• Bu konu 1 izleyen ve 0 yanıt içeriyor.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #24662
  Anonim
  Pasif

  Bu hayatta gerçek bilgeliğe sahip olmak istiyorsak yapmamız gereken iki şey vardır: Tanrı’yı ve kendimizi tanımalıyız. Kendimizi doğru şekilde tanımak istiyorsak bizi yaratmış olan Tanrı’yı tanımamız gerekiyor. Aynı zamanda Yaratıcımızın gözünde kim olduğumuzu bilmemiz gerekiyor. Çünkü sadece kendi görüş açımızdan kendi anlayışımıza göre kendimizi değerlendirecek olursak yanlış yorum yapıp gerçek durumumuzu anlamamış olacağız. Bize göre doğru olan şey, Tanrı gözünde doğru olmayabilir, hatta çok yanlış bile olabilir ve ancak her şeyi yaratmış olan, her şey üzerine hükmeden Tanrı doğru şekilde yargılayabilir.

  Sonuçta bilge kişiler olmak istiyorsak hem Tanrının kim olduğunu hem de O?nun gözünde kim olduğumuzu ya da olmadığımızı bilmemiz gerekiyor. Hayatın anlamını bilmek istiyorsak yaratılışımızın nedenini bilmeliyiz. Bunu sadece bizi Yaratmış olan Tanrı bize açıklayabilir. Tanrı’yı tanımak sadece O’nun var olduğuna inanmak anlamına gelmiyor. Çünkü her insan (her ne kadar bunu inkar etmeye kalkışsa bile) kendi yüreğinde Tanrı’nın var olduğuna inanıyor. Insan her zaman kendisinden katlarca üstün ve tapılmaya layık olan Tanrı’nın var olduğunu bilmiştir, ama O’nunla senli benli bir ilişki içinde olabilmenin ayrıcalığını çok az kişi yaşamıştır ve yaşamaktadır.

  Din, cahil insanları yönlendirmek amacıyla insan tarafından kurulmuş bir şey değildir. Bazı insanlar dini yanlış şekillerde kullanıyor olabilirler ama yine de insan aklının derinliklerinde bir çeşit Tanrı kavramı olmasaydı zaten bunu yapamazlardı. Insan ne kadar inkar etmeye çalışsa da yüreğinde Tanrı’nın var olduğunu biliyor. Insanın Tanrı bilgisi var olduğu halde bu bilgi çok eksik ve sınırlıdır.

  Tanrı’nın yaratmış olduğu evreni incelersek Onun hakkında genel bilgi alabiliriz. Gökteki yıldızlara bakarak ve insanın bedenini inceleyerek Tanrı’nın sınırsız gücünü, yüceliğini ve büyüklüğünü anlıyoruz. Tanrı, harika yaratılışında ve hayattaki olaylarda Kendi yüce gücünü gösterdiği halde insanlar bunu göremiyorlar ya da görmek istemiyorlar. Sanki her şey doğanın gücüne, şansa, veya tesadüfe bağlıymış gibi konuşuyorlar.

  Tanrı Kendi Sözünde Kendisini açıkladı. Tanrı’nın yaratmış olduğu şeylerde Onun yüceliği ve gücü anlaşılıyor olduğu halde O’nu doğru ve derin bir şekilde tanıyabilmemiz için Kendi sözünün ışığına ihtiyacımız var. Bunu bildiği için Kutsal Sözünü insanlara iletti. Bu Söz nerededir ve bunu nasıl bulabiliriz? Işte elimizdeki Kutsal Kitap Tanrı’nın bize verdiği sözleridir. Bu kitap Tanrı’nın bizlere vermiş olduğu çok değerli bir armağandır. Tanrı, kendi düşünceleri ve bu evren için planları konusunda bizi bilgisizlik içinde bırakmak istemedi.

  Kutsal Kitap’ın gerçekten Tanrı Sözü olduğunu tam olarak ispatlamak imkansızdır. Zaten Tanrı ne Kendi varlığını ne de Sözünü kimseye ispatlama zorunda değildir. Kitaba inanan kişiler için kitabın içinde bulunan gerçekler ve bu gerçeklerin kendi hayatlarında yaratmış olduğu etki yeteri kadar kanıt sağlamaktadır. Tanrı Kutsal Kitap’ın yazarlarına kulağın duyabileceği şekilde, bazen vizyonlar vererek ya da yazarın düşüncelerine hitap ederek Kendi mesajını iletti. Kutsal Kitap bir insanın düşüncesi değil, Tanrı’nın değişmez Sözü’dür. Tanrı, Kutsal Kitap’ı 1600 yıl bir süre içinde, 40 farklı kişiyi kullanarak yazdı. Ilk kitabından son kitabına kadar Kutsal Kitap tek ve bütün bir kitaptır çünkü tek bir yazarı vardır: Tanrı. Kutsal Kitap birçok kişi tarafından yazıldı ve bu kişiler çok değişik kültürlerden geldiler. Yine de yazılanlar içinde birbirini tamamlayan ve destekleyen bir birlik vardır. Işte bu birlik bize esas mesajı vermektedir: Yazar Tanrı’nın Kendisidir.

  Tanrı’nın Söz’leri hayatın en önemli sorularını cevaplandırmaktadır. Bizi ve her şeyi yaratmış olan Tanrı ve sadece O bizim hayatımızın amacı, anlamı, ve sorunları konusunda yetkili bir şekilde konuşabilir. Tanrı’yı tanımak ve bu Kitabın gerçeklerini bulabilmek için yine Tanrı’nın Kendisine dua edip O’nun yardımını istemelisiniz. Bu konuda çaba göstermeye karar vermeniz gerekiyor. Tanrı’nın sözleri Kendisini size tanıtabilir ve onun aracılığıyla O’nu tanıyabilirsiniz ve O’nunla bir ilişki kurabilirsiniz.

  http://www.tiranus.org/

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.