Hristiyanlar Ve Müslümanlar ayni Tanriya mi inaniyorlar?

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24279
  klaus
  Anahtar yönetici

  Bu sorunun cevabı, ‘aynı Tanrı’ ifadesi nasıl anladığımıza bağlıdır. Şüphesiz ki, Müslümanların ile hristiyanların Tanrı kavramı birçok yönden benzerdir. İkisi de Tanrıyı üstün, bütün kudrete ve bilgiye sahip, her yerde hazır ve nazır, kutsal, adaletli ve doğru olarak tanırlar. Hem müslümanlar, hem de hristiyanlar evrende bulunan herşeyin yaradanı olan tek bir Tanrıya iman ederler. Evet, bu anlamda hristiyanlarla müslümanlar aynı tanrıya iman ederler.

  Fakat hristiyanlar ile müslümanların Tanrı kavramları arasında aynı zaman önemli farklılıklar vardır. Müslümanlar, Allahın sevgi, merhamet ve lütuf sıfatlarına sahip olduğunu öne sürerken, Allahları bu sıfatları hristiyanların tanrısının yaptığı biçimde kanıtlamıyor. Oysa müslümanlar ile hristiyanların tanrı kavramları arasında en büyük farklılık, ‘Beden alma’ öğretisi’dir. Hristiyanların inandığına göre Tanrı, İsa Mesih’in şahsında insan olup aramızda yaşamıştır. Halbuki, bu öğreti müslümanlara göre en büyük şirktir. Müslümanlar, Tanrının dünyanın günahlarını yüklenmek için insan olduğunu asla kabul edemezler. Ama Tanrının İsa Mesih’in şahsında insan olduğuna inanmak, hristiyanların Tanrı kavramının vazgeçilmez bir parçasıdır. Tanrı, bizim duygularımızı paylaşabilmek için ve daha önemlisi, kurtuluşu, yani günahların bağışlanmasını sağlayabilmek için insan olmuştur.

  Peki, hristiyanlarla müslümanların taptıkları Tanrı aynı Tanrı mıdır, yoksa değil midir? Hem aynısıdır, hem değildir. Belki şu soru daha yerinde olacak: “Hem hristiyanlar, hem müslümanlar Tanrının nasıl olduğu hakkında doğru anlayışa sahip midirler?”. Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır olmalıdır. Hristiyan ile müslüman inancındaki Tanrı kavramları arasında çok önemli birkaç farklılık vardır. İki inanç aynı anda doğru olamaz. Biz hristiyanlığın doğru Tanrı kavramına sahip olduğuna inanıyoruz, çünkü günahların karşılığı ödenmeden, kurtuluş olamaz. Oysa bu bedeli ödeyebilen tek varlık, insan bedeni alıp İsa’nın kişiliğinde aramızda yaşayan Tanrıdır. Ve Tanrı’nın insan günahının cezasını ödeyebilmesi için insan olup aramıza gelmesi mutlaka gerekliydi (Romalılar 5:8; 2.Korintliler 5:21). Çünkü inancımıza göre peygamberler de dahil olmak üzere herkes günahlıdır ve ölümlüdür. Bu nedenle insan günahını Tanrı’nın kendisinden başkası ortadan kaldıramazdı.

  Sonuç olarak, İnci’lde ve Kuran’da açıklanan Tanrı insan günahının çözümü için aynı şeyi yapmayıp birbiriyle çelişen farklı şeyler yaptıgından, bu her iki kitapta aynı Tanrı’dan söz edildiğini kesinlikle söyleyemeyiz.

  #29400
  Anonim
  Pasif

  洒水车-图片-价格-东风湖北程力专用汽车有限公司洒水车、小霸王洒水车加强型、多利卡洒水车、EQ140洒水车、153洒水车、145…消防洒水车、1208双桥洒水车、南京跃进多功能洒水车,程力汽车为国内知名园林绿化、石油化工、市政环卫专用汽车制造商。…湖北金元专用汽车有限公司

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.