Hristiyan olursam önüme çıkacak sorunlar..

• Bu konu 5 izleyen ve 8 yanıt içeriyor.
9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Merhaba bildiğiniz gibi Hristiyan olmak istiyorum fakat önüme elbette sorunlar cıkacaktır mesela kiliseye üye olmak gibi beni kiliseye üye yaparlar mı yaşım 16. gizli olacak tabii Hristiyan oluşum Hristiyan arkadaşlar edinmek istiyorum acaba kilisede varmıdır benim yaşımda kimseler? kiliseye üye olma işlemi nasıl oluyor neler isteniyor ?

Ankara Kurtulus kilisesine giden varsa tanısıp arkadas olabilir miyiz?

benim icin baska önerileriniz varmı önüme baska sorun cıkarmı?

Anonim
    Pasif

Merhaba arkadasim,

Oncelikle Hristiyan olmak istiyorsaniz Yapmaniz gereken birtane incil edinip okumanizdir,
    Incil`i alip okuduktan sonra, Tanri sozu olan Incil`in soyledigi gibi, Isa Mesih`i Rab`bin ve Kurtaricin olarak kabul etmen gerekmektedir, ve bundan sonra Hayatinizi Mesih`i ornek alip yasamaniz gerekmektedir, bu cok zor bir konudur, Kimse Mesih gibi olamaz, ama Mesih`e iman ettiginde alacagin Kutsal Ruh bu konuda yardim edecektir,

Evet buraya kadar ozetle hristiyan olmaya baktik, Ve simdi ise Kiliseye katilma konusuna bakalim.

Kurtulus Kilisesinde bircok kardesi taniyorum ve az cok yapilarini biliyorum, oncelikle sizin ebevynlerinizin izni olmadan sizi vaftiz etmezler, eger o kilisenin bir parcasi olmak isterseniz ailenizin feragatini isteyeceklerdir, ancak yinede gidip onlari ziyaret edebilirsiniz, onlarla tanisabilirsiniz, o kilisede bircok aile olarak Mesih imanlisi oldugu icin onlarinda sizin yaslarda cocuklari mutlaka vardir,

Kilise uyeligi konusu ise baska bir konudur, Kilise uyeligi, bir dernek v.s. uyeligi ile ilgisi yoktur, Kilise Ruhsal bir yerdir ve Tanriya aittir, Tanrida uye olurken sizden ikemetgah veya nufus cuzdan sureti gibi seyler istemez, sadece sizin hayatiniza bakar, Rab`be olan sadakatenize bakar ve olgunluguna bakar,

Cunku siz o kilisenin bir uyesi olduktan sonra sizinde o kilisede soz hakkiniz bulunur (ornegin uye toplantilarinda kilise ile ilgili konular konusuldugunda sizinde fikriniz sorulur gerektiginde secim yapildiginda sizinde hakkiniz olur) ,

ancak sizin simdi yasinizdan dolayi zaten bu imkansizdir, cunku resit degilsiniz.

Size bir abiniz olarak tavsiyem, Mumkunse ailenizle paylasin, Mumkun degilse bir incil alip okuyun ve ona gore yasamaya calisin ve resit olmayi bekleyin,

esen kalin

Anonim
    Pasif

peki neden bu kadar zor? yani 18 yaşıma gelmeden istediğim gibi kiliseye katılamam mı istediğim zaman?

Anonim
    Pasif

@happychristmas 9456 wrote:

peki neden bu kadar zor? yani 18 yaşıma gelmeden istediğim gibi kiliseye katılamam mı istediğim zaman?

bu sanırım bu türkiyede yaşadığımız için böyle zorluk kısmı bundan kaynaklanmakta

Anonim
    Pasif

Üyelik nedir nasıl olur bilmiyorum kilisede. ama istediğim zaman gidip dua edemem mi ?Tüm Hristiyanlar toplandıgında gidip istedigim gibi oradakilerle sohbet edip dua edip ilahi söyleyememmi? Tüm Hristiyanlar gibi?

Anonim
    Pasif
    happychristmas;9456 wrote:

Protestan inancında vaftiz olabilmeniz için bilinçli bir insan olup Rab’be bağlı olmanız gerekmektedir. “bilinçli insan” tanımlaması da genellikle yaşla ölçülüyor ve TC yasalarına göre de reşit yaş 18 olarak adlandırılıyor. ABD’de yaşıyor olsaydınız, ABD yasaları reşit yaşı 16 olarak adlandırır ve siz 16 yaşında vaftiz olabilirdiniz. Ama Kurtuluş Kilise’si Türkiye de olduğu için Türkiyenin yasaları gereği reşit yaşı 18 yaş olarak belirliyor. Yaşınız 18 in altında olmasına rağmen velinizle (annenizle ya da babanızla) birlikte vaftiz olmaya giderseniz, durum değişir mi, özel bir statü uygulanır mı inanın ki bilemiyorum.

Ama kiliseye girip, dualara, törenlere ya da vaazlara katılabilmeniz için vaftiz olmanızda gerekmiyor. Gidin katılın, önünüzdeki 2 yıllık süreçte kilise ailesiyle dostluklar kurun, onlarla dertlerinizi sevinçlerinizi paylaşın, dini bilgiler hakkında onlardan yardım isteyin… Tüm bunlardan sonra zaten her ne kadar vaftiz olmamış olsanız da kilise sizi ailesinden bir fert olarak benimser. 18 yaşına geldiğinizde de eğer istiyorsanız vaftizinizi olursunuz.

Anonim
    Pasif
    happychristmas;9467 wrote:
    Üyelik nedir nasıl olur bilmiyorum kilisede. ama istediğim zaman gidip dua edemem mi ?Tüm Hristiyanlar toplandıgında gidip istedigim gibi oradakilerle sohbet edip dua edip ilahi söyleyememmi? Tüm Hristiyanlar gibi?

Kesinlikle dilediğiniz an gidip kiliseyi ziyaret edip dua okuyabilir oradaki insanlarla konuşabilirsiniz. Yaşınızın küçüklüğü bunlara engel değildir.

Örneğin ben her İstanbul’a gidişimde kesinlikle Ortodoksların kiliselerine giderim, duamı ederim, onların basmış oldukları yayınları satın alırım ve eğer fırsat bulabilirsem oranın din görevlisiyle sohpette ederim. Oysa ki benim vaftizim Ortodoks Kilisesinde yapılmamıştır ve ben Ortodoks Kilisesi için tamamiyle bir yabancıyımdır. Buna rağmen oraya girişime kimse karışmaz, hatta onlardan olmayan birinin kiliselerine gelmesi inanınki onları çok sevindiriyor ve memnun oluyorlar…

Anonim
    Pasif

Sevgili Happychrıstmas, :kilise:

İsa Mesih’e iman etmemiş olanlar dahi herkes kiliseye gidebilir, vaazları, ilahileri dinleyebilir ve oradakilerle oturup sohbet edebilir. Ama bir kimse İsa Mesih’e iman ettikten sonra bir kiliseye düzenli olarak giderse bu, tabii ki kendisi için çok yararlı olacaktır. Çünkü bedenimizin yemeğe ve suya gereksinimi olduğu gibi, ruhumuzun da gıdaya, beslenmeye gereksinimi vardır.

Tanrı’nın topluluğunda Tanrı oturur. Kiliseye giderek Tanrı’yı yüceltmek ve O’na tapınmak gerekir. O zaman yeni iman etmiş bir imanlı ruhsal olarak büyüyebilir, güçlenebilir ve emin adımlarla Rabbin ardından gidebilir.

Rab seni ellerinde tutsun, korusun ve bereketlesin.

Sevgiler
    Suna

Anonim
    Pasif

Cok guzel o zaman.. Hristiyan oldugumda Oradaki Hristiyanların bir parçası olacagım değil mi?

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.