Hristiyan dünyasının ‘doğuş bayramı’ kutlu olsun

• Bu konu 7 izleyen ve 12 yanıt içeriyor.
13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

christ_m4a_tr33.jpg

Hristiyan dünyasının ‘doğuş bayramı’nı kutlar, bütün insanların İsa Mesih’in gerçek mesajına uymalarına vesile olmasını dilerim.

Anonim
    Pasif

Bu nazik davranisinizdan dolayi size yurekten tesekkur ederim deregli Abdulkadir bey,

2009 yilinda size ve tum insanlik alemine, sevgi, baris, huzur ve gundelik ekmeklerini vermesini temenni ederim.

Anonim
    Pasif
    abdulKadir;11565 wrote:
    Hristiyan dünyasının ‘doğuş bayramı’nı kutlar, bütün insanların İsa Mesih’in gerçek mesajına uymalarına vesile olmasını dilerim.

“Gerçek mesaj” derken neyi kasdettiğinizi de açıklasanız sevinirim Sn. abdülKadir. Orta yerde bir de “Sahte” Mesaj mı var da, ‘gercek mesajdan’ bahsediyorsunuz.’?

Kur’an da geçen Hz. İsa anlayışını kasdediyorsanız, bu mesajınız her ne kadar “Kutlama” gibi görünse de iğneleyici ve pek de şık durmuyor. Eğer kasdettiğiniz İncil ‘de anlatılan İsa ise, o zaman sizde epey değişiklikler olmuştur demektir.

Anonim
    Pasif

Â’raf;11570 wrote:
    “Gerçek mesaj” derken neyi kasdettiğinizi de açıklasanız sevinirim Sn. abdülKadir. Orta yerde bir de “Sahte” Mesaj mı var da, ‘gercek mesajdan’ bahsediyorsunuz.’?
    Â’raf;11570 wrote:
    Kur’an da geçen Hz. İsa anlayışını kasdediyorsanız, bu mesajınız her ne kadar “Kutlama” gibi görünse de iğneleyici ve pek de şık durmuyor. Eğer kasdettiğiniz İncil ‘de anlatılan İsa ise, o zaman sizde epey değişiklikler olmuştur demektir.

Esenlik olsun size,

İlk başta duyarlılığınız için teşekkür ederim.

Bu konu hakkında ne söyleseniz haklısınız; ama malesef ki bu haklı tepkinizi ortaya koyuğunuzda; bu haklı tepkiniz “uzatılan dostça ele düşmanca cevap verme” olarak değerlendiriliyor.

Böyle durumlarda ben de zaman zaman tepkiler veriyorum ama sanırım bu şekilde haksızlıklara uğradığımızda en doğru olanı Efesliler 4:29 ayetini dinlemektir.

Ağzınızdan hiç kötü söz çıkmasın. İşitenler yararlansın diye, ihtiyaca göre, başkalarının gelişmesine yarayacak olanı söyleyin.”

Sonuç olarak, kutlama mesajı altında bize olan hakaretlere karşı biz yine de sevgiyle yaklaşalım ve teşekkür edelim.

Kim bilir, belki bu şekilde davranırsak, Abdulkadir Bey’de bizi sahte mesajın takipçileri diye suçlarken, aslında o sahte mesajın(!) içindeki sevgiyi görüp, düşüncelerindeki yanlışlığın farkına varabilir.

Başkalarının gelişmesine yarayacak olanı söylediğimizde, eğer o başkaları bilinçlenip, gelişebilirse ne mutlu bize.

Anonim
    Pasif
    abdulKadir;11565 wrote:
    christ_m4a_tr33.jpg

Degerli Abdulkadir Bey
    Güzel ve anlamli mesajiniz icin cok tesekkür ediyor ve AMIN diyorum.Isa Mesih(YESUAH)’in mesaji Incil’de yazilidir.Isa Mesih “YOL,GERCEK ve YASAM’dir.Baska hic kimsede kurtulus yoktur.Bu gögün altinda insanlara bagislanmis,bizi kurtarabilecek baska hicbir ad yoktur. elcilerin isleri 4,12

Böylece diyoruz ki Mesih Isa’ya ait olanlara artik hicbir mahkumiyet yoktur.Cünkü yasam veren Ruh’un yasasi,Mesih Isa sayesinde beni günahin ve ölümün yasasindan özgür kildi.Romalilar 8,1-2

Sevgili Abdulkadir Bey ve degerli forum okuyuculari iste bizler hepimiz günah isledik ve islemeye de devam ediyoruz.Fakat Herseye Egemen Rab YHVH biricik OGLU Yesua’yi tüm dünyanin günahlarini bagislatan kurban olarak dünyaya gönderdi.Mesih günahlarimizin karsiligini ödedi.O simdi bizler icin Baba’nin sagindadir. Ve herbirimizin önüne ölümü ve yasami koymaktadir.Secmek bize ait.

Cünkü günahin ücreti ölüm,Tanri’nin armagani ise Rabbimiz Mesih Isa’da sonsuz yasamdir.
    Romalilar 6,23
    hamdolsun-2.png

Anonim
    Pasif

@&#945 ̓γάπη;11576 wrote:

Başkalarının gelişmesine yarayacak olanı söylediğimizde, eğer o başkaları bilinçlenip, gelişebilirse ne mutlu bize.

Sn.ἀγάπη,

Benim maksadım da, asla kabalık değil. Sadece arkadaşın “Gerçek mesaj” derken neyi kasdettiğini de açıkça yazmasını beklerdim. Yarım asrı geçen hayatımda iyi bir müslüman olmayı başarmadım. Daha sonra inancıma dair herşeye tepatakla oldu. Şu an Hristiyan değilim. Ama eski inancıma göre bu inanca daha yakın durmaktayım. Bu işler kıyafet değiştirir gibi kolay olmuyor.

İsa Mesih içimde bazı şeyleri değiştirdi. Ama hala tereddütlerim var. Bunlarıda aşabilirsem, bir saniye bile durmadan Hristiyan olacağım. Bu tereddütler okumakla öğrenmekle aşılacak işler değil. İlâhi bir yardım gerek. İçimde farklı bir ateşi uyandıran İsa mesih, umuyorum devamınıda getirecektir.

Bazı şeylerin gerçekeleşmesi bir zaman ve nâsip meselesidir.

Saygılar.

Anonim
    Pasif
    Â’raf;11585 wrote:
    Sn.ἀγάπη,

Benim maksadım da, asla kabalık değil. Sadece arkadaşın “Gerçek mesaj” derken neyi kasdettiğini de açıkça yazmasını beklerdim. Yarım asrı geçen hayatımda iyi bir müslüman olmayı başarmadım. Daha sonra inancıma dair herşeye tepatakla oldu. Şu an Hristiyan değilim. Ama eski inancıma göre bu inanca daha yakın durmaktayım. Bu işler kıyafet değiştirir gibi kolay olmuyor.

İsa Mesih içimde bazı şeyleri değiştirdi. Ama hala tereddütlerim var. Bunlarıda aşabilirsem, bir saniye bile durmadan Hristiyan olacağım. Bu tereddütler okumakla öğrenmekle aşılacak işler değil. İlâhi bir yardım gerek. İçimde farklı bir ateşi uyandıran İsa mesih, umuyorum devamınıda getirecektir.

Saygılar.

Sevgili kardeşim ben sizi çok iyi anlıyorum ki bu sebebten ötürü de mesajıma “duyarlılığınızdan ötürü çok teşekkür ederim” diye başlamıştım.

Ama Abdulkadir Bey’in diğer mesajlarını okuduğumda yazılan mesajları hep bu tarafa çektiğinin farkına vardım. Bu tarz imalı mesajlarına tepkiler verildiği zaman “İncil’de yazılı olduğu gibi beni eleştirmeyin ki eleştirilmeyeseniz” tarzı cevaplar verdiğine tanıklık ettim.

Ayrıca bahsetmiş olduğunuz çelişkileri de çok çok iyi anlayabiliyorum. Üç aşağı, beş yukarı hepimizin ilk başlarda yaşadığımız şeylerdi bunlar. Zamanla, hamdolsun ki, kafamızdaki bütün soru işaretlerini aşabildik. İnanıyorum ve temenni ediyorum ki siz de kafanızdaki soru işaretlerini zamanla aşabileceksiniz.

Kafanızda soru işaretleri olduğu zaman size “İncil’i okuyun”, “Sabredin, Rab size doğru yolu gösterecektir” diyenler mutlaka olacaktır. Bunların hepsi kesinlikle doğrudur. Ama sizin yaşadıklarınıza benzer şeyler yaşamış biri olarak benim de size kardeşçe bir tavsiyem olacaktır: “Kiliseye gidin”.

İnanın ki çok ama çok faydasını göreceksiniz. Çünkü orada herşeyden önce gayet bilgili bir önderiniz olacaktır. Ve ayrıca orada yıllarını Hristiyanlığa vermiş kardeşler var. Onlar kafanıza takılan soru işaretlerine en ince ayrıntısına kadar cevaplıyacaklardır.

Kimi zaman insanların pek vakti olmuyor ve buradan detaylı bir şekilde cevap alınamıyor ama yüz yüze olan konuşmalar kafada ki soru işaretlerinin giderilmesinde her zaman çok daha etkili olabiliyor.

Anonim
    Pasif

Ama Abdulkadir Bey’in diğer mesajlarını okuduğumda yazılan mesajları hep bu tarafa çektiğinin farkına vardım. Bu tarz imalı mesajlarına tepkiler verildiği zaman “İncil’de yazılı olduğu gibi beni eleştirmeyin ki eleştirilmeyeseniz” tarzı cevaplar verdiği

Başkasını yargılamayın ki, siz de yargılanmayasınız.
    Matta 7:

Ayetin aslı budur.
    Yargı ve eleştiri arasında derin bir fark vardır. Abdülkadir Bey’in kendine has yorumlarını hepimiz biliyoruz. Ama eleştirme hakkımız vardır yargılama hakkımız yoktur. :)

kilise önerinize ise katılıyorum . ve eklemek isterim Rab’bi insan aklı ile algılamamız mümkün değil. Ve elimizdeki kutsal kitabı okurken bu olanlar gercekten yaşanmış mı diye ispat etmekden ziyade orada ki mana yı anlamaya calışmanızı öneririm. Elinimdeki yazılar binlerce senedir insanoğluna ışık olmuş ve kendini koruyarak bize ulaşmış Tanrı Sözü dür . Söz’ün tarihsel gercekliğinden öte bize iletmek istediği mesajdır aslolan. Ve bu söz size saf bir sevgi ile seslenmekde . Sizi cağıran Rab sizi kendi yolunda da yürütecektir.
    Kutsal ruhun alevleri sizi her daim dağlasın
    İsa mesih adıyla
    amin

Anonim
    Pasif

@Â’raf 11585 wrote:

Sn.ἀγάπη,

Saygılar.

ben size söyliyebilirim kendisi paraklitos a gönderme yapıyor ve bende onu kırmayarak bu gercek mesajın yerine ulaşması için ilgili konu ya ait link i veriyorum okuyanların bolca bereketlenmesi temennisi ile
    http://www.hristiyanforum.com/forum/islamiyet-f176/muslumanlarin-muhammedin-geleceginin-tevrat-ve-incilde-gectigi-iddiasina-t1356

Anonim
    Pasif
    Â’raf;11585 wrote:
    Sn.ἀγάπη,

Saygılar.

Sevgili ögretmenim A’raf
    evet cok dogru bir ifade kullanmissin.Icinde farkli bir atesi uyandiran ya da benim deyimimle kalbinin kapisini aralayan Isa Mesih(Yesuah) baslattigi isi tamamlayacaktir.Sen hic merak etme.Yanliz kalbinin kapisinda durup sabirla kapiyi calan Rab Isa’ya kalbinin kapisini tamamen acmalisin ki Isa Mesih iceri girebilsin ve beraberce yemek yiyebilesiniz.

Sevgili A’raf en yakin zamanda sana da Rab’deki kardesim diyebilmenin heyecanı ve merakı icerisindeyim.Dua et.Rab Isa Mesih adıyla ve iste,ARA.Rab seni yanitlayacaktir.
    Sevgili ögretmenim sana sevdigim ayetlerden secmeler gönderiyorum.Rab seni bereketlesin Kutsal Ruh’uyla seni aydinlatsin ve esenlik versin.Amin.

Baska hic kimsede kurtulus yoktur.Bu gögün altında insanlara bagıslanmis, bizi kurtarabilecek baska hicbir ad yoktur.Elcilerin isleri 4,12

Böylece Mesih Isa’ya ait olanlara artık hicbir mahkumiyet yoktur.Cünkü yasam veren Ruh’un yasası,Mesih Isa sayesinde beni günahın ve ölümün yasasından özgür kıldı.
    Romalilar 8,1-2

ISA”Yol,gercek ve yasam Ben’im” dedi.”Benim araciligim olmadan kimse Baba’ya gelemez. Yuhanna 14,6

Sevgili kardeslerim,birbirimizi sevelim.Cünkü sevgi Tanri’dandir.Seven herkes Tanri’dan dogmustur ve Tanri’yi tanir.Sevmeyen kisi Tanri’yi tanimaz.Cünkü Tanri SEVGI’dir.Tanri biricik OGLU araciligla yasayalim diye O’nu dünyaya gönderdi,böylece bizi sevdigini gösterdi.Tanri’yi biz sevmis degildik, ama O bizi sevdi ve Oglu’nu günahlarimizi bagislatan kurban olarak dünyaya gönderdi.Iste sevgi budur.
    1.Yuhanna 4,1-10

Kendisinde Tanri Oglu bulunanda yasam vardir,kendisinde Tanri Oglu bulunmayanda yasam yoktur. 1.Yuhanna 5,12

Carmihla ilgili bildiri mahva gidenler icin sacmalik,biz kurtulmakta olanlar icinse TANRI GÜCÜ’dür.

Cünkü bize bir cocuk dogacak,
    Bize bir Ogul verilecek.
    Yönetim onun omuzlarinda olacak.
    Onun adi Harika Ögütcü,
    Güclü Tanri,
    Ebedi Baba,Esenlik Önderi olacak.Yesaya 9,6

TANRISEVGIDIR.png

Anonim
    Pasif
    didems;11601 wrote:
    kilise önerinize ise katılıyorum . ve eklemek isterim Rab’bi insan aklı ile algılamamız mümkün değil. Ve elimizdeki kutsal kitabı okurken bu olanlar gercekten yaşanmış mı diye ispat etmekden ziyade orada ki mana yı anlamaya calışmanızı öneririm.

Sevgili kardeşim sözlerinize kesinlikle katılmaktayım.

Yazılı olan olayların gerçekten yaşanıp yaşanmadığını görebilme gibi bir şansımız yoktur. Sonuçta bunlar 2000 sene önce yaşandı ve bizim 2000 sene öncesine geri dönüp yaşanılanları görebilme gibi bir şansımız da yoktur.

Ama ne vardır, elimizde 2000 sene öncesine dayanan geçmişe olan tanıklığımız vardır ki bu da İncil yazarlarının bize bırakmış olduğu İncil’dir. Bu İncil bile (yani geçmişe olan tanıklık bile) olayların %100 yaşanmış olduğunu bize göstermektedir.

Bu olaylara “Marangozdan Öte” adlı kitap çok güzel bir şekilde deyinmektedir ve şöyle bir örnek vermektedir: Örneğin siz öğle yemeğinizde makarna yediniz. Bunu herhangi bir insana direk olarak ispat edebilme gibi bir şansınız yoktur. Neden yoktur? Çünkü öğlen yemeğinizin vakti çoktan geçmiştir ve geçmiş bir zamana geri dönebilme gibi bir şansımız da yoktur. Evet bu bir gerçekliktir ama tüm bunlara rağmen siz yine de öğle yemeğinizde makarna yediğinizi ispat edebilirsiniz. Nasıl edebilirsiniz? Örneğin yemeği yemiş olduğunuz restauranttan aldığınız fiş ile. Ya da sizi yemek yeme esnasında görmüş olan arkadaşlarınızın tanıklığı ile. İşte şuanda elimizde bulunan Kutsal Kitap’ta bu tanıklık rolünü üstlenmektedir ve bize %100 yaşanmış olan gerçeklikleri sunmaktadır (Ayrıca arkeolojide elimize geçen Kutsal Kitap metinleri ve onların karbon testleri de, elimizdeki Kutsal Kitap’ın güvenilirliğini %100 doğrular).

Evet bu bir gerçekliktir ama yine de insanların İncil’i okurken, kavrayamadığı yerler olabilecektir. İncil diyoruz, 2000 yıldan bahsediyoruz ama aslında olay 4500 yıllık bir olay. Çünkü İncil’de kavrayamadığımız bir çok yerin cevabı Yeni Antlaşmada değil, Eski Antlaşmadadır.

Kendi hayatımdan biliyorum. İncil’i okuduğum dönemlerde bir çok şeyi bende anlayamamıştım. Çünkü olaylarda neden – sonuç ilişkisini bilemiyordum; çünkü Eski Antlaşmayı henüz daha okumamıştım!

İşte böyle olaylarlarda da kilise (yani topluluktaki bilgili insanlar) çok önemli roller üstlenmektedir. Bir kere kafaya takılan soru işaretlerini İncil-Tevrat-Zebur ile neden ve sonuç ilişkisine bağlı kalınarak açıklanması gerekir. Ayrıca insanların Eski Antlaşmayı da okumalarına yönlendirilmeleri gerekir.

Bunlar kiliseye gerek duyulmadan, bireylerin kendiliğinden yapabilecekleri şeylerdir ama bazen biz insanlar çok aceleci davranıyoruz (en azından ben bu şekildeydim). İncil’i okuduğumuzda herşeyin ap açık ve net bir şekilde olmasını bekliyoruz, ama aceleciliğimizden dolayı, olmadığını görüyoruz. İşte bu günlerde de bizi yönlendirecek insanlara gereksinim duyuluyor ki bu bilgili insanlara da kiliselerden ulaşabiliyoruz.

Anonim
    Pasif
    OrhanAnt;11568 wrote:
    Bu nazik davranisinizdan dolayi size yurekten tesekkur ederim deregli Abdulkadir bey,

2009 yilinda size ve tum insanlik alemine, sevgi, baris, huzur ve gundelik ekmeklerini vermesini temenni ederim.

Sayın OrhanAnt, temenninize yürekten ben de ‘amin’ diyor ve teşekkür ediyorum. Niyetokuyucular ve yargılayıcılar korosuna katılmayıp insanları kendi söylediklerine göre değerlendirdiğiniz için.

Masum bir noel kutlamasını demogojık bir tartışmaya dönüştürmek isteyen diğer arkadaşları ise kınıyorum. Özellikle kraldan çok kralcı kesilen sayın ‘A’raf’ abimizi… Kendisi herşeyin bir gerçeği bir sahtesi hatta bir gerçek varken binlerce sahtesi olabileceğini en iyi bilenlerden olması gerekirken, ”mesajın bir de sahtesi mi var” sorma ihtiyacı hissetmesini pek hayra yoramıyorum.

Anonim
    Pasif

Bütün Mesih te kardeşlerimin Noel Bayramlarını kutluyorum.Biricik oğlu İsa Mesih ile bizlere vaat edilen kurtuluşu sağlayan rabbin adına övgüler olsun…

13 yazı görüntüleniyor - 1 ile 13 arası (toplam 13)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.