Günahlarımız ne olacak?

 • Bu konu 2 izleyen ve 1 yanıt içeriyor.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #27178
  Anonim
  Pasif

  Arkadaşlar ademoğluyuz hepimiz ve günah işliyoruz.
  1-Peki mutlaka kilise ortamında itiraf mı etmek gerekir günahları.

  2-Yani bir insan kendi kendine tövbe edemez mi?

  3-Günahına tövbe etmeden ölen bir hıristiyanın akibeti ne olacak?

  Selamlar, saygılar…

  #35837
  Anonim
  Pasif
  B_Yılmaz;20060 wrote:
  Arkadaşlar ademoğluyuz hepimiz ve günah işliyoruz.
  1-Peki mutlaka kilise ortamında itiraf mı etmek gerekir günahları.

  2-Yani bir insan kendi kendine tövbe edemez mi?

  3-Günahına tövbe etmeden ölen bir hıristiyanın akibeti ne olacak?

  Selamlar, saygılar…

  Sevgili B_Yılmaz,
  İlk atalarımız olan Adem ve Havva, Tanrı’nın değil de Şeytan’ın dediklerini yaparak günah işledikleri için cennetten kovuldular. Böylece günah dünyamıza girmiş oldu ve tüm insan soyu günahlı oldu ve Tanrı’dan uzaklaştı. Sonuç, sonsuz cehennem yargısı. Günahlı insan bu yargıdan nasıl kurtulacaktı? Bunun için bir bedel ödemesi gerekecekti. Kendi iyilikleri, dinsellikleri, kişisel çabaları ve kestikleri kurbanların kanları bu bedeli ödemeye, günahın cezasını kaldırmaya yetmiyordu. Ama Rabbimiz günahlı insanı böyle korkunç cehennem yargısıyla başbaşa bırakmak istemedi ve bir kurtuluş yolu hazırladı. Bu kurtuluş yolu İSA MESİH’ti. İsa Mesih gökteki görkeminden ve yüceliğinden soyunarak insan bedeni alarak dünyamıza geldi ve günahlarımızın cezasını ödemek için gönüllü kurban oldu. O’nun haç üzerinde dökmüş olduğu o kutsal KAN, tüm dünyanın günahlarını yıkayabilecek güçtedir. İsa Mesih gönüllü kurban olarak, günahın bedelini çarmıhta kendi canını vererek ve kanını dökerek ödemiş, kurtuluş yolunu açmıştır. Her insan öncelikle Tanrı ile barışmak ve sonsuz yaşama kavuşmak için günahlı olduğunu kabul etmeli, İsa Mesih’e gelerek günahlarından tövbe etmelidir. Bunu yaparak, İsa Mesih’i Rab ve Kurtarıcı olarak yaşamımıza alarak sonsuz yaşama geçiyoruz. Bu tövbe, kurtuluş tövbesidir. Sonsuz ölümden sonsuz yaşama, karanlıktan ışığa geçmektir.

  İsa Mesih’i yaşamına Rab ve Kurtarıcısı olarak kabul edip, günahlarından dönen bir kimse bu yeni yaşamında tekrar günaha düşerse ne olur?

  Göksel Babamız kutsal olmamızı ister. İsa Mesih inanlısı olsak da çeşitli denenmelerle karşılaşıp günaha düşebiliriz, çünkü insanız, bedende yaşıyoruz. Ama günahımızı farkeder etmez tövbe edip Rab’den özür dilemeliyiz. Rabbimiz her zaman bağışlamaya hazırdır. İncil’de 1.Yuhanna 1:5-10da şu sözleri okuyoruz:

  ‘Mesih’ten işittiğimiz ve şimdi size ilettiğimiz bildiri şudur: Tanrı ışıktır, O’nda hiç karanlık yoktur. O’nunla paydaşlığımız var deyip de karanlıkta yürürsek , birbirimizle paydaşlığımız olur ve Oğlu İsa’nın kanı bizi her günahtan arındırır.

  Günahımız yok dersek, kendimizi aldatırız, içimizde gerçek olmaz. Ama günahlarımızı itiraf edersek, güvenilir ve adil olan Tanrı günahlarımızı bağışlayıp bizi her kötülükten arındıracaktır. Günah işlemedik dersek, O’nu yalancı durumuna düşürmüş oluruz; O’nun Sözü içimizde olmaz.’

  Bir insan kendi kendine tövbe edebilir mi?

  Eğer bir kişi çevresinde güvendiği bir imanlı yoksa, Tanrı’nın huzurunda tövbe edebilir. Çünkü Tanrı yüreklere bakar. Tövbe etmekte olan kişinin yüreğindeki samimiyeti ,pişmanlığı, ciddiyeti görür ve bilir. Hiç kimsenin yardımı olmadan kendi başına tövbe eden çok insan tanıyorum. Ayrıca Yakup 5:16da şöyle okuyoruz: ‘Şifa bulmak için günahlarınızı birbirinize itiraf edin ve birbiriniz için dua edin’. Güvendiğimiz imanlı bir kardeşimizin önünde günahlarımızı açıklayıp, birlikte dua edebiliriz.

  3. Sorunuz: ‘Günahına tövbe etmeden ölen bir hıristiyanın akibeti ne olacak?’

  İman eden bir hristiyan kutsal bir yaşam sürmelidir… Günaha düştüğünde tövbe edip kaldığı yerden iman yürüyüşünü sürdürmelidir. Aksi takdirde günah içerisinde yaşamaya devam ederse, günah günahı getirir. O kişinin yüreği sertleşmeye başlar, Tanrı’nın uyarılarına aldırış etmez, Tanrı’dan uzaklaşarak Şeytan’ın tuzağına düşebilir. Esinleme 22:11-14te Rabbimiz İsa Mesih konuyla ilgili şöyle diyor:

  ‘Kötülük yapan, yine kötülük yapsın. Kirli olan, kirli işlerini sürdürsün. Doğru olan, yine doğruyu yapsın. Kutsal olan kutsal kalsın.
  İşte tez geliyorum! Vereceğim ödüller yanımdadır. Herkese yaptıklarının karşılığını vereceğim. Alfa ve Omega, birinci ve sonuncu, başlangıç ve son BEN’im.
  Kaftanlarını yıkayan, böylelikle yaşam ağacından yemeye hak kazanarak kapılardan geçip kente girenlere ne mutlu! Köpekler, büyücüler, fuhuş yapanlar, adam öldürenler, putperestler, yalanı sevip hile yapanların hepsi dışarıda kalacaklar!’

  Rab her birimizi imanda sımsıkı tutsun, Şeytan’ın ayartılarından korusun ki, O’nun gelişine hazır olalım.

  Sevgilerimle

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.