ANASAYFA Forum HRİSTİYAN YAŞAMI VE UYGULAMALARI Dua Gündelik Sakin Dua Zamanı

 • Bu konu 1 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24679
  Anonim
  Pasif

  İsa dedi ki : ” İnsan yalnız ekmekle yaşayamaz fakat Tanrı'nın ağzından çıkan her bir sözle yaşar.” ( Matta 4:4 ) Başka bir deyimle insanın hayatı yalnız ekmek, et, sebze gibi maddi yiyecekleri yemekten ibaret olmamalıdır, insan kendisini ruhsal gıdayla da beslemelidir.

  Tanrı'ya bağlı kalan insanın ruhsal gıdası Kitabı Mukaddestir. Böylece Tanrı'yı seven ve O'nu daha çok tanımak isteyen herkes Tanrı ekmeği olarak Kitab-ı Mukaddes'ten gıda almak için her gün muaayyen bir zaman ayırmak isteyecektir. Bu gayeye ayrılan zamana “Gündelik sakin dua zamanı “ adı veriliyor. Bu genellikle, sabahleyin insanın ruhunun Tanrı'yla irtibat kurduğu, yarım saat ve yarım saatten fazla bir zamandır.

  Bu nedenle çok önemli bir zamandır ?
  1. Çünkü İsa oradadır. O'nunla birlikte olmak için zaman ayırırsak her sabah bizi orada bekler. Tanrı orada olursa duygularımız ne olursa olsun fark etmez. Sadece kendi kendinize ” Rabbim benimle görüşmek için bekliyor. O buradadır ” diye söyleyin. O, sizi hayal kırıklığına uğratmaz.

  2. O'nsuz ruhsal yaşamımız solar. Vücudumuz yemek yemeden altı hafta kadar hayatta kalabilir, ama Tanrı'nın Kelamı tarafından beslenmezse birkaç gün zarfında ruhumuz cılızlaşır .Cecil, şu şekilde yazı yazmıştır:
  ” Tanrı'yla irtibat kurmamız gerek, bu ilgiyi kurmamız gerek, bu ilgiyi kurmazsanız ruhunuz ölecek , bunu her yerde herkese söylüyorum. Tanrı'da yürümeniz gerek, aksi takdirde Şeytan sizinle yürüyecek. İnayette büyümelisiniz., yoksa O'nu kaybedeceksiniz. Vaktinizin uygun bir parçasını bu gayeye vakfetmezseniz O'na ulaşamazsınız. “

  3. Yalnız bu şekilde ruhunuz mutlu olabilir. İngiltere'deki birçok öksüz çocuklara yardım etmek üzere Tanrı tarafından yönetilen başka biri şöyle diyor: ” Her gün bakmam gereken ilk ve en önemli işin , ruhumun Rab'de mutlu edilmesi olduğunu şimdi daha çok anlıyorum. Rabbe ne kadar hizmet edeyim diye değil, fakat kendimi nasıl mutlu bir hale getireyim , yani ruhumu nasıl besleyeyim diye dikkat etmek başlıca gereken şeydir.

  Böylece gündelik dua zamanının sadece Kitab-ı Mukaddes incelemesinden anlamlar çıkarmaya, kelimeler, bölümler kitaplar tahlil etmeye çalışıyorum. Fakat gündelik dua zamanımda Kelamı ile benimle konuşsun diye Tanrı'nın huzurunda sakin olmaya çalışıyorum. “ ( ” İnanlının Hayatı ” )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

  #28487
  Anonim
  Pasif

  DUA ZAMANI İÇİN ÖNERİLER

  – Yalnız olmaya çalışın. Belki evdekiler kalkmadan erken kalkmanız veya dışarı çıkıp ıssız bir yere gitmeniz gerekli olacaktır.

  – Kelam okumaya başlamadan önce dua edin. Günün işini ve yapacağınız her şeyi unutmaya çalışın. Sakinlikte yaşamınızı Tanrı'nın eline teslim edin ( Mez. 5:3, 141:2 )

  – Kitab-ı Mukaddes'ten kısa bir parçayı dikkatli okuyun. Gelişigüzel rastladığınız parçaları seçmekten ziyade, muayyen bir yerden sırayla okumak daha iyidir.Markos'a göre olan veya diğer incillerden biriyle başlayın. Ondan sonra Resullerin İşleri ve kiliselere yazılmış olan mektupları okuyun.

  – Parçayı okuduktan sonra şu yedi soruyu kendi kendinize sormak isteyeceksiniz.
  a) Bu parçanın başlıca öğretişi nedir ?
  B) Baba, Oğul, Kutsal Ruh olan Tanrı hakkında bize ne öğretmektedir ?
  c) İtaat edilecek bir emir var mı ?
  d) Güveneceğim bir vaat var mı ? Vaadin şartları var mı ?
  e) Uyacağım bir örnek veya sakınacağım bir hata var mı ?
  g) Tanrı bu ayetlerden hangi dersleri öğrenmemi istiyor ?

  – Düşüncelerinizi ( ve sorulara verdiğiniz cevapları ) bir deftere kaydediniz.

  – Rab'den öğrendiğiniz şeyleri aynı gün başkalarına anlatın. Bilhassa bir inanlı kardeşle görüştüğünüz zaman , aldığınız bereketi onunla paylaşın.

  – Mümkünse ilahiler okuyarak Tanrı'ya hamdlar sunun.

  – Tanıdıklarınız, aileniz, inanlı kardeşler ve günün işleri için dua edin.

  Hergün dua zamanı ayırmak için prensip sahibi olmak gerekir. Şeytan sizi zaman ayırmaktan alıkoymak için her şeye başvurur. Önünüze koyacağı engellerden birkaçı:
  1. Çağdaş hayatın hızı. Yapacağımız o kadar çok şeyler olabilir ki, Tanrı'nın kelamını okumayı ihmal ederiz (Luka 21:34 )
  2. Disiplinsizlik. Sabah uyandığımızda cansız ve ağır oluruz. Biraz daha uyku bizi Tanrı'nın kelamından alıkoyar.
  3. Düşüncelerimiz sağa sola dağıldığı zaman bir çay içmek uykunuzu dağıtıp, toparlanmanıza yardım eder.
  4. Anlamadan okumak: Anlıyamadığınız bir bölümü derin düşünmek zordur. Anlayamadığınız zor parçaları inanlı kardeşlerden sorun.

  Tanrı'nın yardımıyla bu güçlükleri yenebilirseniz ve her gün Tanrı'yla yalnız olarak bir vakit geçirirseniz ruhta çok daha sevinçli olursunuz. İsa'yla beraber olduğunuz farkedilir ( Resullerin İşleri 4:13 ) ( “İnanlının Hayatı” )

  Rabbin sevgisi ve ışığı sizinle olsun.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.