Herkesten iyi

• Bu konu 3 izleyen ve 3 yanıt içeriyor.
4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Biri varmış biri yokmuş. Kilisenin yakınlarında bir kardeş yaşardı. Bu kardeşin bir hastalığı vardı. “Herkesten iyi” hastalığına yakalanmıştı.
    Herhangi bir konu açılırsa, bu kardeş herkesten iyi olmaya can atardı. Temizlik konusu açılsın, bu kardeş elinde süpürgeyle süpürmeye başlardı. Toplu dua konusu – bu kardeş ilk dua eden olurdu. İlahi konusunda ise herkesten yüksek sesle ilahi söylerdi.
    Bir gece bu kardeş bir rüya gördü. Rüyada kutsal kişilerin yanında bu kardeş İsa’yı bekliyordu. İsa’nın ona sarılacağını ve bu kardeşi öveceğini düşünüyordu. Bir saat geçti, iki saat geçti ama İsa gelmedi.
    Kardeş sinirlenmeye başladı ve kızdı. Kafasını uzatıp İsa’yı yakınlarda gördü, İsa bir kardeşe sarılmıştı ve teselli ediyordu. Tam o sırada bizim kardeş İsa’nın önüne çıkıp :
    “Ya ben? Beni unuttun mu yoksa?” dedi.
    İsa ona baktı ve: “Tanımıyorum, kimsin sen?” dedi.
    Kardeş: “Nasıl ya? Kilisede hizmet ediyordum, koroda ilahi söylüyordum, Kutsal Kitabı okuyordum, geceleri dua toplantılarına katılıyordum ben!”
    İsa ciddi bir şekilde: “Seni tanımıyorum.” dedi.
    Kardeş birden kilisedeki pastörün yardımcısını fark etti orada. Pastör yardımcısı bir hafta önce ölmüştü ve hayattayken kiliseyi güzel bir şekilde yönetiyordu. Ve bizim kardeş ondan yardım istedi, pastör yardımcısının İsa’ya bu kardeşten bahsetmesini istedi. Pastör yardımcısı İsa’yla konuştu, İsa onu dinledi ve şöyle dedi: “Beklide haklısın. Ama Ben onu şahsen tanımıyorum ve onun burada yeri yok.”
    Bizim kardeşi melekler ait olduğu yere alıp götürdüler.
    Çığlıkla ve ter içinde kardeş uyandı. Ve kara kara düşünmeye başladı. “Nasıl bir adaletsizlik!” diye düşünüyordu. Sabaha kadar düşündü ancak sabah güneş doğarken, aklına pastör yardımcısının ölmeden önceki sözleri geldi. Pastör yardımcısı şöyle demişti: “Tanrı’nın Egemenliğinde büyük olan en çok iş yapan değil, Tanrıyı tanıyandır.”

Anonim
    Pasif

Togrul kardesim , sagol, yazin icin.Simdi yazinin geldigi nokta Rab`bi tanimak, lütfen imanlinin Rab bi tanimasi nasil oluyor isliyelim, aciklayalim. Böylece yazinda sonuc olarak gösterilen hedefe nasil ulasabilinir onu da aciklamis olursun. Ben katkida bulunuabilirsem ben de yazarim. Rab seni bereketlesin amiin amiin amiin

Anonim
    Pasif

Sevgili Mustifi

….Simdi yazinin geldigi nokta Rab`bi tanimak, lütfen imanlinin Rab bi tanimasi nasil oluyor isliyelim, aciklayalim.

Diyorsun.
    Kutsal Kıtap bu konuda en iyi kaynak diyorum.Tanrı gözle görülecek nitelikte değildir.Fakat,Tabiat,insan vicdanı,ve Tanrı SÖZ’leri olan Kutsal Kıtap’ımız bizlere Tanrı’yı tanıtır.

Tabiatı inceleyelim.Gökyüzündeki yıldızları,yada ağacları,bitkileri veya hayvanları,her sefer Tanr’nın yaratıcılığına tanık oluruz.Onun sonsuz güç’ünün varlığını, tüm bunlar Ondaki gölkemin derinliğini idrak etmek demektir.

“Gökler Tanrı’nın gölkemini açıklamakta,Gökkubbe ellerinin eserini duyurmakta.,Gün güne söz söyler,Gece geceye bilği verir.Ne söz geçer orada,nede konuşma,Sesleri duyulmaz,Ama sesleri yeryüzünü dolaşır,Sözleri dünyanın dört bucağına ulaşır.”
    Mez.19

İşte.. Yaratılmış olanlarda ki Yaradanın izleri…Onun var ettikleri ve bu evreni yaratan en büyük mimarın, ne denli benzersiz,hikmetli,güçlü ve doğa üstü olduğunun bizlere kanıtıdır.
    Kutsal Kıtap’ımızda:

“Tanrı’nın görülmeyen nitelikleri sonsuz gücü ve Tanrı’lığı dünya yaratılalı beri O’nun yaptıklarıyla anlaşılmakta ,açıkça görülmektedir.”
    Romalılar 2:14.15
    Der.

Evrene bakalım,Evrende bile sadece fiziksel değil,İnsana ait iyilik ve kötülük bilinci olması,evreni yaratanın, sadece bir güç olarak değil,ahlaksal ilkelere de ,sahip olduğu ,mesajını bizlere verir.

Kutsal KItap’ı okuyoruz.O’nun sözleri Onun iyi,adil,merhametli sevecen,ve bizleri seven bir Tanrı olduğunu anlatıyor..

Kutsal KItap.. Tanrı varlığını,Tanrı gerçeğini,ve sevgisini bizlere
    eniyi sunan ve bizlerle SÖZ’ü vasıtasıyla iletişim kuran,İnsanların O’na dönmeleri için kendi çağrısını insanlara anlatan,bunun yol’unun neye bağlı olduğunu bildiren,bunu açıklayan TANRI’nın kendisidir.

Kutsal KItap’tan Tanrı’yı tanıyabiliriz O ezeli ve ebedidir olandır.Tanrı hiçbir zaman kendini gizlememiştir,O herşeyden çok, kendisini bulmamızı ve tanımamızı istediğini anlatıyor.

“Rab şöyle diyor:
    Bilge kişi bilgeliğiyle,
    Güçlü kişi gücüyle,
    Zengin kişi zenginliğiyle Övünmesin.
    Dünyada iyilik yapanın,Adaleti,doğruluğu sağlayanın Ben olduğumu anlamakla, Ve beni tanımakla övünsün övünen, Çünkü ben bunlardan hoşlanırım,diyor Rab.”
    Yeremya 9:23.24

Sadakat Konusunda Tanrı:

“Sadakatımı yalana döndürmem,antlaşma mı bozmam ve dudaklarımdan çıkanı değiştirmem.Sözümün tümü hakikat ve ebedidir.”
    Mezmur 89:33/119:160

Tanrı diyor ki:
    Gök ve yer ortadan kalkacak,ama benim sözlerim asla ortadan kalkmayacaktır.”Matta 24:35

Esenlik ve Tanrı Sevgisi tüm Kardeşimle,olsun

Anonim
    Pasif

Evet, Saba kardesim, sözlerine katiliyorum.KUTSAL KITAP ta yer alan bütün olaylara kendimizi koyarsak ve tüm hitaplari kendi üzerimize alirsak , ki kutsal kitabin tüm insanliga hitabinin anlami budur, Rab i tanimada temel bir imkana kavusuruz. Sunu da eklemeliyim ki: Bir bavul dolusu bilgi, bir kibrit kutusu büyüklügündeki Rab be yönelik duygu kadar gecerli degil Rab bin gözünde. Ve vaazda degil, ibadethanede degil, mutfakta komsuda sokakta Rab bi yasamak daha gecerlidir Ibadethane, yasamin tüm boyutunda yasanilan tapinmanin, bir nefeslik ara bölmü oluyor sadece.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.