Hristiyan Kimdir?

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

:kilise: HRİSTİYAN KİMDİR? :kitap: :k-kitap: :kitap:

‘Ben Hristiyan bir ailede büyüdüm. Ailem hep kiliseye giderdi’.

Bu çok iyi. Fakat nasıl bir hayvanat bahçesine gitmekle şempanze olunmuyorsa, sadece kiliseye gitmekle de Hristiyan olunmuyor.

‘Başkalarına yardım etmeye ve iyilik yapmaya inanıyorum’’.

Bu da iyi. Tanrı’ya inanmayan insanlar da iyi bir komşu, ya da yardıma muhtaç birine yardım eli uzatan birileri olabilir. Ama bu da insanı hristiyan yapmaz.

‘Küçükken vaftiz oldum’.

İsa’nın öğrettiklerine aldırmayan binlerce insan da vaftiz oldu. Dinsel bir törenden geçmek insanı Hristiyan yapmaz.

‘Tanrı’ya inanıyorum’.

İncil bize Şeytan’ında inandığını söylüyor. O, Tanrı’nın varlığından emin tabii. Eğer sorulursa çoğu insan Tanrı’ya inandığını söyler, fakat O’nun kimliğinden ve nasıl olduğundan habersizdirler. Bir jetin Atlantik okyanusunu geçtiğine inanabilirsiniz, fakat sadece inanmakla bir santim bile yol alamazsınız. Gidebilmek için jete binmeniz gerekir.

Tanrı’ya inanmak, ne kadar doğru bir düşünce olsa da sizi bir hristiyan yapmaz.

Peki o zaman Hristiyan kimdir?

Hristiyan adı, İsa’yı takip etmiş olan ilk insan ilk insanlara verilmiştir. ‘İsa’ya ait olan’ anlamına gelir. Hristiyan sözcüğünün en iyi tanımını İsa’nın kendisi yaptı. İsa’ya göre hristiyan demek, yeniden doğmuş demektir.

Her birimiz normal bir yolla doğmuş ve böylelikle bir ailenin parçası olmuşuzdur. Ama eğer uygun bir ailenin, iyilik yapmakla ya da dindar olmakla gerçekleşemez. Yeniden doğmalı ve yeni bir yaşama başlamalıyız. Bunu da biz yapamayız. Tanrı bunu bizim için yapmaya söz verdi.

Tanrı, sevgisiyle bizim için gerekli olan her şeyi yaptı. Bağışlanıp Tanrı’nın çocukları olabilmemiz için İsa’yı günahlarımız uğruna çarmıhta ölüme gönderdi. Yol şu an apaçık. Kim olursa olsun, ne yapmış olursa olsun, Tanrı’yı tanıyabilmekten hiçbir güç insanları alıkoyamaz. O payına düşeni yaptı, şimdi sıra bizde.

Hristiyan olmak ve İsa Mesih’i tanımak istiyor musun?

Tüm günahlarını bağışladığını, böylelikle Tanrı’nın bir çocuğu olduğunu biliyor musun? Sonsuz yaşama kavuştuğunu ve Tanrı’nın sende yaşadığını ve öldükten sonra dirilerek O’nunla olmak üzere cennete gideceğini bilmek istiyor musun? Eğer istiyorsan okumaya devam et!

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.