Hristiyan çocuğa şehadet tokadı

• Bu konu 5 izleyen ve 4 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Hristiyan çocuğa şehadet tokadı

(MyNet haber)

Diyarbakır’da din değiştirip Hristiyan olan ailenin çocuğunun din dersinde hocanın şiddetine maruz kaldığı öne sürüldü.

Diyarbakır’da ailesi ile birlikte din değiştirip Protestan Kilisesi cemaatine katılan ilköğretim öğrencisi H.B., din dersinde “Kelime -i şahadet” getirmediği için öğretmen tarafından dövüldüğü öne sürüldü.

Habertürk gazetesinden Ahmet Yukuş’un özel haberine göre Hıristiyan ailenin şikayeti üzerine Valilik soruşturma başlattı. Öğretmen ise dayak iddiasını yalanlayarak ‘Ben çocuğun Hıristiyan olduğunu bilmiyordum. Tüm öğrencilere sorduğum soruyu ona da sordum’ dedi.

AİLE 2008’DE DİN DEĞİŞTİRİP HRİSTİYAN OLDU

Diyarbakır’da ailesi ile birlikte 2008 yılında din değiştirip Diyarbakır ‘da bulunan Güneydoğu’nun tek Protestan Kilisesi cemaatine katılan İlköğretim 5. Sınıf Öğrencisi H.B., 2009-2010 eğitim öğretim yılı başında merkez Bağlar İlçesi’nde bulunan Eczacılar İlköğretim Okulu’na kayıt yaptırdı. Öğrencinin nüfus cüzdanın din hanesindeki ibarede ‘İslam’ yazıldığı için H.B. zorunlu olarak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine tabi tutuldu.

İddiaya göre dersi dinlemeyen ve yazılılarda başarısız olan H.B., Din Kültürü Öğretmeni A.D.’nin dikkatini çekti. Öğretmen A.D., yaklaşık 3 hafta önce, Hıristiyan olduğunu bilmediği öğrenciye sorduğu dini sorulara cevap veremediği için H.B.’yi “Ders çalışmıyorsun” diye azarladı.

KELİME-İ ŞEHADET GETİRMEYİNCE

Ardından öğretmen A.D., tüm sınıfın hep bir ağızdan 3 kez Kelime-i şahadet getirmesini istedi. Ancak H.B. istenileni yapmadı. Öğretmen A.D.’nin (Neden arkadaşlarına eşlik etmiyorsun?) sorusuna, din değiştiren öğrenci “Öğretmenim ben kiliseye gidiyorum. Kelime-i şahadet bilmiyorum ve öğrenmek istemiyorum) yanıtını verdi. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni A.D.’nin bunun üzerine öğrenciyi tokatladığı öne sürüldü.

Anonim
    Pasif

Nasıl ki Kuran yakmaya çalışan ve Hristiyanlıkla ilgili Kuran’da yazan ayetleri yakan papaza tüm hristiyanlar böyle demiyorsanız bu tokat atan kişiye de tüm müslümanlar muamelemesi yapmayın……

Anonim
    Pasif
    meraklı123;19520 wrote:
    Nasıl ki Kuran yakmaya çalışan ve Hristiyanlıkla ilgili Kuran’da yazan ayetleri yakan papaza tüm hristiyanlar böyle demiyorsanız bu tokat atan kişiye de tüm müslümanlar muamelemesi yapmayın……

Haberi dikkatli okuduysan zaten yapmadigimizi göreceksin.Zaten haberi yazan hristiyan gazetesi degil ki:))Habere dönersek:

1.Laik bir ülkede Devlet ögrencilere bu tür dersler vermemesi gerekir.

2.Verirse bu zorunlu olmamasi gerekir.
    3.Zorunlu yapar ise tarafsiz olarak tüm dinleri ögrencilere göstermesi gerekir.
    4.Secmeli yapar ise her dinin kendine ait uzman ögretmenlerini atamasi gerekir.

5.Kimseye derste tokat atmamak gerekir.

Sevgiler..

klaus
    Anahtar yönetici

Slm,
    Benim de temennim sade Türkiye’de değil, tüm dünyada din dersinin zorunlu olarak değil seçmeli ders haline getirilmesi ve istiyen istediği din dersini öğrenebilme hakkına sahip olabilmeli. Geçen hafta Van’daki Ahtamar (akdamar) kilisesindeki ayin ise senede bir değil bence her zaman yapılmasına izin verilmeli. Hristiyan vatandaşlarımız da ibadetlerini özgürce yapabilmeli istediği kiliselerde tıpkı müslüman vatandaşlarımız gibi. Farklı kültür, düşünce ve dinden olmamız bizi yok etmez. Bu bir zenginliktir, insanlar fikir ve düşüncelerini karşıtarafı fazla rencide etmeden de paylaşabilir. Bütün ülkelerde çoğunluk azınlığı eziyor diye bizim ülkemizde de böyle olmamalı. Çoğunluğu müslüman bir ülkede biz neden ilk olmuyoruz?

Anonim
    Pasif

Tüm kardeşlere esenlik olsun,
    Uzun zamandır bir nevi göçebe hayatı yaşadığımdan dolayı foruma ya da Paltak’a giremiyorum. Ama kalben yanınızda olduğumu bilmenizi ve dualarınızı eksik etmemenizi rica ediyorum. Bir çoğunuzun bildiği gibi babamın sağlık sorunları ve işsizlikle boğuşuyorum. Lütfen dualarınızda beni hatırlayınız.

Bugün, tam da bu konuyla ilgili konu açmak ve yol göstermesi amacıyla tecrubemi paylaşmak üzere foruma geldim ki, bu üzücü haberi okudum.

Geçen yıl ben de kimliğimi Hristiyan olarak düzelttim ama oğlumun kimliğini vaftiz belgesi isterler düşüncesiyle değiştirmemiştim. Ama bu yıl 4. sınıfa başlayan oğlumun din derslerinden muaf olması için şansımı denemek istedim ve açıkçası şaşırtıcı şekilde kolay bir şekilde oğlumun kimliğine de Hristiyan yazdırdım. Sıra okula gelince, küçük bir araştırma yaptım ve Eğitim Yüksek Konseyi’nin 9 Temmuz 1990 tarihli ve 1 numaralı kararını buldum. Maddede şöyle diyor:

‘İlk ve orta öğretim öğrencileri, bu dinlere mensup olduklarını teyit etmek kaydıyla, zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine girmekle yükümlü olmayacaklardır. Ancak, öğrenci girmek isterse, velilerinden yazılı dilekçe getirmesi gereklidir’.

Ve aynı madde MEB Tebliğler Dergisi’nin 23 Temmuz 1990 tarihli sayısında da yeralıyor. Bu maddeleri dilekçemde belirterek okul yönetimine başvurdum. Rab’be şükürler olsun ki son derece çağdaş ve demokrat olan okul müdürümüz konuyla bizzat ilgilenip maddeyi İlçe Milli Eğitim’le de görüşerek oğlumun din dersinden muafiyeti konusunu çözdü.

Azınlık olarak bir takım haklarımız var, bunları bilirsek daha sağlam bir şekilde mücadele edebiliriz diye düşünüyorum. Okula başlayan tüm çocuklarımızı Rab’bin güvenli ellerine emanet ediyorum ve Rab’den onlara bilgelik, esenlik, başarı ve sağlık diliyorum.

Esenlik olsun….

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.