Hilale Saygi Isteyen Haça Saygılı Olmalı

• Bu konu 8 izleyen ve 8 yanıt içeriyor.
9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • Yazar
    Yazılar
    klaus
    Anahtar yönetici

İslam ve şiddet

(Milliyet) Batı, ‘İslam’ ve ‘şiddet’ sözcüklerini birlikte kullanmaya alıştı. Çünkü ‘Müslümanların hepsi terörist değilse de teröristlerin hepsi Müslüman’ diyorlar. Bu suçlama karşısında İslam dünyasının, Hz. Muhammed karikatürlerinin yayımlanmasına izin veren ülkelerin elçiliklerini basıp yağmalaması, haklılığına zarar vermiş, İslam’ın bir şiddet dini olduğu yanılgısını perçinlemiştir. Sanıyorum İslam ve şiddet arasında doğrudan bir bağlantı olmadığını dünyaya anlatabilmek için önce bizim ikna olmaya ihtiyacımız var. Geçenlerde bir grup müminle konuşurken aynı şeyden dert yandılar. Verdikleri örnek ilginçti:

Hz. Peygamber’in hayatıyla ilgili kitapların hemen hepsinde en büyük bölüm, onun savaşlarına ayrılmıştır. Hz. Muhammed 40 yaşından, vefat ettiği 63 yaşına dek 23 yıl peygamberlik etmiştir. Savaşlar, bu 23 yılın sadece 53 gününe tekabül eder.

Aramızda bulunanlardan biri sordu:

‘Neden bu kitaplarda mesela Peygamberimizin, dostlarıyla otururken kızı Hz. Fatma kapıdan içeri gelince kalkıp onu kapıda karşıladığı, yerini ona verdiği ve giderken de kapıya kadar uğurladığı anlatılmaz; merhamet, hoşgörü öngören mesajları öne çıkarılmaz da bütün ağırlık, hayatının çok küçük bir bölümünü oluşturan savaşlara verilir?’

Allah’a baba dersek

Konu açılmışken Prof. Dr. Hüseyin Atay’ın kitabından bir bölüm daha aktarmak ve dikkatinize sunmak istiyorum. Kitapta ‘İslam’ın Yasakları’ndan birinin de “Allah’a baba demek” olduğu vurgulanıyor.

Prof. Atay, Hıristiyanların Hz. İsa’ya ‘Allah’ın oğlu’ dediği için Allah’a ‘Baba’ dediklerini hatırlatıyor. İslam’la Hıristiyanlık arasında iman bakımından en büyük farkın da bu olduğunu vurguluyor.

O kadar ki, ‘Hıristiyanlar Allah’a ‘baba’ demekten vazgeçseler iki dinin birleşmesi imkanı doğabileceğini’ söylüyor ve hükmü veriyor:

‘Allah’a baba demek en büyük küfür ve günahtır’.

Yine Allah’ın çocuğu olmadığına dair bazı sureler örnek verilmiş ve yine hiçbirinde Allah’a ‘Baba’ demenin günah olduğuna dair bir hüküm yok. Şimdi elinizi vicdanınıza koyup söyleyin, bir gece yarısı çaresizlik içinde çırpınırken pencere kenarına kurulup semaya ellerini açmış bir çocuk ‘Allah baba, yardım et’ diye yakarıyorsa ona çok büyük bir günah işlediğini nasıl anlatırsınız?

Geçen yüzyılda İstanbul’da çocukları terbiye için Dikilitaş’a götürüp ‘Bak, söz dinlemeyen çocuklar böyle taş olur’ diye korkuturlarmış. Çoğumuz ‘Taş olursun’, ‘Cayır cayır yanarsın’ korkutmalarıyla tanıştık dinle, ibadetle… ‘Allah baba’ yakarışı yasaklanırken ‘Taş eder’ korkutmasının özendirilmesi dinine sevgiden çok korkuyla bağlı nesiller yetiştirmemize yol açmaz mı?

Nefreti değil sevgiyi öne çıkaran bir yaklaşım için daha kaç asır beklememiz gerekecek?

Milliyet

Anonim
    Pasif

Bılmıyorum Rab Onların Yureklerıne Konussun Çünki Çok Günah İşliyorlarr

Anonim
    Pasif

öncelikle yazını dikkatilice okudum şurda yanılıyorsun.allaha baba demek günahtır evet çünki allah doğurulmamıştır,doğurmamıştır,eşide yoktur,ortağıda yoktur,kimseye ihtiyacıda.allah hani derizya işin sonu evet ötesi ve öncesi yoktur gidebileceğimiz varacağımız son nokta allah tır.allaha baba demek sadece yaşı reşit olmuş yani 13-15 yaşından yukarı kişiler için günahtır.küçük bir çocuk allaha istediği gibi yakarabilir onla konuşabilir ona seslenebilir bunda islam açısından bir sakınca zaten yoktur çünki o günahsız bir sübyandır henüz ergenlik çağına gelene dek.allah hertür ikramını veriri insana o yaşlara kadar bebekliğimiz,çocukluk çağlarımız düşünsenize bebeklerin yarın ne olacağım düşüncesi rızık yani yemek varmı yokmu hiç bilmezler ama allah onları hiç aç bırakmaz,çocukluk yıllarımız okuldan döner sokakta oynarız bir çoğumuzun geçimle ilgili hiç bir düşüncesi bile olmaz.tabi yetişkin bir kişinin allaha sürekli baba demesi kabul edilemez bir davranıştır.çünki eksiktir eksik kalır bu söz bu tanımlama aynı şekilde tanrı kelimeside eksik kalır tanrı yada sizin deyiminizle baba okadar büyük o kadar güçlüdürki bişze verilen akıl nimetiyle bunu idrak bile edemeyiz gerçek manada ancak şunu biliyoruzki alemlerin rabbi olan allah kelimesi daha doyurucu ve onu anlatmaya daha etkili bir tanımlama olduğu için islamda allah diyoruz.allah hepimizin rabbi yaratıcısıdır.sakın bana kızmayın ben herkese eşit düzeyde yakın bir kişiyim hırıstiyan arkadaşlarımda var ateist te yazınızı gördümde birşeyler yazmak istedim bende.

Anonim
    Pasif

Yazının tamamı değilse de bir bölümü benim de inandığım doğruları içeriyor..Yani Allah sevgisi sadece korku duygusunu yaşatarak sağlanamaz. Aksine bu insanoğlunda değişik bir tepki yaratır. Korku = nefret. Ancak bu korku duygusunun yaratılması sadece müslümanlıkta olduğunu düşünmüyorum.

İlle ki insanlar bir düşünceyi ya da fikri yayma isteğine girdiği anda karşısındakıne bu dusunceyı empoze yolunu secer ve bunun için de insanı olan tum duyguları kullanır..sevgı ,korku,şevkat..dolayısıyle bu sadece islam öğretisi için değil, tüm inanç ve ideolojıler için gecerlidir..

Diğer bir konuya gelince.. Açıkçası müslüman bir ailenin çocuklarına ”allah’a
    baba diye hitap edemezsin’ söylemini çok normal buluyorum, çünkü islam inancında allah tektir hıcbır varlıga benzemez..zaten bence muslumanlık ve hrıstıyanlık arasındakı en onemlı fark da budur..

Anonim
    Pasif

yazımda bir anlam kargasası yarattım lakin anlatmak istediğim bir düşüncenin korku yoluyla anlatılmaması gerktigiydi..yani şiddetten bahsetmedim..ve tabiki şiddetin tümüne karşıyım içinde vicdan taşıyan her insan gibi..yani beni yanlış anlamıssınız.üstelik bu siteye giriş amacımda bunu desteklior bence..farklı görüşleri seviyeli bir ortamda tartışmak arada bağ kurmak için buradayım ve bu niyetimde siddetin karsısında olduğumun bir anlamda kanıtıdır..zira bu tip sitelerinde sözlü siddete maruz kalabildiğinin de farkındayım..konuya dönersek herkes ınancını yasamakta ozgur olmalı bır muslumanda bır hristiyan musevi ateist vs..insanlar ınbaçları doğrultusunda çocuklarını yetistirebilior bu durumda bir muslumanın cocuguna bu cumleyı sarfetmesı de yadırganmamalı..anlatmak istedğim bütünüyle bu..

Anonim
    Pasif

Sayın hiva; sayıun sonsuzdiren’e verdiğiniz son yanıtı da okudum ( Yalnış değerlendirmeyeyim diye , beş kez ! ).

5. iletide yazdığınız son paragraftaki ; al-ilah ile inanlıların inandığı Tanrı farklıdır. Bunda haklı gözüküyorsunuz. Biz
    ; ay tanrısına inanmıyoruz. Üçlü benliğe sahip Tanrı’ya inanıyoruz. Bunu da bize Kutsal Kitap açıklıyor.

7. iletide ilettiğiniz tümcelerde korku diyorsunuz. Tabi ki ; Her Şeye Egemen Olan’dan korkacağız. O’nun bize olan sevgisini anlayabilmeniz için Kutsal Kitap’ı tekrar ve tekrar olarak bilinçli bir biçimde okumanızı öneririm.Bu söylemimden de sakın bir saldırı yapıyorum gibi gözükmesin. Diyorsunuz ki; ” herkes inancını yaşamakta özgür olmalı ” Biz inanlılar olarak kimsenin inancına dil uzatmıyor; sadece, Rab’bin yolundaki gerçekleri açıklıyoruz.

Sayın hiva; bu forumda açık olarak düşüncelerini yazıyor ve de bunlar yayınlanıyorsa ki; bundan memnun olmanız gerekir . Şimdilik yazacaklarım bu kadar !… Eğer; inanlıları suistimal etmeye yazılarınızda ( Okumadan ve araştırmadan – tek tanrı mı üç tanrı mı gibi – devam ederseniz ; bu yazılarınız gereken yanıtı alacaktır. ) devam ederseniz ki; herhalde Rab’bin yardımıyla inanlılar da gereken yanıtı verecektir.

Rab; yüreğinize dokunsun. tanri sevgidir

Anonim
    Pasif

şimdi burda demek istenileni anlama mümkün değil. isayı haça germedilermi size göre o halde haça saygı duymak niye

Anonim
    Pasif

Ay eski arap mitolojisinde Gök tanrısı değil mi ? Hilale saygı istemek ve onu bayrağına , camiisine koymak niye ?

hac5 hac5 hac5 hac5

Anonim
    Pasif
    izmirligizem;8061 wrote:
    şimdi burda demek istenileni anlama mümkün değil. isayı haça germedilermi size göre o halde haça saygı duymak niye

Degerli kardesim Hristiyanlara HAC`A SAYGI DUYULMASI gibi bir beklenteisi yok, oncelikle bu konu bir gazete haberi, ve ulkemizde yayin yapan bir gazetecinin kose yazarinin attigi bir basliktan ibarettir,

Bizler hicbir zaman Hac`a sagyi duyma derdinde degiliz, ama O Hac`in uzerinde gerceklesen olay bizim icin cok onemlidir ve kiymetlidir,

Kurtaricimiz Mesih Isa daha yasarken, BEN IYI COBANIM, IYI COBAN KOYUNLARI UGRUNA CANINI VERIR, demistir, ve bizler Gunah altinda Tanrinin yargisini hakettigimiz icin, tum bizlerin gunahlarina karsilik o Carmih`a / Hac`a cikarak hepimizin yerine hayatini vermistir, bunun icindirki biz Hristiyanlar icin Hac dusunuldugunde onemlidir,

Ancak konuya donersek o gazete yazarinin soylemek istedigi, sizinde tekrar okudugunuzda goreceksinizki, Siz Hilale saygi duyulmasini istiyorsaniz (Siz Muslumanligin saygi gorulmesini istiyorsaniz), O zaman sizde Hac`a (Hristiyanlar`a saygi gostermelisiniz) demek istemistir,

Eger hristiyanlik hakkinda baska sormak istedikleriniz olursa, UYELERIMIZDEN SORULAR BOLUMUNE yazarsaniz size bilgimiz dahilinde cevap verecegizdir,

Saygilarimla

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)
  • ‘Hilale Saygi Isteyen Haça Saygılı Olmalı’ konusu yeni yanıtlara kapalı.