• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26459
  Anonim
  Pasif

  Hanok Tanrı yolunda yürüdü,sonra ortadan kayboldu; çünkü Tanrı onu yanına almıştı. Yaratılış 5,24


  Hanok’un yaşadığı zamanlar kötü zamanlardi.Bir yandan ekonomi ve kültür kayda deger bir gelisme gösterirken diger yandan da kan gövdeyi götürüyor ve heryer haksizliklarla doluydu.Butün bunlar tufan olmadan cok zaman önce oluyordu.

  “Herşeyden en iyisini yapmak lazımdır diye düsünüyor çogu insan kötü zamanlardan.O zamanlarda da bu böyleydi şimdiki zamanlarda da bu böyledir.Değişen birsey yok.Hanok başka türlü davrandı.Kendi zamaninda akıntının tersine yüzmeyi seçti: O Tanri’yla yaşadı.

  Evet nerede adaletli ve merhametli Tanri diye cogu kez insanlar üzerlerine gelen felaketlerde sesleniyorlardı.Fakat yine de Tanriadamı Hanok Tanrı’nin yanında oldugunu biliyordu.Hiçbirşey O’nsuz olmaz.Böylece Hanok Tanrı’sına güvendi ve Tanrı’nın bereketini aldı.Ama dünya daha iyi olmadı.Insanlar daha da kötüye dogru gittiler.

  Insanlar üzerlerine gelen felaketlerden dolayı Tanrı’ya olan güvenlerini yitirmelimidirler? Hayır,Hanok da bunu yapmadı.Belki de bazılari inanan hristiyanlarin gelecege bakış acılarını hayretle karşılıyorlar.Tanrı kendisine güvenen inananlarına gelecege dair planlarda yardımcı oluyor.

  Ayni sey Hanok’ta da gerçekleşti.O kendisine bildirilen olaganüstü vahiy sayesinde gelecek olan yargıdan haberdar oldu.Bunu yeni Ahit’te okuyabiliriz: Adem’den sonraki altinci kusaktan olan Hanok,bu adamlara iliskin su peygamberlikte bulundu:”Iste Rab herkesi yargilamak üzere onbinlerce kutsaliyla geliyor.Tanri yoluna aykiri,tanrisizca yapilan bütün islerden ve tanrisiz günahkarlarin kendisine karsi söyledigi bütün agir sözlerden ötürü Rab,bütün insanlara sucluluklarini gösterecektir.”
  Yahuda 14-15

  Rab kendisinden korkanlarla paylaşır sırrını,
  Onlara açıklar antlaşmasını. Mezmur 25,14

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.