ANASAYFA Forum EKLESİA – KİLİSE, İNANLILAR TOPLULUĞU Vaftiz Hristiyanlıkta Vaftiz Büyük Önem Taşır

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24748
  Anonim
  Pasif

  Hristiyanlıkta Vaftiz Büyük Önem Taşır?

  Kutsal Kitap’a göre Hristiyanlıkta vaftiz, imanlının Isa Mesih’e iman ettiğine dair yapılan tanıklığıdır. Vaftiz, imanlının İsa’nın ölümü, gömülüşü ve dirilişi ile olan özdeşleşmesinin dışa yansımasıdır. İncil der ki:

  ‘Mesih İsa’ya vaftiz* edildiğimizde, hepimizin O’nun ölümüne vaftiz edildiğimizi bilmez misiniz? Baba’nın yüceliği sayesinde Mesih nasıl ölümden dirildiyse, biz de yeni bir yaşam sürmek üzere vaftiz yoluyla O’nunla birlikte ölüme gömüldük(Romalılar 6:3-4).

  Vaftizde, suya batırılmak, Mesih’le birlikte ölmeyi, sudan çıkmak da Mesih’le dirilişi simgeler.

  Kişi vaftiz edilmeden önce şu iki şartı yerine getirmelidir:

  1). Vaftiz olacak kişi, öncelikle İsa Mesih’e iman etmeli ve O”nu kurtarıcısı olarak yasamina almalidir.


  2). Vaftizin neyi simgelediğini bilmek gerekir. Bir kişi Rab İsa’yı Kurtarıcı’sı olarak kabul edip, vaftizin bir itaat adımı olduğunu, bununla Mesih’e olan imanını açık bir biçimde ilan ettiğini anlayip vaftiz olmak isterse – o imanlıyı vaftiz olmaktan alıkoymak için hiç bir neden yoktur. Kutsal Kitap’a göre, vaftiz sadece bir itaat adımıdır, kurtuluş için Mesih’e iman edildiğine dair yapılan bir iman ikrarıdır. Vaftiz önemlidir çünkü kişi Mesih’e iman ettiğini, O’na bağlandığını açık bir şekilde ilan etmiş olur ve Mesih’in ölümü, gömülüşü ve dirilişi ile özdeşleşir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.