Hristiyan Olmak Istiyorum, yardima ihtiyacim var.

• Bu konu 9 izleyen ve 20 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 21)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Merhabalar!
    Ben muslumanim ve hristiyan olmak istiyorum. Internette arastirma yaptim fakat, elle tutulur bir bilgiye ulasamadim. Ben kalben 4 yildir inaniyorum fakat 18’ime gelince bu isi resmen gerceklestirecegim.
    Size sordugum, Hristiyan olurken adimi da degistirmek zorunda miyim?:aklikarisik:

Anonim
    Pasif

Tanri sizi bereketlesin degerli kardesim,

Mesih Isa`ya inanmak, Kimlikte ismin degismesi ile ilgisi yoktur, Tanri yuregin degismesini istemektedir, Kutsal Kitap Diyorki, Bir insan mesihte ise yeni bir yaratik olmustur diyor, Zaten Tanri`ya iman ettiginizde, Tanri sizi COCUGUM diye cagiracaktir,

Armagan
    Anahtar yönetici

Sevgili Zeynep,

Ne güzel bir isim almissin kendine: Zeyneplovesjesus. Yani, Zeynep Isa’yi Seviyor, diye…

Ilkin Forumumuza üye olup bize yazdigin icin tesekkür ederiz. Gercek bir Hristiyan olmanin yolunu forumda cesitli basliklarla acikladik. Bunlardan bir tanesini burada size link olarak veriyorum: http://www.hristiyanturk.com/showthread.php?t=3281

Gercek bir Hristiyan olup Isa Mesih’i izlemek, adimizin degismesini gerektirmez. Pavlus, “herkes nasil cagirildiysa öyle kalsin” der. Bence bir Türk Hristiyanin adi Türk isminde devam etmelidir. Yoksa geleneklesmis Hristiyan isimlerinden birini almakla, Türk olma özelligimizi büyük ölcüde yitirebiliriz. O yüzden iman etmeyen büyük bir topluluk önünde Hristiyan Türkler olarak hem Türk ismimizi sürdürmeli, hem de Türklerin de Hristiyan olabileceklerini bir anlamda herkese göstermeliyiz.

Anonim
    Pasif

Barış kardeşim, bence de Zeynep ismini kullanmakta bir sakınca yoktur.

Pavlus Mesih İsa’nın adını duyurabilmek için Yahudi ile Yahudi gibi olduğunu söylemektedir. Dolayısıyla Pavlus’un bu sözünün doğruluğunu baz alırsak, Mesih İsa’nın adını duyurmak için Müslüman ülkede de bir Müslüman gibi olmanın hiç bir sakıncası yoktur.

Pavlus’un bu sözlerinin tefsirini yapan kişiler ise, Yahudi ile Yahudi gibi olmanın en iyi kominikasyon yöntemi olduğunu söylüyorlar.

Bu ne kadar doğru bir yoldur, elbette ki tartışılır; ama sonuç olarak Zeynep isminin alınması Kutsal Kitap’a (Pavlus’un sözlerine göre) yanlış bir şey değildir.

Kaynak: http://www.islamacevap.net/index.php?option=com_content&task=view&id=61&Itemid=62

Anonim
    Pasif
    zeyneplovesjesus;9307 wrote:
    Ben de sizin gibi dusunuyorum, fakat tanidigim bir kac kisi dinleriyle beraber isimlerini de degistirdiler ve bana boyle olmasi gerektigini soylemeye calisiyorlardi.

Ancak 17 yildir beni herkes Zeynep diye biliyor, dinimi degistirsem bile milli kimligimden siyrilmak istemem. Zaten irk ve milliyetin dinle alakasi da yok, sadece Tanri ve kul arasinda olan birsey, hersey ruhani duzeyde. Inancsal yani.:ikili:

Merhaba zeynep kardesim,

Turkiyede toplam imanli sayisi yaklasik 3000-4000 civaridir,

Yani bircok ildeki toplam cemaat sayisi 10-12 kisi olan kiliseler bile bulunmaktadir, ve sizin bu kadar genc yasinizda BIRKAC INANCINI degistiren insan tanimaniz Tanri`nin bir mucizesi gibi, ne kadar guzel , enteresan ve degisik bir olay,

Acaba o Dinini degistirdigini soylediginiz insanlar hangi kiliseye mensuplar? cok merak ettim gercekten, cunku Bizler ismimizi, milliyetimizi degil, sadece inancimizi degistiriyoruz, (Ben bir hristiyan olarak ogluma izmirde sehit edilen Yuzbasi Kubilay ismini verecek kadarda Turkluge onem veren biriyim), bu baglamda gercekten cok merak ettim, bu arkadaslarinizin hangi kiliseye mensup olduklarini ve nasil bir ogretis aldiklarini, oyleki ISIMLERINIDE degistirmek zorunda hissettiler kendi kendilerini?

Ayrica 17 yasindasiniz ama oldukca olgun yazilar yaziyorsunuz, sasirtici derecede guzel ve Tanriya yakarisim odur`ki yazdiginiz guzel seyler umarim yureginizde buyur ve kok salar

saygilarimla

Anonim
    Pasif

@OrhanAnt 9305 wrote:

Baris Bey Musluman arkadaslarimiz isa isminide, musa isminide, davut isminide kullanmaktadirlar veya meryem, Bunlar Musluman arkadaslarimizi Hristiyan veya Musevimi yapiyorki, Zeynep ismini kullanan bir kardesimiz sorun teskil etsin,,,

saygilarimla

izninizle bende bir yalnışı düseltmek istiyotum zeynep islam peygamberinin kızının adı bu doğru. fakat halife alinin eşi değildi hz zeynep.halife alinin eşi hz fatımadır. zeynepo halife osmanın eşiydi

saygılarımla

Anonim
    Pasif

Oncelikle cevap verme nazikliginizi gosterdiginiz icin cok ama cok tesekkur ederim. Iltifatlariniz cok memnun etti beni. Ovunmek gibi olcak ama bana hep “olgun” sifatini yakistiriyorlar, fakat ben bunun icin ozel bir caba sarfetmiyorum. Kendim gibi davraniyorum.
    Din degistiren bu kisileri cok yakindan tanimiyorum, yani tanisikligimiz ve konusmuslugumuz var ama cok da yakin degiliz.
    Biri izmirde digeri de bodrum’da yasiyor, acikcasi hangi kiliseye uye olduklarini bilmiyorum.
    Ama bu isim degistirme hakki TC yasalarinda din degistirmeyle verilibiliyor. Yani
    Ad ve soyadı kişiliğin ayrılmaz bir öğesidir, kişi bununla anılır ve tanımlanır. Ad ve soyadı niteliği gereği onu taşıyan kişi tarafından benimsendiğinde anlam taşır. Adını benimsemeyen kişiliği ile özdeşleştirmeyen kimsenin, adını değiştirmek istemesi en doğal hakkıdır. Böyle bir durumda, ad değiştirme istemlerinin ve önceliklerin dikkate alınması gerekir. Davacının dinini değiştirmesinin yanında kendi dinini ve kültürel yapısını yansıttığına inandığı adı kullanmak istemesi haklı bir neden sayıldigindan dolayi boyle bir seyi kullanmis olmalilar diye dusundum, ama din degisince ismin de degisecek diye birsey yok.

Anonim
    Pasif

Rica ederim degerli kardesim, evet yazilariniz olgun ama belli konularda bilgisiz (ornegin Protestanligin kurucusu Martin Luther v.s. demeniz) ve buradada kullandiginiz, Ama bu isim degistirme hakki TC yasalarinda din degistirmeyle verilibiliyor. Kelimesi tamamen yanlis bir bilgidir, Turkiye Cumhuriyeti mahkeme karari araciligi ile dileyen her insanin ismini degistirme hakki sunmaktadir,

Anonim
    Pasif

Ben, burada bir iki şeye değinmek istiyorum. Nedeni çok basit ! Bazen yazı yazılırken; forumun bir bölümünde yazılanlar okunurken , diğer bölümlerindekiler okunmuyormuş gibi bir izlenim duyuyor, yazanlar sanırım.Sayın forum okuyanları ve foruma yazı iletenler, lütfen aynı ya da benzeri istemlerinizi forumun farklı bölümlerine yazsanız da aynı doğrultu da yazmanızı öneririm. Zira; aynı kişilkte bir kişi, a’da başka türlü, b’de farklı türde yazıyor. Yani kurnazlıkla akıllılığı birbirine karıştırmayalım. İkisi de bir değildir.Çünkü bir bölümde; iman ettiğini söyleyen bir kişi diğer bir bölümde gerçeği öğrenmek için yeni bilgiler istiyor.Lütfen yazılımlara, dikkat edelim. Bu forum, gerçek, diri, her şeye gücü yeten, her şeyin sahibi, her şeyin yargılayıcısı,başlangıcı ve sonu olmayan,kendini üç benlikte bize tanıtan tek Tanrı’nın işçilerinin paylaşım alanıdır.Biz,( Sayın Suna’nın bir bölümde de yazdığı gibi ) sonu gelemeyecek tartışmalarla uğraşmak ( Ki, Kutsal Kitap ışığında tezlerimiz sağlamdır.) istemiyoruz. İnanlı olanların haricinde de bütün insanları Rab’de çok seviyoruz. Onların da sonsuz kurtuluşa ermesi, Rab’de ereğimdir. Rab’de boynum kıldan incedir.Gerçek inanlılar için de bunun böyle olduğunu biliyorum ve de ( Sayısını Rab, bilir ) bütün insanlığın kurtuluşa yani sonsuz yaşama ermesini istiyorum.Eğer inanlı değilseniz bile; lütfen gerçek düşüncenizi belirtin.Forumun çeşitli bölümlerinde farklı yazarak ( Bazıları için ) ; bizi değil,kendinizi aldatırsınız.Biz inanlılar, Tanrı’nın merhametiyiz.Lütuf, Rab’bindir. Ayak izimiz, Mesih’tir ve yolumuzdur. Mesih, bizim ışık kaynağımızdır.Birer inanlı olarak; Rab’de kararımızı kendimiz verdik.

Söz, Mesih’ti; O, Hak’tı.
    Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !
    Dünyayı kazansan neye yarar ? :elsalla: :elsalla: :elsalla: tanri sevgidir

Anonim
    Pasif

Degerli Firat kardesim,

Kesinlikle sizinle ayni gorusteyim, Cunku farkinda olmadan bazi insanlar cok zor ve komik duruma dusuyorlar,

Tanri hepimize esenligi versin Ruh`unun sesini dinlemeye yoneltsin.

Anonim
    Pasif

Sevgili burç; senin yazılımın beni şaşırttı, dersem ki; doğrudur.Hadi sayın barış bostancı, ” atış serbest gibi.. ” ifade kullanmış. Ona bir şey demeyeceğim. Eleştirmekte serbesttir. Zira; o beni tanımıyor. Peki; benim yazdığım ya da yazdığım tümcelerle sizin yazdıklarınız arasında ne gibi bir bağlam var ?. Bence acele etmeden yazdığım tümceleri bir kez daha okuyun ki; beni tanıyorsanız. Bir başkası; örneğin barış bostancı sizin yazmış olduklarınızı yazsa, tanımıyor, diyeceğim. Tabi ki,sayın bostancı’nın da yazılımları dikkatli okumadığı ortada !… Yazdıklarımda bir muğlaklık yok sayın bostancı. İsime gerek yok. Forumu lütfen dikkatli okuyun.Yazı yazmada da acele etmeyiniz. Sizden ricam, yazımın satır aralarını dikkatli okursanız, göreceksiniz kimleri ifade ettiğimi. Bu yazım, bir uyarıdır.Neden ? derseniz. Açık derim.Sayın burç, tümcemde ne diyorum :“… lütfen gerçek düşüncenizi belirtin. ” Sen gerçek ve açık düşünceni belirtirken, bunu niye kendine yorumluyor ve de yazı yazmakta acele ediyorsun? dersem ki; sanırım ki,yalnış olmaz. Değil mi ? Sizle ne konuşmuştuk; yazı yazmakta acele etmeyelim. Öyle değil mi ? Sayın bostancı size de tekrar söyleyeyim ki; yazım açık ve net ! Eğer forumu gerçek anlamda süzerek okuyorsanız ki; ” kimden bahsediyorsanız sayın Çölgeçen ? ” diye bir soru sorma gereksinimi duymazdınız. Bence yazılarınız, aceleye gelmiş.Sevgili kardeşim orhanAnt’ın yazdığı bir tümcelik güzel, anlamlı ve anlaşılır yanıt tümcesinin ışığında forumda ( örneğin son yazılımlar ) yazılanları bir daha okumanız ve değerlendirmeniz. Ben de şu ya da bu şakilde anlamıştım ki; siz yalnış değerlendiriyorsunuz, derseniz; ben de derim ki, forumdaki yazılımları bir daha okuyunuz. Önemli olan Özdeyişlerdeki karınca gibi olmaktır. Uyanık olmakta yarar var.Rab’de akıllı olalım, ama kurnaz olmaya çalışmayalım. Sözleri de iyice değerlendirmeden yanıt yazmayalım.Özellikle sayın burç ( Beni yazılımlardan tanıdığınız için), bir yanıtınızı bekliyorum. Bunu bekliyorum ki;bir tartışmaya girmek için değil. Sizin yazdığınız, bazı yazılara yanıt vereceğim. Acele etmiyorum. Çünkü bazı kardeşlerin yazılımlarını bekliyorum. Yazacakları olduğunu bana ifade ettiler; forum harici. Özellikle benim ifadelerimi yazacaklarını söylediler ( Bu ifadeler, forumda yok! ). Onlar yazsın ki; ben de Rab’be danışıp, düşünüp yanıt yazacağım. Acelem yok !Anlaştık mı ? Ne dersiniz ?Ben, bir dinazor olarak hiçbir şeyin aceleye getirilmemesi kanaatindeyim. Son söz oarak şunu ifade edeyim: ” Ben İsa’ya iman ettim.” deyip de diğer bir kısımda “imanlı olmam için neler yapmalıyım ? ya da ( Daha keskin bir teolog gibi ) formun başka bir böümünde Kutsal Kitap’a göre ( aynı kişinin ) doğruya yakın ama saptırıcı bir yanıt vermesi kabul edilemez. Neyse ! İfade edilecek çok şey var ki, sırayla.

Söz, Mesih’ti; O, Haktı.
    Lütuf, İsa Mesih’i sevenlere ölümsüz sevgiyle !
    Dünyayı kazansan neye yarar

Anonim
    Pasif
    BURÇ;9359 wrote:
    Taş başıma geldi:)

1. Ben Pavlus’u kötü bir insan olarak nitelendirmiyorum. Öteki konuda sadece Pavlus’un kendi düşüncelerini yansıttığını söyledim. Ki ben bunu en başından beri iddia ederim. Bu forumda Pavlus hakkında ki düşüncelerimi apaçık bir şekilde ifade etmemişsem, bu benim foruma, hristiyan görüşüne ve herşeyden önemlisi burada “Abi” dediğim insanlara duyduğum saygıdan ötürüdür.Çünkü burası Protestan mezhebine ait Hristiyan bir forumdur. Hristiyanlığı benimsemeyenler yada mezhepçilik yapmayıp protestan mezhebini benimsemeyen kişiler (benim gibi) burada bir misafirdir ve ev sahibimize de ayak uydurmalıyızdır.

AMA, eğer sayın çölgeçen siz bir konu açıp orada Pavlus’un sözlerini kişisel görüşümüdür yoksa Tanrı sözümüdür diyorsanız ve bu konuyu protestan mezhebine ait bir insan olarak tartışmaya sunuyorsanız, elbette ki ben burada düşüncelerimi yazacağımdır. Eğer sizin açmış olduğunuz bu konu başlığı olmasaydı, burada misafir olduğumun bilincini unutup ben kendim zaten böyle bir konu açmazdım. Ben yorumumu yaptıktan sonra, konu içinde bana karşı çıkılıyorsa, “Geriye kalanlara Rab değil, ben söylüyorum” cümlesini yanlış manalara çektiğim söyleniyorsa elbetteki bu konuda da kendimi savurum.

İlk başta da belirttiğim gibi, eğer siz “Pavlus’un sözleri Tanrı sözü müdür?” tarzında bir konu açmasaydınız ben zaten bu düşüncelerimi dile getirmeyecektim. Açtınız dile getirdim. Bana yanlış düşünüyorsun denildiği zamanda ise kendimi açıklayabilmek için konunun detayına indim.
    Diğer konularda Pavlus hakkındaki bu düşüncelerimi açıklamamış olmam benim iki yüzlülüğüm değil, bu foruma; ama bu forumdan da önce “Abi” diye hitap ettiğim insanlara olan saygımdan ötürüdür.

Sayin Burc

Benim de sizin gibi bir mezhebim yok.Mesih inanlisiyim.Fakat bir konuda size karsiyim.Pavlus’la ilgili…Size acikca sormak ve acikca cevap almak isterim.
    1.Pavlus’un tüm yazilarinin Kutsal Ruh’un esini olarak kabul ediyor musunuz? Yoksa bazilari kendi görüsüdür bazilari ise Kutsal Ruh’un esini midir?diyorsunuz?
    2.Pavlus’la ilgili düsüncelerinizi acikca ögrenmek isteriz ki size acikca cevap verebilelim.
    3.Burasi Protestan mezhebine ait bir sitedir demissiniz ve buraya ayak uydurmak zorundayim demissiniz.Söyleyeceginiz seyleri Kutsal Kitap’tan ayetlerle desteklediginiz sürece düsüncelerinizi burada aciklamaktan cekinmeyin.Ben öyle yapiyorum.Burda kendimi sadece misafir olarak görmüyorum.Bu siteye gelen insanlara Rab adina hizmet etmek adina ev sahibi olarak bile görüyorum kendimi.
    4.Kutsal Kitap’i temel alan ve yasantisini bu temel üzerine kuranlar Pavlus’u tartismasiz Tanri elcisi sayarlar ve yazdiklarinin tümünü Tanri Sözü olarak kabul ederler.

Anonim
    Pasif

Kutsal Kitap’i temel alan ve yasantisini bu temel üzerine kuranlar Pavlus’u tartismasiz Tanri elcisi sayarlar ve yazdiklarinin tümünü Tanri Sözü olarak kabul ederler.
    [/quote]

Evet bu konuda, haklısınız sayın Kores.Sizin bu yazınızı okuyunca; bir başka forumdaki Rab’de kardeşim sayın evangelion’un ( Sanırım, 7-8 ay kadar oldu. ) bir cümlesi aklıma geldi : ” Pavlus’un sözleri, Tanrı esini olmasa bile kabul ederim. “

Sayın burç, bir kere daha burada değinmek isterim ki; çift taraflı yazanlar için yaptığım yorum, sizinle ilgili değildi. Basit bir şekilde açıklayayım: Kişi inanlı olduğunu bir yerde yazıyor,; diğer yerde yeni inanlı olacak gibi sorular soruyor ve yazı yazıyor; bir başka yerde bir bir dinin propagandasını yapıyor. Bu ciddilik olabilir mi ? Hani yorumda yanılabilir insan, bunu kendisi düzeltir ya da yalnışı varsa belirtir.

İnsan canına karşılık ne verebilir ?
    Biz inanlılar, Tanrı’nın merhametiyiz.
    Ayak izimiz, Mesih’tir ve yolumuzdur.
    isasiyahbeyaz Dünyayı kazansan neye yarar ?

Anonim
    Pasif

Sevgili Kores ben bir önceki mesajımda Pavlus hakkındaki düşüncelerimi apaçık bir şekilde dile getirdim… Bir daha bu düşünceleri yazarsam, iş “hayır sen haksızsın”, “hayır ben hakılıyım”a dönecek ve bir tartışma başlıyacak. Böyle bir şeyin, hele ki artık bu dakikadan sonra, olmasını istemiyorum.

Ama şunu da belirteyim, ben bir çok konuda Pavlus’a direk hak vermişimdir. Bir çok konuda da Pavlus’u savunmuşumdur. Diğer elçilerden, mantıksal açıdan oldukça farklı yazmasına rağmen, bazı konularda Hristiyanlığın özünü Pavlus’un yansıttığını düşünmüşümdür ve örneğin her daim “kadınlar dua ederken başını örtmelidir”, “kendini dine adamış olan insanlar evlenmemelidir” dedimişimdir. Peki savunmuş olduğum bu düşünceler Pavlus’un düşünceleri değil miydi? Bu söylemlerimin hepsine Fırat Abi de tanıktır aslında.

Tabi bazı konularda (hatta bir çok konuda) Pavlus’u haklı bulmam ayrı bir şeydir, Hristiyanlık tarihini ve diğer elçilere aykırı beyanlarını değerlendirip, Pavlus’un bazı cümlelerinin kişisel tavsiye olabilir demem çok farklı bir şeydir.

Bir diğer sorunuza gelince… Hayatımın büyük bir evresinde, şuanda da olduğu gibi, Mesih İsa’ya ve Kutsal Kitaba inandım, öğretilerini sevdim ve onları savundum.

Sayın burç, bir kere daha burada değinmek isterim ki; çift taraflı yazanlar için yaptığım yorum, sizinle ilgili değildi.

Fırat Abi, belki yazdıklarınızı ben yanlış değerlendirip yorum yaptım; belki de siz benim yazdıklarımı yanlış algılayıp o tarz bir yorum yaptınız… İnanın ki bunların benim için hiç bir önemi yok… Sonuçta, her ne kadar Pavlus’a bakış açılarımız farklı olsa da, sizinde, benim de tek bir amacımız var: Tanrı’yı yüceltmek. Gerisi benim için dünyevi şeylerdir. Sizin gerçekten yürekten Tanrı’ya bağlı oldunuzu biliyorum. Bunun için sizi çok seviyorum ve bir hatam olmuşsa da içtenlikle özür dilerim…

Anonim
    Pasif

Peki savunmuş olduğum bu düşünceler Pavlus’un düşünceleri değil miydi? Bu söylemlerimin hepsine Fırat Abi de tanıktır aslında.

Fırat Abi, belki yazdıklarınızı ben yanlış değerlendirip yorum yaptım; belki de siz benim yazdıklarımı yanlış algılayıp o tarz bir yorum yaptınız… İnanın ki bunların benim için hiç bir önemi yok… Sonuçta, her ne kadar Pavlus’a bakış açılarımız farklı olsa da, sizinde, benim de tek bir amacımız var: Tanrı’yı yüceltmek. Gerisi benim için dünyevi şeylerdir. Sizin gerçekten yürekten Tanrı’ya bağlı oldunuzu biliyorum. Bunun için sizi çok seviyorum ve bir hatam olmuşsa da içtenlikle özür dilerim…[/quote]

Sevgili kardeşim burç, her kişi hata yapar. Sen, ben ya da bir diğerleri önemli değil. Burada tartışılan bir ” sözcük “ bile önemlidir. Dediğiniz tanıklığı doğruluyorum. Lakin tekrar ifade edeyim ki; yönelttiğim eleştiri ( Ki, Rab’deki kardeşim orhan’ın yanıtları doğrudur. ), sizinle ilgili değildi.( Bunu birden fazla ifade ettim. ). Yazılar aceleye gelmez. Burada Rab’bin adını yüceltmeye çalışan birer gariban işçileriz. Yazımda ne demişim: Bir kardeşimizin yazacakları var, benim sözcüklerimle ilgili. Hala onu bekliyorum.O, yazdığın da ben de gerekeni yazacağım.

Hangi ayrımda olursa olsun; Rab’de herkardeşimi saçının en ince kılına kadar seviyorum.Ama soruya ya da sorduğum ve de buraya getirdiğim bir soruya ,sadece kendim yorum getireceksem ki; o soruya gerek yoktur. Hatta yazmama da gerek yoktur.

Samsun’da dediğiniz kilise, sanırım ki; kilise kavşağı denilen yerdeki kilise. Ben o arada yaşayan insanlara sordum ve de konuştum. Hiç de insanların oraya karşı bir olumsuz tavrını görmedim. Hatta yabancı olmama rağmen çok da yardım ettiler.Bir kaç kişinin yaptığı olumsuz davranışları genele yaymayalım. Zira; ülkemizde insanlar, neredeyse medyayla ( basın-yayınla ) yatıp kalkıyorlar. Değerlendirmelerimizde, dikkat olması gerekir, sanırım.

İnsan, canına karşılık ne verebilir ?
    Biz inanlılar, Tanrı’nın merhametiyiz.
    Ayak izimiz, Mesih’tir ve yolumuzdur.
    isasiyahbeyaz Dünyayı kazansan neye yarar ?

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 21)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.