Hristiyan kimdir?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27463
  Anonim
  Pasif

  Hristiyan kelimesi Yeni Ahit’te üç kez kullanılmiıştır. ( Elçilerin İşleri 11:26, 26:28, 1 Petrus 4:16). Ilk kez İsa Mesih’i takip edenler için Antakya’da kullanılmıştır. (Elçilerin İşleri 11:26) Bunun nedeni onların davranışlarıyla, konuşmalarıyla, işleriyle Mesih’e benzemeleriydi. Bu lakap aslında Antakya’daki imansız kişilerin hristiyanlarla dalga geçmek için kullandıklari sıfattı. Kelimenin anlamı “ Mesih’e ait olmak ya da Mesih’i takip etmek” dir ki bu da Webster Sözlüğündeki açıklamalara benzer.

  Ne yazikki zaman gectikce “Hristiyan” kelimesi anlamından çok şey yitirmiş ve hatta Mesih İsa da yeniden doğmuş imanlılarin anlatımı yerine dindar, yüksek standartları olan insanlar anlamında kullanılmaya başlanmıştır. Bu dünyada bir çok insan İsa Mesih’e iman etmedikleri halde, sırf kiliseye gittikleri ya da iyi insanlar oldukları , Hristiyan bir ülkede yaşadıkları icin kendilerini Hristiyan olarak görürler. Kiliseye gitmek, kendinizden daha az şansı olanlara hizmet etmek, yardımsever olmak, sizi hristiyan yapmamaz. İmanli bir kardesin dediği gibi “kiliseye gitmek beni tamirciye gitmenin beni araba yapacagi kadar hristiyan yapar ancak” Bir kiliseye ait olmak. Dua servislerine devamlı olarak katılmak, kiliseye hizmet etmek kimseyi Hristiyan yapamaz.

  Kutsal Kitap bize yaptığımız iyi islerin Tanrı gözünde bizi kabul edilir yapmayacağını yazar. Titus 3:4-6 “Ama Kurtarıcımız Tanrı, iyiliğini ve insana olan sevgisini açıkça göstererek bizi kurtardı. Bunu, doğrulukla yaptığımız işlerden dolayı değil, kendi merhametiyle, yeniden doğuş yıkamasıyla ve Kurtarıcımız İsa Mesih aracılığıyla üzerimize bol bol döktüğü Kutsal Ruh’un yenilemesiyle yaptı.”der. Öyleyse Hristiyan kişi Tanrı’nın yenilemesi ile yeniden doğmuş olandır. (yuhanna 3:3, Yuhanna 3:7, 1Petrus 3:23) Ve bu kişi İsa Mesih’e güvenmis, O’na iman etmiş kisidir. Efesliler 2:8 “İman yoluyla, lütufla kurtuldunuz. Bu sizin başarınız değil, Tanrı’nın armağanıdır.”yazılıdır. Gerçek bir Hristiyan günahlarından tövbe etmis, sadece İsa Mesih’e iman edip O’na güvenmiş insandır. Onların bu güveni bir dini izlemekte ya da iyi insanlar olmakta ya da bir sürü yap veya yapma kurallarından doğmaz.

  Gerçek Hristiyan İsa Mesih’e iman eden ve kendi günahlari uğruna İsa’nın carmıhta öldüğüne, üçüncü gün, bize ölüme karşı zafer kazanarak kendisine güvenenlere sonsuz yaşamı verdiğine iman eden kisidir.Yuhanna 1:12 şöyle yazar “Ancak, kendisini kabul edip adına iman edenlerin hepsine Tanrı’nın çocukları olma hakkını verdi.” Gerçek Hristiyan Tanrı’nın çocuğudur, Tanrı’nın gerçek ailesine aittir, Mesih’te yeni yasama kavuşmuştur. Bir kisinin gerçek Hristiyan oldunuğunu gösteren isareti baskalarına olan sevgisi ve Tanrı’nın Kelamina olan sadakatidir (1Yuhanna 2:4, 1 Yuhanna 2:10).

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.