Hristiyanlıkta Çok Eşlilik Var Mıdır?

• Bu konu 10 izleyen ve 19 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 20)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Hıristiyanlıkta çok eşlilik kesinlikle yasaktır. Asla kabul edilmez. Durduk yere boşanmak bile yasaktır.

Mat 5:31 “‘Kim karısını boşarsa ona boşanma belgesi versin’ denmiştir.

Mat 5:32 Ama ben size diyorum ki, karısını fuhuş dışında bir nedenle boşayan onu zinaya itmiş olur. Boşanmış bir kadınla evlenen de zina etmiş olur.”

Mat 19:3 İsa’nın yanına gelen bazı Ferisiler*, O’nu denemek amacıyla şunu sordular: “Bir adamın, herhangi bir nedenle karısını boşaması Kutsal Yasa’ya uygun mudur?”

Mat 19:4 İsa şu karşılığı verdi: “Kutsal Yazılar’ı okumadınız mı? Yaradan başlangıçtan ‘İnsanları erkek ve dişi olarak yarattı’ ve şöyle dedi: ‘Bu nedenle adam annesini babasını bırakıp karısına bağlanacak, ikisi tek beden olacak.’
    Mat 19:5 (SEE 19:4)

Mat 19:6 Şöyle ki, onlar artık iki değil, tek bedendir. O halde Tanrı’nın birleştirdiğini, insan ayırmasın.”
    Mat 19:7 Ferisiler İsa’ya, “Öyleyse” dediler, “Musa neden erkeğin boşanma belgesi verip karısını boşayabileceğini söyledi?”

Mat 19:8 İsa onlara, “İnatçı olduğunuz için Musa karılarınızı boşamanıza izin verdi” dedi. “Başlangıçta bu böyle değildi.

Mat 19:9 Ben size şunu söyleyeyim, karısını fuhuştan başka bir nedenle boşayıp başkasıyla evlenen, zina etmiş olur.
    Boşanan kadınla evlenen de zina etmiş olur.”

Mat 19:10 Öğrenciler İsa’ya, “Eğer erkekle karısı arasındaki ilişki buysa, hiç evlenmemek daha iyi!” dediler.

Mat 19:11 İsa onlara, “Herkes bu sözü kabul edemez, ancak Tanrı’nın güç verdiği kişiler kabul edebilir” dedi.

Ayrıca şu da vardır:

Mat 22:23 Ölümden sonra diriliş olmadığını söyleyen Sadukiler*, aynı gün İsa’ya gelip şunu sordular: “Öğretmenimiz, Musa şöyle buyurmuştur: ‘Eğer bir adam çocuk sahibi olmadan ölürse, kardeşi onun karısını alsın, soyunu sürdürsün.’
    Mat 22:24 (SEE 22:23)

Mat 22:25 Aramızda yedi kardeş vardı. İlki evlendi ve öldü. Çocuğu olmadığından karısını kardeşine bıraktı.

Mat 22:26 İkincisi, üçüncüsü, yedincisine kadar hepsine aynı şey oldu

Mat 22:27 Hepsinden sonra kadın da öldü.

Mat 22:28 Buna göre diriliş günü kadın bu yedi kardeşten hangisinin karısı olacak? Çünkü hepsi de onunla evlendi.”

Mat 22:29 İsa onlara, “Siz Kutsal Yazılar’ı ve Tanrı’nın gücünü bilmediğiniz için yanılıyorsunuz” diye karşılık verdi.

Mat 22:30 “Dirilişten sonra insanlar ne evlenir, ne de evlendirilir, gökteki melekler gibidirler.

Dikkat edilirse aşağıdaki ayette de (daha bir çok ayet var ama bu sadece biri) tek eşlilik vurgulanır.

Eph 5:31 “Bunun için adam annesini babasını bırakıp karısına bağlanacak, ikisi tek beden olacak.”

Anonim
    Pasif

@kemalist_ezgi 7836 wrote:

Hıristiyanlıkta çok eşlilik kesinlikle yasaktır. Asla kabul edilmez. Durduk yere boşanmak bile yasaktır.

Mesajınız editlenmiş :)

Aslında haklılarda, benimde bir çok mesajım editlendi.Ben de bazen sinirime yenik düşüp İslam’ı eleştiriyorum; ama o kadar garip bir ülkede yaşıyoruz ki, alışılmış yada benimsenmiş bir şeyin dışındaki düşünceleri desteklediğimiz zaman suçlu konumuna düşüyoruz.Durum böyle olunca da hristiyanlığa tepki verip, cezalandırmak için hep bir bahane arıyorlar.İslamı eleştirmekle de onların eline büyük bir koz vermiş oluyoruz.

Mesajınız editlenmeden önceki orjinal halini okumuştum.

Evet dediğiniz gibi Hristiyanlık çok eşliliğe sonuna kadar karşıdır.Bırakın tek bir seferde 3 tane eş edinmeyi, hayatınız boyunca bile birden fazla eş edinemiyorsunuz.Örneğin evlendiniz ve boşandınız.Daha sonra başka biriyle anlaşıp evlendiniz.Bu hareket Hristiyan inancına göre zinadır ve zinada en büyük 10 günahtan biridir.

Sadece boşandığınız kişi ölürse o zaman evlenebiliyorsunuz.

Genel anlamda Hristiyanlık boşanmanında sonuna kadar karşısındadır.Buradaki mantık ise, Rab’bin birleştirmiş olduğu 2 kişiyi herhangi bir insanın ayıramıyacak olmasıdır.

Anonim
    Pasif
    BURÇ;7846 wrote:
    Mesajınız editlenmiş :)

Degerli Burc, Editlenme ASIL sebebi Konu basligidir, bakin Baslik nasil

Sekuler Konular, Evlilik, Bosanma, Hristiyanlikda Cok Eslilik Varmidir?

Bu Konu basligi altinda Degerli Suna Kardesimiz, Tanrinin sozu ile destekledigi HRISTIYANLIKTA COK eslilik Yoktur konusuna, XXXXX dininde boyle degildir demek yerine, Tam uygun basliga yazilabilir, Baska Bir Amac Yoktur.

Evet Hristiyanlik Tek esliligi ogretmektedir, Degerli yorumlariniz icinde tesekkur ediyorum kardesim.

Anonim
    Pasif

sevgili pastör kutsal kiatapta eski antlaşmada ben birden fazla evlilik yapılabilceğini okudum yalnışmı okumuşum acaba?
    saygılarımla

Anonim
    Pasif
    Suna;2469 wrote:

Mat 5:32 Ama ben size diyorum ki, karısını fuhuş dışında bir nedenle boşayan onu zinaya itmiş olur. Boşanmış bir kadınla evlenen de zina etmiş olur.”

Mat 19:9 Ben size şunu söyleyeyim, karısını fuhuştan başka bir nedenle boşayıp başkasıyla evlenen, zina etmiş olur.
    Boşanan kadınla evlenen de zina etmiş olur.”

Sayın Suna, bu ayetlerde geçen ”zina etmiş olur” cümlesinden kasıt nedir? Yani bu şekilde eşini fuhuş dışında bir sebepten dolayı boşayarak başkasıyla evlenmek yasak mıdır? Fuhuş dışında bir sebeple (günümüzde çok değişik boşanma sebepleri var artık) boşanmak yasak mıdır?
    Herhangibir sebepten dolayı eşinden ayrılmış bir kadınla evlenen bir erkek zina yapmış gibi günah mı kazanmaktadır, yoksa böyle bir evlilik geçerli mi değildir? Eğer öyleyse, boşanmış kadınların tekrar yuva kurmaları nasıl mümkün olabilir?

Suna;2469 wrote:
    Mat 22:30 “Dirilişten sonra insanlar ne evlenir, ne de evlendirilir, gökteki melekler gibidirler.

Bu ayeti siz protestanlar nasıl anlıyorsunuz? ”Dirilişten sonraki hayatımızda evlilik ve cinsel hayat tamamen ortadan kalkacaktır” şeklinde mi anlıyorsunuz?

Suna;2469 wrote:
    Dikkat edilirse aşağıdaki ayette de (daha bir çok ayet var ama bu sadece biri) tek eşlilik vurgulanır.
    Eph 5:31 “Bunun için adam annesini babasını bırakıp karısına bağlanacak, ikisi tek beden olacak.”

Çok eşlilik konusunda eski anlaşma kitaplarında hayatları anlatılan peygamber ve kralların çok eşli olmalarına değinmeden sadece yeni ahit bölümünden birkaç sorum olacak.
    Yukardaki verdiğiniz ayeti aynı konuda olan birçok ayetten sadece biri olarak sunup incilin tek eşliliği öngördüğünü belirtmişsiniz. Bahsettiğiniz birçok ayet hangileridir? Bu ayetlerin hepsi yaratılış kitabından alıntı yapılan ve aynı cümlenin geçtiği (…ikisi tek beden olacak) yeni ahit ayetleri değil midir?
    Bu tek ayete dayanarak hristiyanlığın tek eşliliği reddettiğini söylemek biraz zorlama bir yorum değil midir? Çünkü birden fazla eşi olan erkek te her bir eşiyle tek bir beden olmaktadır. Burda vurgulanan ‘tek bir beden olmak’tan kasıt, erkek ve kadının sevgi ve fedakarlık noktasında anne-babasından ayrılarak birbirlerine ait olmaları ise, bu hal birden fazla evli olan erkek için de mümkün değil midir?

Ben, incildeki bazı ayetlerin çok eşliliğe delil olabilceğini düşünüyorum. Sizin bu ayetlere getireceğiniz yorumlar nelerdir?
    1.
    Bu ayette ”karısını boşayıp başkasıyla evlenen” cümlesi bu kişinin zina etmesine bir sebep teşkil ediyor gibi sanki. Dolayısıyla karısını boşamadan bir başkasıyla evlenmiş olsa zina etmiş olmayacak gibi anlaşılıyor.

2.
    1‹‹O zaman Göklerin Egemenliği, kandillerini alıp güveyi karşılamaya çıkan on kıza benzeyecek. 2 Bunların beşi akıllı, beşi akılsızdı… 10 ‹‹Ne var ki, onlar yağ satın almaya giderlerken güvey geldi. Hazırlıklı olan kızlar, onunla birlikte düğün şölenine girdiler ve kapı kapandı. 11 ‹‹Daha sonra gelen öbür kızlar, ‹Efendimiz, efendimiz, aç kapıyı bize!› dediler. 12 ‹‹Güvey ise, ‹Size doğrusunu söyleyeyim, sizi tanımıyorum› dedi. (Matta 25)

Bu benzetme de on kızdan beşi ile evlenen bir damattan bahsediliyor. Peygamberlerin kullandıkları benzetmelerin gerçeğe aykırı olmayacağını düşünüyorum. Yani göklerin krallığında gerçekleşmeyecek bir olay benzetme olarak ta olsa kullanılmaz heralde. Dolayısıyla, göklerin krallığında birden fazla evlilik mümkünse bu dünyada da geçerli olmuş olmaz mı?

Bu sorularıma cümle cümle cevap verirseniz sevinirim. Çünkü bu sorular epydir kafama takılan sorulardı. Şimdiden teşekkürler.

Anonim
    Pasif

Arkadaşım ben sana evlilik konusunu yeni ahitten olduğu gibi aktarayım; 1. Korintliler 7. bölümde evlilik konusu açıkça anlatılmıştır;

Evlilik Konusu (1.Korintliler:7)
    1 Şimdi bana yazdığınız konulara gelelim: “Erkeğin kadına dokunmaması iyidir” diyorsunuz.

2 Ama fuhuştan ötürü her erkek karısıyla, her kadın da kocasıyla yaşasın.

(dikkat ettiyseniz her erkek karılarıyla yaşasın demiyor kadın ve erkek için eşit konuşuyor diyor ki;her kadın kocasıyla her erkek de karısıyla yaşasın)

3 Erkek karısına, kadın da kocasına hakkını versin.

4 Kadının bedeni kendisine değil, kocasına aittir. Bunun gibi, erkeğin bedeni de kendisine değil, karısına aittir.

(yine dikkat ettiyseniz erkeğin bedeni karısına aittir diyor karılarına değil)

5 Geçici bir süre için anlaşıp kendinizi duaya vermekten başka bir nedenle birbirinizi mahrum etmeyin. Sonra yine birleşin ki, kendinizi denetleyemediğiniz için Şeytan sizi ayartmasın.

6 Bunu bir buyruk olarak değil, bir uzlaşma yolu olarak söylüyorum.

7 Herkesin benim gibi olmasını dilerdim. Ama herkesin Tanrı`dan aldığı ruhsal bir armağanı vardır; kiminin şöyle, kiminin böyle.

8 Yine de evli olmayanlarla dul kadınlara şunu söyleyeyim: Benim gibi kalsalar kendileri için iyi olur.

9 Ama kendilerini denetleyemiyorlarsa, evlensinler. Çünkü için için yanmaktansa evlenmek daha iyidir.

10 Evlilereyse şunu buyuruyorum, daha doğrusu Rab buyuruyor: Kadın kocasından ayrılmasın.

11 Ayrılırsa evlenmesin, ya da kocasıyla barışsın. Erkek de karısını boşamasın.

12 Geri kalanlara Rab değil, ben söylüyorum: Eğer bir kardeşin karısı iman etmemişse ama kendisiyle yaşamaya razıysa, onu boşamasın.

13 Bir kadının kocası iman etmemişse ama kendisiyle yaşamaya razıysa, kadın onu boşamasın.

14 Çünkü iman etmemiş koca karısı aracılığıyla, iman etmemiş kadın da imanlı kocası aracılığıyla kutsanır. Yoksa çocuklarınız murdar olurdu. Ama şimdi kutsaldırlar.

15 İman etmeyen ayrılırsa ayrılsın. Kardeş ya da kızkardeş böyle durumlarda özgürdür. Tanrı sizi barış içinde yaşamaya çağırdı.

16 Ey kadın, kocanı kurtarıp kurtaramayacağını nereden biliyorsun? Ey erkek, karını kurtarıp kurtaramayacağını nereden biliyorsun?

Aldığınız Çağrıya Göre Yaşayın

Bu ayetlerde apaçık şekilde tek bir kadın ve tek bir adamdan bahsediliyor zaten ikisi tek bir beden olacak ayetini de o şekilde yorumlamanız çok ilginç.Orada vurgulanan artık 2 kişi olmadıklarıdır artık karı ve koca 2 si tek bir kişidir diyor yani bunu birlikteliklerinin değerini ve Rab’bin bu konudaki isteğini belirtmek için söylüyor. Ne yani şimdi adam her bir karısıyla tek bir beden mi olacak o zaman adamı çoğaltmamız gerekmiyor mu?? :) bu ayetlerden bu sonuca ulaşmak gerçekten mantıksız olur bence..

Anonim
    Pasif
    Eternal;9857 wrote:
    Bu ayetlerde apaçık şekilde tek bir kadın ve tek bir adamdan bahsediliyor zaten ikisi tek bir beden olacak ayetini de o şekilde yorumlamanız çok ilginç.Orada vurgulanan artık 2 kişi olmadıklarıdır artık karı ve koca 2 si tek bir kişidir diyor yani bunu birlikteliklerinin değerini ve Rab’bin bu konudaki isteğini belirtmek için söylüyor. Ne yani şimdi adam her bir karısıyla tek bir beden mi olacak o zaman adamı çoğaltmamız gerekmiyor mu?? :) bu ayetlerden bu sonuca ulaşmak gerçekten mantıksız olur bence..

:) İlahi Eternal kardeş, adamı çoğaltmamıza gerek yok. Aynı anda birkaç eşiyle tek beden olacak bir dindar olamaz zaten. Bir sapıktan değil, bir inançlıdan bahsediyoruz.

Bu sonuca ulaşmak sence mantıksızlık olabilir belki ama sizden önce kutsal kitabın muhatapları olanların bu ayeti sizin gibi anlamadıkları kesin. Sizin gibi anlasalardı onlar da çok eşlilik yapmaktan kaçınırlardı. Mesela İbrahim, İshak,Yakup, Musa, Davut, Süleyman v.s.

Dediğiniz gibi Korintlilere mektupta tek eşlilikten bahsedildiği açıkça belli oluyor. Ama burdan çok eşliliğe yasak çıkarmanız için açıkça yasaklandığına dair bir söz olmalı değil mi?
    Bence burdan tek eşli olmanın daha uygun olacağı sonucunu çıkarabiliriz ama çok eşliliğe yasak çıkaramayız.

Anonim
    Pasif
    abdulKadir;9764 wrote:

2.
    1‹‹O zaman Göklerin Egemenliği, kandillerini alıp güveyi karşılamaya çıkan on kıza benzeyecek. 2 Bunların beşi akıllı, beşi akılsızdı… 10 ‹‹Ne var ki, onlar yağ satın almaya giderlerken güvey geldi. Hazırlıklı olan kızlar, onunla birlikte düğün şölenine girdiler ve kapı kapandı. 11 ‹‹Daha sonra gelen öbür kızlar, ‹Efendimiz, efendimiz, aç kapıyı bize!› dediler. 12 ‹‹Güvey ise, ‹Size doğrusunu söyleyeyim, sizi tanımıyorum› dedi. (Matta 25)

Bu benzetme de on kızdan beşi ile evlenen bir damattan bahsediliyor. Peygamberlerin kullandıkları benzetmelerin gerçeğe aykırı olmayacağını düşünüyorum. Yani göklerin krallığında gerçekleşmeyecek bir olay benzetme olarak ta olsa kullanılmaz heralde. Dolayısıyla, göklerin krallığında birden fazla evlilik mümkünse bu dünyada da geçerli olmuş olmaz mı?

Bu sorularıma cümle cümle cevap verirseniz sevinirim. Çünkü bu sorular epydir kafama takılan sorulardı. Şimdiden teşekkürler.

Sayin Abdulkadir

Buradaki benzetmede Göklerin Kralligi’nda gercekten bes bakire kizla evlenen bir damattan bahsedilmiyor.Damadi karsilayan on bakire kizdan bahsediliyor.Size William Mc Donald’tan bu bölümün yorumunu sunuyorum.

On bakire Benzetmesi (25:1-13)

25:1-5 Ilk sözcük olan,o zaman,24’üncü bölüme isaret ederek,bu benzetmeyi Kralin yeryüzüne dönüsü öncesine ve sonrasina belli bir sekilde yerlestirir. Isa,
    Göklerin egemenligini o zaman kandillerini alip güveyi karsilamaya cikmis olan on kiza benzetir.
    Bunlarin besi akilliymis ve kandilleriyle birlikte kaplar icinde yag da almislar;digerleri yag almamis.Beklerken uyuya kalmislar.
    Bes akilli bakire, Büyük Sıkıntıda Mesih’in gercek izleyicilerini temsil eder.Kandiller inanci ikrar etme anlamina gelir ve yag da genel olarak Kutsal Ruh’un bir simgesi olarak kabul edilir.Akilsiz bakireler ise Mesih umuduna sahip olduklarini söyleyip hicbir zaman Mesih’i kabul etmemis ve böylece de Kutsal Ruh’u almamis kisileri temsil eder.Güvey Mesih,Kral’dir; gecikmesi iki Gelisi arasindaki zamani simgeler.Her on kizin uyumasi gercegi,disaridan onlari birbirinden ayirt etmek icin cok seyin olmadigini gösterir.
    25:6Gece yarisi güveyin geliyor oldugu bildirilmis.Bir önceki bölümde,O’nun gelisinin ürkütücü belirtilerle haber verilecegini ögrendik.
    25:7-9 Bunun üzerine kizlarin hepsi kalkip kandillerini tazelemisler; hepsi hazir görünmek istedi.Yeterli yagi olmayan akilsizlar digerlerinden istediler,ama onlar da yagi satin almalari icin baskalarina gönderdi.Akillilarin onlari geri cevirmesi bencillik gibi görünebilir,ama ruhsal alanda hic kimse baskasina Ruh veremez.Elbette ki Kutsal Ruh satin alinamaz,Kutsal Kitap kurtulusu parasiz ve bedelsiz alma kinayesi kullanir (bkz.Yesaya 55:1)
    25:10-12 Onlar giderlerken güvey gelmis.Syriac ve Vulgat versiyonlari O’nun geliniyle birlikte geldigini söyler.Bu ,peygamberlik resmine mükemmel bir sekilde uyar.Rab Isa dügünden geliniyle,kiliseyle(1.selanikliler.3:13)dönecektir.(Dügün,Mesih’in kilisesiyle bulusmasindan sonra cennette olur-bkz.Efesliler 5:27.)Büyük Sıkıntının sadik kutsallari O’nunla dügün sölenine gidecekler.Dügün söleni,Mesih’in yeryüzündeki egemenliginin bereket ve sevinci icin uygun bir isimdir.Akillilar onunla birlikte dügün sölenine girmisler ve kapi kapanmis.Egemenlige baskalarinin girmesi icin artik cok gectir.Öbür kizlar giris hakkinialmaya calisarak geldiklerinde,güveyin onlari tanimayi reddetmesi,onlarin hicbir zaman yeniden dogmadiklarinin acik bir kanitidir.
    25-13 Isa, O’nun gelisinin günü ve saati bilinmediginden,bundan cikarilacak dersin uyanik olmak oldugunu söylemistir.Inanlilar,Rab her an gelebilirmis gibi yasamalidirlar.Kandillerimiz temiz ve yagla dolu mu?

Anonim
    Pasif
    abdulKadir;9764 wrote:
    Sayın Suna, bu ayetlerde geçen ”zina etmiş olur” cümlesinden kasıt nedir? Yani bu şekilde eşini fuhuş dışında bir sebepten dolayı boşayarak başkasıyla evlenmek yasak mıdır? Fuhuş dışında bir sebeple (günümüzde çok değişik boşanma sebepleri var artık) boşanmak yasak mıdır?
    Herhangibir sebepten dolayı eşinden ayrılmış bir kadınla evlenen bir erkek zina yapmış gibi günah mı kazanmaktadır, yoksa böyle bir evlilik geçerli mi değildir? Eğer öyleyse, boşanmış kadınların tekrar yuva kurmaları nasıl mümkün olabilir?

Sayin AbdulKadir Bey

Incil ayetleri gayet aciktir.Degisik bir yoruma götürmeyecek derecede anlasilirdir.Tanri bosanmadan nefret eder.Malaki 2,16 ve iki insanin birlesmesini onaylayip onlari insanlarin ayirmasindan yana degildir.
    Bu nedenle adam annesini ve babasini birakip karisina baglanacak,ikisi tek beden olacak.Söyleki, onlar artik iki degil,tek bedendir.O halde Tanri’nin birlestirdigini insan ayirmasin.

Isa Mesih zina ve fuhus disinda bosanmayi yasaklar.Zina olayinda eslerden birinin sadakatsizligi söz konusudur ve baska bir bedenle birlesme ile diger esle arasindaki bagi koparmis oluyor.Bu zinadir.Zina sucunu isleyen taraf evlenemez ve bu sahisla evlenen kisi de zina sucunu islemis olur.

Bosanmis kadinlarin(zina ve fuhus disinda) yeniden evlenebilmeleri icin esinin bir baskasiyla zina yapmasi veya bir baskasi ile evlenmesi sonucunda evlenme hakki dogar.Ama bunu yapmadan önce durumunu kiliseye götürmeli ve Rab’be dua etmelidir diye düsünüyorum.Cünkü her insanin durumu farkli olabilir.
    Anonim
    Pasif
    Kores;9865 wrote:
    Sayin Abdulkadir

Buradaki benzetmede Göklerin Kralligi’nda gercekten bes bakire kizla evlenen bir damattan bahsedilmiyor.Damadi karsilayan on bakire kizdan bahsediliyor.Size William Mc Donald’tan bu bölümün yorumunu sunuyorum.

Güzel kardeşim, kimden bahsedildiğini çok iyi biliyorum.Yapılanın bir benzetme olduğunu da biliyorum.
    Benim dediğim şudur: Bu tür benzetmelerde yasaya aykırı veya çirkin olan bir benzetme yapılması düşünülemez. İsa 10 gelinli bir benzetme yaptıysa gerçek hayatta da 10 gelin almak pekala mümkün olabilir. Hadi diyelim bu 10 gelinin 5i akılsızlık edip dışarda kalmayı hakettiler. Ama geri kalan 5 kız damatla evlenme hakkını kazandılar.
    Hz. İsa birden fazla evlenmeyi çirkin görse böyle bir benzetme yapmış olabilir mi sizce?
    Olabilir derseniz, ben susuyorum.

Anonim
    Pasif

İsa 10 gelinli bir benzetme yaptıysa gerçek hayatta da 10 gelin almak pekala mümkün olabilir. Hadi diyelim bu 10 gelinin 5i akılsızlık edip dışarda kalmayı hakettiler. Ama geri kalan 5 kız damatla evlenme hakkını kazandılar.”

Benzetmeden nasıl böyle birşey çıkarttınız?
    İnanılır gibi değil!

Anonim
    Pasif
    abdulKadir;9868 wrote:
    Güzel kardeşim, kimden bahsedildiğini çok iyi biliyorum.Yapılanın bir benzetme olduğunu da biliyorum.
    Benim dediğim şudur: Bu tür benzetmelerde yasaya aykırı veya çirkin olan bir benzetme yapılması düşünülemez. İsa 10 gelinli bir benzetme yaptıysa gerçek hayatta da 10 gelin almak pekala mümkün olabilir. Hadi diyelim bu 10 gelinin 5i akılsızlık edip dışarda kalmayı hakettiler. Ama geri kalan 5 kız damatla evlenme hakkını kazandılar.
    Hz. İsa birden fazla evlenmeyi çirkin görse böyle bir benzetme yapmış olabilir mi sizce?
    Olabilir derseniz, ben susuyorum.

Sayin Abdulkadir Bey
    Dikkat ederseniz eski türkce veya arapca yazmadim.Yazdiklarimi anlayamamaniza sasiyorum ve hala Mesih’in en azindan bes bakire kizla evlendigini söyleyerek komik bir duruma düsmüyor musunuz?Eger Incil’i hep böyle okuyarak yorumluyorsaniz yandik biz.Yazdigim yorumu tekrar okuyunuz,anlamadiysaniz tekrar,tekrar..tekrar
    Neyse Size esenlik olsun.

Anonim
    Pasif

Sevgili Kores size özel mesaj atacaktım ama özel mesajınız kapalıydı…

William Mc Donald’an alıntı yaptığınız kitabın e-kitap versiyonu var mı? Eğer varsa bana download linkini verir misiniz? Bu konuda değilde, farklı yerlerde takıldığım noktalar var bakarım ben de…

Gerçi bu cumartesi kiliseye uğrayacam, orada da bu kitabı sorabilirim; ama bu güne kadar hiç bu kitap gözüme ilişmemişti.

Sizden önce de bir kaç kişiden bu kitabın metini duymuştum, şimdi siz de bundan alıntı yapınca artık bu kitabı alıp kaynak olarak kullanmak şart oldu :)

Anonim
    Pasif
    BURÇ;9916 wrote:
    Sevgili Kores size özel mesaj atacaktım ama özel mesajınız kapalıydı…

William Mc Donald’an alıntı yaptığınız kitabın e-kitap versiyonu var mı? Eğer varsa bana download linkini verir misiniz? Bu konuda değilde, farklı yerlerde takıldığım noktalar var bakarım ben de…

Gerçi bu cumartesi kiliseye uğrayacam, orada da bu kitabı sorabilirim; ama bu güne kadar hiç bu kitap gözüme ilişmemişti.

Sizden önce de bir kaç kişiden bu kitabın metini duymuştum, şimdi siz de bundan alıntı yapınca artık bu kitabı alıp kaynak olarak kullanmak şart oldu :)

Sevgili Burc
    William Mac Donald’in e-kitap versiyonu olup olmadigini bilmiyorum ama size yeni yasam yayinlari’nin adresini veriyorum.Istanbul’daysaniz gidip alabilirsiniz.Yeni Ahit’in tamamini alabilirsiniz.Cok bereket alip bilgileneceginize inaniyorum.
    Serasker Cad.Sakiz sokak Aytac 2 han;No:40/1
    Kadiköy-Istanbul
    Tel: (0216) 4142061-4141615
    E-mail: 101555.3011@Compuserve.com
    Fax(0216)3480526

ISBN 975-8318-18-7
    (Tk.no) 975-8318-19-5

Özel mesajimin kapali oldugunu sizden ögrendigim iyi oldu.Simdi acmaya calisacagim.

Esenlikler dilerim size ve Mesih’teki tüm kardeslerime.
    hamdolsun-2.png

Anonim
    Pasif

eğer yeni antlaşma eski antlaşmayı nesh etmiyorsa,eğer hz mesihinde dediği gibi yasa geçersiz kılınmadıysa,o zaman evet çok eşliliğe izin verilmiştir.
    kaynek eski antlaşma

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 20)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.