Hristiyanlıkla ilgili sorularım..

• Bu konu 9 izleyen ve 12 yanıt içeriyor.
13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Bir kaç haftadır hristiyanlıkla ilgili araştırma yapıyorum ve kafama takılan birkaç soru var.

Dinimi soracak olursanız müslümandım.Ama hiç onlar gibi olamamıştım,ve her dinî etkinlikte şeriatçı, yobaz damgasını yemekten de bıkmıştım..
    Şimdi ise kendime yeni din olarak hristiyanlığı seçtim. Daha aileme anlatmadım durumu ve uzun süre de anlatmayı düşünmüyorum.Çünkü bütün ailem müslüman..
    Uzatmadan sorulara geçeyim,

– öncelikle değiştirmem gerekenler neler hayatımda ? alışkanlıklar vs.
    – ne yapmam gerekir hristiyan olmak için ?

Anonim
    Pasif
    mertcan;18925 wrote:
    Bir kaç haftadır hristiyanlıkla ilgili araştırma yapıyorum ve kafama takılan birkaç soru var.
    Dinimi soracak olursanız müslümandım.Ama hiç onlar gibi olamamıştım,ve her dinî etkinlikte şeriatçı, yobaz damgasını yemekten de bıkmıştım..
    Şimdi ise kendime yeni din olarak hristiyanlığı seçtim. Daha aileme anlatmadım durumu ve uzun süre de anlatmayı düşünmüyorum.Çünkü bütün ailem müslüman..

Sevgili Mertcan,
    Hristiyantürk foruma hoşgeldin. Hristiyanlığı seçtiğini söylüyorsun. Araştırma yapmadan, neye inanacağını bilmeden başka bir inancı seçmek tıpkı bir takımı bırakıp, başka bir takıma geçmeye benzer; bu da insana hiçbir şey kazandırmaz. Bir dinden başka bir dine geçmek, bir takımın elbisesini çıkarıp başka bir takımın elbiselerini giymekten farksızdır. Sonuçta hiçbir şey değişmez. İçindeki boşluğu din olgusu dolduramaz, senin yaşayan diri Tanrı’yla tanışman, O’na yönelmen gerekir. Sana tavsiyem önce kendi inancını, daha sonra da Hristiyanlığı araştır. Bunun için de İncil’i okumalısın. Tüm yüreğinle Tanrı’yı ararsan O zaten kendisini sana açıklayacaktır. Araştırmalarında Kutsal Ruh’un sana yol göstermesini, gerçeklerini sana açıklamasını diliyorum.

Sevgilerimle

Anonim
    Pasif

Sevgili Mertcan,

İsa Mesih’in Ruhu, yani Kutsal Ruh, sana herşeyi öğretecektir. Onsuz hiçbirşey yapamazsın. Bu noktaya da seni getiren O’dur. O’nu yüreğine davet etmelisin. Davet edersen, mutlaka gelir ve senin en yakın arkadaşın, öğretmenin, kurtarıcın, aslında herşeyin olur. Ama O, çok kutsaldır. Tertemizdir. Günahtan nefret eder. Bu yüzden günahtan dönmelisin ve tövbe etmelisin.

Şöyle basit bir dua et yüreğinden: “Ya Rab İsa! Kutsal kanını benim için döktün, benim günahlarım için çarmıha gerildin. Ben yaşayayım diye, sen öldün. Sana şükrediyorum. Seni çarmıha geren günahlarımdan vaz geçiyorum. Ne olur, kalbime gel. Kurtarıcım ol, kralım ol. Beni kötü olan herşeyden kurtar. Hayatımı sen yönlendir. Kaybolmama asla izin verme. Elimden tut ve bırakma. Geldiğin için sana şükrediyorum. Şimdi yüreğimdesin. Biliyorum çünkü sen yalan söylemezsin. Artık sen ve ben, bir-ruh olduk. Artık ben ‘Yeniden Doğdum’. Sana şükürler olsun Rab’bim ve Kurtarıcım. Amin.”

Bu duayı etmişsen, şimdi İncil’i okursan daha iyi anlayacaksın. Rab sana yardım edecek. Zaten İncil’i yazdıran, senin içinde olan Rab’bin Ruhu’dur. İncil artık senin günlük gıdan olmalı. Bazı kardeşler, çektikleri ruhsal-aşlıktan dolayı, tüm İncili 4-5 günde okudular. Ama 100 defa da okusan, İncil ve derin öğretileri bitmez. Bunun yanında da, uygun bir kilise bulmalısın. Ev kilisesi veya en azından birkaç imanlı kardeş de olur. Yani İncil okumak ve kiliseye gitmek ve da her konuda dua edip Rab’be yalvarmak çok çok önemli. Rab yardımcın olsun.

Bir kez daha hoş geldin. Sevgiler.

Anonim
    Pasif

@Rüzgar 18926 wrote:

Sevgili Mertcan,
    Hristiyantürk foruma hoşgeldin. Hristiyanlığı seçtiğini söylüyorsun. Araştırma yapmadan, neye inanacağını bilmeden başka bir inancı seçmek tıpkı bir takımı bırakıp, başka bir takıma geçmeye benzer; bu da insana hiçbir şey kazandırmaz. Bir dinden başka bir dine geçmek, bir takımın elbisesini çıkarıp başka bir takımın elbiselerini giymekten farksızdır. Sonuçta hiçbir şey değişmez. İçindeki boşluğu din olgusu dolduramaz, senin yaşayan diri Tanrı’yla tanışman, O’na yönelmen gerekir. Sana tavsiyem önce kendi inancını, daha sonra da Hristiyanlığı araştır. Bunun için de İncil’i okumalısın. Tüm yüreğinle Tanrı’yı ararsan O zaten kendisini sana açıklayacaktır. Araştırmalarında Kutsal Ruh’un sana yol göstermesini, gerçeklerini sana açıklamasını diliyorum.

Sevgilerimle

Sevgili Rüzgar,sanırım birkaç kelime hatası yapmıştım.Anlatmak istediğim kendime aylardır yeni bir din arayışı içine girdiğim,ve hristiyanlık olarak karar verdiğimdi.

@Kemal Başaran 18930 wrote:

Sevgili Mertcan,

İsa Mesih’in Ruhu, yani Kutsal Ruh, sana herşeyi öğretecektir. Onsuz hiçbirşey yapamazsın. Bu noktaya da seni getiren O’dur. O’nu yüreğine davet etmelisin. Davet edersen, mutlaka gelir ve senin en yakın arkadaşın, öğretmenin, kurtarıcın, aslında herşeyin olur. Ama O, çok kutsaldır. Tertemizdir. Günahtan nefret eder. Bu yüzden günahtan dönmelisin ve tövbe etmelisin.

Şöyle basit bir dua et yüreğinden: “Ya Rab İsa! Kutsal kanını benim için döktün, benim günahlarım için çarmıha gerildin. Ben yaşayayım diye, sen öldün. Sana şükrediyorum. Seni çarmıha geren günahlarımdan vaz geçiyorum. Ne olur, kalbime gel. Kurtarıcım ol, kralım ol. Beni kötü olan herşeyden kurtar. Hayatımı sen yönlendir. Kaybolmama asla izin verme. Elimden tut ve bırakma. Geldiğin için sana şükrediyorum. Şimdi yüreğimdesin. Biliyorum çünkü sen yalan söylemezsin. Artık sen ve ben, bir-ruh olduk. Artık ben ‘Yeniden Doğdum’. Sana şükürler olsun Rab’bim ve Kurtarıcım. Amin.”

Bu duayı etmişsen, şimdi İncil’i okursan daha iyi anlayacaksın. Rab sana yardım edecek. Zaten İncil’i yazdıran, senin içinde olan Rab’bin Ruhu’dur. İncil artık senin günlük gıdan olmalı. Bazı kardeşler, çektikleri ruhsal-aşlıktan dolayı, tüm İncili 4-5 günde okudular. Ama 100 defa da okusan, İncil ve derin öğretileri bitmez. Bunun yanında da, uygun bir kilise bulmalısın. Ev kilisesi veya en azından birkaç imanlı kardeş de olur. Yani İncil okumak ve kiliseye gitmek ve da her konuda dua edip Rab’be yalvarmak çok çok önemli. Rab yardımcın olsun.

Bir kez daha hoş geldin. Sevgiler.

İstediğim zaman bu duayı tüm gönlümle okuyabileceğime eminim.
    Şimdilik,belki de 7-8 yıllık bir süre içinde İncil okuyabileceğimi ve kiliseye gidebileceğimi sanmıyorum.En azından aileme bu durumu açıklayabileceğim kadar..

Anonim
    Pasif

7-8 yıl daha, hatta 7-8 saat daha yaşayacağını nereden biliyorsun sevgili mertcan? “Kurtuluş anı şimdidir” diyor Rab.

Anonim
    Pasif

Sevgili Mertcan,
    Diyorsunki;

“Anlatmak istediğim,kendimi aylardır yeni bir din içine girdiğim ve Hrıstıyanlık için karar verdiğimdi.”

Bu yazdığın gayet mantıklı,her insan arayış içine girip,bireysel olarak bir şeylerin kararını alabilir.

Benim anlamadığım ise ikinci yazdığın.

“Şimdilik belkide 7.8 yıllık bir süre içinde İncil oluyabileceğimi ve Kilise’ye gidebileceğimi sanmıyorum.En azından aile’me bu durumu açıklayabileceğim kadar.”

Sevgili Mertcan;
    Bence ilk yazdığın ile, ikinci yazdığın birbiri ile tezat teşkil ediyor.
    Neden mi..?
    Bir din arayışı içine giren ve bu dini de hrıstıyanlık olarak belirleyen kişi,o Din’i öğrenmek için okur.Aile’ne bu durumu da açıklamak zorunda değilsin.bu da ikinci konu.

Ben örneğin, Hristıyan olduğumu 2,sene söylemedim.Sonra açıkladım.tepki elbetteki oldu.ama zaten okumamın bana verdiği birikim ve onlarla konuşma ve tartışmalarım sonucunda kabul ettiler.

Benim ailem’de Ateist ‘de var Müslümanda var,tek TANRI inancına sahip olanda var.Müslüman olan Hacı ve çok dindar en çok onla tartılmalarım oldu,ona sorduğum ,sorularım cevapsız kaldı.ve sonunda pes etti.Benimle.. Din’sel tartışmalara girmek istemediğini söyledi.

Bir süre tavır aldı.konuşmadı.sonra zamanla yumuşadı şimdi konuşuyor.Aile’mizde İtalyan damat,Norveçli,avusturyalı gelinlerde var.Hepsi hristiyan..
    Ama,nedense :) bana tavrı çok sert olmuştu.
    bizim hrıstıyanlığa geçmemizi, kabul edemiyorlar.Ama yabancı gelinlere,damatlara da bayılıyorlar.(hrıstıyan da olsalar)

Yani kısacası kabullenmek zorunda kalıyorlar.Yeterki sen bu konuda kararlı olduğunu onlara hissettir.

“İNCİL’i okuyabileceğimi sanmıyorum diyorsun..”
    NEDEN..?
    Sadece ailenden çekindiğin içinmi..?bu mazeret değil sevgili Mertcan.
    Neden sanmıyorsun..?
    Okuma ne işe yarar..!
    Okuma.. öğrenme..yorumlama ve analiz etmedir.Eyer biz kendimize sınırlar koyarsak,nasıl gerçeği bulabiliriz,bu kapana kısılmadır.
    Biz kendimizi sınırlamazsak..hiç bir şey bizi sınırlayamaz.
    Okuma ile elde edilen bilgi,kişide bir değer oluşturmuyorsa,bunun hiç bir degeri yoktur.Bu hem dünyasal açıdan hende Ruh’sal açıdan geçerli bir kuraldır.Öğrenmedeki asıl amaç kişinin, kendini tanımasıdır.

Okumak ve öğrenmek, bilgiyi almak ve işlemektir.bilgiyi işlemek ise,onu doğru şekilde ,doğru yerde arayıp bulmadan geçer.
    Sen okumayacaksan doğru olanın.. nerede olduğunu,hiç bilemezsin ki.

Hayatımızdaki seçimlerimiz doğru yapmamız ..bunu yaparken doğru yere adım atma şeklimiz,alğılarımız,duygularımız,ve aldığımız kararlarımız..yaşamımızda bize anlam kazandırır,gerçeğe giden yolun kapısını açar..gerçeğe giden kapıyı hiç çalmazsak o kapı hiç açılmaz.

Gerçeği öğrenmenin ilk şarti onu araştırma,okuma ve analiz dir.
    Hayatımız bu dünya’da cam’daki bir buhu gibi kısadır.
    Neden varız..?
    Kimiz..?
    Neden yaratıldık..?
    DİN’deki Asıl gerçek..nedir.?
    bunların cevabı hep okunarak elde edilir.
    Bilgi ve gerçek hayatımızda,Ruh’sal verim iç huzuru saglar.okuma arama,araştırma analiz etme bizi TANI’ya götüren merdivenlerin ilk basamaklarıdır.

7yada 8 Sene içi, boş bir şekilde ve TANRI gerçeğinden uzak geçirmeyi gerçekten mi istiyorsun..bu uzun bir süre..bence geç kalma çünkü hayat çok kısa dediğim gibi cam’da buhu gibiyiz.Yarınımızın güvençi hiç yok.

Gerçeği,ve İSA MESİH’i bulman dileyim ile

Anonim
    Pasif

Size müjdesini vermek isterim ki artık ben de Hristiyanım ! :)
    Yaşadığım yere yakın kilise arıyorum şimdi.Söyledikleriniz üzerine ailemle de paylaşmaya karar verdim.
    Elimde olmasa da internetten İncil de okuyorum.
    Vaftizin yapılması hemen gerekmiyormuş,birkaç ay sonra vaftiz de olacağım.
    Annemin anlayışla karşılayacağına eminim,fakat babama bunu bahsettiğim süre zarfında açıklamayacağım.Kendime kâh bu siteden,kâh diğer tanıdıklarımdan bir grup oluşturup bulduğum(uz) kiliseye beraber gitmeyi de istiyorum.
    Haklısın,7-8 yıl boyunca boş boş oturamam..İman etmem gerekli.

Sevgiler
    halleluya

Anonim
    Pasif

hayırlı olsun diyelim…
    belki sende bu şekilde doğru olana kavuşacaksın…
    heyecan ve duygusal yönelimler insanda kalıcı izler bırakmasada gidilen yol doğru ise ve insanda gerçekten bir arayışın ve huzurun peşinde ise onu bulacaktır..ben buna inanıyorum…
    yok bizler susamadığımız halde su içmeye kalkışırsak o suyun bize karın ağrısından başka bir faydası olmayacaktır…
    ama işte insanı umutlandıran bir şey var…bizi yaratan bize değer veriyor…
    umarım sende umut ettiğin şeye kavuşursun….

Anonim
    Pasif

@mertcan 18925 wrote:

Sevgili Mertcan, İnanlı kardeşlerimiz arasında yer alman güzel, Rab seni egemenliğine kabul etsin” Lakin, İncili okumadığını okumaya yeni başladığını, ve birkaç ay sonra da vaftiz olacağını söylemişsin. Azimli ve istekli olman çok güzel…

Lakin sevgili Rüzgar’ında belirttiği gibi öncelikle kendi dinini okumalısın, yanlışları gözlemlemelisin, kendi dinini bilmeden öğrenmeden, başka bir dine sadece “Kendime yeni bir din seçmeye karar verdim “ diye girmeye kalkışamazsın!

Ben şahsen bazı yaşadığım olaylar, gördüğüm görümler ve bedenimde bıraktığı izlerden sonra araştırmaya başladım. Ama kendimi bir din araştıracağım ve ona gireceğim diye şartlandırmadım. Sen yüreğini açtıysan Yüce İsa sana zaten gelecektir. Bana geldi.
    “7-8 yıl İncil okuyamamak ve kiliseye gidemeyeceğinden bahsediyorsun. Bende ilk zamanlar Hristiyanlığı kiliseye gitmekten ibaret diyordum. Ama değil, Ben henüz kiliseye gitmedim. Henüz vaftizde olmadım. İsa Mesihi kabul etmek bunlarla sınırlı değildir. Fakat İncil okumalısın, Yine kardeşimizin söylediği gibi Ailene açıklamak zorunda da değilsin
    Luka 12:2-9 26«Bunun için onlardan korkmayın. Örtülü olup da açığa çıkarılmayacak, gizli olup da bilinmeyecek hiçbir şey yoktur. 27Size karanlıkta söylediklerimi, siz gün ışığında söyleyin. Kulağınıza fısıldananı, damlardan duyurun.

Bende bir süre gizledim ama ailemden hiç gizlemedim. İman edişim yaklaşık 3 yıla yakın bir araştırma periyodundan sonra gerçekleşti. Ve iki yıla yakın bir zamandır da Hamd olsun İsa’nın yolunda gitmeye çalışan bir öğrenciyim.
    Bu uğurda belki dışlanacak, yıpratılacaksın, Ama Rab her zaman senin bu uğurda çektiğin acılara karşı olan direnişini kutsayacaktır. Şu an benim bulunduğum şehir olan Zonguldak’ta bilinen tek inanlıyım. Ve her ne kadar ilk sene benimle-ticaretimle dehşet şekilde uğraşılsa da artık peşimi bıraktılar diyebilirim.

Sonuç olarak kardeşim…
    İncil’i sürekli oku, İnternet’ten okuduğunu söylüyorsun, İnternette girdiğin sayfalara dikkat etmeni öneririm. Çünkü bir çok farklı inançlarda olan suikastçılar farklı yorum ve farklı anlatımlarda ya da uydurulmuş sözleri İncil diye yayımlamaktalar…
    Umarım doğru yolu bulur ve bulduğun zaman tüm yaşanılacaklara rağmen direnir ve dönmezsin. Çünkü İsa dönenleri kabul etmeyecektir. Tevbe et ve İncil’i oku, okuduklarını uygula sana yetecektir. Sana kendini açıkla diyemem, ama babandan çekindiğini söylüyorsun.. bense hep geçmişte yaşamayı istedim. “Keşke sadece ailemi, dostlarımı, ticari arkadaşlıklarımı değil de bir ulusu karşısına alan İsa’nın havarileri gibi ölebilseydim.
    Matta: 32«İnsanların önünde beni açıkça kabul eden herkesi, ben de göklerde olan Babamın önünde açıkça kabul edeceğim. 33İnsanların önünde beni inkâr edeni, ben de göklerde olan Babamın önünde inkâr edeceğim.

ESENLİK İÇİNDE KALMAN DİLEĞİ İLE

Anonim
    Pasif

Sevgili mertcan,
    Araştırmalarının sonucunun seni doğru yola getirmesine çok sevindim. Daha önce yazdıklarını okuyunca (7-8 yıl meselesi ) açıkçası vazgeçeceğini ya da belki sadece öylesine din değiştirmeyi düşündüğünü sanmıştım. Şimdi kararını sağlamlaştırdığını öğrenince rahatladım :). Ben ne ailemin izni olmadan kiliseye gidebilecek ne de aileme açıldığımda bunu kabul ettirebilecek yaştayım şu an. Ama bir şekilde İncil’imi aldım ve her gün okumaya çalışıyorum. Ancak bunu bile gizli yapmak zorundayım. Şimdilik yaşımın dolmasını beklemek zorundayım. Ancak senin ailene açılma ve kiliseye gitme şansın var ve ben bu şansını kullanmanı öneriyorum. Gerçekten de 7-8 saat bile yaşayacağını kim bilebilir? Bir an önce bir kilise bulursun umarım. Bu arada, ailene açıldın mı peki?

Anonim
    Pasif

Merhaba

Lutfederseniz inancınızla ilgili bir şey sormak isterim ;

Hristiyanlar nasıl ve neden oruç tutarlar ?

Kaç saat sürer ve İslamdakine benzer bir iftar vakti var mıdır ?

saygılarımla

Anonim
    Pasif

Hristiyanlarda oruc tutarlar. Tamamen kisiseldir. Gücü yetenler kesintisiz bir günden faza da tutabilirler. Kuru kuruya yiyecekten uzak durmanin ötesinde bu zaman diliminde Tanriyla özel bir iliski gözetilir. Oruc nedenleri ise kisiye göre degisir. sahur ve iftar diye birsey yoktur.

Anonim
    Pasif

@Dilbera-Dersimi 19135 wrote:

Merhaba

Lutfederseniz inancınızla ilgili bir şey sormak isterim ;

Hristiyanlar nasıl ve neden oruç tutarlar ?

Kaç saat sürer ve İslamdakine benzer bir iftar vakti var mıdır ?

saygılarımla

Değerli kardeşim bu sorunun yanıtını aşağıdaki link’te yazılı olanlara bakarak çok daha detaylı bilgi edinebilirsin.. Sevgi ve Işıkla…

http://kiliseturk.com/web/index.php?option=com_content&task=view&id=56

13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.