ANASAYFA Forum EN ÇOK SORULANLAR En Çok Sorulan Sorular Günah Çıkarmak nedir?

 • Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24767
  Anonim
  Pasif

  [IMG]http://s.azbuz.com/uploads/images/32/49/5000000003249953.gif?-1895523870[/IMG]

  Roma Katolik Kilisesi’nin eski ve köklü uygulamalarından biri olan Günah Çıkarma (Confession) malesef Türkiye’de, Hıristiyanlıkla ilgili yanlış bilinen şeylerden sadece biri…’Günah çıkarma’nın ne olduğunu ve nasıl olduğunu anlatacağımız bu bölümde, umarız Günah Çıkarma ile ilgili tüm merak edilenleri ortaya koymuş oluruz.

  GÜNAH ÇIKARMA NEDİR?

  Yalnızca Türkçe’de günahın çıkarılması anlamına gelebilecek şekilde kullanılan bu iki kelimelik Katolik uygulaması aslında diğer dillerde itiraf (confession) olarak geçer.Günahın itirafı,tövbe ve bağışlama olarak üç şekilde açıklanabilecek günah çıkarma, genel anlamda tövbe anlamına gelmektedir.

  NASIL GÜNAH ÇIKARILIR?

  Kişi işlediği bir günahtan ötürü pişmanlık ve rahatsızlık duyuyorsa bunu bir papazla paylaşır.Papaz hiçbir şekilde o kişiyi tanımamalı (filmlerden de görmüş olduğunuz gibi bir kabinin içinde günah çıkarılır ve papaz da imanlı da birbirini görmez) ve kişinin itiraf ettiği günahı unutmalıdır.Günah Çıkarma’da en büyük ve en önemli şey ise kişinin pişman olması ve günahından tövbe etmesidir.Yürekten tövbe eden kişi bunu uygulursa Allah da o kişinin günahını affedecektir.

  PAPAZ GÜNAH AFFEDEBİLİR Mİ?

  Tabi ki günahı affeden yalnızca ve yalnızca Allah’tır.Hiçbir insanın günah bağışlama yetkisi olamaz.İddia edildiği gibi papazlar Allah adına konuşamazlar.Ancak İsa Mesih’in bize öğrettiği bir şey vardır: Bağışlamak.Bir kişi bir suç işliyorsa,günah işliyorsa,bunu gelip itiraf ediyorsa ve dediğimiz gibi pişmanlık duyup tövbe ediyorsa biz de o kişiyi affetmeliyiz.Aslında Katolik Kilisesi’nin uygulamasında küçük bir hata var: O da bu yetkinin sadece papazlara ait olduğu düşüncesi.Bunu herkes yapabilir.Ortodokslar ve Protestanlar, Katolik Kilisesi’ndeki gibi Günah Çıkarma’ya inanmasalar da İncil’de geçtiği şekilde ‘bağışlama’yı kabul ederler.

  GÜNAHLARIN İTİRAFI VE BAĞIŞI
  İNCİL’DE VAR MIDIR?

  Evet vardır.Özellikle başkalarının suçlarını bağışlamak çok önemlidir.
  Başkalarının suçlarını bağışlarsanız, göksel Babanız da sizin suçlarını bağışlar.Ama siz başkalarının suçlarını bağışlamazsanız, Babanız da sizin suçlarınızı bağışlamaz.
  Matta 6:14-15
  Eğer her biriniz kardeşini gönülden bağışlamazsa, göksel Baba’m da size öyle davranacaktır.
  Matta 18:35
  İsa Mesih öğrencilerine bu yetkiyi ve görevi vermiştir.Havariler de bizim imanda öncümüzdürler.Onların iman yaşantısını örnek almalıyız.İsa Mesih’in öğrencilerine göründüğü bir akşam şu sözleri söylediğini biliyoruz:
  Kimin günahlarını bağışlarsanız,bağışlanmış olur; kimin günahlarını bağışlamazsanız,bağışlanmamış kalır.
  Matta 20:23

  TANRI GÜNAHLARI DOĞRUDAN BAĞIŞLAYAMAZ MI?

  Elbette Tanrı günahları doğrudan bağışlayabilir.Ne bir papaza ne de başka bir kişiye ihtiyacımız yoktur.Kendi kendimize de tövbe edip bunu uygulursak bağışlanmış oluruz.Ama özellikle günahlarımızı birbirimize anlatmak iyidir.Psikolojik olarak da, günahı dinleyen kişi, günahlı kişiye destek olacaktır.Bu da onu rahatlatacaktır.

  YANLIŞ BİLİNENLER

  1. Günah Çıkarma insanları günah işlemeye yönlendirir

  Bu iddia asılsızdır,çünkü günah itiraf ettiğiniz zaman, kilisenin papazı size küçük ama aslında iyi bir ceza verecektir.Örneğin, bir ay boyunca yoksullara yardım etmek,kiliseye bağışta bulunmak,vs. Aksine günah çıkarmak insanları günahtan uzak tutar.
  2. İsteyen istediğini yapsın,adam öldürsün sonra da günah çıkarıp günahtan kurtulsun

  Adam öldürmek Allah’ın verdiği canı almaktır.Bu yetki sadece O’na aittir.Böyle bir günahı affedemeyiz.Yasal olarak da suç olduğu için, dinimizin emrettiği gibi devlete de bağlı olmamız gerektiği için, o kişiyi derhal adalete teslim etmeliyiz…
  3. Bütün Hıristiyanlar kilisede günah çıkarır
  Hayır bütün Hıristiyanlar günah çıkarmaz.Sadece Katolik mezhebindeki Hıristiyanlar kilisede papaza günah çıkartırır.Ortodoks ve Protestan mezheplerinde böyle bir uygulama yoktur.

  BÜTÜN GÜNAHLAR AFFEDİLEBİLİR Mİ?

  Bize günahını söyleyen ve tövbe eden kişilerin günahını affetmek önemlidir.Bunu belirttik.Ancak Allah katında affedilmeyecek tek günah vardır.Allah’ın affedemeyeceği günahı biz de affedemeyiz.Nedir o günah?
  Size doğrusunu söyleyim, insanların işlediği her günah,ettiği her küfür bağışlanacak, ama Kutsal Ruh’a küfreden asla bağışlanmayacaktır.Bunu yapan, asla silinmeyecek bir günah işlemiş olur.
  Markos 3:28-29, Luka 12:10, Matta 12:32
  Eğer bir kimse Allah’ın Oğlu’nu ayaklar altına alır,kendisini kutsal kılan antlaşma kanını bayağı sayar ve lütufkar Ruh’a hakaret ederse,bundan ne kadar daha ağır bir cezaya layık görülecek sanırsınız?
  İbraniler 10:29
  Görüldüğü gibi, Allah’ın Ruhu olan ve O’nun özünde bulunup hakiki Allah olan Kutsal Ruh’a hakaret eden kişi affedilmeyecek ve günahının karşılığını alacaktır.

  http://turkhiristiyanlar.azbuz.com/

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.