Hrant Dink Cinayeti Sonrasında Hristiyan Türkler Ne Diyor?

 • Bu konu 17 izleyen ve 20 yanıt içeriyor.
15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 21)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24154
  klaus
  Anahtar yönetici


  Hrant Dink’in haince öldürülmesi sonrasında biz Türk İsa Mesih inanlılarının da söyleyebileceği bazı şeyler olması gerektiğini düşündüm. Siyasete girmeden, ama birer türk vatandaşı olarak İncile uygun düşünce ve duygularımızı buraya taşımalıyız. Biz Türk Mesih inanlıları ülkemizi seviyoruz, devletimize bağlıyız, ulusumuzun ve insanlarımızın huzurunu ve mutluluğunu arzuluyoruz. Amacımız, Türkiye’deki aksayan uygulamaları ve eksiklikleri buraya taşımak degil; bunu medya ve siyasiler yapıyor zaten.

  Dileğimiz ve duamız, insan haklarına daha saygılı bir Türkiye, ülkemizde yaşayan bütün azınlıkların, bütün farklı inanc sahiplerinin, tüm etnik grupların huzur ve barış içinde yaşayabilecekleri ve insanların söylediği ve düşündüğü şeyler için dışlanmadıkları, dövülmedikleri, kovuşturma ve hüküm görmedikleri, ve de öldürülmedikleri bir Türkiye görmek.

  #28081
  Anonim
  Pasif

  Bu konuda daha baska ne diyebiliriz ki? Cok üzgün oldugumu söyleyebilirim. Rabbimiz merhamet etsin ülkemize.. Bizleri korusun. Katil genc gibi düsünenleri ıslah etsin. Insanı insan oldugu icin kabul edemiyorsaniz ve farklı inançta, farklı düsüncelerde olduğu icin ona düsmanlik besliyorsanız, ona baskı yapıyorsaniz, zulmedip öldürüyorsanız.. o zaman siz bir insan olamazsınız.

  #28082
  Anonim
  Pasif

  Öncelikle Hrant Dink’in acılı ailesine başsağlığı, Tanrı’dan onlara sabır ve teselli diliyorum.

  Bir insanı düşüncelerinden dolayı yargısız infaz ederek yaşamına son vermek ne kadar da kolaymış insanlıktan nasibini alamayanlar için.. Üstelik de, acımasız ve hunharca yapılan bu hain saldırı öncesi, zanlının gidip gönül rahatlığıyla namaz kılarak ibadetini yerine getirmesi ve sonra da, ‘pişman değilim, yine olsa yine yaparım’ demesi ne denli düşündürücü ve ürkütücü !

  Bu durum karşısında Rabbimiz İsa Mesih’in şu sözleri geliyor hemen akla:

  ‘Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için hayır dua edin. Öyle ki, göklerdeki Babanız’ın oğulları olasınız’ (İncil’de Matta 5:44-45).

  ‘Atalarımıza, ‘Adam öldürmeyeceksin. Öldüren yargılanacak’ denildiğini duydunuz. Ama ben size diyorum ki, kardeşine öfkelenen herkes yargılanacaktır. Kim kardeşine aşağılayıcı bir söz söylerse, ‘Yüksek Kurul’da’ yargılanacaktır. Kim kardeşine ahmak derse, cehennem ateşini hak edecektir’ (Matta 5:21-22).

  Hamdolsun, sevgi dolu bir Rabbimiz var. O, bizlere yalnız komşularımızı değil, ama düşmanlarımızı da sevmeyi, bağışlamayı öğretiyor. Bırakın öldürmeyi, insan kardeşimize aşağılayıcı bir söz söylemenin bile cehennem ateşine atılmayı gerektirecek kadar büyük bir suç olduğunun altını çiziyor.

  Tanrı’nın gözünde inancı, etnik kökeni, dili ya da rengi ne olursa olsun herkes aynıdır. Onların her biri Tanrı’nın gözünde çok değerlidir. Birinin diğerinden üstünlüğü yoktur. Bunun bilincinde olup insan kardeşimizi SEVERSEK, o zaman sorun kökünden çözülmüş olacak, başka Hran Dink’ler ölmeyecektir.
  Sevgilerimle

  #28083
  Anonim
  Pasif

  Ben de bu haince tasarlanan cinayet nedeniyle herkes gibi cok üzüldüm. Dua edelim, bu tür olaylar bir daha yasanmasin ve ülkemin tüm insanlari etnik kiimlik, düsünce, görüs veya sözleri nedeniyle ne kınansın, ne zulüm görsün, ne de öldürülsün.

  ''ACI HEPİMİZİNDİR''

  #28084
  Anonim
  Pasif

  Hoşçakalın anılarımı bıraktığım insanlar,

  Mutluluğu için dövüştüğüm insanlar,

  Yedi bölge, dört deniz,

  Yedi iklim, altmış yedi şehir,

  Okullar, mahalleler, köprüler, tren yolları…

  Deniz kıyıları, balıkçı motorları, takalar,

  Asfalt yolu boyu dizilmiş fabrikalar,

  Ve işçiler ve köylüler…

  Hoşçakal ülkem

  Hoşçakal anne, hoşçakal baba, kardeşim,

  Hoşçakal sevgilim, hoşçakal dünya,

  Hoşçakalın dünyanın bütün halkları,

  Sınırlı olmayan mekâna,

  Sınırlı olmayan zamana gidiyorum ben;

  En sevda halimle, en yaşayan halimle

  Gidiyorum dostlarım,

  Hoşçakalın, hoşçakalın…

  Beni yaşamımla sorgula iki gözüm,

  Beni yüreğimle, beni özümle,

  Bilimle anla beni, felsefeyle anla beni,

  Tarihle anla beni,

  Ve öyle yargıla..

  #28090
  Anonim
  Pasif

  Sayın Dink ailesine başsağlıgı diliyorum, Rab onlara sabır versin, bu bize türkiyenin nasıl bir yer oldugunu gösteriyor açıkcası. insan böle bi ülkede yaşamaktan utanç duyar hale geldi, bunu yapan ve yaptıranların cahilliği gözümüzün önündedir.

  Benim yaşım 17. Ben daha bu zamana kadar hiç bu büyük ismi duymadım, bu iğrenç olay gerçekleştikten sonra öğrendim nasıl bir insan oldugunu. Ben bile bu yaşımda bunları düşünüyorum. Basının abartmasıyla adama iftiralar atıldı ve bunlar çok kötü şeyler. Şimdi bütün dünya duysun bizi .. işte,hepimiz Hrant’ız ve hepimiz ermeniyiz! Etnik olarak Ermeni oldugumuz için değil, ama onların acısını paylaştığımız için, onlara yapılan saldırıyı bize yapılmış saydığımız için ermeniyiz.

  #28099
  Anonim
  Pasif

  _hac:

  Hrant Dink bir anadolu çocuğuydu. Üstelik onun babası benim babamdan çok daha önce bu toprakları işlemiş ve şekillendirmişti. Ailesine en derin taziyelerimi iletirim.Bu toplumun bütün çocuklarının başı sağolsun. İçinde yaşamaya çalıştığımız ve nefes almakta zorlandığımız bu kültür Hrant Dinkin gerçek katilidir düşüncesindeyim. Korku kültürünün yerini Sevgi kültürünün alması dileklerimle acılı ailesine sabırlar dilerim.

  #28100
  klaus
  Anahtar yönetici

  Su Çatlağını Buldu Sonunda.. Hrant da bir vatan Evladıydı… Tıpkı her türk vatandaşı gibi..

  #28239
  Anonim
  Pasif

  Hrant Dink”in ölümü benim için sıradan bi insanın ölümü kadar önemliydi.Fakat aklıma takılan soru şu hrant dink bölücü ermeni propagandası yapıyor deniliyordu bu iddaa dogrumudur?

  #28278
  Anonim
  Pasif

  Bu kesinlikle çok saçma bir iddia ermenileri günümüzde hala düşman olarak gören bazı kendini bilmezler tarafından ortaya atılan bir iftiradır. Hrant abimiz kimsenin propogandasını yapmazdı insanları oldukları gibi kabul edip severdi kimseye kin güdmezdi.Eminim şimdi mezarından kalkıp yeniden hayata dönebilseyi kimseye nefret duymazdı, ve bu iddia'nın aksine Hrant Dink ermenilere soykırım konusunda haksız olduklarını söylerdi. Zaten bence bu yüzden öldürüldü.

  #28327
  Anonim
  Pasif

  Hrant Dink’i öldürenlerin ya da öldürtenlerin ellerine ne geçti acaba? Ne kazandılar Hrant Dink’i öldürmekle?? Hrant Dink gerçek bir Mesih inanlısı olduğu için sonsuza dek cennette İsa Mesih’le birlikte yaşayacaktır. Ama katiller?? Eğer tövbe etmezlerse Tanrı’nın gazabından nereye kaçacaklar?

  Eğer bugün Hrant Dink’in yaşama dönme şansı olsaydı, katilleri kesinlikle affederdi. Çünkü öylesine sevgi dolu bir insandı.

  #29213
  Anonim
  Pasif

  @Candan 2844 wrote:

  Guzel bir yorum buldum. Umarim siz de begenirsiniz.

  http://www.acikgazete.com/?newsid=13853&category=166

  gercekten cok gusel bir yazı. herkes okusun ve gercekleri gorsun isterim.hala perdenin arkasında demokratiğiz deniliyor ama asla.tanrı bize bu ülkede yardım edecek.
  tanri sevgidir

  #29912
  Anonim
  Pasif

  hepimiz çok üzüldük bu olaya.keşke olmasaydı ama tabikide bazı konulardada dikat etmek lazım kan emmeye hazır militanlara koz vermemek lazım.şimdi soru şu evet hırant bir mesih inanlısı olabilir ama türkler için kanları zehirli dedimi yani insan yaşadığı ekmeğini yediği ülkeye böyle şeylerde dememesi lazım gelir diye düşünüyorum.işte ondan sonrada durumdan kendine görev çıkaranlar çıkıyor ortaya ve malesef böyle acı olaylar yaşanıyor

  #29013
  Anonim
  Pasif

  bu olay üzerine çok ağladım,

  okuyunca yine kederlendim ,,,,

  #30125
  Anonim
  Pasif
  izmirligizem;7917 wrote:
  Şimdi soru şu evet Hırant bir M
  esih inanlısı olabilir ama türkler için kanları zehirli dedimi yani insan yaşadığı ekmeğini yediği ülkeye böyle şeylerde dememesi lazım gelir diye düşünüyorum.işte ondan sonrada durumdan kendine görev çıkaranlar çıkıyor ortaya ve malesef böyle acı olaylar yaşanıyor

  Sayın İzmirligizem,
  Hrant Dink’in söylediği her cümleyi çarpıtarak bundan bir mana, bahane çıkarmak isteyenler kendilerine malzeme buldular ve amaçlarına ulaştılar. Hrant Dink’in bu cümleyi söylediğini varsayalım, bunun için öldürülmesi mi gerekirdi? Tanrı adildir, hiç bir haksızlığı cezasız bırakmayacaktır. Davayı önce Tanrı’ya, sonra da yargıya bırakıyoruz. Aynı zamanda katiller ve onları yönlendirenlerin tövbe edip kurtulmaları için dua ediyoruz.

15 yazı görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 21)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.