" Güvercinleri Vurmazlar Bu Ülkede…" Demiştin

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Sevgili Hrant'a derdim ki 'Güvercinleri vurmazlar bu ülkede…' derken ne hissediyordun? Vurulabileceğini bilmesine rağmen öldürülmesinden kısa bir süre önce neden böyle bir yazı yazdığını sormak isterdim. Sayısız güvercinin kanının yerde kaldığı; derinlerdeki gerçek faillerin asla bulunamayıp meçhul olduğu bir ülkede yaşarken neden '' Güvercinleri vurmazlar bu ülkede… ' dedin? Sanırım sevgili Hrant, ezilmişlerin,sağa sola savrulmuşların, yok sayılmışların acı dolu feryatlarının olmayacağı bir ülke özleminin umudunu dillendirdim derdi.

Sevgili Hrant ''Güvercinleri vurmazlar bu ülkede…'' demenin üzerinden tam bir yıl geçti. Gerçek katiller yani azmettiriciler hala karanlıkta; gizli ve sinsi eller gerçeğin açığa çıkmasını engellemeye çalışmaktalar. Çok sevdiğin ülkende bildiğin gibi biraz ürkekce ama bir o kadar da özgürce güvercinlerin yaşamasını istemeyenler hatta güvercin ölüp kaldırıma düştükten sonra bile türkülerle zevk almaya çalışanlar var. 17 yaşında olduğu yalanı söylenen bir çocuk, bebekten katil yaratan karanlığın kahramanı yapıldı; insafsızca kullanıldı.

Öfkemiz, isyanımız, acımız, ayıbı mahcupca örtmeye çalışıyor; başaramıyoruz. Sevgili çutağının sesi yüreğimizi ateş olup yakıyor; gözlerimizden yaş olup akıyor. Hiçbir korku, hiçbir karanlık unutturamıyor seni; hep ölerek mi yaşamayı öğrenmek zorundayız? Sevenlerin, uykuya yatışının 1.yılında yine seninleydiler; herkes sendin. Uçsuz bucaksız bir kalabalık senin için toplanıp Ağos'unun önünde sevgili Çutağı'nın feryadını dinlediler. Çutağın yalnızca adalet istedi; sen de istemiştin. İnsan seli sen oldu, ermeni oldu, ürkekçe ama bir o kadar da özgürce yaşamak isteyen güvercinler oldu. Sevgili Hrant çoğaldın; çoğalttın bizi.

Hiç kimse ırkından, inancından, düşüncesinden dolayı öldürülmesin; çok sevdiğin ülkende güvercinleri vurmasınlar artık.

Sevgili Hrant son sözü sen söyledin;

“Biz, Ermenilerin bu topraklarda gözümüz var doğru. Ama merak etmeyin, alıp gitmek için değil, bu toprakların gidip dibine girmek için!”

Su çatlağını buldu

Sonsuzdiren

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.