Hristiyan Ahlakı

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Hristiyanın iman temeli sağlamsa, bu temel üzerine bina ettiği yaşam tarzı da oldukça sağlam olacaktır. Bu yaşam tarzında Hrisyiyan ahlakı temel taşı olacaktır. Hristiyan ahlakının temeli her şeyden çok daha fazla sağlamdır. Çünkü hristiyan ahlakı Tanrı’nın kutsal karakteri üzerinde oturmaktadır.

Tanrı kendisine iman eden kişileri dünyanın normlarından ayrı tutmak istemektedir. Çünkü kendisi kutsaldır. Bu nedenle kendisi ile ilişkisi olduğunu söyleyen çocuklarının da aynı şekilde kutsallıkla donanmasını istemektedir.İnsan olarak, tek mükemmel olan Tanrı’nın kutsallığını ancak taklit edebiliriz. Bu taklit etmede işimize yarayacak tek şey Kutsal Yazılar’dır. Kutsal Yazılar Tanrı’nın kutsallıkla neyi kastettiğini ve kutsal yaşam biçiminin ne olduğunu bize aktarır.
    “Tanrınız RAB benim. Kendinizi kutsayın ve kutsal olun. Çünkü ben kutsalım. ” Levililer 11:44
    …………………………….. ………………………
    Hristiyan ahlakını yaşamak, anlamakla paralellik göstermektedir. Hristiyan ahlakını anlamak, Tanrı karakterini yakından anlamaya çalışmak demektir. Tanrı’yı yüzde yüz anlamak ya da O’nun muhteşemliğini algılamak mümkün değilse de Kutsal Yazılar üzerinde çalışılabilir.
    ……………………..
    Tanrı’nın kutsallığı demek O’nun tümüyle temiz ve mükemmel olması demektir. Tanrı’nın kendisinde kötülük ve günah bulunmamaktadır. Kendisi doğruluğun, iyiliğin ölçütüdür. Benim açıklamaya çalışırken kullandığım şu kelimeler bile bu konuyu dile getirmeye yeterli değildir. (Rev. T. ÜÇAL- D. MALCOLM ; “Ahlak ” kitabından )

Rabbin sevgisi ve esenliği sizinle olsun.

Fırat Çölgeçen kardeşden alıntıdır

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.