Hristiyan olmanın zorlukları

• Bu konu 4 izleyen ve 3 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Hıristiyan olmanın zorlukları

(Yazan: Türker Alkan)
    Dünkü yazım ‘Doların dini imanı’ başlığını
    taşıyordu ve Türkleri Hıristiyan yapmak isteyen bazı misyonerlerin İncil’in içine para koyduklarına ilişkin bir habere dayanılarak yazılmıştı.

Önce şunu söyleyeyim ki, okumaya yatkın olmayan halkımız, içine dolarlar da konsa, okumamakta diretecektir. Nitekim geçenlerde bir başka haber vardı: Üniversitede bilimsel yayınların okunmadığını kanıtlamak için bilimsel bir derginin içine 50 dolar koyup (fareye tuzak hazırlar gibi) fakülte kütüphanesinin rafına bırakan bir meraklı, aradan aylar geçtiği halde paranın yerinde durduğunu, hiç dokunulmayan derginin de tozlandığını görmüştü.

Dünkü yazıma, bir Hıristiyan Türk’ünden açıklama geldi. Köşem elverdiğince sayın İhsan Özbekin açıklamasına yer vermek istiyorum:

‘İncil’in içine para koyarak insanları Hıristiyan yaptığımız, bize karşı yapılan propagandaların en etkili temalarından biri. İnancımızı, bizi kötülemek ve hakaret etmek için kullanılan bir yöntemdir. 20 yıl Hıristiyan inancını seçmiş biri olarak böyle bir olaya tanık olmadım.

Üstelik yalnız inancını yaşamakta olan bir Hıristiyan da değilim; 1996-2000 yılları arasında Türk Protestan Kiliseleri Temsilciler Kurulu Başkanlığı da yaptım ve halen Kurtuluş Kilisesi’nin önderiyim. Dolayısıyla Türkiye’de birilerinin parayla Hıristiyanlaşması söz konusu olsa bunu öğrenebilecek durumdayım. Bu, Hıristiyanlara, ‘Sizin inancınız beş para etmez. Siz ancak insanları parayla satın alabilirsiniz,’demektir. Biz Hıristiyanlar kimseyi parayla satın almıyoruz. Üstelik sizin de yazdığınız gibi, ‘Birkaç dolara dinini değiştirecek kişinin bizim inancımızda yeri yoktur zaten.’

Hele Türkiye gibi bir ülkede para karşılığı Hıristiyan olmak gibi bir saçmalık düşünülemez bile. Çünkü Türkiye’de Hıristiyan olmanın bir bedeli vardır. Size ödetirler. Gözaltına alınırsınız, dayak yersiniz, toplumda aşağılanırsınız, devlet görevinde çalışamazsınız, güvenlik soruşturmalarınız olumsuz çıkar, polis sırf siz Hıristiyansınız diye komşularınız ve sizi rahatsız eder. Böyle bir ortamda insanların 100 dolar ya da 1000 dolar karşılığında Hıristiyan olacağına inanıyor musunuz?

İçişleri Bakanlığı, Meclis’te bizim aleyhimize sorulan soru önergesine, ‘Şu kadar yerli, şu kadar yabancı misyoner yakalanmıştır’ diye sayılar veriyor. Bir sorsalar keşke, ‘Bu adamlar ne yaparken yakalanmıştır’ diye. ‘Türkiye’de parayla adam satın alan Hıristiyan var mı?‘ diye. Yakalananlar hep Hıristiyan oldukları için yakalanmıştır. Görevliler Hıristiyanlara baskı yaptığı için, insan haklarına saygı göstermediği için yakalanmışlardır. Laik ülkemizde nasıl Müslümanlar, Budistler, vb. inançlarını açıkça paylaşıyor, misyonerlik yapıyorsa, Protestanların da misyonerlik yapma hakkı vardır.”

Böyle diyor Hıristiyanlığı seçmiş olan bir vatandaşımız. Bana soracak olursanız, insanların dini ve inancı ne olursa olsun, başkalarına zarar vermediği sürece, bunların, çekişme, kavga ve münazara konusu haline getirilmesinin, bir toplum için utanç verici olduğunu düşünüyorum. İsteyen istediğine inanır veya inanmaz. Kimse kimsenin inanç bekçisi olmamalıdır. Ve toplumsal enerjimizi boş yere harcayıp durmayalım derim.

Anonim
    Pasif

Bana biri desin ki insanın içine yerleşmiş inancı şu paraya satın alırım diye. Bunun izahı yok, mümkünatı da yok. inanç parayla alınıp satılmaz; o Yaradanın kula olan nimetidir. Zira Incil de der ki bu size rabin hediyesidir, lutfudur der. Aynı şeyleri kuranda da görürüz. Misyonerlik kötü bişey değildir asla. Her inanan inancını yayar, eğer inancına güveniyor ise. Bugün kim yapmıyor acaba? Fehullah Gülen hoca dünyanın 110 ülkesine okullar kurmuş; bu da misyonerlik değil mi? içişleri bakanı teröristleri yakalasın, bombacıları yakalsın, katilleri yakalasın. inanan, inancını yaymaya çalışan masum insanları değil. Evet Türk milleti okumuyor, okumayı da sevmiyor. Bu bi gerçek; ama Incil’in içine dolar koyma haberine de ben inanmıyorum. Bu, incile yapılacak en büyük kötülük olurdu.

Anonim
    Pasif

Sayın izmirligizem; bu iletinize diyecek bir şey bulamıyorum. Elinize sağlık. Sağgörülü davranarak yazdığınız için. Hani psikolojide bir olgu vardır: şartlandırılma.Özellikle de örnek; “Pavlus’un köpeği ” olgusudur ( Eskiden sokaklarımızda da, tef eşliğinde oynadığı sanılan ve gösterime sunulan ayılar var dı ki,onlar da şartlandırılmanın bir sonucu. ). Okuma özürlü bir toplumda, insanlar basın-yayın,gelenek vb. şeylerle öyle şartlandırılıyor ki ya da şartlandırılmışlar ki; gerçekleri göremeyecek kadar gözleri, kalın perdeyle kaplı.Tabi ki, yürekleri !…

Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.
    Lütuf; İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !
    Dünyayı kazansan sana ne yararı olur ? hac5 :elsalla: :elsalla: :elsalla:

Armagan
    Anahtar yönetici

Amaç ‘kötülemek’ ise her şey mübahtır ya, işte bunların yaptığı da aynen bu. Onlar da hiçbir Hristiyanın veya misyonerin İncil’in sayfaları arasına 100’er dolar koyup millete dağıtacak kadar ‘akılsız’ veya ‘zengin’ olmadığını çok iyi biliyorlar ve gözümüzün içine baka baka yalan söylüyorlar!. Biliyorlar da, onlara bi ‘çamur’ atalım da izi kalsın, millet onları böyle aşağılık, kötü maksatlı insanlar olarak bilip uzak dursunlar, diye yapıyorlar. Kendileri basına da yansıyan ‘başlarını örtüp partilerine oy veren’ kişilere parasal yardım yaptıkları için, herkesi öyle zannediyorlar.

Ben de 30 yıla yakın bir zamandır İsa Mesih’e iman eden birisiyim. Şimdiye kadar Hristiyan oldu diye birine para verildiğini ne duydum, ne de gördüm. İnancını parayla satan bir kişi zaten kişiliksiz ve güvenilmez biridir. Yarın birileri daha fazla bir para teklif edecek olursa, demek burayı bırakıp diğer yere de rahatlıkla gidebilir. Pastör kardeşimin de yukarıda dediği gibi, Türkiye gibi bir ülkede 100 dolar karşılığında birileri Hristiyan oluyorsa, çok ucuza gidiyor bence.. Çünkü Türkiye’de Hristiyan oldun mu, işini, eşini, dostunu, saygınlığını kaybedip aşağılanabilen, tehdit edilen, dövülen, boğazı kesilen biri olabiliyorsun. Hangi 100 dolar bunların karşılığı olabilir?

12Sevgili kardeşlerim, sınanmanız için size giydirilen ateşten gömleği, size garip bir şey oluyormuş gibi garipsemeyin. 13Tersine, Mesih’in acılarına ortak olduğunuz oranda sevinin ki, Mesih’in görkemi görüldüğünde de sevinçle coşasınız. 14Mesih’in adından ötürü hakarete uğrarsanız, size ne mutlu! Çünkü Tanrı’nın yüce Ruhu üzerinizde bulunuyor. 15Hiçbiriniz katil, hırsız, kötülük yapan ya da başkalarının işine karışan biri olarak acı çekmesin. 16Ama bir kimse Mesih inanlısı olduğu için acı çekerse, utanç duymasın. Taşıdığı bu adla Tanrı’yı yüceltsin. (İncil 1 Petrus 4:12-16).

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.