Göldeki Fırtına

• Bu konu 5 izleyen ve 5 yanıt içeriyor.
6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazılar
    Anonim
    Pasif

GÖLDEKİ FIRTINA

‘İsa kayığabinince, ardından öğrencileri de bindi. Gölde ansızın büyük bir fırtına koptu.

Öyle ki, dalgalar kayığın üzerinden aşıyordu. İsa ise uykuya dalmıştı. Öğrenciler gidip O’nu uyandırarak, «Rab, kurtar bizi, batıyoruz!» dediler.

İsa, «Ey imanı kıt olanlar, neden korkuyorsunuz?» dedi. Sonra kalkıp rüzgârı ve gölü azarladı. Ortalık sütliman oldu.

Hepsi hayret içinde kaldı. «Bu nasıl bir adam ki, rüzgâr da göl de O’nun sözünü dinliyor?» dediler.(Matta:8-24-25).

İsa Mesih ve öğrencileri hep birlikte aynı kayığa biniyorlar gölün karşı yakasına geçmek için. Epey ilerliyorlar, o arada İsa uykuya dalmış. Hiç beklemedikleri bir anda ansızın bir fırtına kopuyor. Bu fırtına öylesine güçlü ki, dalgalar kayığın üzerinden aşıyor. Neredeyse batacaklar. Öğrenciler korku içinde feryat ediyorlar:’ Rab kurtar bizi, batıyoruz’.

İsa Mesih bizlere sorunsuz, problemsiz bir yaşam vaadetmedi. Bu dünyada sıkıntılarımızın olacağını söyledi. Ama bu sorun ve sıkıntılar ne denli büyük olursa olsun, her zaman yanımızda olacağını vaadetti ve zafer sözünü verdi. İsa Mesih’e her durumda güvenmeliyiz, O’nun bizi yaşamlarımızdaki fırtınaların, zorlukların ortasında yapayalnız bırakmayacağını bilmeliyiz, iman etmeliyiz. İmanımız, büyük problemleri, sorunları küçültür. Büyük Tanrı yüreğimizde yaşarsa, sorunlarımız çok küçülecektir.

Eğer İsa Mesih, o fırtına anında öğrencilerin yanında olmasaydı, öğrencilerin bu denli korkuya kapılmaları çok doğal olurdu. Kutsal Ruh içimizde olunca, Rab yanımızdaymış gibi huzurlu olabiliriz. Bunun için İsa onlara : ‘Ey az imanlılar, neden korkuyorsunuz?’ diye sordu. Çünkü kayıkta onların yanındaydı. Kutsal Ruh aracılığıyla da bizim içimizdedir, bizimledir.

Korkularımızda ve şiddetli sıkıntı anlarımızda İsa’yı, O’nun huzurunu ve vaatlerini çok kolay unutabiliriz. O’nun her an yanımızda olduğunu hatırladığımızda hemen bu imansızlığımız için O’ndan özür dileyip bu günahımızdan tövbe etmeli, imanımızı arttırması için O’na yalvarmalıyız. Acıyan ve bağışlayan Rab İsa bizi hemen bağışlayacak ve imanımızı güçlendirecektir. Yepyeni bir imanla, dağ gibi görülen sorunlara İsa’nın adında karşı durabiliriz o zaman.

Büyük sorunlar,acılar ve sıkıntılar hiç beklemediğimiz bir anda fırtına gibi karşımıza çıkabilir. Bu durumlarda İsa’ya olan imanımız denenir. İsa Mesih, fırtınalara bize zarar vermek için değil, ama imanda büyüyebilmemiz için izin verir.. O, fırtınaların tam ortasında bize yardım elini uzatacağına inanmamızı istiyor.

Ümitsizlik ve şüphe içinde dua ettiğimizde: Rab, batıyoruz, görmüyor musun?’ diyerek sitemli bir şekilde feryat ederiz genellikle. Rabbimiz, çocuklarının kalpten gelen haykırışlarını duyar ve kalkarak yaşamımızdaki fırtınayı azarlar ve her taraf süt liman olur.Bunu her birimiz yaşamlarımızda pek çok kez yaşadık. Bunun için O’na her zaman şükretmeliyiz.

Denenmelere düştüğümüz zaman bazen sınavı kaybederiz, ama üzülmeyelim. İsa’nın, öğrencilerine dönerek: ‘Ey az imanlılar!’ deyişini hatırlayalım. Kayıkta İsa onların yanındayken, ‘Rab, batıyoruz’ diyerek imansızlık ederek feryat ettiklerinde, Rab onların haykırışlarını duydu. Onlara:‘Bana güvenmediniz. Ne haliniz varsa görün! demedi. Ayağa kalktı, bir sözle fırtınayı azarladı ve herşey sütliman oldu.

Senin yaşamındaki fırtına nedir? Hastalık mı? Yoksulluk mu? Maddi sıkıntı mı? Aile içi geçimsizlikler mi? Bir yakınını kaybetmenin acısı mı? Ölüm korkusu mu? Bunalım mı? Yaşamındaki düzensizlikler mi? Bunlara daha bir çoklarını ekleyebiliriz. Sorun ne ve ne denli büyük olursa olsun farketmez. İsa’yı çağırabilirsin. ‘Rab batıyorum, tükendim, bu sorunlarla baş edemiyorum, yardım et diye feryat edebilirsin. İsa Mesih senin de feryadını duyacak, yardımına koşacak, yaşamındaki fırtınayı azarlayarak herşeyi düzene sokacaktır. Çünkü, İSA MESİH TÜM FIRTINALARIN ÜZERİNDEDİR, FIRTINALARIN HEPSİNDEN BÜYÜKTÜR. O yaşayan diri Rab’dir, merhametlidir, sevgi doludur. Kurtuluş elini herkese uzatıyor, kendisini tüm yüreğiyle çağıran herkese. Karanlıkta olanları ışığına çekmek, kaybolanları aramak ve kurtarmak, yaşamlarındaki fırtınalar yüzünden batmak üzere olan herkesin fırtınalarını bir sözle dindirmek istiyor. İsa Mesih sevgi dolu yardım elini sana da uzatıyor.” Kutsal Kitap’ta Mezmur 50:15’te şu sözleri okuyoruz:

‘Sıkıntı gününde beni çağır, seni kurtarırım ve beni yücelteceksin’.

Sıkıntı gününde beni çağır’ diyen Tanrı’nın bu yardım çağrısı bugün senin için de geçerlidir.

Esenlikte kalın
    Suna

Anonim
    Pasif

İsa Mesihimiz’e hamtlar ve övgüler olsun. İsa Mesih her fırtınada, her zorlukta, her darlıkta yanımızdadır. O, kendisini çağıranlara kayıtsız kalmaz kesinlikle. Her kim tüm yüreğiyle İsa’ya güvenirse utandırılmayacaktır diyor Rabbin Sözü.

O’na güvenin sevgililer, O’na seslenin, günahlarınızı itiraf edin, af dileyin. Öyle merhametli bir Rabbimiz var ki… Affeder, kucaklar, yardım eder ve kurtarır!

Yaşar Ölmez

Anonim
    Pasif

Beni seçen, bulan Ra’bim’e sonsuz teşekkürler! Hamdolsun karanlık dar sokaklarda yanımda Olan’a, hamdolsun Utandırmayan’a, hamdolsun beni Kurtaran’a, sıkıntılarımda yanımda Olana, feryatlarımı duyan Rabbim’e hamdolsun.’

Anonim
    Pasif

@themor 12976 wrote:

Beni seçen, bulan Ra’bim’e sonsuz teşekkürler! Hamdolsun karanlık dar sokaklarda yanımda Olan’a, hamdolsun Utandırmayan’a, hamdolsun beni Kurtaran’a, sıkıntılarımda yanımda Olana, feryatlarımı duyan Rabbim’e hamdolsun.’

Mez.136: 1 Şükredin RAB’be, çünkü O iyidir,Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 2 Şükredin tanrılar Tanrısı’na,Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 3 Şükredin rabler Rabbi’ne,Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 4 Büyük harikalar yapan tek varlığa,Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 5 Gökleri bilgece yaratana,Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 6 Yeri sular üzerine yayana,Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 7 Büyük ışıklar yaratana,Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 8 Gündüze egemen olsun diye güneşi,Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 9 Geceye egemen olsun diye ayı ve yıldızları yaratana,Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 10 Mısır’da ilk doğanları öldürene,Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 11-12 Güçlü eli, kudretli koluylaSevgisi sonsuzdur;İsrail’i Mısır’dan çıkarana,Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 13 Kızıldeniz’i* ikiye bölene,Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 14 İsrail’i ortasından geçirene,Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 15 Firavunla ordusunu Kızıldeniz’e dökene,Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 16 Kendi halkını çölde yürütene, Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 17 Büyük kralları vurana, Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 18 Güçlü kralları öldürene,Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 19 Amorlu kral Sihon’u, Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 20 Başan Kralı Og’u öldürene,Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 21-22 Topraklarını mülk olarak,Sevgisi sonsuzdur; Kulu İsrail’e mülk verene, Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 23 Düşkün günlerimizde bizi anımsayana, Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 24 Düşmanlarımızdan bizi kurtarana, Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 25 Bütün canlılara yiyecek verene, Sevgisi sonsuzdur;

Mez.136: 26 Şükredin Göklerin Tanrısı’na, Sevgisi sonsuzdur.

Anonim
    Pasif

Sevgili Suna ablam, bu güzel yazını bizimle paylaştığın için sana çok teşekkür ediyorum.

Senin yaşamındaki fırtına nedir? diye birşey sormuşsun.. Benim yaşamımdaki fırtınalarım hiç, ama hiç bitmedi.. Ailemin iman etmeyişi.. Sürekli bana; ” Eskiden namaz kılıyordun, kuran okuyordun iyice dinden çıktın” gibilerinden söz söylemeleri.. bunlardan sadece birkaçı.

Bir imanlının yaşamında fırtınalar asla bitmez.. Biri biterse, diğeri başlamaktadır.. Ama daha da önemli olan Rab’de kalmak ve onun ardınca gidebilmektir. Çünkü Rab, sevdiklerini terbiye eder.. Onların deneyim kazanması için bu gibi durumlara maruz kalmamıza izin verir.. İbraniler 12:5-6-7 ayetleri tam da bu duruma bir örnektir..

5- Size oğullar diye seslenen şu öğüdü de unuttunuz: ”Oğlum, Rab’bin terbiye edişini hafife alma, Rab seni azarlayınca cesaretini yitirme.

6- Çünkü Rab sevdiğini terbiye eder, Oğulluğa kabul ettiği herkesi cezalandırır.

7- Terbiye edilmek uğruna acılara katlanmalısınız. Tanrı size oğullarına davranır gibi davranıyor. Hangi oğul babası tarafından terbiye edilmez?

Terbiye edilmeyi, yani bu fırtınaları yaşamayı hiçbir insan istemez. Kim acı çekmek ister? Kim rahatının bozulmasını ister.. Ama gerçek için acı çekmenin, sonucunda ise selamete erişileceğini bizlere İbraniler bölümünün 11.ayetinde ise şöyle denilmektedir.

11- Terbiye edilmek başlangıçta hiç tatlı gelmez, acı gelir. Ne var ki, böyle eğitilenler için bu sonradan esenlik veren doğruluğu üretir.

Kısacası; Yüce Tanrı’nın koymuş olduğu sistem böyledir.. Acı çekmeden, tatlılığa ulaşamayacağımız, Sıkıntı çekmeden ise, esenliğe kavuşamayacağımız bir gerçektir.. İnsan yanmadan, pişmeden olgunlaşamaz.. Mesih’de bizim için acılar çekti.. Hor görüldü ve aşağılandı.. Bu, bizim esenliğimiz ve kurtuluşumuz içindi.. O’na ne kadar şükretsek azdır..

Rab’bin sevgisiyle kalın..

Anonim
    Pasif
    only god can judge me;13070 wrote:
    Sevgili Suna ablam, bu güzel yazını bizimle paylaştığın için sana çok teşekkür ediyorum.

Senin yaşamındaki fırtına nedir? diye birşey sormuşsun.. Benim yaşamımdaki fırtınalarım hiç, ama hiç bitmedi.. Ailemin iman etmeyişi.. Sürekli bana; ” Eskiden namaz kılıyordun, kuran okuyordun iyice dinden çıktın” gibilerinden söz söylemeleri.. bunlardan sadece birkaçı.

Bir imanlının yaşamında fırtınalar asla bitmez.. Biri biterse, diğeri başlamaktadır.. Ama daha da önemli olan Rab’de kalmak ve onun ardınca gidebilmektir. Çünkü Rab, sevdiklerini terbiye eder.. Onların deneyim kazanması için bu gibi durumlara maruz kalmamıza izin verir.. İbraniler 12:5-6-7 ayetleri tam da bu duruma bir örnektir..

Sevgili only god can judge me,
    Çok haklısın, imanlı kişinin yaşamında fırtınalar hiç bitmez. Senin yaşamındaki fırtınaların dinmesi için dua ediyoruz. Yaşadığın şeyler hiç kolay değil, ama biliyorsun YAŞAMA GİDEN YOL DARDIR!Örneğin İsa’ya iman ettiğimiz için dışlanıyoruz, aşağılanıyoruz, dövülüyoruz, hatta öldürülüyoruz. İsa Mesih fırtınanın ortasında öğrencilerle aynı gemide olduğu gibi, seninledir de. O bizim fırtınalarımızı görüyor, ne durumda olduğumuzu biliyor. Gücümüzden fazla denenmemize izin vermeyecek, çünkü O bize söz verdi. Senin de dediğin gibi, önemli olan Rab’de kalmak ve O’nun ardınca gidebilmektir. Fırtına çıkar, bizleri savurur, korkutur, feryat ettirir, batacağımızı sanırız, ama İsa Mesih’in bizim yanımızda olduğunu hatırlayalım, o azgın dalgaları sakinleştireceğini, her şeyi yoluna koyacağını hatırlayarak sabırla bekleyelim, sıkıntılarda da Rab’bi yüceltmeyi unutmayalım.

Sevgilerimle

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.