Hristiyan Türkler

• Bu konu 8 izleyen ve 9 yanıt içeriyor.
10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Hristiyan Türkler

1. Son iki yüzyılı saymazsak, şuan türklüklerini de unutmuştur çoğu.mesela bulgarları ele alalım.bulgar türkleri osmanlıdan, selçukludan da önceleri gelip oralara yerleşmiş bir kavimdir.bulgar türkleri olarak bilinirlerdi fakat ordaki hristiyan halkın arasında asimile olarak onların arasında kayboldular.ama gene de isimlerini bırakabilmişler bugünlere bulgar olarak.

Macaristanı da bu katagoriye sokabiliriz.bilirsiniz, macaristanın ingilizce adı “hungary” dir.”hun”dan gelir.çünkü hunlar avrupaya yaptıkları akınlarda günümüz macar topraklarını kendilerine üs olarak kullanmışlardır.zira ordaki hunlar da hristiyanlaşıp oranın halkıyla karışıp erimişler.fakat hala bazı kelimeleri bizimkilere benzer.

Tabi bu yukardaki topluluklar müslümanlıktan değil, pagan dinlerden hristiyanlığa dönenlerdir.(köktengri dini, şamanizm, totemizm vs.)

Bir de son yüzyıllar içinde hristiyanlaşanlar vardır ki bunların bazıları islamda bulamadıkları şekilsel inancı hristiyanlıkta bulanlardır.misyonerlerin etkisini de yabana atmayalım.bunlar sandığınız gibi rahip kıyafetleriyle gezen tipler değillerdir.şu sıralar “free” takılmayı tercih etmektedirler.(günümüzde de islamı yönlendiren ve yorumlayanlar bu şekilsellik boşluğunu kapamak için kapanma stilleri, türbeler, baş hocalar vs. üretmeye çalışmaktadırlar.haklıdırlar da aslında.hatta şekilselcilikte hristiyan alemini de aşıp, daha baskıcı olmaya başlayan günümüz islam yorumundan daha hafif ritüellere sahip protestan hristiyan mezheplerine kaymalar daha fazladır günümüzde.olay tersine dönmüştür anlayacağınız.

Milliyet

Anonim
    Pasif

Bu güzel yazıyı paylaştığı için sayın Suna hanıma teşekkür ederim. Doğan yayın grubunun Türkiyedeki Misyonerlik çalışmalarına bu denli yoğunlaşma sebebini anlayabilmiş değilim ama Hristiyanlık hususunda yazıların çıkmasından da memnunum. Evet tarihsel süreçte pagan dinlerinden İseviliğe geçen bazı Türk boylarının bulundukları ortamda çeşitli sebeplere dayanarak asimile oldukları bir gerçek. Lakin gazete bunu sadece tek yönlü ele almış, asırlar önce Hristiyan olmuş ve Türklüğünden taviz vermemiş boyları yazmamıştır. Klasik örnek olarak Gagauzları verebileceğimiz gibi bugün Çuvaş Türklerinin tamamına yakını Ortodoks-İsevidir ve sayıları gagauzlardan daha çoktur (4 Milyon).

Yine Tatarların % 30 civarı, Yakutların % 60’ı, Başkurtların yarısı, Tuvalar, Çulım, Kumandı, Karagas Türklerininde tamamına yakını Hristiyandır ve sayıları azımsanmayacak ölçüdedir. Türkistan ve kafkaslar bölgesinde de Hristiyan Türkler vardır. Bu Türk boyları hala hamdolsun ki Türkçü gelenek-görenek örf ve adetlerini muhafaza etmekte ve dinlerine sadıktırlar.

Anonim
    Pasif

@Xğristiyan 12469 wrote:

Bu güzel yazıyı paylaştığı için sayın Suna hanıma teşekkür ederim. Doğan yayın grubunun Türkiyedeki Misyonerlik çalışmalarına bu denli yoğunlaşma sebebini anlayabilmiş değilim ama Hristiyanlık hususunda yazıların çıkmasından da memnunum. Evet tarihsel süreçte pagan dinlerinden İseviliğe geçen bazı Türk boylarının bulundukları ortamda çeşitli sebeplere dayanarak asimile oldukları bir gerçek. Lakin gazete bunu sadece tek yönlü ele almış, asırlar önce Hristiyan olmuş ve Türklüğünden taviz vermemiş boyları yazmamıştır. Klasik örnek olarak Gagauzları verebileceğimiz gibi bugün Çuvaş Türklerinin tamamına yakını Ortodoks-İsevidir ve sayıları gagauzlardan daha çoktur (4 Milyon).

Yine Tatarların % 30 civarı, Yakutların % 60’ı, Başkurtların yarısı, Tuvalar, Çulım, Kumandı, Karagas Türklerininde tamamına yakını Hristiyandır ve sayıları azımsanmayacak ölçüdedir. Türkistan ve kafkaslar bölgesinde de Hristiyan Türkler vardır. Bu Türk boyları hala hamdolsun ki Türkçü gelenek-görenek örf ve adetlerini muhafaza etmekte ve dinlerine sadıktırlar.

Günümüzde dünyada ne kadar sayıda hristiyan türk mevcuttur?
    Türkiye de kaç hristiyan Türk vardır? Bilgi verbilecek arkadaş varsa öğrenmek isterim.

Anonim
    Pasif

Sevgili zeytin rumuzlu kardeş. Türkiye’de 6-7 bin civarında Hristiyan Türk olmakla birlikte dünya genelinde 10 Milyon civarında Hristiyan Türk vardır ve her geçen sürede imanlı sayısında artış olmaktadır. Hamd olsun.

Anonim
    Pasif

Elbette mümkündür armeggeddon rumuzlu kardeş bu sizi neden bu kadar şaşırttı anlamadım? Coğrafi dağılımlarını bir önceki yazıda belirtmiştim ama tekrar etmekte fayda görüyorum. Hristiyan Türkler genelde Rusya ve Türkistanda çoğunlukla olmak üzere Azerbaycan,Kafkasya,Gagauzya, Türkiye ve avrupadaki bazı Türkler Hristiyandır. Tabi saydığım bu ülke ve bölgelerdeki Hristiyan Türkler çoğunluktadır bahsettiğim. yoksa kafkasyanın çoğu müslümandır.

Anonim
    Pasif

Tesekkurler ! Bilgilendirdiginiz icin. Moldovya’ daki gagauzlar guzel bi örnek. Sanırım onlar ilk hristiyanlığa gecen turklerden ama bildigim kadar ortodokslukla samanizmi içiçe yasıyorlar. Kurban kesme gibi..
    Sizce bu hristiyanlıga ters dusuyor mu? Ama dillerini hala korumuslar anadolu turkcesinden daha saf oldugu bile soyleniyor.

Anonim
    Pasif

selam
    arkadaşlar bu iş taraftarlığa dönüyor artık ben ozaman genele bir soru sorayım sitenin isminede uyuyor çünkü.
    biliyorsunuz beklenen bir savaş var adı armagedon burda çıkacak muhtemel savaş bir din savaşıdır ve taraflarından biri türkiyedir.sorum şu her tür muteber duygudan arınmış olarak cevap verirseniz sevinirim.hristiyantürkler olarak bu savaşta saf belirlemeniz gerekse ne yaparsınız.çünkü bu aynı zamanda bir dinler savaşıdır.2 lem yaşamadan bu sorun nasıl aşılır.hristiyan bir ülkede türklüğünüzü aşağılayıcı bir söylem alsa duygu dünyanız size nasıl davranır.gerçekten bu soruları uzatılabilir ama bu konuyu nasıl aştığınızı gerçekten merak ediyorum.
    allah yolculuğunuzda sizinle olsun

Anonim
    Pasif

@karahan 12904 wrote:

selam
    arkadaşlar bu iş taraftarlığa dönüyor artık ben ozaman genele bir soru sorayım sitenin isminede uyuyor çünkü.
    biliyorsunuz beklenen bir savaş var adı armagedon burda çıkacak muhtemel savaş bir din savaşıdır ve taraflarından biri türkiyedir.sorum şu her tür muteber duygudan arınmış olarak cevap verirseniz sevinirim.hristiyantürkler olarak bu savaşta saf belirlemeniz gerekse ne yaparsınız.çünkü bu aynı zamanda bir dinler savaşıdır.2 lem yaşamadan bu sorun nasıl aşılır.hristiyan bir ülkede türklüğünüzü aşağılayıcı bir söylem alsa duygu dünyanız size nasıl davranır.gerçekten bu soruları uzatılabilir ama bu konuyu nasıl aştığınızı gerçekten merak ediyorum.

Sevgili krahan’la sana bu konuda cevap vermeden önce senin armegeddona bakıs acını ogrenmek ıstıyorums ence armegeddon nasıl olavak nasıl gerceklesecek buna bır cevap verırsen sevınırım.. eğer sevgili ilhan akkurt^’un aylardır cıkarmaya calıstıgı ama cıkaramadıgı. sıtelerınde bır sekılde yaptıgı acıklamarını dıyeceksen… o acıklamalara sadece gulmen gerekır.. tabı bu sozum bahsettıgım kısının acıklamaları ıle alakalı ıse gecersi. esen kal kardesım

Anonim
    Pasif

@karahan 12904 wrote:

selam

Sayın Karahan,
    Türk ya da başka bir ırktan hiçbir GERÇEK Hristiyan için bir savaşta taraf olmak sözkonusu olamaz. Bizler ancak ruhsal bir savaş içindeyiz. Kaldı ki zaten kendi ülkemizde Hristiyan olduğumuz için Türklüğümüz sorgulanıyor… Sanki Hristiyan olunca Türklüğümüzü bırakıp Alman,İngiliz ya da Amerikalı vs. olmuşuz gibi…
    Kim ne derse desin bizler için geçerli olan tek şey Tanrı Sözü’dür. Ve bizler için kimin ne dediği de önemli değil, önemli olan Tanrı’nın gözünde nasıl göründüğümüz, O’nun çocuğu sıfatını taşımaya layık bir hayat sürüp sürmediğimizdir.
    Göze göz, dişe diş

38«`Göze göz, dişe diş’ denildiğini duydunuz. 39Ama ben size diyorum ki, kötüye karşı direnmeyin. Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin. 40Size karşı davacı olup mintanınızı almak isteyene abanızı da verin. 41Sizi bin adım yol yürümeye zorlayanla iki bin adım yürüyün. 42Sizden bir şey dileyene verin, sizden ödünç isteyeni geri çevirmeyin.

Düşmanlarınızı sevin
    (Luk.6:27-28,32-36)

43«`Komşunu sev, düşmanından nefret et’ denildiğini duydunuz. 44Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin. 45Öyle ki, göklerde olan Babanızın oğulları olasınız. Çünkü O, güneşini hem kötülerin hem de iyilerin üzerine doğdurur. Yağmurunu da hem doğruların hem de eğrilerin üzerine yağdırır. 46Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, ne ödülünüz olur? Vergi görevlileri de öyle yapmıyor mu? 47Yalnız kardeşlerinize selam verirseniz, fazladan ne yapmış olursunuz? Putperestler de öyle yapmıyor mu? 48Bu nedenle, göksel Babanız yetkin olduğu gibi, siz de yetkin olun.
    Esenlikler dilerim…

klaus
    Anahtar yönetici

“Türklük” ya da “Anadolu ve Hıristiyanlık” denilecekse okunması gereken tek önemli nokta tarihtir.
    Eğerki gezme fırsatı buldu iseniz ya da okuyarak ya da birilerinden öğrendi iseniz, biliyor olmanız gerekir, bir zamanlar Mesih imanlıları (ırk önemli değil) Anadolu ‘da gizli yerlerde , ulaşılması zor yerlerde bir araya gelmişler, mesela mağalaraları ibadethane olarak belirlermişlerdir. Bunların en güzel örneklerinden birini Amasya’da “Aynalı Mağara” olarak bilinen mağarayı betimlemek mümkündür. İmanlarını gizli olarak pratiğe dökmek ve gizlice biraraya gelmek zorunda kalmışlardır. Çünkü karşılarında ciddi bir kafir düşman vardır; Putperest Roma!
    Ama, Rab öyle Yüce ki, onların samimiyeti, ihlası, takvası sebebi ile gün geldiğinde Putperest Roma’nın artık Mesih İmanlı bir imparatorluk olmasını sağlayacaktır ve öyle olmuştur!
    Peki ya şimdi? Anadoluyu gezerseniz, Hırsızın apansız geldiğini ve düşman kılıcıyla gaflette olanların nasıl buralardan kovulduğuna şahit olursunuz. (Vahiy)
    İşte tarih de bunun altında yatmaktadır! İhlaslı imana sahip olmak! eğerki sizler mağaralarda iabdet etmek zorunda kalmış kişilerin çekitği sıkıntıları neşe ile karşılayıp aynı sıkıntılara samimiyet ile göğü gerecek olursanız, malum başlıklar altında gün geldiğinde farklı bakış açılarına sahip olursunuz diye düşünüyorum. :)
    From the ruins of redchurch
    esenlikler

10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.