Hastalıklar

 • Bu konu 4 izleyen ve 4 yanıt içeriyor.
5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27067
  Anonim
  Pasif

  Hristiyanlıkta hastalığın şeytanın işi olduğu ve bunun iman yoluyla yok edilebileceği söyleniyor.Hatta çoğu papaz,rahip insanların üzerine ellerini koyarak İsa’nın mucizelerinde olduğu gibi.Ama hastalıklar iman yoluyla geçiyorsa doktor,hastane gibi şeyler gereksiz mi?Hastalık şeytandan mıdır?

  #35522
  Anonim
  Pasif

  hastalıkların bazısı şeytandandır isa birçok hastaları iyileştirdi şeytandan olmayan hastalıklarda vardır şeytandan olanlar kutsal ruh ile iyileştirilebilir rab bizleri imansızlıktan başka dinlere sapmaktan korusun ayartılmamıza izin vermesin aminhalleluya

  #35529
  Armagan
  Anahtar yönetici

  Sevgili üyemiz Meraklı, sorunuz icin teşekkür ederiz. Günahlı bir dünyada ve düşük bir bedende yaşıyoruz. Hastalanmamız veya gücümüzü yitirmemiz gayet doğaldır. Elbette kötü ruhlardan ve şeytandan kaynaklanan bir takım bedensel veya ruhsal hastalıklar vardır, ama öte yandan virüsler yoluyla bulaşan çok sayıda hastalıkla da içiçeyiz. Hristiyan kişi, kurtuluşu için Rabbin Kendisi ugrunda yaptıklarına iman eder. Hastalanınca da yine Rabbin kapısını çalar ve şifa için Rabden ister. Hastalığının ağırlığına ve ciddiyetine göre de ilkin Rabbine ve sonra da doktoruna danışır. Doktorlar, ilaçlar ve hastaneler biz insanlar için vardır ve insanlık için Rabbin bereketidirler.

  Ben şahsen tıbbi ilaçlar aldığı halde iyileşmemiş, ama İsa adında edilen duayla iyileşen insanlar gördüğüm gibi, duayla iyileşmeyip ilaç aldıktan sonra iyileşen insanlar da gördüm. O halde dua ettiğimiz gibi, gereğinde ilacımızı da alacağız. Ama imanla edilen duanın Rabbin katında çok etkili olduğunu ve Rabden istediklerimizi bu yolla aldığımızı hiç unutmayalım.

  14 İçinizden biri hasta mı? İnanlılar topluluğunun ihtiyarlarını çağırtsın, Rab’bin adıyla üzerine yağ sürüp onun için dua etsinler.
  15 İmanla edilen dua hastayı iyileştirecek ve Rab onu ayağa kaldıracak. Eğer hasta günah işlemişse, günahları bağışlanacak.” (Yakup 5.14-15).

  #35528
  Anonim
  Pasif
  meraklı123;19382 wrote:
  Hristiyanlıkta hastalığın şeytanın işi olduğu ve bunun iman yoluyla yok edilebileceği söyleniyor.Hatta çoğu papaz,rahip insanların üzerine ellerini koyarak İsa’nın mucizelerinde olduğu gibi.Ama hastalıklar iman yoluyla geçiyorsa doktor,hastane gibi şeyler gereksiz mi?Hastalık şeytandan mıdır?

  Sevgili meraklı,
  Hastalıkların hepsinin şeytandan olduğunu söylemek yanlıştır. Pekçok hastalığın şeytandan kaynaklandığı bir gerçek. Örneğin günde iki paket sigara içen bir kişinin kanser hastalığına yakalanmasının suçlusu kimdir? Şeytan mı, yoksa bu hastalığa davetiye çıkaran kişinin kendisi mi? Bunun gibi pek çok örnek sayabiliriz. Fakat Kutsal Kitap bizlere, hastalar üzerine yağ sürüp onları İsa adında meshederek ve üzerlerine el koyarak dua etmemiz gerektiğini söylemektedir.

  ‘İçinizden biri hasta mı, kilisenin ihtiyarlarını çağırtsın; Rab’bin adıyla üzerine yağ sürüp onun için dua etsinler. İmanla edilen dua hastayı iyileştirecek ve Rab onu ayağa kaldıracaktır’ (Yakup 5:14-15).

  ‘Böylece öğrenciler yola çıkıp insanları tövbeye çağırmaya başladılar. Birçok cin kovdular; birçok hastayı, üzerlerine yağ sürerek iyileştirdiler’ (Markos 6:12-13).

  Bunları yapmalıyız ama bu, doktora gitmemeliyiz anlamına gelmez. Doktora gitmeden önce dua ederek doktorların Doktoru İsa Mesih’e gitmeliyiz, O’nun bize şifa vermesi, iyileştirmesi için dua etmeliyiz. Doktorlara aklı ve bilgeliği veren Tanrı’dır, onları şifa bulmamız için kullanmaktadır. Tanrı isterse dua aracılığıyla mucize yaparak şifa verir, isterse de doktorları kullanarak şifa verir; her ikisi için de Rab’be teşekkür etmeliyiz, O’nun adını yüceltmeliyiz. Ne yazık ki sadece dua ile Tanrı’nın şifa vermesini bekleyerek doktorların gerekli müdahalelerini reddedip yaşamlarını yitirenler vardır. Bu öğretişin Tanrı’dan geldiğini kesinlikle düşünmüyorum. Rab bu konuda her birimize bilgelik ve anlayış versin.

  Sevgilerimle

  #35538
  Anonim
  Pasif

  Peki,cevaplarınz için teşekkürler.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.