Hristiyanlıkta boşanma

 • Bu konu 3 izleyen ve 2 yanıt içeriyor.
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27206
  Anonim
  Pasif

  Arkadaşlar hristiyanlıkta boşanma var mı? Bir arkadaşımız mezhep mezhep açıklayabilir mi? Teşekkürler…

  #35918
  Anonim
  Pasif

  Sayın B Yılmaz.
  Hrıstıyanlıkta Boşanma ile ilğili sorunuz,Sitemizde paylaşılmış bir konudur.
  Bu paylaşim sanıyorum gözünüzden kaçmış.

  Evangelist Kardeşimin, 18:8 2008 yılında yazdığı yazıda, bu konu, çok detaylı ve anlaşılır açıklanmıştır.
  Sanıyorum bu yazıyı görmediniz.Lütfen okuyun..

  Esenlikle.


  #1
  Evangelist
  Administrator

  Kutsal Kitap boşanmak ve yeniden evlenmek hakkında ne diyor?

  Soru: Kutsal Kitap boşanmak ve yeniden evlenmek hakkında ne diyor?

  Yanıt: İlk olarak, boşanma konusndaki görüşlerimiz ne olursa olsun, Malaki 2:16’da geçen Kutsal Kitap’ın sözlerini aklımıza getirmeliyiz:

  “İsrail’in Tanrısı RAB, “Ben boşanmadan nefret ederim” diyor”.
  Kutsal Kitap’a göre, evlilik hayat boyunca geçerli kalan bir taahüttür.

  “Şöyle ki, onlar artık iki değil, tek bedendir. O halde Tanrı’nın birleştirdiğini, insan ayırmasın” (Matta 19:6).

  Öte yandan Tanrı, evlilik iki günahlı kişinin arasında olduğu için boşanmaların olabileceğini öngörmüştür. Eski Antlaşmada boşanan kişilerin, daha fazla kadınların haklarını korumak için, bazı yasalar belirtti (Yasa 24:1-4). İsa, bu yasaların Tanrının asıl isteğini yansıtmadığını, ancak insaların kalplerinin sertliği yüzünden verildiğini vurguladı (Matta 19:8).

  Kutsal Kitap’a göre boşanıp tekrar evlenmenin serbest olup olmadığı tartışması İsa’nın Matta 5:32 ve 19:9’daki sözlerinin üzerinde odaklanıyor. Bütün kutsal yazılarda bir tek orada kullanılan
  “fuhuştan başka bir nedenle”
  ifadesi, Tanrının boşanıp tekrar evlenmeye izin verdiğini göstermiş olabilir. Birçok yorumcu, bu ‘istisna maddesi’nin nişanlı iken yapılan fuhuşla ilgili olduğunu sanıyor. Yahudilerin hukuk siztemine göre, erkekle kadın nişanlı iken bile evli sayılırlardı. O anlayışa göre, bu nişanlılık döneminde yapılan fuhuş bir boşanmanın tek geçerli sebebi olabilir.

  Oysa, ‘fuhuş’ olarak tercüme edilen Grekçe sözcük her türlü cinsel ahlaksızlığı içeren bir sözcüktür: evli olmayan kişilerin arasında cinsel ilişkiler, fahişelik, zina v.s. anlamına gelebilir.

  İsa belki de diyor ki, her türlü cinsel ahlaksızlık yapıldığı takdirde boşanma mümkündür. Cinsel ilişki evlilik bağının vazgeçilmez bir unsurudur, öyle ki, “ikisi bir beden olacak” (Yaratılış 2:24; Matta 19:5, Efesliler 5:31). O yüzden, evlilik dışı cinsel ilişkilerle o bağı bozmak, boşanmanın geçerli bir sebebi sayılabilir. Bu doğruysa, İsa bu ayetlerde aynı zaman tekrar evlenmek konusuna da hitap etmiş oluyor. Matta 19:9’daki “başkasıyla evlenen” ifadesi, boşanıp tekrar evlenmeye izin verildiğini ima ediyor. Tabii ki, ancak istisna maddesinde geçen şartı yerine getiren vakalarda (o şartın nasıl yorumlandığına bakmaksızın). Burada, sadece suçsuz tarafın yeniden evlenmesine izin verildiğini kaydetmeden edemeyiz. Metinde açıkça geçmediği halde, boşanmadan sonra tekrar evlenme izni, Tanrı tarafından aleyhine suç işlenen kişiye sağlanan bir lütuftur, değil cinsel ahlaksızlıkta bulunan kişiye. Belki de ‘suçlu taraf’ın yeniden evlenmesi meşru olduğu vakalar düşünülebilir, oysa bu ayetlerde öyle bir şey öğretilmiyor.

  1.Korintliler 7:15’in de başka bir ‘istisna maddesi’nin oluşturduğunu sananlar var, öyle ki, iman etmeyen eş imanlı tarafını boşadıktan sonra yeniden evlenmek mümkündür. Halbuki, bu ayetin bağlamında yeniden evlenmek geçmiyor, ancak imansız eşin ayrılmak istediğinde imanlının o evliliği sürdürmek zorunda olmadığını söylüyor. Başkalarının iddia ettiğine göre, Kutsal Kitap’ta geçmediği halde, eşine ya da çocuklarına şiddetle davranmak, boşanmak için geçerli sebep olabilir. Bu belki de doğru olsa da, insan fikirlerini Tanrının Sözüne mal etmek hiç bir zaman akılca bir şey değildir.

  Yukarıda geçen ‘istisna maddesi’ üzerinde sürüp giden tartışmaların içinde sık sık unutulan bir gerçek şu ki, ‘fuhuş’ sözcüğü her ne anlama gelirse, boşanmayı mümkün kılabilir, ama mecbur kılmaz. Fuhuş işlendiyse de, karı koca Tanrının merhameti ile birbirlerini zamanla af edip evliliklerini yeniden sağlamlaştırmayı öğrenebilirler. Tanrı zaten bize çok daha fazlasını bağışladı. Madem öyle, biz de onu örnek alıp zina denilen günahı bile af edebiliriz (Efesliler 4:32). Fakat çoğu zaman fuhuş işlemiş olan eş tövbe etmeyip günahında devam ediyor. O durumlarda Matta 19:9 uygulanabilir. Birçokları da boşanmadan hemen sonra tekrar evlenmeye çalışırlar, oysa Tanrı onların bekar kalmalarını isteyebilir. Tanrı kişiyi bazen bekar kalmaya çağırıyor, onun ilgisi bölünmesin diye (1.Kor. 7:32-35). Boşanmadan sonra kimi durumlarda yeniden evlenmek bir seçenek olabilir, ama tek çare o değildir.

  Gerçek imanlı olduğunu iddia eden Hristiyanların arasındaki boşanma oranının hemen hemen imansızların arasındaki kadar yüksek olması çok üzücü bir şeydir.

  Kutsal Kitap, Tanrının boşanmadan nefret ettiğini çok net bir biçimde gösteriyor (Malaki 2:16), barışma ve af etmenin iman hayatının özü olduğunu vurguluyor (Luka 11:4; Efesliler 4:32). Tanrı yine de boşanmaların olacağını kabul ediyor, kendi evlatlarının arasında bile. Boşanıp yeniden evlenmiş olan bir imanlı, boşanması ve yeniden evlenmesi muhtemelen Matta 19:8’deki istisna maddesine düşmezse bile, kendini Tanrı tarafından daha az sevilmiş olduğunu hissetmesin. Tanrı sık sık Mesih imanlılarının günahlı itaatsizliğini bile iyi şeyler yaratmak için kullanabilir.

  #36082
  Anonim
  Pasif

  Değerli kardeşim,
  Hıristiyanlıkta boşanma bazı kural ve kaideler ışığı altında vardır. Şimdi bu çok hassas bir konudur, ben bunu bilgi ve öğrenimime göre açıklayacağım. Rab evlilik kurumunu zorunlu kılmamıştır eğer bana gelen yolda evlenmezsen bu daha kolay olacaktır der. Ama evlenirsen bu yol biraz daha zor ve zahmetli olacaktır diye buyurur. Şimdi bir evlenmiş çiftlerin boşanma hakkı eşlerden birinin diğerini aldatıp “zina” yaptığı zaman verilmiştir. Yani eşinizi “zina”nın dışında boşanma hakkı vermez. Eğer bu yasaya uymaz eşinizi boşarsanız hem onu hemde kendinizi zinaya itmiş ve bundan sonraki evlilikleriniz zina olmuş olacak.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.