• Bu konu 7 izleyen ve 6 yanıt içeriyor.
7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Yazar
  Yazılar
 • #25957
  Anonim
  Pasif

  Grçek olan incil hangısı bılen varmı..yarıdm edersenız sevınırım..
  sadece..Benım bıldıgım kadarıyla ıncıl 4’e bölünmüştü
  ortak olan noktalar nelerdir_?

  #32239
  Anonim
  Pasif
  kathill;12460 wrote:
  Grçek olan incil hangısı bılen varmı..yarıdm edersenız sevınırım..
  sadece..Benım bıldıgım kadarıyla ıncıl 4’e bölünmüştü
  ortak olan noktalar nelerdir_?

  SEvgili Kathill Hristiyantürk foruma hosgeldiniz.

  Bu sitede hristiyanlikla ilgili bilmek istediginiz tüm bilgilere ulasabilirsiniz.Yazacagimiz yazilar size yeni veya degisik gelebilir.Lütfen anlayarak ve önyargisiz okuyunuz.

  Gercek olan incil hangisidir bilen var mi? diye sormussunuz.Hemen söyleyeyim ama aramizda kalsin638.gif Bütün hristiyanlar bunu biliyor.Yanliz bazi müslümanlar bunu carpitiyor ve elimizde bulunan gercek Incil’in bozulmus ve degistirilmis oldugu iftirasini ve iddiasini yayiyorlar.Onlara verilmis güzel yanitlarimiz Sitemizde mevcuttur.Okumanizi tavsiye ediyorum.

  SEvgili Kathill Incil’in dörde bölündügü falan yoktur.Incil dört ayri bölümden olusur.Bunlar Matta’ya göre,Markos’a göre,Luka’ya göre,ve Yuhanna’ya göre Incil’dir.Bu Incil yazarlari Tanri’nin yönlendirmesiyle vahiy yoluyla insanlara Müjde’yi iletmislerdir.Her biri Isa Mesih(Yahsuah)’in hayatini,mucizelerini ve sözlerini bizlere degisik acilardan aktarirlar.Amac günahli insanin günahindan kurtulmasi ve sonsuz yasama kavusmasi icin yönlendirmektir.

  Sevgili Kathill sizin de iman edip sonsuz yasama kavusmaniz icin Rab’bin size bir firsat vermesini ve yüreginize gerceginin isigini vermesini diliyorum. Esen kaliniz.

  Sevgilerimle
  TANRISEVGIDIR.png

  #34750
  Anonim
  Pasif

  kusura bakmayında anlamadım 4 kısımdan olusur dıyorsunuz ve arkasından da bunlar 4 farklı sekılden gosterımı dıyorsunuz nasıl oluyor benım bıldıgım 4 kısımdan olusmak bır bırını takıp eden anlamında aynılarının farklı sekılde yazılması 4 kısım olmaz tek kısımı 4 e bolmus olmuyor mu?

  #34751
  Anonim
  Pasif

  Sayın Abdulcabbar,

  Sorularınızın cevabı bu forumda vardır. Cevaplar, defalarca ve çeşitli yönden cevaplandırılmıştır. Çünkü, sizin gibi düşünenler, hep ayni soruyu sorarlar ve ilk defa kendilerinin sormuş olduklarını zannederler. Biliyoruz çünkü neredeyse hepimiz öyleydik. Sizin gibiydik. Neredeyse hepimiz, bir zamanlar Müslümandık. En azından kendi adıma konuşayım, “Şu Hristiyanlara bir soru soracağım ve darmadağın olacaklar. Cevap veremiyecekler” düşünceleri vardı içimde. Yalnız şunu bilmelisiniz ki, ülkenizde var olan “dini sorgulama” kısıtlamaları, diğer Batı ülkelerinde yoktur. Herkes asırlarca ve açıkça, aklına gelen her şeyi sormuş ve söylemiştir. “İsa Mesih homoseksüaldir” diyenler de olmuştur. Bunlar hâlâ daha, huzur içerisinde, etrafta dolaşmaktadırlar. Kafaları da, hâlâ omuzlarında.

  Kuran’da da nakaratlar vardır. Hikâyeler tekrar tekrar, temcid pilâvı gibi ısıtılıp, değişik bölümlerde önümüze konmaktadır. Bu bölümlerin hangisi doğru acaba? Allah dediğin kişi, bunu defalarca tekrarlamakla mı Kelâm’a dönüştürüyor? Bir defa anlatsa olmaz mıydı? Niye böyle bozuk plak gibi olmaya özeniyor?

  Aslında ben, bunları soru olarak da sormuyorum. Cevabları biliyorum. Yalnızca senin saldırgan ifade tarzına atıfta bulunmak için bu şekilde yazdım. Yayınlanmamış bir diğer saldırgan sorunuzu da, ben sildim. Sakin sakin sorarsanız, cevap alırsınız.

  Dört incile gelince. Niye 4? Siz söyleyiniz bana. Kimisine göre 50, kimisine göre 400, kimisine göre ise 4000 tane İncil yok edildi İznik konseyinde. Ama hiç aslı astarı yok. Ne konuşuldu, ne tartışıldı. Kimler vardı. Tüm belgeler elimizde. Bunun aksini gösteren, yani İslâm iddialarına şahitlik yapacak, zırnık kadar bir bilgi veya belge yok dünya üzerinde. Hepsi nefret uydurmaları. İslâm, bu olaydan 300 yıl sonra geldi. Demek ki, Müslümanları kandırmak için veya Kuran’a uyum sağlamasın diye değilmiş. Ama yine de, niye 4 İncil? Düşünsene. Hiç mi akılları yoktu bu insanların? Senin, benim düşündüğümü düşünemediler mi? Yaktın, yıktın, yok ettin, bari bire indireydin de inandırıcı olsun. Kalktın 4 tane bıraktın, hiçbirşey fark etmedi. Ha dört, ha dört yüz.

  İslâm öğretisi önce kendi kafasına göre, bir resim çiziyor; ondan sonra da, “Bu resim çok yanlış” diyor. ‘İsa Mesih, koltuğu altında bir Kitap getirmiştir’ resmini İslâm çizdi. Halbuki, böyle birşey asla olmamıştır. İsa Mesih, Kelâm-ullah’tır. O Tanrı’dan bir Ruh’tur. Bunu Kuran’ın da yazıyor. O, “Kelâm Benim” demiştir. Kelâm getirmemiştir. Yalnız İsa Mesih’in havarileri, (ki gelmiş geçmiş bütün peygamberlerden daha yücedirler), Kutsal Ruh’un esiniyle İncil’in sadece 4 bölümünü değil, tüm bölümlerini yazmışlardır. Muhammed hariç, tüm peygamberler, Tevrat, Zebur ve İncil’i yazan 40 kadar peygamber, hepsi Kutsal Ruh’un (Tanrı’nın yaratılmamış olan öz Ruhu) esinlemesiyle yazılmıştır. Muhammed’e ise sadece bir meleğin dikte etmesi (ezberletmesi) iddiası vardır ve üstelik ona ezberleten ruh, Cebrail olsa, niye bu Kitap, ondan evvelki 66 Kitab’a (3 değil), hiçbirine uyum içerisinde değildir. Hatta, tam zıttır?

  Bu 66 Kitab’ın yazarlarının tümü Yahudi’dir. Dünyada başka hiçbir ırktan, hiçbir zaman hiçbir bir peygamber gelmemiş ve hiçbir Kitap getirmemiştir. Geldi diyorsan, bul da göster. Kime geldi, adı neydi, kitab’ı şimdi nerede? Duyan, bilen var mı? İddia eden biri çıktı mı? Bunlar seni hiç düşündürmüyormu? Yahudi olmayan bir tek kişi, “Peygamberim” diyor, kitabı tüm diğer yazılanlara ters düşüyor, böyle olmasına rağmen, siz ona inanıyorsunuz.

  Ve üstelik, peygamberliğini kabul ettirme umuduyla, Kuran’ın, kendisinden önceki Kitapları onaylamak (düzeltmek için değil) için geldiğini söyleyen, ama yine de tüm Kitaplara ters düşen bir kitap getirerek. Bu ne akıl, bu ne karmaşa.

  Bir yandan, “Bütün peygamberler Müslümandı” diyor; diğer yandan da, “Senin dinin sana, benim dinim bana” diyor. Bunu kim söylüyor? Diğer dinleri ve Kitapları onaylayıcı olarak gönderildiğini ve bunları onaylayan Kitap aldığını iddia eden biri. Bu da yetmiyormuş gibi, bu dostumuz, “Hristiyanları ve Yahudileri dost edinmeyin” diyor. “Onları gördüğünüz yerde öldürün, kafalarını kesin” diyor. Bunları, onaylamaya geldiği bir dinin mensupları için söylüyor. Ama bütün bunlar, sizin kafanızda hiçbir soru oluşturmuyor.

  İbrahim peygamber, hayatında Mekke’nin yanına bile gitmemişken, Mekke’yi o ve oğlu İsmail inşa ettiği iddia ediliyor. O zaman, İbrahim’den Muhammed’e kadar (2600 sene), niye Araplar hiçbir zaman İbrahim’in Tanrı’sına tapmadı? “Ben, İbrahim, İshak ve Yakup’un Tanrı’sı (İsmail’in değil); adım Yahveh’dir” diye tanıttı kendisini onlara. Ama Kuran’da ‘Yahveh’ adı bile geçmiyor. 2600 yıldır 360 puta (Şeytan’a) tapıldı Mekke’de. İbrahim’in Tanrı’sına hiçbir zaman tapılmadı. “Allah” da, Muhammed’den önce de var olan, (babasının ve amcasının isminden de anlaşıldığı gibi) Mekke’nin ilâhı’ydı.

  Barnaba İncili’ne gelince, benim birşey söylememe ne gerek var. İslâm Ansiklopedisi bile onu, tutulacak tarafı bile olmayan “Sahte bir İncil” olarak tanımlıyor.

  Tanrı’yı samimiyetle ararsan, bize sorduğun soruların bazılarını da, kendi dinine de yönlendirirsen, hakikî Tanrı olan Yahveh’yi bileceksin. ‘Allah’ denen, ve ‘AY’ sembolüyle bütün cami ve minarelerinizin damını süsleyen Mekkenin ‘Ay Tanrı’sına tapmaya devam etmek istiyorsan, günahı senin boynuna diyorum.

  “Meryem oğlu İsa, O Mesih’tir” yazıyor Kuran’da (11 kez). “Mesih” ne demektir hiç sordun mu? Tatmin edici bir cevap aldın mı? Ayrıca, İsa Mesih’in, Tanrı Ruhu’ndan doğmuş olan ‘Tek Kişi’ olması (ki bunu Kuran açıkça yazıyor), başka böyle birinin asla dünyaya gelmemiş olması, sizi hiç düşündürmüyor mu? Buna verilen uyduruk ve çaresizlik cevaplar, sizi hiç rahatsız etmiyor mu?

  Senin için de Çarmıh’a gerilmiş olan Rab, seni de aydınlatsın.

  #34755
  Anonim
  Pasif

  Kemal abinin de çok güzel ifade ettiği gibi bugün hala Müslüman dünyasında var olan hep bu: kendilerini doğrulayacak, üzerine ‘Hristiyanlık’ tabelası asılan bir korkulup dikmek ve onu taşlamak. Yani kendin çal kendin oyna hesabı… Tam bir ‘otizm’, kendinle bir ‘sohbet’ tutturup dış dünyadan, başkalarının dediklerinden kendini soyutlama. İzolasyon… İzahat verme yetersizliği alenen belli olduğunda da… haset krizi ve şiddet tehdidi… ‘Beni şiddet kullanımıyla suçlama öldürürüm’ türünden trajik komik bir nüansa varan çelişkiler…

  Saudi Arabistan’da, İran’da falan niye yasak evlerde bile İncil’in bulundurulması… Neden korkuyorlar? Her Müslüman’ın kendisine yöneltmesi gereken sorular bunlar…

  #34773
  Anonim
  Pasif

  sevgili Kathill,
  forumumuza hoşgeldiniz.Sevgili Kores’ in de dediği gibi yazılanları önyargısız ve kalbinizi açarak okumalısınız.Sevgli Viran Dedenin dediği gibi matta 5-6-7yi mutlaka okuyun size dokunacak ,buradan ayrılamayacaksınız.Hayatınızda ne eksilir bunu yaparsanız.Ama size katacağı şey şimdikinden tamamnen farklı olan bir bakış açısı olacaktır emin olun.
  Ben şu an hala müslümanım yada belki de deistim.Çünkü şüphe ettiğin bir dine ait olakmak,olduğunu söylemek ikiyüzlülüktür…
  Buradaki yazılardan faydalanmanız ve doğruya yaklaşmanız,ulaşmanız dileğiyle…

  #34776
  Anonim
  Pasif

  hosgeldiniz
  Hristiyan Türk ailesine tekrar marhaba.
  Esenlik,lütuf,bereket ve Rab İsa Mesih’te paydaşlık hepimizle olsun.

  Evet Hristiyanlar cennete girecekler nasıl mı…!
  Biz dünyalıların baktığı pencereden bakarak algıladığımız..:) değil İsa
  Mesih’in kriterlerine uyan Hristiyanlar, cennete gireceklerdir.

  “Öyleyse ne diyelim? Lütuf çoğalsın diye günah işlemeye devam mı edelim? kesinlikle hayır!Günah karşısında ölmüş olan bizler artık nasıl günah içinde yaşarız? Mesih İsa’ya vaftiz edildiğimizde,hepimizin o’nun
  ölümüne vaftiz edildiğimizi bilmezmisiniz?Baba’nın yüceliği sayesinde mesih nasıl ölümden dirildiyse,biz de yeni bir yaşam sürmek üzere vaftiz yoluyla o’nunla birlikte ölüme gömüldük.
  Eğer o’nunkine benzer bir ölümde o’nunla birleştiysek,o’nunkine benzer bir dirilişte de o’nunla birleşecegiz.Artık günaha kölelik etmeyelim diye,günahlı varlığımızın ortadan kaldırılması için eski yaratılışımızın Mesih ile birlikte çarmıha gerildiğini biliriz.
  Çünkü ölmüş kişi günahtan özgür kılınmıştır.”
  Romalılar.6:1-8

  Evet İsa Mesihi kabul ettikten sonra böyle yaşayanlar cennete gireceklerdir.

  Akşam günah işleyip,sabah çarmıh’ın önünde diz çöküp zır zır ağlayanlar,
  Sabah tekrar günah işleyip,akşam çarmıh’ın önünde yine zır zır ağlayanlar degil.
  Kimse sapla samanı biri birine karıştırmasın..!
  Esenlikle kalın kardeşlerim.

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.