HAYVAN’larda Ruh Varmı.?Cennete gidecekler mi.?

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27522
  Anonim
  Pasif

  HAYVANLAR CENNET’E GİDERLER Mİ..?

  HAYVANLARIN (evcil yada Vahşi) RUHLARI VAR MIDIR.?

  Belkide bazı kardeşler bu konuyu yadırgayabilirler.ben bir hayvansever olarak ( evde Rott wayvır’ımız var) bu konuyu hep merak etmiştim.Bir araya geldiğimiz, arkadaşlarla da bu konuyu konuştuğumuz için yazmak istedim, içinizden bunun sohbetini yapmış çok kardeşin olduğunu da sanıyorum.
  Bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz.!

  Kutsal Kıtap’ımızı, okuduğumuz zaman,Hayvanların ruhlarının olup olmadığı ile ilğili yada cennet’e gidip gidemiyecekleri ile ilğili bir yazıya yada şöyle diyeyim öğretiye rastlayamıyoruz.

  “Tanrı ‘sular canlı yaratıklarla dolup taşsın,yeryüzünün üzerinde gökte kuşlar uçuşsun diye buyurdu.Tanrı yeryüzünü çeşit çeşit canlı ,evcil ve yabanıl hayvan, sürüngen türesin diye buyurdu” Yaratılış 1:20.24

  Kutsal Kitap, hem insanın hem de hayvanların yaşam nefesine sahip olduklarını bildirir.
  Size insanla hayvan arasındaki fark nedir diye sorsam.?
  Cevabınız,eminim ki şu olur, akıldır dersiniz.
  Bi fark daha var,oda, insanlığın Tanrı’nın sureti ve benzerliğinde, yaratılmış olduğudur

  “Tanrı..’insanı kendi suretimizde kendimize benzer yaratalım “dedi..
  Yaratılış 1:27

  Evet, aradaki fark akıl olduğu kadar,hayvanların benzer yaratılmamış olmasıdır.
  Bizler tanrı süretinde ve onun benzerliğinde yaratıldık.yanlış anlaşılmasın fiziksel değil,Tanrı’nın sureti ve benzerliğinde yaratılmak
  demek, insanların ruhsallık yeteneğine ,akıl’a, duygu ve iradeye sahip oldukları dır kastettiğim.Biz inanlılar hayatın, Ruhsal olarak, ölümden
  sonra var olmaya devam ettiğini biliyoruz ve buna inanıyoruz.

  Hayvanların bir “ruhu” ya da maddesel olmayan bir yönü varsa,bu insandan farklı ve daha aşağı düzeyde bir “nitelikte” olmalı dır diye düşünüyorum.

  Bi düşünün bu kadar yeteneğe ve değişik özelliklere sahip bu hayvanlarda birde akıl olsaydı ,dünya ne olurdu.?
  Cevap net.. bize eğemen olurlardı.
  Tanrı yaratılışta buna şu cevabı veriyor.

  “İnsan Tanrı suretinde yaratılmış oldu.İnsanları erkek ve dişi olarak yarattı.Onları kutsayarak ‘Verimli olun çoğalın’ dediYeryüzünü doldurun ve denetiminize alın;denizdeki balıklara ,gökteki canlılara eğemen olun dedi.”Yaratılış 127:28

  Aradaki fark büyük bir olasılıkla, evcil hayvan / hayvan “ruhları”nın ölümden sonra var olmaya, devam edip etmiyeceği anlamına mı geliyor?
  bunu da hala çözemedim.!
  Kutsal Kıtap’ı karıştırıyorum ,bunla ilğili bir ayet bulabilirmiyim diye ..açıkçası bulamiyorum. (bu aradaKutsalkıtap’ın sayfalarını karıştırmaya devam ediyorum.)
  Bu konuda paylaşmak isteyen, kardeşlerinde paylaşımlarını bekliyorum,yazmak isteyen olursa.

  Evet işte bir ayet,Vahiy bölümünde bir ayet var bölüm 8 ve13.Ayet.

  “Sonra göğün ortasında uçan bir kartal gördüm.”
  “Yüksek sesle şöyle bağırdığını işitim.’Borazanlar çalacak olan öbür üç meleğin borazan seslerinden yeryüzünde yaşayanların vay,vay,vay haline.”
  ve Devam ediyor.
  “Dumanın içinden yeryüzüne çekirgeler yağdı.”Vahiy 9:3

  Burda anlatılan çekirgelerin yüzleri insan yüzüne benziyor.
  açıkcası anlamıyorum.

  Cennet’le ilğili net bir şey bulamıyorum.Yaratılışta, Tanrı onlar yani, hayvanları yarattı.
  Tanrı’nın adıl olduğunu biliyoruz ve buna inanıyoruz.Tanrı’nın bu konu üzerinde ki kararı ne olursa olsun.biz inanlılar olarak bunu kabul ederiz bunu da biliyorum.Çünkü Tanrı’mız Sevgi Tanrı’sı.

  Şunu da biliyoruz.Günahsızken ,yarattığında Adem ve hayva’nın yanında bir çok farklı türde hayvanı yaratmıştı Tanrı’mız, eğemen olmaları için Cennet’inde.

  Esenlik ve Sevgiyle.

  #36544
  Anonim
  Pasif

  Ben de hayvanların bir ruha sahip olduklarını düşünüyorum. Çünkü sadece fiziksel olandan daha üstün olduklarını görebiliyorum. Hayvanlarınızın üzüldüğünü, sizi görünce sevindiğini varsa bir hayvanınız, tabiki daha iyi gözlemlersiniz. Onların da görevleri var ve benceonlar da vasıflarını yerine getirdikçe kendilerini yüceltiyorlar. Yani köpek koruyor, güvercin haber götürüyor (eski zamanlarda), hepsi birlikte yaşam zincirini döndürüyorlar ve Rabbi yüceltmemiz için bize hizmet ediyorlar. Yaşamımızı kolaylaştırıyorlar. Onların da sonsuzlukta bir yeri olabilir.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.