ANASAYFA Forum AKTUEL OLAYLAR VE YANSIMALAR HRANT DINK OLAYI VE YANSIMALARI Hrant Dink’in Yaşamı Belgesel Oldu

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26015
  Anonim
  Pasif

  Hrant Dink’in yaşamı belgesel oldu
  0,,2323810_1,00.jpgGroßansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:

  İki yıl önce silahlı saldırıda öldürülen gazeteci Hrant Dink’in hayatı belgesel oldu. Belgeselin konusu Dink’in yaşamı, cinayetin öncesi ve hala devam eden Dink cinayeti davasının perde arkası.

  Yönetmenliğini Osman Okkan ile Simone Sitte’nin üstlendiği, müzikleri Djivan Gasparyan tarafından hazırlanan belgeselde, Dink cinayetinin öncesindeki sürece ve cinayetten sonraki gelişmelere ışık tutuluyor. İlk gösterimi 14. Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali’nde yapılan belgesel, dün de Almanya’nın Köln kentinde seyircilerle buluştu. Gösterime Hrant Dink’in eşi Rakel Dink de katıldı.

  Dink’in hayatından kesitler

  0,,2318708_1,00.jpgBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:
  80 dakika uzunluğundaki “Hrant Dink Cinayeti Dosyası”, Hrant Dink’in hayatından kesitler yansıtarak, Türkiye’deki Ermeni azınlığın durumunu ele alıyor. Belgeselde Aydın Engin, Etyen Mahçupyan’ın aralarında bulunduğu gazeteciler ile Dink ailesi üyelerinin ve ailenin avukatı Fethiye Çetin’in cinayet hakkındaki görüşlerine yer verilirken, cinayetten önceki ve sonraki süreç söyleşiler ve belgeler yardımıyla mercek altına alınıyor. Yalnızca Türkiye’deki bakış açısı ile sınırlı kalmayan belgesel, “Ermenistan Ermenilerinin Hrant Dink’e ve O’nun diyalog yanlısı tutumuna bakışı nedir?” sorusuna da yanıt arıyor. Osman Okkan, Dink cinayetini konu almalarının nedenini “bu filmi Hrant Dink’in hayatı ekseninde Türkiye’deki Ermenilerin sıkıntılarını bir parça olsun anlatabilmek, duyurabilmek için çevirdik” sözleriyle açıklıyor.

  Özgür tartışma ortamına vurgu

  0,,2323926_1,00.jpgBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:

  “Hrant Dink Cinayeti Dosyası”nın ilk gösterimi Almanya’nın Nürnberg kentinde, ikinci gösterimi ise İstanbul’da yapıldı. Yönetmen Osman Okkan, İstanbul’daki gösterimin özellikle çok başarılı olduğuna, barış içinde ve dostça bir havada geçtiğine dikkat çekiyor. Hrant Dink’in ölümüyle getirdiği özgürlükleri genişleten ortamdan umutlu olduğunu söyleyen Okkan, filmin şimdiye kadar aldığı tepkilerin de olumlu olduğunu belirtiyor. Hrant Dink sayesinde Ermenilerle ilgili konuların özgürce tartışabildiğini belirten Okkan, “sanıyorum Türkiye’deki yetkililer de bu özgür tartışmanın Türkiye’nin hem komşularıyla hem de kendi içindeki azınlıklarla iç barışını sağlayabilmesi için gerekli olacağını görecekler. Bunun için de bu süreç daha çabuk ilerleyecek. Bunu da Hrant gibi barış savaşına hayatını feda etmiş insanlara borçlu olacağız” şeklinde konuşuyor.

  ARTE’de yayınlanacak

  Almanca olarak hazırlanan “Hrant Dink Cinayeti Dosyası”, 24 Mart Salı akşamı Alman-Fransız ortak kanalı ARTE’de “Türkiye’nin Avrupa Birliği rüyası ve Ermeni sorunu” konulu özel programda yayınlanacak. 0,,3302052_1,00.jpgBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:

  Belgeselin editörü ve Alman yayın organı WDR’in ARTE kanalı sorumlusu Sabine Rollberg belgeselin yapımına ve yayınına destek vermelerinin nedenini “Hrant Dink’in halkların birbirini anlaması üzerine kurulu dünya görüşünün bu film sayesinde aktarılması benim için çok önemliydi” sözleriyle açıklıyor.

  Belgeselin hüzünlü öyküsü

  Belgeselin, yönetmen Osman Okkan açısından son derece hüzünlü bir hikayesi de bulunuyor. Okkan ve eşi Simone Sitte, 2000’li yılların başındayken, Türkiye’deki Ermenilerin sorunları üzerine bir belgesel çekmeyi, Hrant Dink’ten de destek almayı planlıyorlar. Okkan, 2002 yılında başlayan çalışmaların önce eşi Simone Sitte’nin vefatı, sonra da Hrant Dink’in öldürülmesi nedeniyle yön değiştirdiğini ifade ediyor. Bu gelişmelerden sonra, aslında filme danışmanlık yapması öngörülen Hrant Dink, kendi ölümünün işlendiği belgesele adını veriyor.

  Başak Özay / Deutsche Welle (Köln)

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.