ANASAYFA Forum EN ÇOK SORULANLAR En Çok Sorulan Sorular Günümüzdeki Filistinliler,Kutsal Kitap’taki Filistliler midir?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26479
  Anonim
  Pasif

  Yeremya 47,4 te Tanri filistlilerin kökünün kurutulacagini söylüyor.Günümüzde (arap)Filistinliler,bu filistlilerin atasimidirlar?Yoksa Tanri’nin yargi sözü yerine gelmemis olmasi gerekirdi.Bir filist kendi olan Askelon da günümüzde yeni kurulmus bir Yahudi kenti olarak duruyor.Yoksa Filistinliler coktan beridir yok olmus olan Filistlilerin atalari degil midirler?


  Filistliler ilk defa Yaratilis 10 ayet 14 de geciyor.Orada filistlilerin Misrayim’den cogaldiklarini ögreniyoruz.Bu isim günümüzdeki Misir’in Ibranice karsiligidir.Bu gün araplar da Misir’a Mizr derler.Filistliler Misir’i terkettikten sonra Kaftor’a yerlesmisler ve daha sonra da Kenan kiyilarina göc edip oralarda yasamaya baslamislardir.Iste bu filistliler Yeremya 47 ayet 4’te yazilmis oldugu gibi :RAB Kaftor kiyisindan gelen Filistliler’in sag kalanlarini yok edecek.diye bahsedilen halktir. Ayrica Yasanin Tekrari 2 23 te de söyle yazar: Gazze’ye kadar uzanan köylerde yasayan Avvalilar’i Kaftor’dan gelen Kaftorlular yok edip yerlerine yerlestiler.
  Kaftor’un Ibranice karsiligi Girit adasidir. Yani demek ki Filistliler Giritlilierdir.Dilleri sami dili degil de indogermanisch yani avrupa-hint diliydi.Kutsal Kitap’ta filist Beyleri’nin ünvani Sären (türkcesini bulamadim),Yunanca’daki karsiligi Tyrann’a denk geliyor.Bu herkesce bilinen Tanri Halki’nin düsmani olan halk Peygamber Yeremya’nin,Amos(1,6),Sefanya(2,4-6)ve Hezekiel(25,15-17)’in peygamberlik sözüne göre coktan yokolmuslardir.

  O zaman Filistin ismi nereden geliyor? Yahudilerin bagimsizliklarini kazanmak amaciyla Isa’dan sonra 70 ve 130 yillarinda,Romalilara karsi yapmis olduklari iki basarisiz ayaklanmanin sonucunda,Romalilar Yahudileri yurtlarindan sürmüsler ve Yerusalem’e eski pagan ismi olan Aelia Capitolina ve Yahudi bölgesini de Yahudilerin eski düsmani olan Filistlilerülkesi anlamina gelen Filistin adini vermislerdir.

  1917’de Osmanli imparatorlugu yikilip Ingiltere’nin o bölgeyi koruma altina almasi günümüzdeki Lübnan ve Israil’i de kapsayan o bölgenin tamamina Filistin denmeye baslandi.Yillarca o bölgede yasayan ister Yahudi ister Arap olsun “Filistinli” diye cagrilmislardir.Epey bir zaman sonra orada 1948 yilinda kurulan Israil devletinden sonra,o bölgede oturan araplar kendilerinin o bölgenin gercek sahipleri olduklarini vurgulamak amaciyla kendilerini filistinliler olarak ön plana cikarmislardir.Maalesef bu dünya kamuoyunda tek tarafli olarak kendilerine yakistirilan isim yerlesmistir ve böylece araplarin o bölgenin cok eskiden beri kendi miraslari oldugu fikri savunulmaya calisilmistir.Israil haksiz da sayilmayacak bir sekilde eski Filistin topraklarina dahil olan Ürdün’ün bu araplarin gercek bölgesi oldugunu,yani simdiki filistinlilerin cogunlugunun gercek vatani oldugunu Israil ile düsen payin da Gazaseridi ve Bati Ürdün oldugu yolundadir. Benedikt Peters

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.