Hıristiyan öğrenciye din dersi işkencesi

• Bu konu 4 izleyen ve 5 yanıt içeriyor.
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

http://www.taraf.com.tr/haber/21911.htm

Hıristiyan öğrenciye din dersi işkencesi

Antalya’da ilköğretim öğrencisi Hıristiyan Elena Keskinöz’ün, bakanlığa rağmen din dersine girmeye zorlandığı iddia edildi. Baba İlhan Keskinöz kızına derse girmediği için yok yazılıp kırık not verildiğini, ortalamasının düşürüldüğünü

Antalya Güzeloba İlköğretim Okulu sekizinci sınıf öğrencisi Hıristiyan dinine mensup Elena Keskinöz’ün din dersinden muaf olduğuna dair Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tebliği olmasına karşın okul yönetimi tarafından din dersine girmeye zorlandığı iddia edildi.
    Elena’nın babası İlhan Keskinöz, MEB Tebliğler Dergisi’nin 23 Temmuz 1990 tarihli sayısında “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersine Girmek Zorunda Olmayan Öğrenciler” bölümüne dikkat çekerek, şunları söyledi: “Bakanlık tebliğinde ‘Azınlık okulları dışında kalan ilk ve orta öğretim okullarımızda öğrenim gören T.C uyruklu Hıristiyan ve Musevi dinlerine mensup öğrencilerin bunu belgelendirmeleri kaydıyla Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi’ne girmesi zorunlu değildir. Ancak, öğrenci girmek isterse, velilerinden yazılı dilekçe getirmesi gereklidir’ denmektedir. Ben de bu doğrultuda okul yönetimine 12 Eylül 2008’de dilekçe verdim. Okul Müdürü Yusuf Kaya beni telefonla arayarak ‘İl Milli Eğitim’den görüş aldık. Kızınız derse katılmak zorunda. Sadece dua ezberinden muaftır. Yazılı sınavda da kızınıza farklı sorular sorulacak’ dedi.”

MECLİS KARARI GEÇERSİZ • Baba Keskinöz, daha önce Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na 2006 yılında başvurduğunu, o yıl ikamet ettiği Ankara’nın Yenimahalle İlçesi’ndeki Prof. Dr. Mehmet Sağlam İlköğretim Okulu’nda dördüncü sınıfa başlayan kızının bu dersten muaf tutulduğunu ve yıl sonu ağırlıklı not ortalamasının hesaplanmasına din dersinin dahil edilmediğini söyledi. Komisyon kararının Antalya’yadaki okula da gönderildiğine işaret eden baba Keskinöz “Buna rağmen kızım muaf tutulmadı” dedi. Baba Keskinöz, okul yönetimine verdiği dilekçeye hem MEB’in tebliğini hem de Meclis Komisyon kararını eklediğini ama bugüne kadar yanıt alamadığını da söyledi.

ORTALAMASI DÜŞECEK • Kızının Din Dersi’ne girmediği için yok yazıldığını belirten baba Keskinöz, şöyle konuştu: “Ayrıca, ben dahil tüm ailemin nüfus cüzdanlarının din hanesinde Hristiyan olduğumuz yazıyor. Kızımı okula kaydettirirken kimlik fotokopisini de verdik. Kızım bakanlık tebliğine göre zorunlu olmamasına karşın din dersinden sınava tabi tutulmak isteniyor. Bu durum düzeltilmezse, kızımın bu dersi ortalamaya dahil edilecek ve not ortalaması düşecek. Tamamen keyfi bir durum yaşıyoruz.”

Konuyla ilgili görüşlerine başvurmak istediğimiz Okul Müdürü Kaya, toplantıda olduğu gereçesiyle sorularımızı yanıtlamadı.

Armagan
    Anahtar yönetici

Evet, tamamen keyfi bir uygulama. Antalyadaki bu ilkokul idaresi ve hatta Milli Eğitim Müdürlüğüne karşı kamu davası açılmalıdır. Meclis Kurulu onayı ve Milli Eğitim Bakanlığının açık tebliği ile müslüman olmayan öğrencilerin din derslerine girmelerinin zorunlu olmadığı belirtildiği halde yerel idareciler bu kararnameyi yerine getirmedikleri için suç işlemektedirler. İlhan kardeşimize tavsiyem şudur ki, bir an önce yasal yollara başvurup hakkını adli yollardan kazanmaya baksın..

Anonim
    Pasif

işte abi ben böyle kafaları anlamıyorum.anlamakta istemiyorum.müslüman olmayan ve din dersini istemeyen öğrenciye sen ne hakla ders vermek istiyorsun?insanın insana yaklaşımı böyle keyfi zorlaştırıcı bezdirici olmamalı bilhasa kamu görevlileri. kamu demek herkese eşit mesafade durmak zorunda olan demektir.bir müslüman öğrenciye yaklaşımın ne ise hristiyanada o olmalıdır.

Anonim
    Pasif

merhaba Ben bu siteye yeni üyeyim.. Nüfus cüzdanımda ne yazdığı umrumda değil.. Ben müslüman değilim, hristiyan olmak istiyorum.

Bana herzaman Hz. İsa daha yakın, daha doğru ve dürüst gelmiştir. Ben de din dersi konusunda cok şikayetciyim acıkcası, sırf not alabilmek için anlamını bile bilmediğim arapca şeyleri papağan gibi ve inanmadan soylemek sinirim bozuyor.. . Ankara’da yasıyorum, eğer ankarada bildiğiniz bir kilise varsa beni bilgilendirirseniz sevinirim. Lütfen yardımcı olun…

Anonim
    Pasif

Merhaba Bathory Aria,

Forumumuza hosgeldiniz, Mesih`e kendinizi yakin hissetmeniz cok guzel ve dogru, Cunku O senin ve Herkesin yureginin kapisinda duruyor ve o yurek kapisini acip, onu kabul eden herkese Sonsuz hayat ve esenligini vermek istiyor,

Sitemizdeki Ankaradaki Kiliseye mensup kardeslerimiz, mutlaka sizinle irtibata gececektir, Ancak sizin bu kiliseye ziyaret edene kadar Sitemizdeki Forumlari biraz okuyup Isa Mesih hakkinda bilgi alablirsiniz,

Ve siz Mesih`i sevdiginiz ve merak ettiginiz icin Lutfen bunu yapiniz, cunku Baska inanclardaki Dualardan hoslanmadiginiz icin, diger bir inanca gecerseniz bu Mesih`in istedigi gibi bir iman olmaz, siz Lutfen biraz sitemizde yazilari takip ediniz, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz, Ancak bizler Forum olarak Baska bir inanci burada elestirmek, yermek istemiyoruz, Siz Hristiyanlik hakkinda merak ettikleriniz varsa bunu forumdaki,

Uyelerimizden sorular bolumune yazabilirsiniz, zevkle cevaplayacagiz

Esenlikler

Anonim
    Pasif

Öncelikle cok teşekkür ederim, sitedeki yazıları takip ediyorum ve İsa Mesih hakkında bilgi bulmaya calışıyorum..

Bir arkadasımın soylediğine gore Ankara’da bir kilise varmış.. En kısa zamanda gideceğim. Bu arada sakın yanlış anlaşılmasın söylediklerim islamiyeti kötülemek için değildi , sadece bu ‘din dersi’ işkencesini belirtmek içindi..

saygılar :papatya:

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.