Günahın karşılığı hakkında bir soru.

• Bu konu 6 izleyen ve 11 yanıt içeriyor.
12 yazı görüntüleniyor - 1 ile 12 arası (toplam 12)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

Arkadaşlar herkese öncelikle selamlar, siz değerli Mesih İmanlısı kardeşlerime bir soru sormak istiyorum. Şimdi insan kalıtımsal olarak günahlıdır ve günahın cezası ölümdür. Babamız bizler için oğlu İsa Mesih’i kurban olarak verdi ve bizleri günahlarımızdan kurtardı. Ancak asıl aklıma takılan şe şu: İsa yeryüzüne gelip kurban edilene kadar geçen süredeki insanların günahlarına ne oldu, herkes günahlı mı öldü. Sonuçta İsa Mesih gelene kadar da Tanrı’nın yasaları vardı bu yasalara uyanlar da mı günahlı öldü, onların kefareti nasıl ödendi? Cevap yazan herkese şimdiden teşekkür ederim. İsa Mesih hep bizimle olsun ve yüreğimizi aydınlatsın. Aklımıza takılan bu gibi sorulara cevap bulma gücünü bizlere versin, hepiniz İsa Mesih’te İmanla kalın.

Anonim
    Pasif

Ibraniler 11

1 İman, umut edilenlere güvenmek, görünmeyen şeylerin varlığından emin olmaktır.
    2 Atalarımız bununla Tanrı’nın beğenisini kazandılar.

3 Evrenin Tanrı’nın buyruğuyla yaratıldığını, böylece görülenlerin görünmeyenlerden oluştuğunu iman sayesinde anlıyoruz.
    4 Habil’in Tanrı’ya Kayin’den daha iyi bir kurban sunması iman sayesinde oldu. İmanı sayesinde doğru biri olarak Tanrı’nın beğenisini kazandı. Çünkü Tanrı onun sunduğu adakları kabul etti. Nitekim Habil ölmüş olduğu halde, iman sayesinde hâlâ konuşmaktadır.
    5 İman sayesinde Hanok ölümü tatmamak üzere yukarı alındı. Kimse onu bulamadı, çünkü Tanrı onu yukarı almıştı. Yukarı alınmadan önce Tanrı’yı hoşnut eden biri olduğuna tanıklık edildi.
    6 İman olmadan Tanrı’yı hoşnut etmek olanaksızdır. Tanrı’ya yaklaşan, O’nun var olduğuna ve kendisini arayanları ödüllendireceğine iman etmelidir.
    7 İman sayesinde Nuh, henüz olmamış olaylarla ilgili olarak Tanrı tarafından uyarılınca, Tanrı korkusuyla ev halkının kurtuluşu için bir gemi yaptı. Bununla dünyayı yargıladı ve imana dayanan doğruluğun mirasçısı oldu.
    8 İman sayesinde İbrahim miras alacağı yere gitmesi için çağrılınca, Tanrı’nın sözünü dinledi ve nereye gideceğini bilmeden yola çıktı.
    9 İman sayesinde bir yabancı olarak vaat edilen ülkeye yerleşti. Aynı vaadin ortak mirasçıları olan İshak ve Yakup’la birlikte çadırlarda yaşadı.
    10 Çünkü mimarı ve kurucusu Tanrı olan temelli kenti bekliyordu.
    11 İman sayesinde Sara’nın kendisi de kısır ve yaşı geçmiş olduğu halde vaat edeni güvenilir saydığından çocuk sahibi olmak için güç buldu.
    12 Böylece tek bir adamdan, üstelik ölüden farksız birinden gökteki yıldızlar, deniz kıyısındaki kum kadar sayısız torun meydana geldi.
    13 Bu kişilerin hepsi imanlı olarak öldüler. Vaat edilenlere kavuşamadılarsa da bunları uzaktan görüp selamladılar, yeryüzünde yabancı ve konuk olduklarını açıkça kabul ettiler.
    14 Böyle konuşanlar bir vatan aradıklarını gösteriyorlar.
    15 Ayrıldıkları ülkeyi düşünselerdi, geri dönmeye fırsatları olurdu.
    16 Ama onlar daha iyisini, yani göksel olanı arzu ediyorlardı. Bunun içindir ki, Tanrı onların Tanrısı olarak anılmaktan utanmıyor. Çünkü onlara bir kent hazırladı.
    17 İbrahim sınandığı zaman imanla İshak’ı kurban olarak sundu. Vaatleri almış olan İbrahim biricik oğlunu kurban etmek üzereydi.
    18 Oysa Tanrı ona, “Senin soyun İshak’la sürecek” demişti.
    19 İbrahim Tanrı’nın ölüleri bile diriltebileceğini düşündü; nitekim İshak’ı simgesel şekilde ölümden geri aldı.
    20 İman sayesinde İshak gelecek olaylarla ilgili olarak Yakup’la Esav’ı kutsadı.
    21 Yakup ölürken iman sayesinde Yusuf’un iki oğlunu da kutsadı, değneğinin ucuna yaslanarak Tanrı’ya tapındı.
    22 Yusuf ölürken iman sayesinde İsrailoğulları’nın Mısır’dan çıkacağını anımsattı ve kemiklerine ilişkin buyruk verdi.
    23 Musa doğduğunda annesiyle babası onu imanla üç ay gizlediler. Çünkü çocuğun güzel olduğunu gördüler ve kralın fermanından korkmadılar.
    24 Musa büyüyünce iman sayesinde firavunun kızının oğlu olarak tanınmayı reddetti.
    25 Bir süre için günahın sefasını sürmektense, Tanrı’nın halkıyla birlikte baskı görmeyi yeğledi.
    26 Mesih uğruna aşağılanmayı Mısır hazinelerinden daha büyük zenginlik saydı. Çünkü alacağı ödülü düşünüyordu.
    27 Kralın öfkesinden korkmadan imanla Mısır’dan ayrıldı. Görünmez Olan’ı görür gibi dayandı.
    28 İlk doğanları öldüren melek İsrailliler’e dokunmasın diye Musa imanla, Fısıh kurbanının kesilmesini ve kanının kapılara sürülmesini sağladı.
    29 İman sayesinde İsrailliler karadan geçer gibi Kızıldeniz’den geçtiler. Mısırlılar bunu deneyince boğuldular.
    30 İsrailliler yedi gün boyunca Eriha surları çevresinde dolandılar; sonunda imanları sayesinde surlar yıkıldı.
    31 Fahişe Rahav casusları dostça karşıladığı için imanı sayesinde söz dinlemeyenlerle birlikte öldürülmedi.
    32 Daha ne diyeyim? Gidyon, Barak, Şimşon, Yiftah, Davut, Samuel ve peygamberlerle ilgili olanları anlatsam, zaman yetmeyecek.
    33 Bunlar iman sayesinde ülkeler ele geçirdiler, adaleti sağladılar, vaat edilenlere kavuştular, aslanların ağzını kapadılar.
    34 Kızgın ateşi söndürdüler, kılıcın ağzından kaçıp kurtuldular. Güçsüzlükte kuvvet buldular, savaşta güçlendiler, yabancı orduları bozguna uğrattılar.
    35 Kadınlar dirilen ölülerini geri aldılar. Başkalarıysa salıverilmeyi reddederek dirilip daha iyi bir yaşama kavuşma umuduyla işkencelere katlandılar.
    36 Daha başkaları alaya alınıp kamçılandı, hatta zincire vurulup hapsedildi.
    37 Taşlandılar, testereyle biçildiler, kılıçtan geçirilip öldürüldüler. Koyun postu, keçi derisi içinde dolaştılar, yoksulluk çektiler, sıkıntılara uğradılar, baskı gördüler.
    38 Dünya onlara layık değildi. Çöllerde, dağlarda, mağaralarda, yeraltı oyuklarında dolanıp durdular.
    39 İmanları sayesinde bunların hepsi Tanrı’nın beğenisini kazandıkları halde, hiçbiri vaat edilene kavuşmadı.
    40 Bizden ayrı olarak yetkinliğe ermesinler diye, Tanrı bizim için daha iyi bir şey hazırlamıştı.
    iman ettim

Anonim
    Pasif

@greengate 8231 wrote:

Arkadaşlar herkese öncelikle selamlar, siz değerli Mesih İmanlısı kardeşlerime bir soru sormak istiyorum. Şimdi insan kalıtımsal olarak günahlıdır ve günahın cezası ölümdür. Babamız bizler için oğlu İsa Mesih’i kurban olarak verdi ve bizleri günahlarımızdan kurtardı. Ancak asıl aklıma takılan şe şu: İsa yeryüzüne gelip kurban edilene kadar geçen süredeki insanların günahlarına ne oldu, herkes günahlı mı öldü. Sonuçta İsa Mesih gelene kadar da Tanrı’nın yasaları vardı bu yasalara uyanlar da mı günahlı öldü, onların kefareti nasıl ödendi? Cevap yazan herkese şimdiden teşekkür ederim. İsa Mesih hep bizimle olsun ve yüreğimizi aydınlatsın. Aklımıza takılan bu gibi sorulara cevap bulma gücünü bizlere versin, hepiniz İsa Mesih’te İmanla kalın.

esenlikler greengate kardeşim.bildiğim kadarıyla açıklayacağım.insanları günahlarından kurtaran iman,mesih’e olan imandır.biz bu mesih’in isa olduğunu biliyoruz.isa’yı tanımayanlar yani O’ndan önce yaşamış olanlar ise bir mesih’in geleceğine ve kendilerini günahın köleliğinden kurtaracağına iman ettiyse cennete kavuşabilir.umarım açıklayabilmişimdir.esenkalın kardeşim.hac5hac5isamesih-

Anonim
    Pasif

Kardeşim çok teşekkür ederim verdiğin emek için ancak ben hiçbir şey anlamadım desem yeridir mutlaka anlayacak bir şeyler var yazdığın ayetlerde ama ben anlayamadım. Lütfen benim anlayabileceğim bir dilde açıklar mısın?

Anonim
    Pasif

Kısacası ben yazılanlardan şunu anladım İsa’dan önce yaşayanlar Tanrı’yı hoşnut ettiyseler bile günahları bağışlanmadı. Doğru mu anladım, yanlış anladıysam lütfen düzeltin.

Anonim
    Pasif
    greengate;8239 wrote:
    Kısacası ben yazılanlardan şunu anladım İsa’dan önce yaşayanlar Tanrı’yı hoşnut ettiyseler bile günahları bağışlanmadı. Doğru mu anladım, yanlış anladıysam lütfen düzeltin.

Degerli Haleluya Kardesim cok hikmetli ve guzel aciklamis. bende bir iki kelimeyle ozetlemek istiyorum.

Mesih gelmeden once, insanlar bir mesih gelecegini biliyorlardi, Cunku Tanrinin vaadi bu yondeydi, ve Bu vaade iman edenler (Yani gelecekteki Mesih`e bakarak) kurtuldular,

yani soyle diyebiliriz.

Mesihten onceki insanlar, imanla gelecek olan mesihe bakarak,

Bizler ise Gecmiste GOZUMUZLE GORMESEKTE, Tanrinin vaadi ve Lutfu uzerine yeryuzune gelip ugrumuza carmiha gerilen, 3 gun dirilen ve tekrar gelecek olan Mesihin carmihina bakarak kurtuluyoruz.

Saygilarimla

Anonim
    Pasif

Cevap yazan ve ilgilenen herkese çok teşekkürler, bir kere daha anladım ki şeytan insana çok kolay yaklaşıp sizi kuşkuya düşürmek için elinden geleni yapıyor. Çok teşekkürler kardeşlerim işin gerçek yüzünü anladım. Rab İsa Mesih sizinle olsun ve hiçbirinizi bırakmasın, sevgiyle kalın.

Anonim
    Pasif

@greengate 8239 wrote:

Sevgili Greengate
    Sizin anlayacagınız şekilde bir açıklama yapmak istiyorum.
    Detaylı bilgi için sizden ricam form sayfalarındaki açıklamaları okuyunuz
    Birçok sorunuz yanıt bulacaktır.

Öncelikle şunu net bilmeniz gerekir ki, İsa mesih beden olarak insan, söz olarak Tanrı’dır.
    İnsan Tanrı bileşimidir. Söz insan olup aramızda yaşamıştır.
    Neden ?
    İsa’dan önce, Tanrı buyruklarını peygamberler aracılıgıyla halkına duyuruyordu.
    Kahinler sadece onunla TAPINAK ÇADIRINDA iletişim içerisindeydi.
    Tanrı halkıyla birebir bir ilişki içersinde degildi.

Adem’den gelen günahlı bir geçmişimiz vardı.
    Günahı aklayan ise KAN dı.
    Kan kutsaldı çünkü Tanrı huzurunda.
    Tanrı günahın bedeli olarak kurban ( sunu ) istemekteydi.
    Her günahın farklı sunuları bulunmaktaydı.
    İnsanlar günah işlediklerinde tapınaga sunularını getirir, TÖVBE eder ve aklanırlardı.
    Tanrı sunu karşılıgında günahları bagışlar ve aklardı.
    An geldi!
    Yeryüzünde Tanrıyı arayan insan kalmadı.
    Her insan günahın içerisinde bogulmuş ve kaybolmuştu.
    İnsanlar yüne sunu ( kurban ) getiriyor ve Tanrıdan bagışlanma diliyorlar, tövbe ediyorlar ama yine sunu sonrası günaha koşuyorlardı.
    Tanrı bu gidişe dur dedi ve
    Artık sizin sunularınızı istemiyorum, sizlerden tiksiniyorum dedi.
    Kurban gelenegi böylece kaldırılmış oldu.
    Sonuçta ise,
    İnsan ve Tanrı’nın bütünlügü bozulmuş oldu.
    Tanrı kutsal dı. İnsan sa günahkar.
    Birlikte olmaları mümkün görünmemekteydi
    Olamazdıda zaten.
    Ve Tanrı biz insanları o kadar çok sevmekteydiki,
    O bizleri kendi suretinde ve kendisini yüceltmemiz için yaratmıştı.
    Bizler onun için vardık, ama O’nsuz kalmıştık, O’na erişemiyorduk, kopuk bir birliktelik içerisindeydik ve O’nu aramıyor, hatırlamıyorduk.
    TANRI kendi planını yeryüzünde uygulamaya başladı.
    Amaç sa insan ile olan birlikteligi sürdürmekti.
    Kutsal Ruh aracılığıyla, bakire olan meryem, hamile bırakıldı.
    Bir ogul dogurdu meryem, İsa yeryüzündeydi.
    Biz günahkarların günah sunusuydu.
    O günahsızdı.
    Günahsız birinin kanını Tanrı sunu olarak kabul edecek ve insan ile olan birliktelik sürdürülebilecekti.
    Bu Tanrı’nın planıydı. İnsanın bu planda hiçbir katkısı yoktu.
    Bizler İsa Mesih’i kurtarıcı olarak görmekte ve O’na iman etmekteyiz.
    İmanımız aracılıgıyla Tanrı ile bütünleşebilmekteyiz.

Sonuçta kurtuluş İMAN la gerçekleşmektedir.
    İSA MESİH RAB’DİR
    RAB TANRIDIR.
    BABA OGUL VE KUTSAL RUH, TEK BİR TANRIDIR.
    rabbe hamdolsun

Anonim
    Pasif

Çok teşekkürler Haleluya kardeşim anlayacağım şekilde çok güzel açıklamışsın. Rab İsa bizleri korusun ve yanından ayırmasın. Amin

Anonim
    Pasif

sevgili kardeşim isa mesih aynı zamanda insan doğasınada sahipse oda kalıtımsal günahkar olmuyormu? ayrıcada isadan önce yaşamış olan insanların durumu ne olacak?şayet isa günahı kaldırdıysa hala neden ölüm zulum ve günah dünyada hüküm sürüyor. hani onun kanıyla tanrıyla barışmıştık?

Anonim
    Pasif
    izmirligizem;8337 wrote:
    sevgili kardeşim isa mesih aynı zamanda insan doğasınada sahipse oda kalıtımsal günahkar olmuyormu? ayrıcada isadan önce yaşamış olan insanların durumu ne olacak?şayet isa günahı kaldırdıysa hala neden ölüm zulum ve günah dünyada hüküm sürüyor. hani onun kanıyla tanrıyla barışmıştık?

Sayinizmirligizem

Isa Mesih insan dogasina sahiptir fakat bu insan dogasi bir insanla gerceklesmemistir.Söyleki bir insanin dünyaya gelebilmesi icin anne ve babaya ihtiyac vardir.Fakat Isa Mesih Tanri’nin Kutsal Ruh’uyla dünyaya gelmistir.Insani bir babasi olmamistir.Dolayisiyla Ademden gelen günahli benligi miras almamistir.Incil’den Isa Mesih’in hic günah islemedigini biliyoruz.Eger isterseniz ilgili ayetleri size iletebilirim.
    Isa’dan önce yasamis insanlarin durumu ne olacak diye sormussunuz.Cok basit.Yasa gelmeden önce yasamis olanlar iman durumlariyla,Yasa geldikten sonra(Musa’dan sonra)insanlar yasayla yargilanacaklardir.

Diger bir konuda Isa geldikten sonra Isa günahi kaldirmis demissiniz.Bu yanlis.Isa günahi kaldirmadi.Bizi günahtan kurtarmak icin,günahin ve yasanin esaretinden özgür kildi.
    Bu su demek Isa Mesih’e iman edenler yasadan ve günahtan özgür kilinirlar.Iman etmeyenler icin ise günahin bizlerde sebep oldugu ölüm,zulüm,baski ve hertürlü kötülük devam eder.Isa Mesih bize özgürlük vaat ediyor.Sonsuz yasam vaat ediyor.Bunu siz de istemezmisiniz?

Rab Isa size de bu Tanri’nin cocugu olma ayricaligini vermek istiyor.Sizi özgür olmaya ve kul durumundan cikartmaya davet ediyor.
    Bu bün Rab’bin sesini duyarsaniz bu sese kulak verin ve yüreginizin kapilarini Rab’be acin.

Rab size merhamet etsin.rabbe hamdolsun

Anonim
    Pasif
    izmirligizem;8337 wrote:

degerli kardesim, bakin sordugunuz bu sorunun cevabi hemen yukarida yaziyordu, belki gozunuzden kacmistir diye, copy / paste yapiyorum..

Degerli Haleluya Kardesim cok hikmetli ve guzel aciklamis. bende bir iki kelimeyle ozetlemek istiyorum.

Mesih gelmeden once, insanlar bir mesih gelecegini biliyorlardi, Cunku Tanrinin vaadi bu yondeydi, ve Bu vaade iman edenler (Yani gelecekteki Mesih`e bakarak) kurtuldular,

yani soyle diyebiliriz.

Mesihten onceki insanlar, imanla gelecek olan mesihe bakarak,

Bizler ise Gecmiste GOZUMUZLE GORMESEKTE, Tanrinin vaadi ve Lutfu uzerine yeryuzune gelip ugrumuza carmiha gerilen, 3 gun dirilen ve tekrar gelecek olan Mesihin carmihina bakarak kurtuluyoruz.

Saygilarimla

12 yazı görüntüleniyor - 1 ile 12 arası (toplam 12)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.