorum.”

Ayni mektubun devaminda bakın Elçi Pavlus bu problemin cevabini nasil veriyor:
    Romalilar 8 :37

”37Ama bizi sevenin aracılığıyla bu durumların hepsinde galiplerden üstünüz. 38-39Eminim ki, ne ölüm, ne yaşam, ne melekler, ne yönetimler, ne şimdiki ne gelecek zaman, ne güçler, ne yükseklik, ne derinlik, ne de yaratılmış başka herhangi bir şey bizi Rabbimiz Mesih İsa’da olan Tanrı sevgisinden ayırmaya yetecektir.”

Icinde bulundugumuz savasa baslamadan bunu bilmemiz gerek,BİZ GALİPLERDEN ÜSTÜNÜZ..Bunu bilerek savasa gitmeliyiz.İcimizdeki korkular Tanridan degil,imanımızı zayiflatmak isteyen dusmandandir.

”Çünkü Tanrı bize korkaklık ruhu değil, güç, sevgi ve özdenetim ruhu vermiştir.”(2 TİMOTEOS 1:7)

İcimizdeki Kutsal Ruh bizi guclu kilar.Cunku O Tanri’dir.
    Ve bizi sevgi ile doldurur.
    Ve icimizdeki gunahlari ve yanlislari bize gosterir.
    Bizim gorevimiz ise Onun gosterdigi bu yanlisları cesaret ile sevgi ile bir an önce düzeltmek..

”Her insanın karşılaştığı denemelerden başka türlü denemelerle karşılaşmadınız. Tanrı güvenilirdir, gücünüzü aşan biçimde denenmenize izin vermez. Dayanabilmeniz için denemeyle birlikte çıkış yolunu da sağlayacaktır.”(1.KORİNTLİLER 10:13)

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.