• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24689
  Anonim
  Pasif

  Sonra valinin askerleri İsa’yı vali konağına götürüp bütün taburu başına topladılar.

  O’nu soyup üzerine kırmızı bir kaftan geçirdiler.

  Dikenlerden bir taç örüp başına koydular, sağ eline de bir kamış tutturdular. Önünde diz çöküp, “Selam, ey Yahudiler’in Kralı!” diyerek O’nunla alay ettiler.

  Üzerine tükürdüler, kamışı alıp başına vurdular.

  O’nunla böyle alay ettikten sonra kaftanı üzerinden çıkarıp kendi giysilerini giydirdiler ve çarmıha germeye götürdüler.

  Mat.27:27-31

  Bu ayetlerde Tanrı gerçeğini yüreklerimize yazarak anlamamızı sağlımaktadır. Tanrı’yı anlayabilmek için görünmez Tanrı’nın varlığının öz görünümü olan İsa Mesih’i anlamamız gerekmektedir.

  Baba Tanrı ile bir olan Oğul İsa Mesih Tanrı yüceliğine sahipken neden kendini alçatarak insan bedeni giyinerek dayanılmaz acılar çekmeyi göze aldı? İsa Mesih’i günahsız olmasına rağmen hçbir insanın katlanamıyacağı acıları çekmeye yönlendiren neydi? İsa Mesih’i tanıyabilmek için bu soruların yanıtlarını içtenlikle vermemiz gerekmektedir. Golgota yolunda yaşananları anlamamızın tek yolu budur.

  İsa Mesih’in çarmıha gerildiği Golgota’ya giden yol aslında çok uzun bir yoldu. Tanrı’nın zamanın öncesinde insanın kurtuluşu için belirlediği ve binlerce yıl insanı deneyerek sabırla sakladığı sırrının önemli bir parçasıydı Golgota yolu. Tanrı günahlarımızın bedelini ödemesi için dünyaya gönderdiği Oğlu’nu günahın pisliği içinde çırpınan insanların aşağılamaları iğrenç aşağılamaları içinde yürüttü biricik lekesiz, pak kuzusu İsa Mesih’i.

  İsa Mesih’in İbranice Golgota denilen Kafatası anlamına gelen yere haksızca ve insafsızca yapılan türlü hakaretler içinde yürürken yüzünde Baba’ya mutlak itaatini göstereceği için huzurlu bir ifade olduğuna inanıyorum. Tanrı’nın kutsal Işığını insanların tüm görkemiyle görmesini sağlayan İsa Mesih Tanrı’nın sadık bir Oğlu olduğunu tüm insanlara göstermek üzere sırtında çarmıhıyla yürüyordu. Aşağılık hakaretleri duymadığını, savrulan tükrükleri farketmediğini, vücuduna vurulan darbeleri hissetmediğini düşünüyorum. İsa Mesih Baba’nın verdiği görevi başarıyla yerine getirecek olmanın sevinciyle Golgota’ya gidiyordu.

  İsa Mesih dostlarım dediği kardeşlerini günahlarının acizliğinden ve çaresizliğinden kurtarmak için sevgiyle Golgota’ya doğru ilerliyordu. Yargı gününde kardeşlerinin beyaz kaftanlarıyla kendisi gibi günahsız olması içindi bütün gayreti. Ayakları çarmıhın ağırlığıyla taşınmaz hale gelen vücudunu zorlukla dik tutmaya çalışıyordu; çektiği sıkıntılar çarmıhını sonsuza dek taşıyacak kardeşleri için değerdi.

  İsa geldiği yüceliğe gideceği Golgota yolunu bizim için katetti. O uzun yolu aşıp kardeşleri için aracılık yapacağı yere; Baba Tanrı’nın sağındaki tahtına oturmaya gitti. İsa Mesih aramızdan gitti diye üzülmemeliyiz; kudretini her an gösteren Ruh’uyla içimizde yaşıyor.

  Rab’bin lütfu sizinle olsun.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.