Hiva’nın Yazım Hataları

• Bu konu 2 izleyen ve 4 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazılar
    Armagan
    Anahtar yönetici

hiva isimli üyemizin yazisidir:

Quote:
    demogoji yapmanın geregi yok sevgılı sonsuzdiren.. sanırım yıne yanlıs anlasıldım..soylemek ıstedıgım aslında yazımdakı mananın ta kendsısı ama ısrarla anlasılamıorum..neyse solemek ıstedıgım kesınlıkle anlamak ıstedıgınız sey dııl..tabıkı buradakı butun hristiyan arkadasların ıslam dınınden geldıgını soylemedım gelenler ıcın dedım yanı daha once islama ınanlar ıcın..yazı gayet acık tabıkı ateıst deıst vb.. bırcok ınanctan hristiyanlığı secenler vardır bunu dusunemeyecek bır kapasıtede de dıılım….

Yazıdaki hataları sıralamak gerekirse, hemen hemen baştan sona hatalarla dolu olduğunu sizler de farketmişsinizdir:

• Paragrafın ilk harfi küçük harfle yazılmış.. Paragraflar ve cümleler her zaman büyük harfle başlar.
    • Hiva arkadaşımız tüm yazısı boyunca ne bir virgül, ne nokta, ne de büyük harf kullanmış.
    • Bir iki yerde (iki nokta) .. ve (üç nokta) … imlerini cümlelerin bittiğini belirtmek için (nokta niyetine) kullanmış, ki bu da, bunca hata içerisinde hiva’nın tek yarım doğrusu sayılabilir.
    • Hiva öyle anlaşılıyor ki, Türkçe klaviye kullanmıyor; ama ‘ı’ harfini sıkça kullandığına göre Türkçe klaviye kullanmış olmalı. Bütün ‘i’ harflerini ‘ı’ olarak yazmış. Türkçenin diğer harflerinden (i,ü,ö,ğ,ç,ş) hiçbiri yok…
    • Metin içerisinde bulunan özel isimler (islam, hristiyanlık, gibi) büyük harfle yazılırlar.
    • Hiva arkadaşımız ‘-anlasılamıorum’ kelimesinde olması gereken ‘y’ harfini kullanmamış.
    • ‘bunu dusunemeyecek bır kapasıtede de dıılım….’ cümlesindeki ‘diilim,’ kelimesi ‘değilim’ yazılmalıdır.

Paragraf şöyle yazılmalıydı:

Quote:
    Demogoji yapmanın gereği yok, sevgili Sonsuzdiren. Sanırım yine yanlış anlaşıldım. Söylemek istediğim, aslında yazımdaki mananın ta kendisi; ama ısrarla anlaşılamıyorum. Neyse, söylemek istediğim, kesinlikle anlamak istediğiniz şey değil. Tabii ki, buradaki bütün Hristiyan arkadaşların İslam dininden geldiğini söylemedim; gelenler için dedim. Yani daha önce İslam’a inanlar için… Yazı gayet açık. Tabii ki ateist, deist, vs, birçok inançtan Hristiyanlık’ı seçenler vardır. Bunu düşünemeyecek bir kapasitede de değilim.
    Anonim
    Pasif

Sayın Evangelist:) umarım ısmınızın buyuk harfle yani kurallara uygun yazılmasından pek bir hosnut olmussunuzdur:)) ya gercekten ınanamıorum..bu kadar mı rahatsız edıorum sızı yazılarımla.. ama bari bu şekilde komik gereksiz hatta forumun geneline bakılırsa (yazım hatta anlatım bozukluklarıyla doluyken) sırf bana kızgınlık duymanızdan oturu boyle komık ve de değerinizi dusurecek bir konu acmanızı kahkahalarla karşılıorum:))hiç böyle bir uyarıyla karsılasmadım hatta karsılasanıda gormedım dogrusu..lakın sanal ortamda ılletısım kuruoruz gecenın bu vaktı yada gunduz iş ortasında aa durun ben bu sıtede yazım kurallarına uyayım diyemiorum kusura bakmayın:))sayın evangelist buyuk harfle yazmadım donemıycem gerıye:) yanı bılemıorum yasınızı ama sanal ortam msn dılı dıe bısey var hızlı yazmak adına bılmem duydunuz mu?? duymamıssınız bellı ama ıı oldu bu saatte benı guldurdunuz bu gereksız konu baslıgıyla sızde omrunuzce gulun ınsalah..umarım yazımıda yayınlarsınızda pek bı jan janlı olur bu konu:) yanii kısacası ne gerek vardı??zamanınıza yazık.. bu arada demiorum yazdım buraya ama dıksıyonum ııdır demıyorum dıe cıkarırım:)))die de diye olarak tabii)

Anonim
    Pasif

ha bu arada sevgılı evangelist konu baslıgınıda duzeltmenızı onemle rıca ederım yazı hataları dııl yazım hataları olacak:)) rica ederim bir faydamız dokunduysa ne mutlu…

Armagan
    Anahtar yönetici

Sevgili Hiva,

İlkin bu hataları dile getirirken size karşı herhangi bir art niyetimin olduğunu düşünmeyin. Tesadüfen sizin yazınızı aldım. Bu bir başka üyenin de yazısı olabilirdi ve mutlaka olacaktır da.. Siz henüz tesadüfen seçtiğim ilk örneksiniz.

Bunu niçin yaptığımı forumun açıklamasında dile getirdim. Üyelerimizi daha temiz bir Türkçe kullanmaya özendirmek ve hataları en aza indirgemekten başka bir niyetim söz konusu değildir. Belki bu uğraşımı ‘boşa geçen bir zaman’ olarak görüyorsundur. Ama farkında olmadan bu tür hatalar yapan üyelerimiz zamanla daha dikkatli yazılar yazacaklar ve düşüncelerini daha okunaklı ve anlaşılır bir dilde aktaracaklardır.

MNS dili dedikleri binbir şekle dönüşmüş sözüm ona ‘yazışma kültürünü’ elbette biliyorum; ancak onaylamadığımı söylemeliyim. Türkçemizin yazımı bu kadar katledilmemeli, diye düşünüyorum. Ayrıca HristiyanTürk Forumu bir MSN Messenger olmadığına göre, burası o tür dejenere olmuş yazışmaların yeri olamaz.

Bu daha ilki… Bu tür hatalı yazıları buraya taşımaya devam edeceğim. Mutlaka yazı sahipleri bundan sonraki yazılarını daha dikkatli ve anlaşılır, Türkçemizin hakkettiği saygıya sahip, daha az hatalı olarak yazmaya gayret edeceklerdir.

Anonim
    Pasif

iyi niyetinizden süphem yok lakın bunu ozele atacağınız bır dostane msjlada halledebılırdınız kı boylesı sızın adınıza daha sık olurdu ve benım adıma daha kaale alınacak bır uyarı olurdu tabıkı…bu sekılde benı rencıde etme yolunu secmıssınız ..olsun kesınlıkle rencıde olmadım..çunku yazım kurallarını ınanın en az sızın kadar iyi bılırım.soyledıgım gıbı hızlı yazmak adına.. ve aslında bana gore konusma dılıylede yazmak boylesı sanal bır ortama samımıyet kazandırdıor..herneyse yinede ilginize tsk. sayın evangelist….

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.