Hrant Dink Davasında Son Karar – Ogün Şamast’a 21 Yıl 6 Ay Hapis Cezası

 • Bu konu 1 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27439
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Ogün Samast için karar verildi!

  Hrant Dink’in katili Ogün Samast için karar çıktı!

  25 Temmuz 2011 Pazartesi, 11:07:10
  [IMG]http://im.haberturk.com/2011/07/25/651429_detay.jpg?1311628129[/IMG]

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink‘i öldürmekten yargılanan Ogün Samast, “Tasarlayarak adam öldürmek” suçundan 21 yıl 6 ay, “Ruhsatsız silah taşımak” suçundan ise 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.
  Çağlayan Adliyesi’ndeki 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Ogün Samast ve taraf avukatları katıldı. Duruşma Samast’ın esas hakkındaki 15 sayfalık savunmasını okudu ve mahkeme cezasını açıkladı
  video_icon.gif HABERİN AYRINTILARI İÇİN TIKLAYINIZ…
  İŞTE SAMAST’IN İFADELERİ
  Ogün Samast, son savunmasında ıslah olduğunu belirterek, şu anki durumu ve düşüncesiyle böyle bir eğilim içerisinde asla olmayacağını söyledi.

  İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde, karardan önce son savunmasını yapan suça sürüklenen çocuk Ogün Samast, ”Bugün sizi tamamen gerçeklerden oluşan ve bilimsel verilere ve tezlere, hukuk normlarına dayanan ve yasalara uygun son savunma tezimi iki ana başlık altında sunacağım” dedi.

  Hegel’den alıntılar yapan Samast, ”Kötü bir eğitimin, suça sürüklenmişliğin sonucu olarak burada olduğumu gören ve algılayanlar, akla uygun ve somut düşünmüş olurlar” diye konuştu.

  ”Bilinç taşeronlarına” mahkeme huzurunda gerçekleri anlattığını söyleyen Samast, kötü eğitimi, küçük yaşantısı ve cahilliğinden yararlanıldığını savunarak, Yasin Hayal, bazı gazeteler ile bazı köşe yazarlarının yazılarından etkilendiğini savundu.

  ”Ben nereden bilirdim Agos’u, nereden bilirim vatan hainliğini, nereden tanırdım Dink’i?” diyen Samast, gazete manşetlerinin böyle bir olaya sebep olabileceği yönündeki tezlerden bahsetti.

  Yasin Hayal’in insani dürtülerini yönlendirme ve cahilliğini kullanarak bir anaforun içine düşmesini neden olduğunu ifade eden Samast, çeşitli eğitim modellerinden örnekler verdi. Samast, ”Ben huzurunuzda verdiğim savunmalarda, ıslah olduğumu ve şu andaki durum ve düşüncem ile böyle bir eğilim içerisinde asla olmayacağımı tüm içtenliğimle size sunmuştum ” diye konuştu.

  Mahkemenin vereceği kararın, Türk adalet tarihinin en önemli kararlarından olduğunu belirten Samast, mahkemenin ya bilinç taşeronlarını görmezden gelerek onları tatmin eden bir karar vereceğini ya da bilinç taşeronlarının sinsi şerrinden Türkiye’yi kurtaracağını söyledi.

  Samast, ”Islah olduğumu, yurduma verdiğim rahatsızlıkta ötürü üzgün olduğumu tüm samimiyetimle yüce Türk milleti adına makamınıza arz ederim” dedi.
  DİNK AİLESİNİN AVUKATLARI: “KARAR TUTARLI”
  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin, katil zanlısı Ogün Samast‘ın toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin kararın tutarlı olduğunu söyledi. Çetin, tahmini olarak Samast’ın 11 yıl civarında hükümlülük süresinin bulunduğunu belirtti.

  Dink ailesinin avukatları, Çağlayan Adalet Sarayı önünde mahkemenin Ogün Samast kararıyla ilgili açıklama yaptı. Aile adına konuşan avukat Fethiye Çetin, “Bugün Ogün Samast’ın ‘öldürme’ ve ‘ruhsatsız silah kullanma’ suçlarıyla ilgili ayrılan dosyasında bildiğiniz gibi karar verildi. Ceza hukukunun amacı; sadece adaletin gerçekleştirilmesi değil aynı zamanda toplumsal barışın korunması, bütün farklılıklarımızla bir arada yaşama kültürünün sağlanmasıdır. Ogün Samast’ın içinde bulunduğu örgüt, her şeyden önce birlikte yaşamamızı tehlike altına sokan ve sadece bugünümüzü değil geleceğimizi de ilgilendiren son derece tehlikeli bir suç işlemiştir. Bu nedenle biz mahkemeden bu kıstasın yoğunluğu, ırkçı nefret saiki ve birlikte yaşam kültürümüzü yok eden bu kasıtları nedeniyle ağırlaştırılmış haliyle yani kanunda yazılı hadlerin üst sınırından verilmesini talep etmiştik. Mahkeme bugün, tasarlayarak öldürme suçuna uyan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını yaş küçüklüğü nedeniyle bir indirim yaptı ama kanunda bunun hadleri şöyle yazılmıştır; ’18 yıldan 24 yıla kadar hapis’ denir. Mahkeme 21 yıl 6 ay cezaya hükmetti . Yani alt sınırdan uzaklaştı, üst sınıra yaklaşarak bir ceza verdi. Yine aynı şekilde 6136 sayılı kanunla ilgili olarak da alt sınırın 1 yıl olmasına rağmen 2 yıl verdi. Ve yaş küçüklüğü sebebiyle biir indirim yaptı. Ancak yine ceza kanununun 62. Maddesinde öngörülen indirimi yapmadı. Savunmalara bu anlamda itibar etmedi.” dedi.

  Bu kararla Ogün Samast’ın davalarının bitmediğini belirten Çetin, “Örgüte dahil olma suçuyla ilgili dosyası devam edecek. Onunla ilgili yargılama devam edecektir. Bu ceza bizce alt sınırdan uzaklaşılmış olması nedeniyle en azından bundan böyle ortak yaşamımızı tehlike altına atacak bu tür suçları engellemesi bakımından önemlidir. Bu suç sadece bize özgü değil daha geçen gün Norveç’te işlenen cinayeti de düşünürsek gerçekten dünyamız için artık çok tehlikeli boyutlara varacaktır. O yüzden hep birlikte buna karşı mücadele etmemiz gerekir. Bu mücadelede yanımızda olan siz basın mensuplarına teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

  Mahkeme kararını nasıl değerlendirdiği yönündeki soruya Çetin, “Bu karar biliyorsunuz ki ayrılan dosyaya ilişkin bir karardır henüz örgüte ilişkin bir karar verilmedi. O nedenle bu sadece iki eyleme ilişkin öldürme ve ruhsatsız silah kullanmaya yönelik bir karardır. Bu kendi içinde bence son derece tutarlı bir karardır.” cevabını verdi.
  “Ne kadar hapis yatacak?” şeklindeki soruya da Çetin, “Aşağı yukarı 11 yıl civarında daha bir hükümlülük süresi var gibi görünüyor.” dedi.

  #36437
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Misafir25 Temmuz 2011 Pazartesi 21:13
  ya ne oldu… ogün samast cezalandırıldı da adalet yerini buldu…. inanalım mı buna. hrant ın gerçek katilleri dışarda kol geziyorr…. tetikçiye ceza verdik; ama gerçek katiller cezalandırılmadan adalet yerini bulmaz…….

  Misafir25 Temmuz 2011 Pazartesi 20:28
  manyak misiniz yahu, adam cani, eli kanli, can aldi bu adam, nice insanlari babasiz, essiz, dostsuz etti, ne turklugu, ne milliyetciligi, neyi savunuyorsunuz burda. hic mi yetim sozunu isittiginizde iciniz sizlamaz, bu kadar mi kalbiniz tas oldu. lanet olsunuz ugruna can alarak kutsadiginiz ideallerinize

  Doğukan
  Hiç ceza vermeseydiniz keşke… hatta beraat ettirseydinizde örnek teşkil ettirseydiniz… (AYI)p size.

  belgin
  Bu akli evvel fasist tetikciyi, ergenekoncu azmettiricilerle muebbet almis gormeden Dink davasi bitmez! Muebbet! Teammuden adam oldurmenin cezasi 21 yil degil, muebbettir efendi!

  azeri
  bir ermeni turku oldurseydi birakin onu hapsini onun heykelini dikerlerdi erivanda kahraman ermeni bir turku oldurdu diye yazik oldu

  Cezanın 1/3 nü yatar
  cezanın üç te birini hapihanede geçirir. geri kalan cezası, iyi hal indirimi ve şartlı salıverme yasaları sayesinde affa uğrar. Bu demek oluyor ki 7 yıl civarı hapis yatacak. Dört yıl yattığına göre 3 yıl sonra özgür kalacak. Ogün Samast a bu cinayeti işlenenler tespit edilemeyeceği için hiç ceza görmeyecekler. Ülkemizde insan hayatı bu kadar ucuz.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.