Günahsızım..Ben Kimseyi Öldürmedim.

• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

“Ben kimseyi öldürmedim,hırsızlık yapmadım,zina yapmadım.
    Nasıl günahkar olabilirim.”

Bu çok sorulan bir sorudur.

Günah nedir:
    1.Tanrı yasasına karşı gelmektir.
    2.Tanrı’ya asilik etmektir.
    3.Ruhsal kaybolmuşluktur.
    4.Tanrı’yı gözmezden gelerek,diğer insanların hakkını yemek,onları sömürmek,onların acı çekmelerine neden olmak,onları ihmal etmek demektir.

Küçük bir bir hata..bir yanlış yada yanılma değildir.Hırsızlık ,yalan söyleme,adam öldürme,zina tüm bunların Kutsal Kıtap’ta yeri yoktur.

Şimdi bazı kişiler iyi insan olduklarını öne sürüp ,paylaşımın başında yazdığım gibi,”Ben kimseyi öldürmedim,hırsızlık yapmadım”diyebilir.

İsa Mesih,günah’ı davranıştan da öte bir şey olarak tanımlıyor ve bunun aynı zamanda bir tutum da olduğunu belirtiyor.

“Atalarımıza, `Adam öldürme. Öldüren, yargılanmayı hak edecek’ denildiğini duydunuz.
    Zina etme’ denildiğini duydunuz.
    Ama ben size diyorum ki, bir kadına şehvetle bakan her adam, zaten yüreğinde o kadınla zina etmiştir…
    Komşunu sev,düşmanından nefret et dendiğini duydunuz.
    Ama ben size diyorum ki,düşmanlarınızı sevin,size zulmedenler için dua edin.”
    Matta:Bölüm 5:21.27

Günah’ın en bilinen tanımı bu Kutsal Kıtap’ımızda..
    Günah sadece, yanlış bir davranış şekli midir.?evet .
    Fakat yanlış bir tutum dur da.
    İsa Mesih”adam öldürme yanlış bir şey olduğu kadar,nefret etmeninde yanlış bir tutum olduğunu vurgular.Zina yanlış bir şeydir,ama birine şehvetle bakmakta yanlış bir tutumdur.,birinin size vurduğunu farzedelim,sizinde ona karşılık vermeniz yanlış bir tutum olmakla kalmadığı gibi,size zarar vermiş birine karşı kin tutmanıza neden olur ki bu da yanlış bir tutumdur.

İsa Mesih öğretilerini düşündüğümüz zaman,yaşadığımız toplumda,nasıl davranmamız yada olaylara ne şekilde bakmamızla ilğili olarak tam tezat oluşturduğunu görürüz..
    Bu yüzden İsa Mesih’i yaşamak çok insana zor gelebilir.
    “Hadii canım,adam kalkıp bana vuracak,benim elim armut mu topluyacak.”düşüncesi yaygındır.
    Yada zina yapanlar toplumda o kadar çok ki,bunu birde övünerek anlatıp,bunun gayet normal bir tutum olduğundan bahsederler.
    Bizimle aynı düşüncede olmayan,aramızın iyi olmadığı kişilere,barış ruhuyla değilde,nefretle ve öç alma fırsatı kollayarak davranma biçimine
    yönlendiriliriz.
    Hayatımızın her evresinde yarış vardır.İlerlemek ,büyümek istiyorsan,acımasız olacak,basıp gececeksin inancı ve tutumu hakimdir.

İsa Mesih’i yaşamak bunlar değildir.
    Bu yüzden dir ki İsa Mesih’i yaşamak zordur.
    Mesela,insanlığa verilen zeka…
    Çoğu zaman Tanrı’nın verdiği ,olağan üstü beyin,bazen pis işlere kullanılır.
    Yok edici güç ..!
    Bu duygusal bir tutumda kullanılabilinir,toplumsal ilişkilerde de kullanılabilinir,bu yok edici ölüm kusan aletlerdede kullanılabilinir.

Ya insan ayırımı yapıyormuyuz.!
    “Ya bırak.. çok cahil,eğitinsiz,üst baş dökülüyor.sokmayın şunu aramıza”diyormuyuz..?
    Tanrı diyor ki:
    ” Ama insanlar arasında ayrım yaparsanız, günah işlemiş olursunuz.”
    Yakup 2:9

Tanrı’nın bahşettiği görme anlayış duyuları..birde bunları düşünün,
    yine yönelinen şehvet ve kötülük mu.?
    Ya asiliklerimiz.
    Tanrı yasalarını hatırlayın.Yasalardan birine karşı gelme,hepsine karşı gelme ile aynı değilmidir.!

“Çünkü Yasa’nın her dediğini yerine getiren, ama tek bir noktada ondan sapan kişi bütün Yasa’ya karşı suçlu olur.”
    Yakup 2:11

Kendimizi günahsız olarak mı adlandırıyoruz.?Peki şunu iddia edebilirmiyiz.
    “Benim günahlarım,başka birinin işlediği günah yada kötülüklerden çok fazla değildir.”
    Bu gururdur.Bu benliktir.Günah özünde de gurur yatar.

“Banane diğerlerinden..”
    “Kendi derdim,bana yeter.”

Mi diyoruz.!
    ” Çünkü acıkmıştım, bana yiyecek verdiniz; susamıştım, bana içecek verdiniz; yabancıydım, beni içeri aldınız.
    Çıplaktım, beni giydirdiniz; hastaydım, benimle ilgilendiniz; zindandaydım, yanıma geldiniz.”
    Matta 25:35

Aç mı doyurduk.Yardım isteyene yardım mı ettik,?hasta ile ilğilendik mi.
    Kimsesize el uzattık mı.?Kime üst baş aldık,yada kullanmadığımız yeni olan ama giymediğimiz giyecekleri verdik.?
    Çaresiz,sıkıntı yaşayan insanların dertlerini dinledik mi.?elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştık mı.?Kime aş ,iş verdik.

İsa Mesih bunları yapmayanların, O’nun yanında yeri olmayacağından bahsediyor.ve diyor ki:

“`Ey lanetliler, çekilin önümden! İblis ile onun melekleri için hazırlanmış sönmez ateşe yollanın!

Çünkü acıkmıştım, bana yiyecek vermediniz; susamıştım, bana içecek vermediniz; yabancıydım, beni içeri almadınız; çıplaktım, beni giydirmediniz; hastaydım, zindandaydım, benimle ilgilenmediniz.
    O vakit onlar da şöyle karşılık verecekler:
    `Ya Rab, seni ne zaman aç, susamış, yabancı, çıplak, hasta ya da zindanda gördük de sana hizmet etmedik?’

İsa Mesih:
    “Size doğrusunu söyleyeyim, mademki bu en basit kardeşlerimden biri için bunu yapmadınız, benim için de yapmamış oldunuz”

“Bunlar sonsuz azaba uğrayacak, doğrular ise sonsuz yaşama kavuşacaklar.”
    Matta 25:35:46

Günah sadece adam öldürmeyi,zina etmeyi kapsamıyor.İsa Mesih’i belimsemek ,özümsemek insanı sevmeyi,ve yardım etmeyi de kapsıyor.İnsana önemide kapsıyor.
    İnsanlara sevgiden söz etmek günümüzde çok zorlaştı.ama genede bunu deneyin.Kazanacağınız çok şey olabilir.

” Verin, size verilecektir. İyice bastırılmış, silkelenmiş ve taşmış, dolu bir ölçekle kucağınıza boşaltılacak. Hangi ölçekle verirseniz, aynı ölçekle alacaksınız.” Luka 6:38
    Esenlikle.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.