Günahı tanımak !

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #26207
  klaus
  Anahtar yönetici

  Sevgili kardeşler, kilisemde dinlediğim çok güzel bir vaazı sizinle paylaşmak istedim. Nitekim Rab der ki;

  ” Birçok tanık önünde benden işittiğin sözleri, başkalarına da öğretmeye yeterli olacak güvenilir kişilere emanet et ” ( 2.Timoteos )

  Vaaz’a başlamadan önce bize günah nedir ? diye soruldu. Verilen cevaplar şunlar idi;

  1- Tanrıya karşı işlenen suç

  2- Tanrının istemedikleri

  3- Kardeşine karşı işlenen suçlar

  4- Tanrının buyruklarını çiğnemek

  5- Bizim yaptığımız kötü şeyler

  Ve sonrasında da vaaz ‘ı veren kardeşi dinlemeye başladık. Onun anlatımıyla vaaz şöyle başladı ;

  ” O kadar çok şeye günah dedik ki ! Günah olmayana da günah dedik. ” Şunu yapma günahtır,bunu yapma günahtır…”
  Günahın tanımı gerçekten önemli. Bazı şeyler gerçekten günah değil . Bazen günahı, suç ile karıştırıyoruz. Suç ile günah çok farklı şeyler. Suç ; Her topluma, aileye, kişiye, işe göre değişebiliyor. Bu ülkede suç sayılan birşey, başka bir yerde suç olmayabiliyor ! Ya da, bir yerde suç olmayan şey, günah olabilir ! Bu çok farklı bir şey. Suç ile günahı karıştırıp ; ” Suç değilse yaptığımız, o zaman günah da değildir ! ” diyoruz. Toplumda da böyle değil midir? Günahkar kişi, gözle görülen bir şey yapmış olmalıydı. Cinayet, gasp vs..

  Peki yalan ! Yalan toplumda o kadar suç değil .Yani dolandırıcılığa girmedikten sonra suç değil. Yalan söylediği için kimse tutuklanıp, hapse atılmaz değil mi? Bizde yalan söyleriz ama hapse atılmayız. Demek ki suç ile günah farklı. Ama suç ve yalan, Tanrının gözünde günah !

  Evde çoçuklarım sadece ” annem babam bana hangi cezayı verir ” diye düşünüyor. Günah işliyorlar ama, sabah akşam ne ceza verecekler diye düşünüyorlar. Hiç akıllarına gelmiyor ki günah işlediği. Çoçuk da farketmiyor günah işlediğini. Yalan söylemiş, ayıp yapmış, birinden birşey almış… Ama Rabbe karşı günah işledi ! Ve tövbe etmeli. ” Ne olacak yaaa ” dememeli.. Ben onu, baba olarak tövbeye teşvik etmeliyim, en önemlisi ona hatırlatmalıyım ki bana veya topluma değil, Tanrıya günah işledi. Bunu farketmek, Tanrıyla hem fikir olmak demektir.

  Bizler İsayı seçtiğimizde neyi kabul ettik ? ” Rab benim kurtarıcımsın, sen benim Rabbimsin ” dedik ve günah işlediğimizi kabul ettik. Bizler böylece İsayı tercih ettik. Biz seçim yaptık ve İsa’ yı seçtik.

  ” Evet Rab, ben sana karşı günah işledim.
  Beni bağışlayacak olan tek güç sensin.
  İsa Mesih, sen günahlarım için geldin dünyaya.
  Benim alalede suçlarım için değil.
  Kimin ne düşündüğü için değil.
  Sana karşı işlediğim günahlar için geldin.
  Babanın bağrından kopup geldin. ”

  Biz bunu biliriz. Vaftiz olarak bunu söyledik. İsayı Rab ve kurtarıcı olarak kabul ettiğimizde bunu söyledik. Bizler günahı tanıyanlardanız artık. Bizler günahı ayırt ettik, kabul ettik. Kabul etmeseydik kurtulamazdık, İsaya da gerek yoktu o zaman. Ama bize mesih lazım.

  ” Rab, beni günahlarımdan ancak sen kurtarırsın beni.
  Sen Rabbimsin, sen Tanrının oğlusun ” dedik.

  Biz artık İsadan dolayı günahı tanıyoruz, ayırt ediyoruz.İsa mesih bizleri günahsız yapmadı. Bu çok önemli bir fark. Günahımızdan özgür kıldı, bağışladı ama biz hiç günahsız olmadık. Kökümüzle,yaratılışımızla geldik.

  İki yol var; ya günah (ölüm) ya yaşam ! Biz hangi yoldayız ?
  Çoçuklarımızı hangi yola teşvik ediyoruz ? Çoçuklar, sabahları velilerini mi, yoksa Tanrıyı mı düşünüyor ? Biz de aynı ! Devletten alacağımız cezayı mı düşünüyoruz ? Devlete mi suç işliyoruz, Tanrıya mı ?

  Kardeşler ! Tanrı gerçekten yüreklerimize bakıyor. Yüreklerimizden ne geçtiğine bakar. Biz de, yüreklerimizden ne geçtiğini düşünmeliyiz. Gerçekten ne kadar tövbe ediyoruz ? Gerçekten Tanrıya günah işlediğimizin farkında mıyız ? Yoksa işlemiyor muyuz ?

  İsa bize ; ” Git bir daha günah işleme ! ” dedi. İsa yüzümüze söyledi günahkar olduğumuzu. Ama bizi bırakmadı !

  İman etmeyen kardeşimiz varsa; kusura bakma kardeşim, başka çaren yok ! başka çaremiz yok ! İsa ; ” Ben günahlılar için geldim, hastalar için geldim ” diyor. Hastaların hekime ihtiyacı var. Günahların İsaya, bu, şifa verene ihtiyacı var. Günaha şifa verecek olan tek kişi İsa Mesih tir. Tek çaremiz o !

  Evet kardeşim, Rab doğruların yolunu gözetir. Eğer düşersek bize yardım eder. Çünkü bizi gözetleyen İsadır. Ama hep günahları getirirsek ona, günaha günah dersek, Mesih’ in düşüncesine sahip olursak, evet işte doğru kişi o. Bakıyor Rab İsa. Yolumuzu gözetliyor. Onun yolunu gözetleyenlerdeniz bizler. Bunu unutmayalım. Ve biz yaşamı tercih ettik. Bunun için şükürler olsun İsa’ ya.

  ” Evet Rabbimiz, sana şükrediyoruz. Bizlere gerçekten günahlı olduğumuzu hatırlattın, bizlere günahı gösterdin, günahı tanıttın Rab ve bizlerin bu günahları için dünyaya geldin. Bunun için sana şükrediyoruz. Hem günahlarımız için çarmıha gerildin hem günahlarımızdan özgür olabilmemiz için geldin.
  Evet, çölde ses, Yahya bağırıyor ; ”’ Günahlarınızdan dönün ! ”’
  Evet Rab, bizler günahlarımızdan dönenleriz ve günah işlemek istemiyoruz Rab. Seninle hem fikir olmak istiyoruz. Günaha günah demek istiyoruz. Yalanın kısa kısa altadmacalarıyla, gerçek olmayanın, iblisin bize verdiği karları değil, senin bereketini istiyoruz Rab. Yalvarırım Rab, buradaki kardeşlerimizi ve tüm isevi kardeşlerimizi sen bereketle. Dünyada bize, günaha tek çare sensin ! Sen hastalar için geldin. Sen günahlara şifa vermek için geldin. Bunun için sana tekrar şükrediyoruz. Tekrar hamd ediyoruz Rab.
  Çoçuklarımızı da büyütürken Rab, bize hikmet ver. Gerçekten onları da günahı tanıtarak büyütelim. Senin doğruluğunda yürümelerini sağlayalım Rab. Yüreklerimize sen yardım et bu konuda ve her konuda Ya Rab İsa. Bizlere verdiğin bu bağış için, bu bereket için sana şükrederiz.
  İsa Mesihin yüce adıyla. amin ”

  Bu paylaşımı yapan kardeşimizi Rabbim bereketlesin.

  ” Baba Tanrı’dan ve Rab İsa Mesih’ ten kardeşlere imanla birlikte esenlik ve sevgi diliyorum. Tanrı’ nın lütfu Rabbimiz İsa Mesih’ i ölümsüz sevgiyle sevenlerin hepsiyle birlikte olsun ”

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.